Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
- - - - -

Αινίγματα!!!!


  • Please log in to reply
758 replies to this topic

#31 kakarrot

kakarrot

    C&F 24/7

  • Members
  • 442 posts

Posted 06 June 2007 - 23:56

η προσπαθεια μου για λυση κατεληξε στο εξης:

θα ξεκινησω πιθανολογοντας
Spoiler:



και

Spoiler:

Posted Image
Μην ακολουθείς το μονοπάτι.
Πήγαινε εκεί που δεν υπάρχει μονοπάτι και άφησε τα ίχνη σου.

#32 Sponis

Sponis

    Despair-Ridden Heart...

  • Retired Staff
  • 2,291 posts

Posted 07 June 2007 - 08:03

Αν μου επιτρέπετε να βάλω κι εγώ ένα πρόβλημα. Όχι αίνιγμα ακριβώς. Χρησιμοποιείστε τα 1, 3, 4, 6 από μια φορά με απλές αριθμητικές πράξεις(+,-,*,/) για να έχετε αποτέλεσμα 24. Θέλω και χρόνο λύσης για feedback, έτσι από περιέργεια.



Spoiler:


Kαι ένα που κανονικά στηρίζεται στο ότι όταν το λες ψάχνεις γρήγορη απάντηση. Ας το δούμε και στο γραπτό:

Είναι μία λίμνη. Μέσα υπάρχει ένα νούφαρο. Κάθε νύχτα το νούφαρο διπλασιάζεται. Σε ένα μήνα [30 μέρες] η λίμνη έχει γεμίσει από νούφαρα. Στις πόσες μέρες τα νούφαρα είχαν καλύψει τη μισή λίμνη;

απαντήσεις με σπόιλερ ταγκ πλζ.

#33 Phantom Duck

Phantom Duck

    Platyrhynchos Kineticus

  • Retired Staff
  • 5,461 posts

Posted 07 June 2007 - 11:06

Είναι μία λίμνη. Μέσα υπάρχει ένα νούφαρο. Κάθε νύχτα το νούφαρο διπλασιάζεται. Σε ένα μήνα [30 μέρες] η λίμνη έχει γεμίσει από νούφαρα. Στις πόσες μέρες τα νούφαρα είχαν καλύψει τη μισή λίμνη;

απαντήσεις με σπόιλερ ταγκ πλζ.


Spoiler:

E5VV38U.jpg


#34 Sponis

Sponis

    Despair-Ridden Heart...

  • Retired Staff
  • 2,291 posts

Posted 07 June 2007 - 12:03

πάπιας right ... :riiight:

απλά δε ξέρω αν θα ήταν τόσο εύκολο σε face-2-face κατάσταση...

άλλος;

#35 kabamaru-1986

kabamaru-1986

    Koenma-Sama

  • Members
  • 627 posts

Posted 07 June 2007 - 12:27

Υπαρχουν ενα χαμηλοταβανο δωματιο με ενα φως και εξω απο αυτο 3 διακοπτες απο τους οποιους ο ενας ανοιγει το Φως.Εχεις 1 προσπαθεια να ανοιξεις τον διακοπτη και μια φορα να μπεις στο δωματιο και μια για να βγεις.Ποιος διακοπτης ανηγει το φως?
/////////////////////////////////////////////////

Η λιστα μου (Για ανταλαγες pm me)

Πατα εδω:kill4u:

Ειμαι κλεφτης πατα με αν τολμας:hiding_something:

#36 Mr Ayu-Mania

Mr Ayu-Mania

    Wotalicious!

  • Members
  • 959 posts

Posted 07 June 2007 - 13:01

αυτο ειναι σχετικα ευκολο...

Spoiler:

βοηθαει βεβαια το οτι στο πανεπιστημιο μας βαζανε να μαθουμε να σκεφτομαστε αναλυτικα για να γινουμε καλοι στον προγραματισμο
:Blissfull:
Posted Image

#37 Matthew

Matthew

    Anime Amateur

  • Members
  • 88 posts

Posted 07 June 2007 - 13:57

Τι είναι αυτό που το πρωί γίνεται γάιδαρος, το μεσημέρι χοίρος και το βράδυ πουλί;

Μια δεξαμενή 7 μ. ύψους συγκεντρώνει όλη μέρα 3 μέτρα νερό από μια σωλήνα και τη νύκτα, λόγω διαρροής, αδειάζει 1 μέτρο. Σε πόσες μέρες θα γεμίσει όλη;

Κάποιος έχει δέσει το σκύλο του στη μέση του κήπου του σε μια κολώνα και αλυσίδα 5 μ., για να μη πλησιάζουν εκεί οι κλέφτες και να του κλέπτουν τα κηπευτικά του. Κατόπιμ αυτού τι πρέπει να κάνουν οι κλέφτες για να μην τους δαγκώσει ο σκύλος;

περιμενω απαντησεις!:riiight:

#38 Sponis

Sponis

    Despair-Ridden Heart...

  • Retired Staff
  • 2,291 posts

Posted 07 June 2007 - 14:46

α.
Spoiler:


β.
Spoiler:


γ.
Spoiler:


#39 Matthew

Matthew

    Anime Amateur

  • Members
  • 88 posts

Posted 07 June 2007 - 15:59

Spawn_I σωστος στο β και στο γ

#40 sunday

sunday

    Anime Elite

  • Members
  • 1,087 posts

Posted 07 June 2007 - 16:07

Spoiler: &#945

Τα άλλα απαντήθηκαν ήδη.

@Spawn_I: Ένα μήνα; Έφαγες τρελό κάψιμο ε;:burningbe3:

Ας βάλω και το λινκ αυτό με 30 ερωτησούλες που ειχα βαλει και στο blog μου κάποτε (ναι είμαι κλέφτης).
http://www.e-missos.gr/test30.htm

Posted Image


#41 Matthew

Matthew

    Anime Amateur

  • Members
  • 88 posts

Posted 07 June 2007 - 17:22

σωστος sunday

να δουμε και σε αυτα!

Βάζοντας στη χύτρα 3 αυγά βράζουν σε 6 λεπτά. Αν βάλουμε σ΄ αυτή 6, σε πόση ώρα θα βράσουν;

Ποιος Έλληνας βάζει το μεγαλύτερο καπέλο;

Αν σας δώσουν ένα ξύλο όχι μπούμερανγκ,μπορείτε να το πετάξετε έτσι ώστε να απομακρυνθεί από εσάς τουλάχιστον 2 μέτρα και έπειτα να έρθει πάλι στα χέρια σας, ενώ εσείς δεν έχετε μετακινηθεί καθόλου?

ευκολα ειναι!

#42 YaTa

YaTa

    Αρχαιολάτρης

  • Retired Staff
  • 1,939 posts

Posted 07 June 2007 - 17:46

Βάζοντας στη χύτρα 3 αυγά βράζουν σε 6 λεπτά. Αν βάλουμε σ΄ αυτή 6, σε πόση ώρα θα βράσουν;


Spoiler:


Ποιος Έλληνας βάζει το μεγαλύτερο καπέλο;


Spoiler:

1

#43 sunday

sunday

    Anime Elite

  • Members
  • 1,087 posts

Posted 07 June 2007 - 19:41

σωστος sunday

να δουμε και σε αυτα!

Βάζοντας στη χύτρα 3 αυγά βράζουν σε 6 λεπτά. Αν βάλουμε σ΄ αυτή 6, σε πόση ώρα θα βράσουν;

Ποιος Έλληνας βάζει το μεγαλύτερο καπέλο;

Αν σας δώσουν ένα ξύλο όχι μπούμερανγκ,μπορείτε να το πετάξετε έτσι ώστε να απομακρυνθεί από εσάς τουλάχιστον 2 μέτρα και έπειτα να έρθει πάλι στα χέρια σας, ενώ εσείς δεν έχετε μετακινηθεί καθόλου?

ευκολα ειναι!


Spoiler:

Posted Image


#44 kafetzis88

kafetzis88

    Hoyotama

  • Members
  • 259 posts

Posted 08 June 2007 - 00:03

:hahaha::hahaha::hahaha: Κορυφαία....Μερικά από αυτά δεν τα ήξερα...Τι μερικά,πολλά από αυτά...
Btw, thanks Phantom Duck για το comment...Πράγματι έχει επιτυχία το thread!

Ας πω τώρα μία παραλαγή του βασιλιά όπως την ξέρω εγώ....
-Λοιπόν, είναι 4 στρατιώτες και ο λοχαγός τους τους δίνει 4 καπέλα, 2 μαύρα και 2 κόκκινα...Οι στρατιώτες είναι σε μία ευθεία γραμμή και ο 4ος κοιτάει τον 3ο,2ο και 1ο,ο 3ος τον 2ο και τον 1ο και ο 2ος τον 1ο...Ξαφνικά ο λοχαγός βάζει έναν τοίχο μπροστά στον τέταρτο έτσι ώστε να μην βλέπει τίποτα....Ο λοχαγός τους λέει ότι υπάρχουν 2 κόκκινα και δύο μαύρα αλλά δεν τους λέει σε ποιον έχει φορέσει ποια καπέλα...Επίσης τους λέει ότι θα πρέπει να δώσουν την απάντηση τους μόνο όταν είναι απόλυτα σίγουροι, αλλιώς....shin da!!! Ποιος έδωσε ,λοιπόν, την απάντηση και τί είπε?

Note 1:Εννοείτε ότι δεν έχουν δει τι καπέλα τους φόρεσε ο λοχίας!
Note 2:Εννοείτε ότι δεν μπορούν να μιλήσουν μεταξύ τους και δεν μπορούν να γυρίσουν και τα κεφάλια...
Note 3:Αφού λύσατε το άλλο,λογικά θα λύσετε και αυτό, αλλά εγώ το είπα just for the record...
Note 4:Θεωρήστε οτι τα καπέλα πάνε Κ,Μ,Κ,Μ από τον πρώτο στον τέταρτο...(Κ=κόκκινο και Μ=Μαύρο)
-Και,όπως είπε ο Φινλανδός φιλόσοφος και κοινωνιολόγος Σαρτουμμ καους Μπελιττ:
Opinions are like assholes!
Everyone has one, but they all stink...

#45 Matthew

Matthew

    Anime Amateur

  • Members
  • 88 posts

Posted 08 June 2007 - 00:07

σωστος YaTaKaIKsERoPSoMi
για το πρωτο και για το δευτερο

σωστος sunday για το τριτο