Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
- - - - -

[το δικό μας Anime Karaoke] event


  • Please log in to reply
126 replies to this topic

#1 Tomodachi2

Tomodachi2

    Repairer of Reputation

  • Members
  • 915 posts

Posted 15 May 2007 - 13:22

..Τι??
Όπως ακριβώς το λέει και ο τίτλος.
Κι επειδή το χω πάρει πολύ ζεστά και (είμαι τρελλή εγώ-δε με ξέρετε καλά) :hahaha: ΘΑ ΤΟ ΚΑΝΩ,
Για να δούμε τι λεει και ο λοιπός λαός....

Μιας και υπάρχει κόσμος που έχει πάρει το καραόκε σοβαρά (ή μη-δεν έχει σημασία! Πάνω απ όλα το καραόκε είναι χαρά & χαβαλές) σχεδιάζω την οργάνωση κάποιων μινι anime karaoke events που θα λάμβάνουν χώρα σε σπίτια που διαθέτουν το στοιχειώδη εξοπλισμό. Οι υποψήφιοι performers θα εμφανίζονται ενώπιον βιντεοκάμερας :lovulovu: (με cosplay αν θέλουν ) και θα δίνουν το ατομικό τους show (thanks to the Γιαπωνέζους, που μαζί με τα anime music singles επισυνάπτουν και μια σούπερ καραοκε version των καλύτερων σουξέ) με σκοπό:

*Τη δημιουργία ατομικού hilarious database που θα τα απάει
*ίσως και την προσφορά των στιγμιότυπων προς ΚΡΙΣΗ του κοινού των χρηστών...

Ποιοι ενδιαφέρονται λοιπόν να γίνουν anime & jp karaoke performers?? :riiight:

#2 Blademaster_X

Blademaster_X

    N.ew W.orld

  • Members
  • 294 posts

Posted 15 May 2007 - 13:33

Ενδιαφερομενος εδω!

Αλλα 1 πραγμα...με το θεμα εξοπλισμου τι εγινε τελικα tomo-chan?

#3 Tomodachi2

Tomodachi2

    Repairer of Reputation

  • Members
  • 915 posts

Posted 15 May 2007 - 14:04

ο Blady-kun δεν είναι απλά ένας ενδιαφερόμενος. ειναι Ο ενδιαφερόμενος,:riiight: γιατί παίρνει το θέμα τόσο ζεστά, όσο ακριβώς κι εγώ (και φυσικά πρεπει να ακούσετε την live acoustic quitar διασκευή που έχουμε κάνει στο Duvet από το Lain!!

To θέμα του εξοπλισμού το έλυσα ήδη, αγοράζοντας καλύτερα ηχεία για το pc και ένα μικρόφωνο καραόκε. Άρα το ταπεινό μου κονάκι είναι έτοιμο μέσα στο καλοκαιράκι (που θα νετάρουν οι εξεταστικές και θα μου σκάσει κι εμένα αδειούλα) να δεχτώ performers για το πρώτο δοκιμαστικό μινι-event! :nanana:

Η προσωπική λίστα με τα κομμάτια που μ ενδιαφέρουν έχει φτιαχτεί ήδη, απλώς φοβάμαι πως το "θέμα" που πιθανόν ν αντιμετωπίσουν οι περισσότεροι είναι το γεγονός ότι δεν είναι τόσο εύκολο να βρεις την καραοκε μουσική των anime τραγουδιών σε .kar file, δηλαδή δε αρχείο που να περιλαμβάνει και τους στίχους. Για μένα δεν είναι πρόβλημα αυτό, γιατί ξέρω "πως πάνε" τα τραγούδια που θα πω, οπότε με ενα print των στιχων είμαι καλυμμένη (και ο Blady το ίδιο).

Αν καποιοι νομίζουν πως έχουν τη δυνατότητα και το χρόνο να φτιάξουν ένα .kar file με στιχους, θα προσέφεραν τεράστια βοήθεια επί του ζητήματος! :wooi2:

Επίσης δε θα ήταν άσχημο να παρουσιάσει κάποιος ενδιαφερόμενος τη λίστα με τα anime karaoke που ήδη διαθέτει, έτσι για να γίνεται ανταλλαγή πληροφορίων και σύγκριση γούστων...
Τη δικιά μου θα τη δημοσιεύσω παρακάτω...

#4 storm-and-fire

storm-and-fire

    だんご大家族

  • Members
  • 280 posts
  • LocationΜπραχάμες

Posted 22 May 2007 - 16:08

Κι εγώ! Κι εγώ!

Αλλά από εξοπλισμό, έχω μόνο ένα μικρόφωνο που το αφόρασα από το πανηγύρι που έχει στην εκκλησία του Αγιού Κών/νου και Ελένης στη γειτονιά μου...

~ Στορμ ~


Posted Image

The chummy dangos hold their hands together and make a big, round ring
They build a town on the dango planet and everyone laughs together


#5 Blademaster_X

Blademaster_X

    N.ew W.orld

  • Members
  • 294 posts

Posted 22 May 2007 - 16:14

Κι εγώ! Κι εγώ!

Αλλά από εξοπλισμό, έχω μόνο ένα μικρόφωνο που το αφόρασα από το πανηγύρι που έχει στην εκκλησία του Αγιού Κών/νου και Ελένης στη γειτονιά μου...

~ Στορμ ~


Ορεξη να χεις, το καραβι τους χωραει ολους!

Βασικα σχετικα με το ολο θεμα πρεπει να ψαχτω με 1 karaoke editor που ειχα παρει παλια...απλα δεν εχω καποιο reference η tutorial να με βοηθησει:bahhh:

#6 storm-and-fire

storm-and-fire

    だんご大家族

  • Members
  • 280 posts
  • LocationΜπραχάμες

Posted 22 May 2007 - 20:00

Ορεξη να χεις, το καραβι τους χωραει ολους!

Βασικα σχετικα με το ολο θεμα πρεπει να ψαχτω με 1 karaoke editor που ειχα παρει παλια...απλα δεν εχω καποιο reference η tutorial να με βοηθησει:bahhh:

Άμα βαριέσαι, στείλε μου εμένα τα αρχεία να στο κάνω λαμπίκο το τραγούδι~ :wooi2:

Τέλος πάντων, εγώ έχω πολλά καραόκε από Digimon, Fullmetal Alchemist, Bleach και πολλά ακόμα τα οποία βαριέμαι να ψάξω. Αλλά και να μην υπάρχει κάποιο καραόκε, υπάρχουν προγράμματα που στο κάνουν λαμπίκο στο λεπτό~ Πώς θα μπορούσα να τραγουδάω το The World από Nightmare με καραόκε αφού δεν υπάρχει καραόκε; Λολ.

Βέβαια για το on camera δεν ξέρω... Να ακούν το φάλτσο, να έχουν και εικόνα;

Τι λέτε όμως για διαγωνισμό τραγουδιού κατά τα μέσα Ιουνίου που οι περισσότεροι θα έχουν ξεμπερδέψει από εξετάσεις; XD

(Μια πρώτη μου επιλογή είναι το Motteke! Sailor Fuku φυσικά...)

~ Στορμ ~


Posted Image

The chummy dangos hold their hands together and make a big, round ring
They build a town on the dango planet and everyone laughs together


#7 Tomodachi2

Tomodachi2

    Repairer of Reputation

  • Members
  • 915 posts

Posted 23 May 2007 - 19:06

Άτσα!
Κάτι κινείται στο θέμα! (κι εγώ που νόμιζα πως θα ψώφαγε...)

Λοιπόν..
Τό πρώτο δοκιμαστικό σκέφτομαι να το βάλω για πολύ σύντομα, αυτό το Σ/Κ, σπίτι μου (Blady-chan, ρίξε τηλεφώνο). Αν ενδιαφέρεται κανας άλλος, να ρίξει pm...

H καλύτερη πηγή για άνιμε καραόκε είναι το θρυλικό www.gendou.com
κι από κει και πέρα, googlάρισμα από την κόλαση....

Από την 'αλλη τα τραγούδια που μ ενδιαφέρουνε έμενα, αλλά δεν υπάρχουν έτοιμα καραόκε είναι τα:

-Duvet (BoA, "Lain")
-The real folk blues και Call me call me (the seatbelts-yoko kanno "Cowboy bebop")
-1000 no kotoba (Noriko Matsueda "final fantasy X-2")
-19sai (Suga Shikao "xxxholic")

Aμα μπορεί να μου τα "φτιάξει κανείς κανείς, θα του χρωστάω, όχι χάρη...ΧαρΆρα!! :lovulovu:

#8 storm-and-fire

storm-and-fire

    だんご大家族

  • Members
  • 280 posts
  • LocationΜπραχάμες

Posted 23 May 2007 - 19:20

Άτσα!
Κάτι κινείται στο θέμα! (κι εγώ που νόμιζα πως θα ψώφαγε...)

Λοιπόν..
Τό πρώτο δοκιμαστικό σκέφτομαι να το βάλω για πολύ σύντομα, αυτό το Σ/Κ, σπίτι μου (Blady-chan, ρίξε τηλεφώνο). Αν ενδιαφέρεται κανας άλλος, να ρίξει pm...

H καλύτερη πηγή για άνιμε καραόκε είναι το θρυλικό www.gendou.com
κι από κει και πέρα, googlάρισμα από την κόλαση....

Από την 'αλλη τα τραγούδια που μ ενδιαφέρουνε έμενα, αλλά δεν υπάρχουν έτοιμα καραόκε είναι τα:

-Duvet (BoA, "Lain")
-The real folk blues και Call me call me (the seatbelts-yoko kanno "Cowboy bebop")
-1000 no kotoba (Noriko Matsueda "final fantasy X-2")
-19sai (Suga Shikao "xxxholic")

Aμα μπορεί να μου τα "φτιάξει κανείς κανείς, θα του χρωστάω, όχι χάρη...ΧαρΆρα!! :lovulovu:

Δυστυχώς έχω το πρόγραμμα στον μέσα υπολογιστή οπότε δεν μπορώ να σε βοηθήσω...

~ Στορμ ~


Posted Image

The chummy dangos hold their hands together and make a big, round ring
They build a town on the dango planet and everyone laughs together


#9 Glastenen

Glastenen

    La Reine du Portatif

  • Members
  • 727 posts

Posted 11 June 2007 - 13:42

count me IN!!!!!!!!!!!!!!:oo::oo::oo:

Δεν έχω πρόβλημα να τραγουδήσω το ο,τιδήποτε (φτάνει να το ξέρω) και μάλιστα κάνω και para para :wooi2:

απωθημένο: το Sayaendou από NewS (βλέπε ταινία one piece 7) στο οποίο έχω κάνει δική μου χορογραφία την οποία προσφέρομαι να διδάξω σε όσους ενδιαφέρονται να συμμετέχουν :hahaha::hahaha::hahaha:

αν μπορώ να βοηθήσω γενικώς σε κάτι, πρήχτε με.

Spoiler:


#10 Tomodachi2

Tomodachi2

    Repairer of Reputation

  • Members
  • 915 posts

Posted 11 June 2007 - 20:21

Glastenen, κοπελάρα μου, ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ότι σε λογαριάζω μέσα! :riiight:

Εχω και να ανακοινώσω:

Από Σαββατο 16/6 ως Τρίτη 26/6 έχω άδεια αλλά θα κάτσω Αθήνα.
Όποιος, όποια καίγεται για καραόκε meeting, ας κάνει post ή ας μου στείλει pm να συννεονοηθούμε....

(σπίτι μου θα γίνει).

Όσοι επιθυμούν να συμμετάσχουν, θα πρέπει να φέρουν μαζί τους και κανα cd με τα mp3 καραοκο-τράγουδα που επιθυμούν να...εκτελέσουν, καθώς η δική μου συλλογή αποκλείεται να καλύπτει όλα τα γούστα!
Το καλύτερο σημείο να βρειτε τα anime karaoke που ψάχνατε είναι το www.gendou.com. (περιέχει και στοίχους σε romaji!
Επίσης ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΗ είναι και μια εκτύπωση των στοίχων των κομματιών που σας ενδιαφέρουν.

Όσοι γουστάρουν, ας δηλώσουν μια, ανάμεσα στις ημερομηνίες που ανεφερα επάνω, ώστε να διαλέξουμε την κατάλληλη...

#11 Mr Ayu-Mania

Mr Ayu-Mania

    Wotalicious!

  • Members
  • 959 posts

Posted 11 June 2007 - 21:14

Χμμμ... ωραιο ακουγεται :wooi2:

μην το κανετε ομως στις 19/6 γιατι τοτε ειναι το jpop/jrock παρτυ του jmusic.gr

http://www.anime.gr/forums/showthread.php?t=2315
Posted Image

#12 Tomodachi2

Tomodachi2

    Repairer of Reputation

  • Members
  • 915 posts

Posted 11 June 2007 - 22:07

H μέρα που αποκλείεται από μέρους μου, είναι σίγουρα η Τετάρτη.

Και να κάνω μια διευκρίνηση.

