Μετάβαση στο περιεχόμενο


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Σύνδεση 

Εγγραφή
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Φωτογραφία
- - - - -

χορός...


  • Please log in to reply
66 replies to this topic

#31 Sponis

Sponis

    Despair-Ridden Heart...

  • Retired Staff
  • 2.291 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 03 Οκτώβριος 2007 - 09:59

μη ξεχάσεις να βάλεις την αφάνα ε;

#32 Mythos

Mythos

    Anime Fan

  • Members
  • 181 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 03 Οκτώβριος 2007 - 10:22

Δυστηχώς για μένα, το να χορεύω μπορεί να παρομοιαστεί με αρκούδα να κάνει καλλιτεχνικό πατινάζ.....
Ευτηχώς για τον υπόλοιπο κόσμο, δεν επιδεικνύω τις ικανοτητές μου συχνά:congrats:


Πάντως μερικές φορές ομολογώ, ένα voluptuous θηλυκό με καλή κίνηση μου προκαλεί ένα ηλίθιο χαμόγελο ικανοποίησης για κάμποση ώρα.:hahaha:

(φήμες οτι είμαι παντελώς ηλίθιος ελέγχονται ως ανακριβείς)

#33 himawarinosekai

himawarinosekai

    koko wa doko? O_o

  • Members
  • 411 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 21 Ιούνιος 2008 - 23:49

Το κλασικό μπαλέτο, αν και πολύ ευχάριστο για τους θεατές, δημιουργεί στον χορευτή πολλά προβλήματα.
Ένα απ' τα πιο επώδυνα ίσως είναι ο πόνος, οι κάλοι και το αίμα που τρέχουν απ' τα δάχτυλα αν εκτελέσεις ασκήσεις φορώντας πουέντες (αυτά τα παπουτσάκια με την σκληρή μύτη) για πολλή ώρα, και κυρίως στα πρώτα στάδια (κάτι αντίστοιχο με το μάτωμα ή ξεφλούδισμα των ακροδαχτύλων στην εκμάθηση κιθάρας μέχρι να σκληρύνουν)...

Γενικά κλασικό μπαλέτο = αυστηρή πειθαρχία = ατελείωτος πόνος :sadist:

Παραθέτω και ένα βίντεο με τον υπέροχο Μπαριζνικοφ σε μια χορογραφία που ανοίγει την κλασική ταινία White Nights.:zetsubou:

White Nights


#34 Tea-chan

Tea-chan

    Don't Lose Your Way

  • Retired Staff
  • 2.491 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 22 Ιούνιος 2008 - 00:00

Thread για χορό; Εδώ;;; Ζήτωωω!

Με 10 χρόνια στο κουρμπέτι, ο χορός έχει ιδιαίτερη σημασία για μένα. Ειδικά το κλασσικό μπαλέτο, το οποίο, όπως είπε και η himawarinosekai είναι πολύ δύσκολο. Θυμάμαι ότι τις πρώτες μέρες που φορούσα πουέντες το παπούτσι μου γέμιζε αίμα κάθε φορά.

Τα αγαπημένα μου είδη είναι η τζαζ και το ταγκό. Αλλά στο δεύτερο είναι πολύ εύκολο να ξενυχιάσεις τον παρτενέρ σου!:oo: Και να σε ξενυχιάσει κι αυτός εννοείται...

Έχω σκυλομετανοιώσει που τα παράτησα στο Λύκειο, αλλά βλέπεις πέσαν οι Πανελλήνιες, πού χρόνος για χορό και τις εξετάσεις του... και τις παραστάσεις του στη Θεσσαλονίκη. Αααχχ... αναμνήσεις...:bahhh:

Δημοσιευμένη  εικόνα


#35 Zabimaru

Zabimaru

    ワン ピース!!

  • Members
  • 860 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 22 Ιούνιος 2008 - 01:00

λοιπον εμενα ο αγαπημενος μου χορος ειναι το headbanging!!!:hahaha:KAI EIMAI KAI AYTODIDAKTOS!!!!:orly::kakaka:

#36 endless_inspiration

endless_inspiration

    Anime Professional

  • Members
  • 535 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 22 Ιούνιος 2008 - 16:00

[quote name='himawarinosekai']Το κλασικό μπαλέτο, αν και πολύ ευχάριστο για τους θεατές, δημιουργεί στον χορευτή πολλά προβλήματα.
Ένα απ' τα πιο επώδυνα ίσως είναι ο πόνος, οι κάλοι και το αίμα που τρέχουν απ' τα δάχτυλα αν εκτελέσεις ασκήσεις φορώντας πουέντες (αυτά τα παπουτσάκια με την σκληρή μύτη) για πολλή ώρα, και κυρίως στα πρώτα στάδια (κάτι αντίστοιχο με το μάτωμα ή ξεφλούδισμα των ακροδαχτύλων στην εκμάθηση κιθάρας μέχρι να σκληρύνουν)...

Γενικά κλασικό μπαλέτο = αυστηρή πειθαρχία = ατελείωτος πόνος :sadist:

Παραθέτω και ένα βίντεο με τον υπέροχο Μπαριζνικοφ σε μια χορογραφία που ανοίγει την κλασική ταινία White Nights.:zetsubou:
αυτα που λεει ειναι αληθεια!!!:cry5:
κανω μπαλετο εδω και 11 χρονια,πριν απο 3 χρονια επαθα χονδροπαθεια επιγονατιδας (γονατο) η οποια δεν μου εχει περασει ακομα....
2 βδομαδες πριν απο τα φετινα χριστουγεννα παθενω οσφιαλγια μεσοσπονδιλου στη μεση (αφηνω ασχολιαστο το γεγονος οτι οι γιατροι εκαναν 2 μηνες να βρουν τι ειχα παθει)το οποιο δεν εχει περασει ακομα...
τελικα μετα απο το τελευταιο αναγκαστικα να το σταματησω:cry5::if::zetsubou::sadist::Crying2:

Δημοσιευμένη  εικόνα
''Ολοι κάποτε σκοντάφτουμε.
Το τι κάνει κανείς μετά είναι αυτό που του φτιάχνει ή του καταστρέφει τη ζωή.
Η αξία του ανθρώπου φαίνεται στο τι κάνει μετά την πτώση''
Liza Unger, 'black out'


#37 endless_inspiration

endless_inspiration

    Anime Professional

  • Members
  • 535 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 22 Ιούνιος 2008 - 16:02

λοιπον εμενα ο αγαπημενος μου χορος ειναι το headbanging!!!:hahaha:KAI EIMAI KAI AYTODIDAKTOS!!!!:orly::kakaka:

δεν θελω να στο πω αλλα το headbanging δεν ειναι χορος...

Δημοσιευμένη  εικόνα
''Ολοι κάποτε σκοντάφτουμε.
Το τι κάνει κανείς μετά είναι αυτό που του φτιάχνει ή του καταστρέφει τη ζωή.
Η αξία του ανθρώπου φαίνεται στο τι κάνει μετά την πτώση''
Liza Unger, 'black out'


#38 SirJim

SirJim

    lurking

  • Members
  • 587 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 22 Ιούνιος 2008 - 16:04

λοιπον εμενα ο αγαπημενος μου χορος ειναι το headbanging!!!:hahaha:KAI EIMAI KAI AYTODIDAKTOS!!!!:orly::kakaka:


Clockwise και αντιclockwise έχεις αναπτύξει? :P

user4670_pic4840_1219234016_zpsbe79b943.


#39 himawarinosekai

himawarinosekai

    koko wa doko? O_o

  • Members
  • 411 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 22 Ιούνιος 2008 - 18:21

Μπαλαρινούλες αν θέλετε περάστε μια βόλτα και απ'αυτό το thread Μπορεί και να σας ενδιαφέρει το εν λόγω άνιμε. ^^

#40 Tea-chan

Tea-chan

    Don't Lose Your Way

  • Retired Staff
  • 2.491 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 22 Ιούνιος 2008 - 20:17

Ε, καλά, πώς τό'ξερα ότι θάλεγες αυτό το anime...!:bleh: Και εγώ το άρχισα και το είδα όλο, μόνο και μόνο για χάρη του μπαλέτου... τελικά έκανα λάθος. <<

Δημοσιευμένη  εικόνα


#41 misuzu

misuzu

    dance is everything...

