Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
- - - - -

Φαγητο-Πιοτό!!!


  • Please log in to reply
81 replies to this topic

#31 Erisadesu

Erisadesu

    Hellasian Star

  • Members
  • 4,640 posts

Posted 19 June 2007 - 09:59

που να συναντηθουμε? (κατα τα αλλα τα ποντιακα ανεκδοτα δεν εχουν βαση :hahaha:)


Μeet me at athe Meat :P

#32 Mr Ayu-Mania

Mr Ayu-Mania

    Wotalicious!

  • Members
  • 959 posts

Posted 19 June 2007 - 10:49

Μeet me at athe Meat

τι ειναι αυτο? μπριζολαδικο και δεν το ξερω?

Βρε Dante, το νοημα αυτου του thread ειναι να πεινασουμε οχι να ξερασουμε.. παντως παροτι ειναι μεγαλα ζωα σιγουρα θα υπαρχουν καλυτεροι τροποι να τα σφαξουμε.

οτι και να δω παντως, vegetarian δεν γινομαι... και ειναι εναντια στην φυση, και οι χορτοφαγοι (ειδικα στην Αγγλια) εχουν ξεφυγει. Δεν ξερω αν ακουστηκε ποτε στην Ελλαδα ολη η φασαρια που γινεται πανω με το animal testing και τις τρομοκρατικες πραξεις των "φιλοζωων".

παντως εμενα μου ηρθε η ορεξη για μπριζολα και θα παω μετα στον χασαπη να παρω μερικες (λαιμο) για να κανω μπριζολες με πατατες στο φουρνο.

Σας αρεσε παντως το Kobe Beef που παρουσιασα, εεεε, εεεε?????

ΤΡΩΩ ΚΡΕΑΣ, ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΚΡΕΑΣ, ΕΙΜΑΙ ΚΡΕΑΣ!!!
Posted Image

#33 Erisadesu

Erisadesu

    Hellasian Star

  • Members
  • 4,640 posts

Posted 19 June 2007 - 15:51

να και κάτι ακόμη που λατρεύω

Posted Image

#34 Panoramixgr

Panoramixgr

    Anime Amateur

  • Members
  • 64 posts

Posted 21 June 2007 - 14:28

Εγω θα αποστασιοποιηθω απο τον μεχρι τωρα χαρακτηρα του topic και θα παρουσιασω ενα εξαιρετικα νοστιμο ιταλικο φαγητο. Ειμαι λατρης των ζυμαρικων και φυσικα της ιταλικης μαγειρικης.

Posted Image

Lasagna Bolognese

Enjoy

#35 Mr Ayu-Mania

Mr Ayu-Mania

    Wotalicious!

  • Members
  • 959 posts

Posted 25 June 2007 - 13:28

βλεπω δεν εχει γινει ακομη αναφορα σε fusion κουζινες.

Fusion ειναι οταν παιρνεις χαρακτηριστικα 2 διαφορετικων κουζινων και τα αναμιγνυεις. Πολλες φορες τα αποτελεσματα ειναι μοναδικα και πολυ γευστικα. Τα παρακατω πιατα ειναι ενα fusion γαλλικης και ιαπωνικης κουζινας που προσφερει ενα εστιατοριo στις δυτικες ακτες των ΗΠΑ.

Εχουμε μπριζολα, πουλερικο, και αστακο tempura κατα σειρα...

Posted Image

Posted Image


Posted Image
Posted Image

#36 Pastor_Of_Muppets

Pastor_Of_Muppets

    Παρλιακό του Σατανά.

  • Members
  • 815 posts

Posted 25 June 2007 - 17:10

βλεπω δεν εχει γινει ακομη αναφορα σε fusion κουζινες.

Fusion ειναι οταν παιρνεις χαρακτηριστικα 2 διαφορετικων κουζινων και τα αναμιγνυεις. Πολλες φορες τα αποτελεσματα ειναι μοναδικα και πολυ γευστικα. Τα παρακατω πιατα ειναι ενα fusion γαλλικης και ιαπωνικης κουζινας που προσφερει ενα εστιατοριo στις δυτικες ακτες των ΗΠΑ.

Εχουμε μπριζολα, πουλερικο, και αστακο tempura κατα σειρα...

Posted Image


σοβαρα εχεις φαει αυτο το "πραγμα"?
ωμο κρεας , με γρασιδι και τοξικο υγρο απο τα χελωνονιντζακια για να κανει μπανιο.
ρε δεν πατε καλα.αντε φατε καμια σπανακοπιττα να στρωσετε.

Posted Image


#37 Mr Ayu-Mania

Mr Ayu-Mania

    Wotalicious!

  • Members
  • 959 posts

Posted 25 June 2007 - 19:43

ΠΙΦΦΦ....

:redcard2:

Don't judge a book by the cover...

αυτο το πρασινο υγρο μπορει να ειναι οτι πιο γευστικο εχεις φαει στην ζωη σου. για αυτο που ειμαι σιγουρος παντως ειναι οτι δεν υπαρχει καλυτερο πραγμα απο μια μπριζολα με το αιματακι της...

:wooi2::wooi2::wooi2:
Posted Image

#38 Pastor_Of_Muppets

Pastor_Of_Muppets

    Παρλιακό του Σατανά.

  • Members
  • 815 posts

Posted 26 June 2007 - 00:40

ΠΙΦΦΦ....

:redcard2:

Don't judge a book by the cover...

αυτο το πρασινο υγρο μπορει να ειναι οτι πιο γευστικο εχεις φαει στην ζωη σου. για αυτο που ειμαι σιγουρος παντως ειναι οτι δεν υπαρχει καλυτερο πραγμα απο μια μπριζολα με το αιματακι της...

:wooi2::wooi2::wooi2:

o pom δεν παει ποτε για υπνο αν δεν φαει για βραδυνο μια "Αγελαδιτσα"
Posted Image



καλα ψημενο το κρεας.
Ξερεις τι μπορεις να παθεις αμα το τρως μη καταλληλα μαγειρεμενο?

Posted Image


#39 Kenny

Kenny

    <SS0·b ∨ ~SS0·b>

  • Retired Staff
  • 8,653 posts
  • Locationbetween the frets

Posted 26 June 2007 - 00:51

καλα ψημενο το κρεας.
Ξερεις τι μπορεις να παθεις αμα το τρως μη καταλληλα μαγειρεμενο?

x2. Η μπριζόλα με αίμα όχι απλά δεν είναι "πιο νόστιμη", όχι απλά είναι αηδιαστική, αλλά είναι και επικίνδυνη.

[chauvinism]Οι ξένοι δεν ξέρουν από ψήσιμο στη θράκα. :greece:[/chauvinism]

2112.gif
|| FORUM RULES || ADN RULES || FEEDBACK || IP.BOARD QUICK USER GUIDE || #anime.gr @ irc.rizon.net ||


#40 Hazuki

Hazuki

    Anime Elite

  • Administrators
  • 2,741 posts

Posted 26 June 2007 - 13:32

[chauvinism]Οι ξένοι δεν ξέρουν από ψήσιμο στη θράκα. :greece:[/chauvinism]


Bows to θράκα
:nod::nod::nod::nod::nod::nod::nod::nod:

και επειδή δεν είδα τίποτα σε ψάρι

Posted Image

4 μεγάλα μπαρμπούνια
1 μέτριο κρεμμύδι
½ ντομάτα (μόνο το σκληρό μέρος) ψιλοκομμένη
μαϊντανός ψιλοκομμένος
2 κουταλιές της σούπας ελαιόλαδο
το συκώτι του μπαρμπουνιού ψιλοκομμένο αλάτι, πιπέρι

Πλένουμε τα ψάρια και τα σκίζουμε στην κοιλιά μέχρι το κόκαλο. Ψιλοκόβουμε το κρεμμυδάκι, τη ντομάτα, το μαϊντανό, τα συκωτάκια και τα ανακατεύουμε όλα μαζί προσθέτοντας αλάτι, πιπέρι και ελαιόλαδο. Με αυτή τη γέμιση γεμίσουμε το κεφάλι, την κοιλιά και γενικά όλο το άνοιγμα του ψαριού. Με μια χοντρή κλωστή δένουμε κάθε ψάρι για να μη φύγει η γέμιση. Τα αλατίζουμε και τα αφήνουμε 30 έως 45 λεπτά. Ζεσταίνουμε την ψηστιέρα, λαδώνουμε τα ψάρια με ένα πινέλο και τα ψήνουμε.
Φτιάχνουμε σάλτσα ανακατεύοντας 1 φλιτζάνι του τσαγιού ελαιόλαδο, λίγο νερό, το χυμό 2 μέτριων λεμονιών και λίγο μαϊντανό ψιλοκομμένο. Μόλις ψηθούν τα ψάρια τα βουτάμε στη σάλτσα αυτή, τα τοποθετούμε σε μια βαθιά πιατέλα και ρίχνουμε από πάνω όση σάλτσα περισσέψει.


