Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
* * - - - 1 votes

Naruto


  • Please log in to reply
56 replies to this topic

#1 reckless

reckless

    Starting...

  • Members
  • 8 posts

Posted 09 May 2007 - 00:57

Posted Image
~ΣΕΝΑΡΙΟ~
Πριν από χρόνια ένας δαίμονας επιτέθηκε στο μυστικό χωριό Ninja Konoha. Αυτός ο δαίμονας τελικά κλείστηκε μέσα στο σώμα ενός παιδιού που μόλις είχε γεννηθεί. Το παιδί αυτό δεν γνώρισε γονείς και λόγω του συμβάντος όλοι πίστευαν πως ήταν ο ίδιος ο δαίμονας, έτσι δεν απέκτησε ποτέ του κανένα φίλο. Έβαλε λοιπόν στόχο να γίνει ο μεγαλύτερος Ninja του χωριού, ο Hokage, έτσι ώστε όλοι να αναγνωρίζουν την ύπαρξη του. Με το πέρασμα του χρόνου έφτασε η στιγμή για το μικρό ήρωα να εκπαιδευτεί για να γίνει πραγματικός Ninja.
Posted Image
~ΧΑΡΑΚΤΗΡΕΣ~
Uzumaki Naruto: Ο πρωταγωνιστής της σειράς. Υπερκινητικός και χαρούμενος, αλλά σοβαρός και επιθετικός όταν χρειάζεται, ανήκει στη τριμελή ομάδα του Kakashi. Προσπαθεί πάντοτε να φανεί δυνατότερος από τον Sasuke.
Uchiha Sasuke: Μοναδικός επιζών της Uchiha clan, ο Sasuke είναι το πρότυπο ενός Genin Ninja. Δυνατός αλλά πάντοτε νηφάλιος ζει με τη φιλοδοξία να σκοτώσει ένα συγκεκριμένο άτομο. Σχεδόν πάντα σώζει τον Naruto από τις δύσκολες στιγμές.
Haruno Sakura: Η Sakura είναι το γυναικείο μέλος της ομάδας. Είναι πανέξυπνη και γνωρίζει πολύ καλά τις τεχνικές ψευδαίσθησης. Φανατική οπαδός του Sasuke.
Posted Image
~ΓΡΑΦΙΚΑ~
Τα γραφικά σε γενικό βαθμό είναι αρκετά καλά, αν και μερικές φορές ατελή. Οι χαρακτήρες είναι επίσης καλοσχεδιασμένοι και δένουν αρμονικά με το φόντο. Το στοιχείο που χαρακτηρίζει τα γραφικά είναι η απλοϊκότητα των χαρακτήρων με το σύνθετο περιβάλλον δημιουργώντας ένα πολύ όμορφο αποτέλεσμα. Ακόμη, αισθητή γίνεται η παρουσία των 3D ειδικών εφέ που δίνει ένα πιο ζωντανό τόνο στη ροή του έργου όπως επίσης αυξάνει και το ρεαλισμό.
Posted Image
~ΗΧΟΣ
Ο ήχος είναι απόλυτα ατμοσφαιρικός. Η δυνατή μουσική και τα γρήγορα τραγούδια προϊδεάζουν το θεατή για σκηνές γεμάτες δράση και υπόθεση, ενώ μουσική απαλή και χαρούμενη σημάνει το τέλος των δύσκολων καταστάσεων. Από αυτή ξεχωρίζουν τα διάφορα παραδοσιακά όργανα αλλά και σύγχρονα (όπως ηλεκτρικές κιθάρες). Τα ηχητικά εφέ στέκονται και αυτά αντάξια της μουσικής.
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
STUDIO:Studio Pierrot
ΧΡΟΝΙΑ:2002
ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ:Περιπέτεια/Πολεμ. Τέχνες
ΕΠΙΣΟΔΙΑ:220 + Shippuuden episodes at 12 episodes and its growing
MOVIES:3

~bMOVIES NAMES:~
Movie 1: Ninja Clash in the Land of Snow
Movie 2:Great Clash! The Illusionary Ruins at the Depths of the Earth
Movie 3:The Animal Riot of Crescent Moon Island
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
:byejg9:
Posted Image
Nick Rest in peace .Magma 2002-2006
Only God can Judge me
!Reckless!

#2 Ash_Pokemaster

Ash_Pokemaster

    Anime Professional

  • Members
  • 1,005 posts

Posted 09 May 2007 - 07:44

Από τα πρώτα μου Anime, και πιστεύω από τα πρώτα πολλών εδώ μέσα. Αν και το θεώρησα ελαφρώς υπερτιμημένο, όταν άρχισα να βλέπω πιο "σοβαρά" Anime, σε τελική φάση, μου χάρισε από τις πιο διασκεδαστικές μέρες τις ζωής μου. Μία εξαιρετική, οργανωμένη, εμπορική και κυρίως διασκεδαστική σειρά, για κάθε fan και μη του είδους.

Δυστυχώς έχει εμπορικοποιηθεί υπερβολικά, τα τελευταία 2 χρόνια, και θα είναι δύσκολο έως και αδύνατον να αγγίξει τις παλιές δόξες του, ενώ είναι σίγουρο ότι θα είναι αδύνατο να προσφέρει τη διασκέδαση στο βαθμό που το έκανε στο παρελθόν.

:deadga6:

oR4yYRl.gif


#3 phm

phm

    Anime Ghost

  • Members
  • 1,807 posts
  • LocationOn the boundary of life and death

Posted 10 May 2007 - 20:53

Ήταν το πρώτο anime που είδα, και για μένα είναι ίσως το αγαπημένο μου anime, χωρίς αυτό να σημαίνει πως το θεωρώ κανένα αριστούργημα. Αν και δεν μπορώ να πω ότι έχω δει όντως πολλά anime, θα έλεγα πως για την κατηγορία του και για το κοινό στο οποίο απευθύνεται είναι αρκετά αξιόλογο, τόσο για τους χαρακτήρες του όσο και για της μάχες.

Στο θέμα των γραφικών σίγουρα δεν είναι κάτι ιδιαίτερο. Πολλές φορές τα σχέδιο είναι προβληματικό άλλωστε... Βέβαια αυτό ποικίλει από επεισόδιο σε επεισόδιο, αλλά σε γενικές γραμμές σε σύγκριση με άλλα anime το βρίσκω μη ικανοποιητικό.

Στο θέμα του ήχου δεν τα πάει άσχημα, έχει ένα σχετικά δυναμικό soundtrack και ένα cast που ταιριάζει αρκετά στους ρόλους των χαρακτήρων. Αλλά παρόλα αυτά ο ήχος δεν είναι το ατού του anime.

Η πλοκή είναι απλοϊκή, αλλά τουλάχιστον καλά καθορισμένη. Δεν έχει περίεργα κενά που θέλουν μπάλωμα αν και είναι λογικό μιας και δεν υπάρχουν ιδιαίτερες απαιτήσεις από σεναριακής άποψης. Πάντως το καλό είναι ότι μετά από κάποια στιγμή και μετά δεν γίνεται ότι να ναι για να έχεις να βλέπεις αλλά υπάρχει κάποιος σκοπός στην σειρά.

Η μάχες είναι πολύ καλές και ένα δυνατό τους στοιχείο είναι η ύπαρξη στρατιγικής. Δεν είναι μόνο θέμα το πόσο δυνατός είναι κάποιος αλλά και ο τρόπος που χρησιμοποιεί της τεχνικές του ενάντια στον αντίπαλο. Επίσης εκτός του ότι υπάρχει πολύ μεγάλη ποικιλία τεχνικών και τρόπων μάχης, ο κόσμος του Naruto είναι αρκετά προσεγμένος. Υπάρχουν κανόνες που ορίζουν πως γίνονται οι διάφορες τεχνικές, από που παίρνει την δύναμη του αυτός που μάχεται κλπ. Γενικά σου δίνεται η αίσθηση ρεαλισμού και ότι τα πράγματα δεν συμβαίνουν τυχαία. Ίσως να ακούγεται υπερβολικό να αναλύει κανείς το πόσο καλές μάχες έχει ενα anime, αλλά δεν είναι γιατί ας μην ξεχνάμε πως οι μάχες αποτελούν σημαντικό στοιχείο των anime της κατηγορίας.

Οι χαρακτήρες κατά την γνώμη μου είναι κάτι που το κάνει να ξεχωρίζει. Αν και δεν είναι ένα anime που μπορεί να θεωρηθεί σοβαρό, έχει αρκετά πιο καλοφτιαγμένος χαρακτήρες από πολλά σοβαροφανή anime. Ειδικά οι κύριοι χαρακτήρες.

