Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
- - - - -

Αινίγματα!!!!


  • Please log in to reply
758 replies to this topic

#1 kafetzis88

kafetzis88

    Hoyotama

  • Members
  • 259 posts

Posted 05 June 2007 - 02:42

Έψαξα λίγο και δεν είδα κανα topic με αινίγματα και λέω τι παίχτηκε???Ας ανοίξω ένα....

Ας κάνω λοιπόν την αρχή με ένα μέτριο!!!Αλλά πριν το αρχίσω να πω τον μοναδικό κανόνα του topic....Τις απαντήσεις σε spoiler tag γιατί μπορεί να υπάρχουν αρκετοί που να θέλουν να το βρουν μόνοι τους (μαζί και εγώ).

Λοιπόν,έχουμε εννιά μπάλες...Όλες έχουν το ίδιο βάρος εκτός από μια η οποία είναι ελαφρύτερη από τις άλλες....Και έχουμε και μία ζυγαριά δύο μεριών(δηλαδή αυτή που έχει δύο stand και γέρνει προς την μεριά που έχει το ποιο πολύ βάρος. Ελπίζω να καταλάβατε....)Πώς θα μπορέσουμε με δύο ζυγίσεις να βρούμε ποια είναι η ελαφριά μπάλα????
Note: Μπορούμε να βάλουμε όσες μπάλες θέλουμε στην ζυγαριά...


Spoiler:


Για οποιεσδήποτε απορίες,σε spoiler tag περικαλώ....:riiight:
-Και,όπως είπε ο Φινλανδός φιλόσοφος και κοινωνιολόγος Σαρτουμμ καους Μπελιττ:
Opinions are like assholes!
Everyone has one, but they all stink...

#2 Yuna

Yuna

    Anime Freak

  • Members
  • 328 posts

Posted 05 June 2007 - 12:54

Καλό ^^

Λοιπόν είναι δύο μαθηματικοί (ας πούμε ο Α και ο Β) και συζητούν:
Α: έχεις παιδιά
Β: ναι, 3
Α: τι ηλικίες
Β: το γινόμενο των ηλικιών είναι 36
Α: δως μου άλλο ένα στοιχείο
Β: το άθροισμα των ηλικιών είναι ο αριθμός του σπιτιού απέναντι
Α: δε μου φτάνει, θέλω και άλλο στοιχείο
Β: δεν προλαβαίνω πρέπει να πάω το μεγαλύτερο κάπου (δεν μας νοιάζει που)
Α: Α, τις βρήκα τις ηλικίες

Πως βρήκε ο Α τις ηλικίες?

Περιμένω μπας και απαντήσει κανείς και θα ποστάρω μετα τη λύση

Spoiler:


#3 Sponis

Sponis

    Despair-Ridden Heart...

  • Retired Staff
  • 2,291 posts

Posted 05 June 2007 - 15:13

μου ήρθαν τρεις λύσεις για αρχή που ισχύουν με αυτά τα δεδομένα...

Spoiler:


#4 sunday

sunday

    Anime Elite

  • Members
  • 1,087 posts

Posted 05 June 2007 - 17:08

Spoiler: &#913

Posted Image


#5 Yuna

Yuna

    Anime Freak

  • Members
  • 328 posts

Posted 05 June 2007 - 17:11

sunday σωστός :D!! (θα βάλω την απαντηση στο ποστ τώρα)

#6 пустая комната

пустая комната

    DELETED

  • Members
  • 225 posts

Posted 05 June 2007 - 17:43

Ένα έχω να πω...αν δε περάσω στον ΑΣΕΠ ζητώ τη βοήθειά σας για το τεστ δεξιοτήτων που θα αναγκαστώ να δώσω. Με ενημερώσανε ότι τέτοιου είδους ερωτήσεις θα έχει...Τ_Τ...i am lame in these "math" things....Χημεία / Βιολογία FTW.

#7 kafetzis88

kafetzis88

    Hoyotama

  • Members
  • 259 posts

Posted 06 June 2007 - 02:07

Ένα έχω να πω...αν δε περάσω στον ΑΣΕΠ ζητώ τη βοήθειά σας για το τεστ δεξιοτήτων που θα αναγκαστώ να δώσω. Με ενημερώσανε ότι τέτοιου είδους ερωτήσεις θα έχει...Τ_Τ...i am lame in these "math" things....Χημεία / Βιολογία FTW.


Μην ανησυχείς....Ο Σούπερ-math θα είναι στο πλάι σου....

Καλό Yuna αλλά το ήξερα και έλεγα να μην πω την απάντηση ..Μ@λ@κία θα ήτανε....

Anyway,ας περάσουμε στο επόμενο και εδώ δυσκολεύουν τα πράγματα!!!!
-Έχουμε 10 σακούλια με λίρες....Το ένα από αυτά έχει κάλπικες ενώ όλα τα άλλα έχουν χρυσές.Η κάθε χρυσή λίρα ζυγίσει 10 γραμ. και η κάθε κάλπικη ζυγίζει 9 γραμ.Επίσης έχουμε και μία ζυγαριά κανονική,όχι διπλή,(σαν αυτή που ζυγίζουν οι ψαράδες τα ψάρια,μόνο που δε βρωμάει ψαρίλα) και θέλουμε με μία ζυγιση να βρούμε ποιο σακούλι έχει τις κάλπικες λίρες!

Note 1:μπορούμε να πάρουμε όσες λίρες θέλουμε από το κάθε σακούλι ή και όλο το σακούλι!
Note 2:λέω να ακολουθήσω την τακτική του Yuna και να μην πω την απάντηση....Έτσι να το σκεφτείτε λίγο!!!
Αυτά...
-Και,όπως είπε ο Φινλανδός φιλόσοφος και κοινωνιολόγος Σαρτουμμ καους Μπελιττ:
Opinions are like assholes!
Everyone has one, but they all stink...

#8 Sponis

Sponis

    Despair-Ridden Heart...

  • Retired Staff
  • 2,291 posts

Posted 06 June 2007 - 07:30

απάντηση [ελπίζω να τα πάω καλύτερα...]

Spoiler:


#9 kafetzis88

kafetzis88

    Hoyotama

  • Members
  • 259 posts

Posted 06 June 2007 - 16:57

Ωραίος ο Spawn_I !!!!! Θα επανέλθω με λεπτομέρειες για την λύση και ακόμα ένα αίνιγμα...

EDIT: Η ΛΥΣΗ!!!

Πέρνουμε από το πρώτο σακουλάκι μία λίρα, από το δεύτερο δύο κλπ. Τα συγίζουμε και ας πούμε οτι το άθροισμα βγαίνει κάτι που τελειώνει σε 7...Αυτό σημαίνει πως είναι το τρίτο σακουλάκι αφού 3*9=27...Αν τελείωνε σε 9 θα ήταν το πρώτο σακουλάκι...Αν τελείωνε σε 0 θα ήταν το δέκατο σακουλάκι...Το πιάσατε??? Επίσης την σκέφτηκα λίγο παραπάνω την λύση σου Spawn_I και τελικά δεν ήταν πλήρως σωστή...Άμα θες σου στέλνω PM να σου πω γιατί...Αλλά μπράβο σου που το σκέφτηκες...
-Και,όπως είπε ο Φινλανδός φιλόσοφος και κοινωνιολόγος Σαρτουμμ καους Μπελιττ:
Opinions are like assholes!
Everyone has one, but they all stink...

#10 gunslinger girl

gunslinger girl

    Anime Newbie

  • Members
  • 40 posts

Posted 06 June 2007 - 17:46

Ενα απλο:

Θελω να μπω σ'ενα καστρο αλλα στην πυλη το φρουρει ενας φυλακας. Κρυβομαι κ περιμενω. Πλησιαζει ο Μιτσος που θελει να περασει κ ο φρουρος του λεει

Φ:8
Μ:4
Φ: περνα

Μετα πλησιαζει τον φρουρο ο Βαγγελης

Φ:6
B:3
Φ: περνα

Aποφασιζω να πλησιασω τον φρουρο, παω στην πυλη κ ο φρουρος μου λεει 4.
Τι πρεπει να του πω?

Κ ενα δυσκολουτσικο:

Ο βασιλιας θα εκλεξει καινουριο συμβουλο κ εχει μενει να διαλεξει αναμεσα σε 3 μοναχους. Μετα απο πολλες δοκιμασιες ο βασιλιας οδηγει τους 3 μοναχους σε ενα δωματιο με ενα στρογγυλο τραπεζι. Οι μοναχοι καθονται αντικριστα κ ο βασιλιας λεει:

Αυτη ειναι η τελευταια σας δοκιμασια. Θα σας κλεισω τα ματια κ στο κεφαλι θα σας φορεσω καπελα. Τα καπελα που εχω ειναι μπλε κ ασπρα. Δεν θα ξερετε τι χρωμα καπελο φορατε αλλα οταν σας ανοιξω τα ματια θα βλεπετε τα καπελα των αλλων. Να ξερετε οτι θα υπαρχει τουλαχιστον ενα μπλε καπελο. Οποιος απαντησει πρωτος σωστα θα γινει συμβουλος μου, οποιος απαντησει λαθος θα αποκεφαλιστει κ οποιος δεν απαντησει θα επιστρεψει στην πατριδα του.

Ο βασιλιας αποχωρει κ οι μοναχοι λυνουν τα μαντιλια. Ενας μοναχος βλεπει δυο μπλε καπελα. Μετα απο περιπου μιση ωρα σηκωνεται κ λεει

Το χρωμα του καπελου μου ειναι....
There is no real life, only afk.
(..and /patpat)
Posted Image

#11 yami

yami

    神速

  • Retired Staff
  • 3,707 posts

Posted 06 June 2007 - 18:15

Ενα απλο:

Θελω να μπω σ'ενα καστρο αλλα στην πυλη το φρουρει ενας φυλακας. Κρυβομαι κ περιμενω. Πλησιαζει ο Μιτσος που θελει να περασει κ ο φρουρος του λεει

Φ:8
Μ:4
Φ: περνα

Μετα πλησιαζει τον φρουρο ο Βαγγελης

Φ:6
B:3
Φ: περνα

Aποφασιζω να πλησιασω τον φρουρο, παω στην πυλη κ ο φρουρος μου λεει 4.
Τι πρεπει να του πω?


2?^^;;;;

#12 gunslinger girl

gunslinger girl

    Anime Newbie

  • Members
  • 40 posts

Posted 06 June 2007 - 18:35

2?^^;;;;


ok not that easy ^^/
There is no real life, only afk.
(..and /patpat)
Posted Image

#13 Jiraiya

Jiraiya

    ビッグブレストジャンキー

  • Members
  • 2,573 posts

Posted 06 June 2007 - 18:38

ok not that easy ^^/


Spoiler:

Posted Image


#14 gunslinger girl

gunslinger girl

    Anime Newbie

  • Members
  • 40 posts

Posted 06 June 2007 - 18:59

sou desu Jiraiya san ^^/
There is no real life, only afk.
(..and /patpat)
Posted Image

#15 YaTa

YaTa

    Αρχαιολάτρης

  • Retired Staff
  • 1,939 posts

Posted 06 June 2007 - 19:58

Spoiler: About the hats

1