Τουλάχιστον εγώ, αδυνατώ να βρω anime τραγούδια σε έτοιμο .kar file, δηλαδή με οπτικοποιημένο-συντονισμένο το στίχο σε βίντεο. Ό,τι έχω ως τώρα και ότι μπορεί ευκολότερα να βρει όλος ο κόσμος, είναι το mp3 με την instrumental εκτέλεση χωρίς φωνή (και μάλιστα σε άριστη ενορχήστρωση-καθώς οι γιαπωνέζοι είναι μερακλήδες και σχεδόν πάντα συμπεριλαμβάνουν στα maxi singles και τα ost και καραόκε εκτελέσεις) καθώς και τους στιχους του τραγουδιού γραμμένους με romaji (λατινικούς χαρακτήρες-για να διαβάζονται ευκολα).

Γι αυτό ίσως είναι απαραίτητες μερικές πρόβες από κάποιος, για να θυμάστε πως πάει η μελωδία...

Από την άλλη, εαν προκειται για op/ending song, όλες οι σειρές περιέχουν στο εισαγωγικό βίντεο το στίχο συντονισμένο σε καραόκε. Το θέμα είναι, αν γίνεται
α) ν' απομονοθεί ενα op/end βίντεο
β) Να αφαιρεθεί το τραγούδι
γ) και στη θέση του να μπει το καραοκε mp3, ώστε να συντονιστεί με την έναρξη-λήξη του βίντεο και τη ροή των μαρκαρισμένων στιχων.

Αλλά κυρίως, το θέμα είναι να μπει κάποιος στον κόπο να το κάνει...:nod:
Η' να μπει στον άλλο κόπο, να αφαιρέσει τα λόγια από ένα τραγούδι. Έχω ακούσει πως υπάρχει κάποιος τρόπος... :nanana:

#13 Jiraiya

Jiraiya

    ビッグブレストジャンキー

  • Members
  • 2,573 posts

Posted 11 June 2007 - 23:44

Μέσα και εγώ αν με θέλετε.Βέβαια καλού-κακού να βάλετε οτασπίδες όταν τραγουδάω γιατί αλλιώς θα πεθάνετε από τα γέλια.
Spoiler:
Αν και δε τραγουδάω ποτέ μπροστά σε άλλους για εσάς θα κάνω μια εξαίρεση.

Στορμ και εγώ τρελαίνομαι για Motteke! Sailor Fuku(το έχω και ringtone στο κινητό)Μας βλέπω να κάνουμε ντουέτο:hihi2:

Posted Image


#14 Glastenen

Glastenen

    La Reine du Portatif

  • Members
  • 727 posts

Posted 12 June 2007 - 09:34

Μια φίλη μου και η τρομερή μικρή αδερφή της ξέρουν να κάνουν όλες τις τσαχπινιές που προανέφερες μέσω windows movie maker....:wooi2:

Spoiler:


το θέμα είναι να τις πείσω...και να βρούνε χρόνο :uhh: θα τα έκανα εγώ, αλλά είμαι μπάκα...και θέλει και καινούργια έκδοση wmp, την οποία δεν διαθέτω :emptyonexg1:
θα τις πρήξω πάντως και θα σου ειπώ.


Σάββατο 16 έχω ολονυχτία (και μάλλον και το επόμενο) :oo: κυριακή;;; τελοσπάντων, βρείτε 2-3 μέρες και ρωτήστε με, συνήθως είμαι διαθέσιμη.


Ωρέ count me in για Lonely In Gorgeous από Paradise Kiss 100%, και μετά βλέπουμε...Το sayaendou δεν το βρίσκω σε καραόκε ΤΙ ΘΑ ΚΑΝΩΩΩΩ;;;;;;:nanana:
Επίσης όποιος έχει όρεξη να κάνει μαζί μου το parapara από το ending του haruhi suzumiya, msg me....τέλος, εκτός των anime osts, ξέρω και όλο το parapara από το gekiai merry go round των psycho le cemu....:hahaha::hahaha: αν ενδιαφέρεστε μπορώ να σας προμηθεύσω με βίντεα για κατ' οίκον εκμάθηση:lovulovu:







ΩΡΕ ΕΝΤΙΤ: βάλτε με και για eden από yami no matsuei :lovulovu::lovulovu::lovulovu::lovulovu::lovulovu::lovulovu:

#15 Glastenen

Glastenen

    La Reine du Portatif

  • Members
  • 727 posts

Posted 12 June 2007 - 10:22

ωρέ tomodachi ενεργοποίησε τα pm σου :riiight: