Μετάβαση στο περιεχόμενο


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Σύνδεση 

Εγγραφή
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Φωτογραφία
- - - - -

χορός...


  • Please log in to reply
66 replies to this topic

#1 misuzu

misuzu

    dance is everything...

  • Members
  • 11 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 15 Ιούνιος 2007 - 07:51

Ο χορός είναι χαρά,
κίνηση και ρυθμός ,
κι είναι τόσο παλιός
όσο κι ο άνθρωπος.

Απ’ τον καιρό που
οι πρωτόγονοι
χόρευαν για να ρίξει
ο ουρανός βροχή,
μέχρι σήμερα
σ’ όλο τον κόσμο
υπάρχουν σε κάθε χώρα
διαφορετικοί χοροί.


Ξεκινάω αυτό το thread γιατι πιστεύω πως ο χορός είναι ένα κομματι απο τη ζωή όλων μας. Εδώ θα μπορείτε να γράφετε τι χορό κάνετε, αν σας αρέσει ο χορός και ο,τι άλλο θέλετε σχετικά με τον χορό.
Ξεκινάω εγώ:Ο χορός μου αρέσει πολύ και ιδιαίτερα το μπαλέτο! Πηγαίνω μπαλέτο 5 χρόνια!

#2 LiosAlfa

LiosAlfa

    Anime Elite

  • Members
  • 1.175 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 15 Ιούνιος 2007 - 08:50

Ο χορός είναι χαρά,
κίνηση και ρυθμός ,
κι είναι τόσο παλιός
όσο κι ο άνθρωπος.

Απ’ τον καιρό που
οι πρωτόγονοι
χόρευαν για να ρίξει
ο ουρανός βροχή,
μέχρι σήμερα
σ’ όλο τον κόσμο
υπάρχουν σε κάθε χώρα
διαφορετικοί χοροί.


Ξεκινάω αυτό το thread γιατι πιστεύω πως ο χορός είναι ένα κομματι απο τη ζωή όλων μας. Εδώ θα μπορείτε να γράφετε τι χορό κάνετε, αν σας αρέσει ο χορός και ο,τι άλλο θέλετε σχετικά με τον χορό.
Ξεκινάω εγώ:Ο χορός μου αρέσει πολύ και ιδιαίτερα το μπαλέτο! Πηγαίνω μπαλέτο 5 χρόνια!


Ελπίζω να είσαι κοπέλα αλλιώς...:OMG3::fromabove::OMG3:

Εγώ χαίρομαι μόνο όταν χορεύουν τα πηρούνια και τπτ 2 μετρες υπάρξης και επειδή ο χορός είναι προνόμιο των πάντων δεν με ενωχλεί (αντιθέτως) αν είναι Ρωσίδες Ρουμάνες Τσέχες κτλ :riiight:
Δημοσιευμένη  εικόνα

#3 SakuSuki

SakuSuki

    rabid fangirl

  • Members
  • 117 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 15 Ιούνιος 2007 - 08:52

Εγώ κάνω Latin 2 χρόνια:lovulovu::lovulovu::lovulovu:
Δημοσιευμένη  εικόνα

#4 Mr Ayu-Mania

Mr Ayu-Mania

    Wotalicious!

  • Members
  • 959 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 15 Ιούνιος 2007 - 09:03

αχ τι τραβαμε εμεις οι χορευτριες... :hahaha::hahaha::hahaha:

well, μου αρεσουν τα κοριτσακια που εχουν ρυθμο. Και οσα δηλωσουν ταλεντο σε αυτο το thread ειναι ευπροσδεκτες γιατι ετσι θα δημιουργηθει ενα χρησιμο database.

:riiight::riiight:

εχω μια αδυναμια παντως στις μπαλαρινες απο τοτε που γνωρισα τις Alina Cojocaru και την Miyako Yoshida. Εσυ misuzu το βλεπεις σοβαρα το μπαλετο?
Θα σε δουμε καμια μερα σολοιστ στο κοβεντ γκαρντεν?
Δημοσιευμένη  εικόνα

#5 misuzu

misuzu

    dance is everything...

  • Members
  • 11 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 16 Ιούνιος 2007 - 09:28

αχ τι τραβαμε εμεις οι χορευτριες... :hahaha::hahaha::hahaha:

well, μου αρεσουν τα κοριτσακια που εχουν ρυθμο. Και οσα δηλωσουν ταλεντο σε αυτο το thread ειναι ευπροσδεκτες γιατι ετσι θα δημιουργηθει ενα χρησιμο database.

:riiight::riiight:

εχω μια αδυναμια παντως στις μπαλαρινες απο τοτε που γνωρισα τις Alina Cojocaru και την Miyako Yoshida. Εσυ misuzu το βλεπεις σοβαρα το μπαλετο?
Θα σε δουμε καμια μερα σολοιστ στο κοβεντ γκαρντεν?