Βασικά χωρίς γέμιση αλλα δεν πειράζει καλοψημένα να είναι :D
rsrGbGx.gif

#41 red pyramid

red pyramid

    Revolutionary Fanboy

  • Members
  • 1,655 posts
  • LocationThe city upon the hill

Posted 26 June 2007 - 13:39

και εγω μικρος ημουν πολυ μυστηριος στο φαι. αφου πιτσα δεν ετρωγα μεχρι την εφηβεια μου γιατι πιστευα οτι μοιαζει με το πολτοποιημενο κεφαλι καποιου μεσα σε κουτι. γενικα εμεις οι ελληνες ειμαστε καλομαθημενοι στο φαι λογω των γονιων μας. Οταν αρχισα να ζω μονος μου σιγα σιγα ανοιχτηκα και σε καινουργιες γευσεις.


μπα ελαχιστα ειναι παπαριες. το καλο με αυτες τις κουζινες ειναι οτι εχουν φαντασια που πολλες φορες λειπει απο την δικη μας. βεβαια υπαρχουν καποια πολυ περιεργα πιατα. βλεπε τους κορεατες που τρωνε ζωντανα χταποδια με τα πλοκαμια να κινουνται ακομη.

Η κινεζικη κουζινα παντως ειναι φοβερη. και ενα απο τα αγαπημενα μου πιατα ειναι το εξης:

Peking Duck



Posted Image

ειναι φανταστικο πιατο για πολλους λογους. η παπια για μενα ειναι το πιο νοστιμο πουλερικο και καταφωρα αδικημενο απο την ελληνικη κουζινα. η γευση του ειναι πιο ωραια απο το κοτοπουλο και σαν κρεας εχει πιο πολυ παχος. Η Peking εκδοχη σιγοψηνει την παπια για πολλες ωρες και ειναι καλυμενη με αυτη την εξαιρετη σαλτσα που κανει την πετσα της τοσο νοστιμη. Σερβιρεται περιπου με τον ιδιο τροπο που τρωτε τα fajitas. Αλλα ειναι πολυ πιο νοστιμη. Μονο τα πολυ καλα κινεζικα εστιατορια την σερβιρουν. Μην την μπερδεψετε με την crispy duck που ειναι μια πιο φτηνη εκδοχη που σερβιρουν τα μικροτερα κινεζικα εστιατορια.

:wooi2::wooi2:


Αυτό για την πίτσα δεν το 'χα σκεφτεί....Θεός!!!:clap::respect::kakashithumbup:
Posted Image

#42 Erisadesu

Erisadesu

    Hellasian Star

  • Members
  • 4,640 posts

Posted 27 June 2007 - 19:22

fusion cusine? μου αρέσει αυτό λίγο καθότι μια Geysha πόντια σαν και μένα θα πρέπει να ξέρει να κάνει γεμιστά βαρένικα με κοτόπουλο τεργιάκι.
μου αρέσει.

#43 Mr Ayu-Mania

Mr Ayu-Mania

    Wotalicious!

  • Members
  • 959 posts

Posted 29 June 2007 - 14:43

Ας βαλουμε και λιγο πιοτο στην υποθεση μιας που ειναι και καλοκαιρι...

Πηγατε στην Γιορτη Μπυρας στην εκθεση? Αν οχι, να ξερετε οτι ειναι το τελευταιο σαβατοκυριακο.

Ηπια αρκετουτσικα δειγματα και εχω να προτεινω:

Schlenkerla Smoked Ale

Posted Image

Γερμανικη σκουρα καπνιστη μπυρα. αν σας αρεσουν τα καπνιστα ορματε, αλλοιως αποφυγετε την γιατι εχει εντονη καπνιστη γευση.

kOZEL Dark Lager

Posted Image

Τσεχικη σκουρα μπυρα. Ειναι διαθεσιμη σε βαρελι, που την κανει must για οσους πανε στην γιορτη. Εχει πολυ ωραια smooth γευση με γλυκιες αποχρωσεις. Θα αρεσει και στις γυναικες.

Προσπαθησα να αλλαξω τον τιτλο του thread σε "Φαγητο -Πιοτο!!". Πως το κανουμε αυτο?
Posted Image

#44 Dante80

Dante80

    (╯°□°)╯︵ ┻━┻

  • Retired Staff
  • 5,515 posts
  • Location今、そこにいる僕

Posted 29 June 2007 - 15:39

Προσπαθησα να αλλαξω τον τιτλο του thread σε "Φαγητο -Πιοτο!!". Πως το κανουμε αυτο?


Done...:Blissfull:

Jh0Lmx3.png
.aNiMe//GR IRC Channel ~ Better than sex, batteries included.


#45 DjDragon

DjDragon

    *Don't be like me*

  • Banned
  • 642 posts

Posted 29 June 2007 - 15:57

Να ρωτήσω τον Mr Ayu-Mania, ο οποίος δείχνει γνώστης της ιαπωνικής κουζίνας (εγώ δηλώνω n00b), μαγειρεύουν φίδια στην Ιαπωνία; Σε κάποια χώρα της Άπω Ανατολής έχω ακούσει ότι τα μαγειρεύουν και μάλιστα θεωρείται gourmet food.[/spoiler]


Μάλιστα.Μαγειρεύουν από όλα τα ερπετά μέχρις και σκόρπιους και στην Κίνα και στην Ιαπωνία.Ο γέρος μου που πήγε Κίνα μου τα είπε και έχω αηδιαστεί λες και βλέπω και ακούω Fear Factor.:wis:

Posted Image
Posted Image


Itadakimasu...:wooi2::Blissfull:

βλεπω δεν εχει γινει ακομη αναφορα σε fusion κουζινες.

Fusion ειναι οταν παιρνεις χαρακτηριστικα 2 διαφορετικων κουζινων και τα αναμιγνυεις. Πολλες φορες τα αποτελεσματα ειναι μοναδικα και πολυ γευστικα. Τα παρακατω πιατα ειναι ενα fusion γαλλικης και ιαπωνικης κουζινας που προσφερει ενα εστιατοριo στις δυτικες ακτες των ΗΠΑ.

Εχουμε μπριζολα, πουλερικο, και αστακο tempura κατα σειρα...

Posted Image

Posted Image


Posted Image


Ωραία επεξήγησης έκανες πάνω...Και μην ακούς τον PoM...είναι τελείως n00b σε αυτά τα θέματα πάνω...Εγώ έχω δοκιμάσει το 1ο πιάτο και είναι πραγματικά ωραίο.Νομίζω Γαλλικής καταγωγής.:nod:

o pom δεν παει ποτε για υπνο αν δεν φαει για βραδυνο μια "Αγελαδιτσα"
Posted Image


Ο PoM θα πάει για ύπνο όταν μάθει ότι η "αγελαδίτσα" που θέλει να φάει θα γίνει Dj Crazy Cow ^^:hahaha::hahaha:

Τα παραπάνω είναι Offtopic...
Τα παρακάτω είναι Ontopic

Τα αγαπημένα μου coctails όταν λιάζομαι στην ξαπλώστρια της παραλίας είναι :

Sex On The Beach(Σεξ πάνω από την παραλία)
Posted Image

Pina Colada(Πίνα Κολάντα)
Posted Image

Μai Tai(Μάι Τάι)
Posted Image
My Chain : "Dragon Chain" ---> THIS CHAIN HAS BEEN STARTED !!!ΠΡΟΛΑΒΕΤΕ ΝΑ ΔΗΛΩΣΕΤΕ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ ΠΡΟΤΟΥ ΠΕΣΟΥΝ ΣΤΑ ΧΕΡΙΑ ΤΩΝ ΣΚΟΥΠΙΔΙΩΝ !!!:D

Posted ImageDon't get near of me!I'm a shark!