Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
- - - - -

Ψάχνοντας το χαμένο κομμάτι.


  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1 CuBi

CuBi

    Trailblazer

  • Members
  • 169 posts

Posted 11 May 2007 - 03:01

Σας έχει συμβεί να ξέρετε ένα κομμάτι, να το έχετε, να προσπαθείτε να βρείτε πληροφορίες σε ΟΛΟ το internet για αυτό αλλά παρ'όλ'αυτά να μην μπορείτε να βρείτε τίποτα; Συνέβη σε μένα.

Δεν ξέρω πόσοι και ποιοί απο εσάς έχετε παίξει το Streets of SimCity... Είναι ένα παλιό 3D παιχνίδι της Maxis, στο οποίο έπαιρνες τα τιμόνι ενός οπλισμένου με διάφορα όπλα όπως ρουκετοβόλα, πολυβόλα κτλ αμαξιού και έκοβες βόλτες στην SimCity, προσπαθώντας να διαλύσεις τα αντίπαλα αμάξια. Ταυτόχρονα, υπήρχε η δυνατότητα να φορτώσεις πόλεις που είχες προηγουμένως φτιάξει στο κλασικό SimCity 2000 και να κάνεις το Battle Royal στην ολοδική σου δημιουργεία. Γενικά, το παιχνίδι δεν είχε μεγαλή επιτυχία ούτε ήταν πολύ καλό, και έτσι γρήγορα ξεχάστηκε. Ένα απο τα καλύτερα κομμάτια του παιχνιδιού όμως ήταν το Soundtrack. Ένα κομμάτι απο αυτό χαράχτηκε στην μνήμη μου απο τότε. Είμαι σχεδόν σίγουρος ότι κανένας άλλος εκτός απο εμένα δεν το άκουσε τότε...

...όμως! Μέγαλο μέρος του soundtrack του παιχνιδιού χρησιμοποιήθηκε σε ένα αργότερο παιχνίδι της Maxis που είμαι το ίδιο σίγουρος ότι έχετε παίξει όλοι. Μιλάω για το The Sims.

Στο The Sims, το κομμάτι που μου άρεσε τόσο ακουγόταν στο Rock ραδιόφωνο. Μπορείτε να το βρείτε εδώ:

http://lix.in/5c27b8

ως Rock Radio 5. Αυτός ο τίτλος είναι το μόνο πράγμα που ξέρω για αυτό το κομμάτι. Όσο κι αν έχω ψάξει, δεν έχω καταφέρει να βρω όνομα συγκροτήματος, ποιοί τέλος πάντων το έφτιαξαν και να βρω έτσι περισσότερη δουλειά τους. Πιστεύω ότι είναι πολύ δυνατή instrumental ροκιά και της χρειάζεται μεγαλύτερη αναγνώριση. Ακόμα και στο μπάσο έχω μάθει να το παίζω, και κάνω το πολύ 3 εβδομάδες (και ψάχνω απο τώρα άσους κιθαριστές για να βγάλουνε τα σόλα! :))

Έφτιαξα αυτό το thread σαν έκκληση προς βοήθεια απο τους συνανιμίτες αλλά και σαν εξιστόρηση ίσως δικών σας ιστορίων, γιατί όχι, ζητώντας ανάλογη βοήθεια!
Posted Image

#2 Matsu

Matsu

    Certified Dorama Queen

  • Members
  • 754 posts

Posted 11 May 2007 - 10:12

Η αληθεια ειναι πως το συγκεκριμενο κομματακι που ειχε διαφυγει απο τους Sims, αλλα στο 2 που εχω και παιζω που και που τωρα, εχει κατι κομματακια στο ραδιοφωνο, που αν εξαιρεσεις τους στιχους οτι ειναι στην "γλωσσα" των Sims, κατα τα αλλα ειναι πολυ ωραια!Και κριμα που δεν βρισκονται πουθενα..
Posted Image

Dorama Queen-Bitch Mode On Atm


#3 KageHitsu

KageHitsu

    Kage

  • Members
  • 630 posts

Posted 11 May 2007 - 18:41

ψαχνω το κανε ντου του υποχθονιου
I put up my headphones and listen to the deftones

#4 DjDragon

DjDragon

    *Don't be like me*

  • Banned
  • 642 posts

Posted 14 May 2007 - 22:14

Βλέπω ότι το ψάχνεις...λογικά θα είναι σε μία ιστοσελίδα με τα soundtracks των παιχνιδιών...

Για ψάξε μέσα στο google γράφοντας το "Sims Soundtrack free download"...Κι εγώ έτσι βρήκα το soundtrack όλων των σειρών Soul Reaver...
My Chain : "Dragon Chain" ---> THIS CHAIN HAS BEEN STARTED !!!ΠΡΟΛΑΒΕΤΕ ΝΑ ΔΗΛΩΣΕΤΕ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ ΠΡΟΤΟΥ ΠΕΣΟΥΝ ΣΤΑ ΧΕΡΙΑ ΤΩΝ ΣΚΟΥΠΙΔΙΩΝ !!!:D

Posted ImageDon't get near of me!I'm a shark!

#5 denCorg

denCorg

    Anime Fan

  • Members
  • 211 posts

Posted 14 May 2007 - 23:04

Λοιπόν παίδες μια ιστοσελίδα καταπληκτική που μπορείτε να βρείτε soundtracks anime και παιχνιδιών (κυρίως από Ιαπωνία αλλά όχι μόνο) σε μορφή mp3 είναι η http://gh.ffshrine.org/
Από εκεί είχα κατεβάσει το soundtrack του grandia 2:lovulovu: και μερικά κομμάτια από το fahrenheit (το παιχνίδι) που μου άρεσαν τρομερά. Δείτε την
Go figure...
Posted Image

#6 Dante80

Dante80

    (╯°□°)╯︵ ┻━┻

  • Retired Staff
  • 5,515 posts
  • Location今、そこにいる僕

Posted 15 May 2007 - 05:06

DenCorg, την έχουμε και στο portal μας...:riiight:

Jh0Lmx3.png
.aNiMe//GR IRC Channel ~ Better than sex, batteries included.


#7 CuBi

CuBi

    Trailblazer

  • Members
  • 169 posts

Posted 15 May 2007 - 09:54

Κι εκεί πάει το link που έχω βάλει στο πρώτο post μου...
Posted Image

#8 denCorg

denCorg

    Anime Fan

  • Members
  • 211 posts

Posted 15 May 2007 - 10:03

:uhh::oo:
ναι παιδιά σορρυ έχετε δίκιο δε το είχα προσέξει
πολύ καλή η ιστοσελίδα πάντως:sigh2:
go on...
Go figure...
Posted Image

#9 CuBi

CuBi

    Trailblazer

  • Members
  • 169 posts

Posted 15 May 2007 - 15:53

ψαχνω το κανε ντου του υποχθονιου


Αν και το θέμα είναι για κομμάτια τα οποία έχεις αλλά δεν ξέρεις τίποτα για αυτά, ένα γρήγορο ψάξιμο στο DC++ μου έβγαλε αρκετά αποτελέσματα...
Posted Image

#10 ayame

ayame

    chance encounter

  • Members
  • 142 posts

Posted 01 October 2010 - 21:08

Και τι γίνεται όταν δεν ξέρεις τίποτα για το κομμάτι; Αχ θα σκάσω... κανείς να προσφέρει τα μουσικά του ακούσματα;

Το χω ξανακούσει, αλλά πού , πώς το λένε...

Στα 7:55-8:40 περίπου

http://www.youtube.com/watch?v=9AJN34Tn9b8&feature=related
Spoiler:


"A bunny that gets eaten by the wolf every night, surely knows the wolf well..."

#11 Strange Loop

Strange Loop

    Fabulous Boy

  • Members
  • 595 posts

Posted 01 October 2010 - 21:31

Madredeus - O Pastor

#12 ayame

ayame

    chance encounter

  • Members
  • 142 posts

Posted 03 October 2010 - 10:29

:joyful::awww::lovulovu::nod2: soooooo many thanks - you don't know how many people I've asked and not even one could tell me. You're genius!!!! :D
Spoiler:


"A bunny that gets eaten by the wolf every night, surely knows the wolf well..."