Γενικά προσωπικά το βρήκα πολύ διασκεδαστικό, πολλές φορές αρκετά κωμικό και άλλες φορές ικανοποιητικά σοβαρό. Επίσης να πω ότι η κύρια ιστορία της πρώτης σειράς, τελειώνει ουσιάστικα στο επεισόδιο 135 και μετά μέχρι το 220 έχει μια σειρά από κακοφτιαγμένα fillers. Προσωπικά δεν συστήνω να τα δει κάποιος και δεν τα λαμβάνω υπ΄όψιν μου στην βαθμολογία που βάζω.


Υ.Γ.
reckless αν και πολύ ωραία τα fanart που σχετίζονται με την δεύτερη σειρά Naruto, θα ήταν φρόνιμο να τα βγάλεις, γιατί αποτελούν spoiler για τον νέο θεατή που δεν το έχει δει.

#4 Phantom Duck

Phantom Duck

    Platyrhynchos Kineticus

  • Retired Staff
  • 5,461 posts

Posted 10 May 2007 - 21:13

Μία από τις σειρές που μου άρεσαν όσο λίγες, αλλά υπερεκτιμημένη του κερατά :P (έως το 135 εννοείται βαθμολογώ)

E5VV38U.jpg


#5 reckless

reckless

    Starting...

  • Members
  • 8 posts

Posted 13 May 2007 - 16:34

Δεν το Ξερα για τα fanart.
Posted Image
Nick Rest in peace .Magma 2002-2006
Only God can Judge me
!Reckless!

#6 Yoriyoshi

Yoriyoshi

    エレフテルーディ

  • Members
  • 38 posts

Posted 22 May 2007 - 10:40

Εγώ πρροσωπικά πιστεύω ότι και τα fillers έχουν την γλυκήτητα τους!
Θέλω να πιστεύω στον Θρύλο NaruHina vs ΝaruSaku. Το υπερτιμήμενο ειναι πολυ σχετικό... Πολυδιαφημισμένο σε άλλες χώρες ναι αλλά το υπερτιμημένο με κάθεται κάπως.! Οι ήχοι μέσα στο άνιμε ειναί καλοί αλλά σε intro χειρότερη δεν με έχει τυχει! Αλλά από μάχες δεν μιλάω καν....
Καλα η θείλα είναι οταν πετάει εκείνο το αξέχαστο Saaakura-chaan

#7 myle

myle

    Anime Fan

  • Members
  • 144 posts

Posted 18 June 2007 - 21:39

Το συγκέκριμένο άνιμε είναι αυτό το οποίο με έμαθε τι εστί anime. Είχα φάει την τρελή πόρωση και το έχω μοιράσει σε πάρα πολλά άτομα. Πιστεύω αξίζει τον κόπο να το δει κάποιος. Ένα από τα μεγάλα πλεονεκτήματα του είναι ότι έχει πολύ καλά αναπτυγμένους τους χαρακτήρες που παρουσιάζει και πάρα πολύ εχουν ένα καλό background πίσω τους, και έτσι είναι πολύ εύκολο να θαυμάζεις αρκετούς από αυτούς τους χαρακτήρες ή και να ταυτιστείς μαζί σου (όσο γίνεται να ταυτιστείς με κάποιον νίντζα!!).
Επίσης η μουσική είναι πάρα πολύ καλή καθώς και η πλοκή που έχει.
This is my way of the ninja.

#8 denisuki~

denisuki~

    Stronger than Darth Vapor

  • Members
  • 281 posts

Posted 26 September 2007 - 19:09

Ανάμεσα στην τριάδα Naruto-Bleach-One Piece το Naruto μου έκανε την καλύτερη πρώτη εντύπωση. Solid σχέδιο, αντίθετα με το πολύ πρόχειρο του Bleach & κάπως περίεργο και όχι ιδιαίτερα καλό του One Piece. Όμως γιατί είναι το χειρότερο από τα τρία και ένα από τα χειρότερα anime που έχω δει;

Κατ' αρχάς να πω πως δεν έχω δει πολλά επισόδεια του. Είδα την πρώτη σεζον μόνο και με το ζόρι την τελείωσα γιατί μου λέγανε διάφοροι που το έχουν δει "γίνεται καλύτερο".

Όχι δε γίνεται καλύτερο, χειρότερο γίνεται.