Έχω ήδη χορέψει στο μέγαρο μουσικής Θεσσαλονίκης και μάλιστα είχα προταγωνιστικό ρόλο. Και ναι, το βλέπω σοβαρά.:nod:

#6 Mr Ayu-Mania

Mr Ayu-Mania

    Wotalicious!

  • Members
  • 959 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 16 Ιούνιος 2007 - 20:26

Έχω ήδη χορέψει στο μέγαρο μουσικής Θεσσαλονίκης και μάλιστα είχα προταγωνιστικό ρόλο. Και ναι, το βλέπω σοβαρά

αφου το βλεπεις σοβαρα, τοτε μια συμβουλη. Πηγαινε εξωτερικο...

Εδω ανεβαζουμε μπαλετα και οπερες στα μεγαρα μουσικης τα οποια ειναι καθαρα συναυλιακοι χωροι. Αν δεν εχουμε καν θεατρα γαι να ανεβασουμε τετοιες παραστασεις τοτε δεν πρεπει να εχεις πολλες απαιτησεις για εδω...

Αμα δεις οτι εχεις το τεχνικο επιπεδο για να φτασεις ψηλα, με το που θα φτασεις στο μεγιστο των δυνατοτητων που εχει να προσφερει η ελλαδα, κανε την για εξω.

Υπαρχουν πολλες καλες σχολες εξω που μπορουν να το προσφερουν αυτο. Δεν λεω να πας αρχικα στο Royal Ballet που ειναι εξαιρετικα δυσκολο να γινεις δεκτη, αλλα στην Αγγλια υπαρχουν πολλοι συλογοι επιπεδου. Και αμα καταφερεις να ξεχωρισεις εκει, οι scouters του Royal Ballet θα σε αρπαξουν με συνοπτικες διαδικασιες. Ετσι ειναι το συστημα.

Και αμα δεις οτι μπορεις να πετυχεις, μην αφησεις τις κλασικες ανασφαλειες των ελληνων γονεων να σε κρατησουν πισω (αχου το κοριτσι μας θα μπλεξει με ναρκωτικα ετσι και την αφησουμε να παει)

τι ρολους εχεις χορεψει/προτιμας?
Δημοσιευμένη  εικόνα

#7 Erisadesu

Erisadesu

    Hellasian Star

  • Members
  • 4.640 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 17 Ιούνιος 2007 - 19:23

Ένας ακόμη λόγος που με κάνει να χαίρομαι που είμαι Πόντια είναι ότι
ακόμη και στον θάνατο χορεύουμε. Ακόμη και την μέρα που χάσαμε τα
πάντα αποχαιρετήσαμε την πατρίδα με χορό. Την ημέρα που φθάσαμε στην
γη των προγόνων μας χορέψαμε.

Ο ρυθμός είναι στο αίμα μας.
Spoiler:


Ο χορός είναι μια γλώσσα χωρίς σύνορα.
και το μπαλέτο είναι για κοριτσάκια με προβλήματα δυσκοιλιότητας (για να μη πω τις Φεμινιστικές μου θεωρίες συνωμοσίας) και βουλιμίας. Δεν θα στείλω πότε το παιδί μου μπαλέτο για κανένα λόγο.

#8 Kenny

Kenny

    <SS0·b ∨ ~SS0·b>

  • Retired Staff
  • 8.653 Δημοσιεύσεις:
  • Locationbetween the frets

Καταχωρήθηκε 17 Ιούνιος 2007 - 21:51

Τι σου φταίει το μπαλέτο; :?

Η τελευταία παράγραφος πάντως έφυγε για ΧΟΛ ΤΗΣ ΦΗΜΗΣ. Posted Image

2112.gif
|| FORUM RULES || ADN RULES || FEEDBACK || IP.BOARD QUICK USER GUIDE || #anime.gr @ irc.rizon.net ||


#9 Mr Ayu-Mania

Mr Ayu-Mania

    Wotalicious!

  • Members
  • 959 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 17 Ιούνιος 2007 - 21:53

και το μπαλέτο είναι για κοριτσάκια με προβλήματα δυσκοιλιότητας (για να μη πω τις Φεμινιστικές μου θεωρίες συνωμοσίας) και βουλιμίας. Δεν θα στείλω πότε το παιδί μου μπαλέτο για κανένα λόγο

εχουμε 2 μπαλλαρινες στο φορουμ... βλεπω να σε κυνηγανε... :emptyonexg1:
Δημοσιευμένη  εικόνα

#10 Erisadesu

Erisadesu

    Hellasian Star

  • Members
  • 4.640 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 17 Ιούνιος 2007 - 21:57

Τι σου φταίει το μπαλέτο; :?