  • Members
  • 11 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 22 Ιούνιος 2008 - 21:17

Μπαλαρινούλες αν θέλετε περάστε μια βόλτα και απ'αυτό το thread Μπορεί και να σας ενδιαφέρει το εν λόγω άνιμε. ^^


Εμένα δε μου το εμφανίζει...:(

#42 Erisadesu

Erisadesu

    Hellasian Star

  • Members
  • 4.640 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 23 Ιούνιος 2008 - 09:20

ξέρω ότι θα ραΐσετε να με φάτε μετά από αυτό, αλλα το μπαλέτο το θεωρούσα πάντα κοροϊδία ξέρω ότι είναι η αρχή του πάντως, αλλα ροή πολύ μου μοιάζει σαν ένα εργαλείο χειραγώγησης παρα σαν χορός.

εντάξει σίγουρα για να γίνεις καλός χορευτής θα πρέπει να ξέρεις μπαλέτο, αλλα πιστεύω ότι μπορείς να γίνεις καλός χορευτής και χωρίς να έχεις ξεκινήσει από αυτό. Όπως έχω ξαναπεί ο χορός είναι ρυθμός και αν δεν τον έχεις, κανεις handbagging.

#43 Anyparktos

Anyparktos

    Πρώην Me Loves Neliel

  • Members
  • 694 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 23 Ιούνιος 2008 - 11:32

Όπως έχω ξαναπεί ο χορός είναι ρυθμός και αν δεν τον έχεις, κανεις handbagging.

Xεχε,ξέρω σε ποια κατηγορία ανήκω...:head:

Oh and Risa-sama:blingeye2:...It is headbanging(not handbagging)
Δημοσιευμένη  εικόνα

#44 Erisadesu

Erisadesu

    Hellasian Star

  • Members
  • 4.640 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 23 Ιούνιος 2008 - 11:57

Xεχε,ξέρω σε ποια κατηγορία ανήκω...:head:

Oh and Risa-sama:blingeye2:...It is headbanging(not handbagging)


στο λεξικό τou firefox να τα πεις αυτά

Spoiler:


#45 Adventurer

Adventurer

    Αιώνιος φοιτητής

  • Members
  • 2.983 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 23 Ιούνιος 2008 - 18:15

Παλια εκανα παραδοσιακο χορο αλλα γρηγορα καταλαβα οτι δε μου αρεσει να κανω ο ιδιος και προτιμαω να βλεπω (εχω τραβηξει μερικα πανεμορφα βιντεακια). Βεβαια το ηξερα οτι μπαλετο κτλ ειναι δυσκολα αλλα ολιγον τι κουφαθηκα με αυτα που διαβασα πιο πανω (αιμα στα παπουτσια;; τρια χρονια χονδροπαθεια επιγονατιδας;; ). Μπραβο στα παιδια που ασχοληθηκαν με αυτην την τοσο επιπονη μορφη τεχνης, και περαστικα σου Endless_Inspiration.

Παραθέτω και ένα βίντεο με τον υπέροχο Μπαριζνικοφ σε μια χορογραφία που ανοίγει την κλασική ταινία White Nights.:zetsubou:

Ρε φιλε, αν σου πω οτι το συγκεκριμενο το ειχα δει οταν ημουν τοσο δα παιδακι και μου ειχε μεινει μια σκηνη απο αυτην και με το που ανοιξα το βιντεακι επεσα ακριβως πανω της θα με πιστεψεις;;; Απο τοτε που απεκτησα ιντερνετ (πανω απο 10 χρονια πριν) ηθελα να τη βρω αλλα δε θυμομουν τον τιτλο της ταινιας!!! Ενα μεγαλο ευχαριστω απο εμενα :nod: :nod: :nod: και σπευδω να τη βρω ολοκληρη.
Δημοσιευμένη  εικόνα