Στην αρχή είναι αρκετά ενδιαφέρον και έχει πλάκα στην πόλη που σαχλαμαρίζει = ο Naruto και θα καθόμουν να το δω αν συνέχιζε έτσι. Σημειωτέον είχα δει το Bleach (όλα εκτός από τα fillers) πριν αρχίσω το Naruto, πριν 1,5 χρόνο που το είδα δηλαδή. Όμως μετά έγινε μια απίστευτα κοινότυπη shounenιά στα βήματα που χάραξε το Dragonball, μόνο που αυτή τη φορά δεν ήταν κάτι το "πρωτότυπο" γιατί τι παραπάνω από το dragonball να είχε; Δεν είμαι το άτομο που θα πορωθεί με τις τρομερές μάχες αλλά με το σενάριο και τους καλοχτισμένους χαρακτήρες. Και από αυτό δεν είχε και πολλά. Από χαρακτήρες μου άρεσε ο Naruto και ο Kakashi (καθόλου περίεργο για τον δεύτερο ειδικά γιατί είναι κατά κοινή παραδοχή θεός πιστεύω). Sasuke και Sakura ορίζουν το απόλυτο μηδενικό στην δημιουργικότητα χαρακτήρων shounen. Απίστευτα κλισέ, απίστευτα.

Δε λέω για παιδάκια καλό ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ anime, όπως ήταν το Dragonball (αν και προτιμώ το DB επειδή είναι το αρχέτυπο) αλλά δεν είναι και ό,τι καλύτερο για κάποιον που θέλει να αφιερώσει σε κάτι σκεπτόμενο το χρόνο του. Και το λέω αυτό γιατί δεν είναι ούτε 20 ούτε 50 επισόδεια, είναι τόσα πολλά που πια δεν είναι ένα διάλλειμα από τα σκεπτόμενα anime, θα καταναλώνει το κύριο μέρος του χρόνου σου άμα πιάσεις να το δεις.

Αφού είπα όλα τα αρνητικά που είναι αρκετά για να μη δει κανείς αυτό το anime (και δε μίλησα καν για τα filler γιατί και τα κανονικά επισόδεια σαν filler οποιασδήποτε καλής σειράς ήταν σε ουσία) ας περάσω στα θετικά.

Η μουσική είναι ΤΡΟΜΕΡΗ απλά, όχι τόσο τα intro και outro αλλά ειδικά η BGM, είναι κάτι το οποίο θα με κρατούσε αν δεν ήμουν τόσο κομπλεξικός στον τομέα του σεναρίου και των χαρακτήρων ώστε να το παρατήσω εύκολα. Επίσης το σχέδιο μου άρεσε και ήταν αρκετά καλοδουλεμένο σε γενικές γραμμές και τέλος έχει καλό animation.

Αυτό που όμως με ενόχλησε περισσότερο από όλα είναι πως αφού διάβασα το manga λίγο είδα πόσο το έχουν πετσοκόψει και αναρωτιέμαι γιατί δεν το κάναν ίδιο; Τους πίεζε ο χρόνος; Δε νομίζω, απλά τσαπατσουλιά. Δεν είναι τίποτα το τρομερό το manga αλλά σίγουρα θα κάτσω να το διαβάσω όλο, σχετικά ευχάριστα, ενώ το anime το θεωρώ απαράδεκτο.

Conclusion: Generic shounen, καλό μόνο για τους φαν του είδους.
"Those who say video games are bad for health are the same ones who say rock is satan's music"
- Shigeru Miyamoto

#9 Darkchilde

Darkchilde

    Jedi Master

  • Members
  • 915 posts

Posted 26 September 2007 - 20:44

Αν και έχω δεί και πιο σοβαρά anime, μου αρέσει το Naruto. (Μάλλον τρελλά αυτή την εποχή).

Συμφωνώ ότι έχει από τα καλύτερα animation, και βλέπεται πολύ ευχάριστα. Ο ήχος είναι πολύ καλός, και μερικά Openings είναι δυνατά, και η μουσική του είναι από καλή εως απίστευτη σε σημεία.

Όσο για την ιστορία και τους χαρακτήρες, θεωρώ τον Naruto και τον Kakashi από τους καλύτερα δομημένους χαρακτήρες, καλά ψυχολογημένους. Η Sakura και ο Sasuke είναι αρκετά κολλημένοι χαρακτήρες, δεν θα έλεγα τελείως κλισέ. Από εκεί και πέρα, o Jiraiya είναι σκέτη απόλαυση σε πολλά σημεία, και μου αρέσει και ο χαρακτήρας της Tsunade. Ο Orochimaru είναι από τους πιο ενδιαφέροντες κακούς (αν και γλοιώδης και απαίσιος), ιδίως επειδή είναι τελείως φίδι.