Η τελευταία παράγραφος πάντως έφυγε για ΧΟΛ ΤΗΣ ΦΗΜΗΣ. Posted Image

thanks kenny σ'αυτό το επεισόδιο θα παιθάνεις απο μένα.

εχουμε 2 μπαλλαρινες στο φορουμ... βλεπω να σε κυνηγανε... :emptyonexg1:

βλέπω μετράς και πόσες είναι.
αν με κυνηγήσουν θα τις απειλήσω με βαριά δόση θερμίδων.

#11 sarasbaati

sarasbaati

    be all at sea

  • Members
  • 20 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 17 Ιούνιος 2007 - 22:28

το μπαλέτο είναι για κοριτσάκια με προβλήματα δυσκοιλιότητας και βουλιμίας

:laugh::laugh::laugh:
πάντως κι άλλων ειδών χορεύτριες έχουν εντερικά προβλήματα:deadga6:
"No, you don't get it, thats why I'm telling you. You think you get it, which isn't the same as actually getting it. Get it? "
Δημοσιευμένη  εικόνα

#12 misuzu

misuzu

    dance is everything...

  • Members
  • 11 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 18 Ιούνιος 2007 - 18:28

:oo::redcard2::oo::redcard2::oo::redcard2:

για την Erisabetsu!!!

thanks kenny σ'αυτό το επεισόδιο θα παιθάνεις απο μένα.


βλέπω μετράς και πόσες είναι.
αν με κυνηγήσουν θα τις απειλήσω με βαριά δόση θερμίδων.


Εγώ που είμαι μπαλαρίνα τόσα χρόνια ποτέ δεν είχα πρόβλημα θερμίδων.Το ξέρω ότι υπάρχουν κοπέλες(μπαλαρίνες) που παθαίνουν νευρική ανορεξία:redcard2: , άλλα αυτό γίνεται λόγω της μεγάλης πίεσης που τραβάμε και την αυστηρότητα από μέρος των δασκάλων.Όμως τα ποσοστά αυτών που το παθαίνουν είναι μικρά.
Και τώρα μία συμβουλή:μην ξαναμιλήσεις για το θέμα των θερμίδων, γιατί μπαλέτο, δεν σημαίνει μόνο προσοχή στην διατροφή και νευρική ανορεξια. Είναι κάτι το οποίο μέσα από αυτό μπορείς να εκφραστείς, να αποκτήσεις πειθαρχεία και να νιώσεις τι είναι χορός, γιατί το μπαλέτο είναι η βάση όλων των χορών και ο κυριότερος χορός από όλους.:byejg9:

Αυτή το μήνυμα έχει επεξεργαστεί από Fingolfin: 05 Ιούλιος 2008 - 20:20
double posts merged


#13 Mr Ayu-Mania

Mr Ayu-Mania

    Wotalicious!

  • Members
  • 959 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 18 Ιούνιος 2007 - 18:34

καλα μην την παιρνεις στα σοβαρα, πλακα εκανε..

για πες μας τελικα τις προτιμησεις σου σε ρολους, συνθετες, χορογραφιες, κτλ...
Δημοσιευμένη  εικόνα

#14 misuzu

misuzu

    dance is everything...

  • Members
  • 11 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 18 Ιούνιος 2007 - 18:53

καλα μην την παιρνεις στα σοβαρα, πλακα εκανε..

για πες μας τελικα τις προτιμησεις σου σε ρολους, συνθετες, χορογραφιες, κτλ...


sorry που το παρατράβηξα αλλά βλέπεις συγχήστηκα:oo:.Τεσπα προτιμώ να χορεύω σε παραμύθια και σε musical(αν και δεν έχω χορέψει ποτέ σε musical,παντω θα ήθελα!!!). Αγαπημένοι μου συνθέτες είναι ο Tsaikofski και o Mozart:lovulovu:.Και από χορογραφίες μου αρέσουν οι δύσκολες και οι απαιτητικές.:riiight:

#15 Mr Ayu-Mania

Mr Ayu-Mania

    Wotalicious!

  • Members
  • 959 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 18 Ιούνιος 2007 - 19:03

απο τι καταλαβα Nutcracker και Swan Lake πρεπει να ειναι απο τα αγαπημενα σου... εχεις προταγωνιστησει σε αυτα (Oddete η Clara)? μπορεις να βγαλεις ενα 32αρι fouette en tournant?

anyway, μια που χορεψες στο μεγαρο, ποσταρε καμια φωτογραφια σου εν δραση!

:riiight::riiight:
Δημοσιευμένη  εικόνα