Άρχισα να βλέπω τώρα το Naruto (αν και έχω δεί πάνω από τα μισά επεισόδια), σε μία εποχή που χρειαζόμουν κάτι όμορφο, ελαφρύ με ενδιαφέρον και χιούμορ. Το Naruto είναι σε αυτή την κατηγορία και γι αυτό παίρνει υψηλούς βαθμούς.

Μάλιστα θα πάρω τον φορητό μου αυτή την Παρασκευή, τα καλώδια σύνδεσης, και τα πρώτα 25 επεισόδια Naruto, θα πάω στην κολλητή μου και θα την κολλήσω με Narutoμανίαση... (να μάθει να με κολλάει με άλλες μανίες :wooi2:)

#10 Crazy_Devil

Crazy_Devil

    Akuma

  • Members
  • 104 posts

Posted 05 March 2008 - 17:48

Nice review!

#11 kabamaru-1986

kabamaru-1986

    Koenma-Sama

  • Members
  • 627 posts

Posted 14 March 2008 - 12:33

Πολυ καλο στα πρωτα κατι επισοδια τουλαχιστων.Τα filler ειναι απο τα χειροτερα που εχω δει αν εξερεσεις κανα 2.Καλο animation αλλα με πολλες ατελειες που και που.Ο ηχος ειναι πολυ ατμοσφαιρικος και σε καθηλώνει στην δραση.
/////////////////////////////////////////////////

Η λιστα μου (Για ανταλαγες pm me)

Πατα εδω:kill4u:

Ειμαι κλεφτης πατα με αν τολμας:hiding_something:

#12 xANTONISx

xANTONISx

    Περπάτησα πάρα πολύ ...

  • Members
  • 202 posts

Posted 22 June 2008 - 21:36

Ακόμα δεν το έχω δει αλλά μάλλον θα μ αρέσει :D.
Posted Image

Έχουμε και Identi.ca
ΗΙΜΥΜ S3EP5

#13 tsintori

tsintori

    Dmc rocks

  • Members
  • 514 posts

Posted 23 June 2008 - 22:18

Ωραίο anime με ενδιαφέρων "μυθολογία" και σπουδαίους χαρακτήρες.
Έχει ωραίο animation εκτός από λίγα επεισόδια, τα επεισόδια πραγματικά χαίρεσε να τα βλέπεις. Για μένα επίσης πολύ καλό στοιχείο είναι και η μουσική επένδυση που είναι από τις καλύτερες που έχω ακούσει.
Posted Image

#14 Guest_axilleas maznikou_*

Guest_axilleas maznikou_*
  • Guests

Posted 04 July 2008 - 22:00

είναι το anime με το οποίο έχω κωλήσει αυτον τον καιρό αν και δεν είναι απο τα πιο σοβαρά μόλιs το παρακολουθήσειs θα διαπιστώσειs οτι η ιστορία του σε συναρπάζει και ελπίζω στα καινούργια επεισόδια να δούμε ακόμη καλύτερη πλόκη τηs:uhh: ιστορίαs

#15 °•πίΟu-πίΟu•°™

°•πίΟu-πίΟu•°™

    I'm just one hell of a butler :)

  • Members
  • 1,306 posts

Posted 11 September 2008 - 21:55

Kαι μετα απο καιρο το εντοπισα κι αυτο εδω...

Εχοντας δει ολα τα παλια και τα shippuuden και εχοντας διαβασει και τα μανγκα, συγκριτικα με αλλα ανιμε εχω να πω οτι η πλοκη ειναι πολυ περιπλοκη αλλα λογικη.. Δεν σε αφηνει ποτε να βαρεθεις (οκ δε μιλαω για τα φιλλερ αν και ακομα και τα φιλλερ του κατατασσονται σε υψηλη κατηγορια-συγκριτικα με αλλα παντα)

Εγω παλι καταττασω τον ηχο σε ενα απο τα μεγαλυτερα ατου του, και ειδικα στις δραματικες σκηνες του.

Οι χαρακτηρες ειναι πολυ καλοσχεδιασμενοι καμια σχεση με αλλα ανιμε βεβαια-ξεφευγει απο το κλασσικο σχεδιο με τα τεραστια ματια και το τριγωνικο σαγονι..

yoJC2iXiB8biWL8b9S.gif

Spoiler: