Μετάβαση στο περιεχόμενο


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Σύνδεση 

Εγγραφή
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Φωτογραφία
* * * * * 1 Ψήφοι

The posers thread...XD


  • Please log in to reply
768 replies to this topic

#31 Hazuki

Hazuki

    Anime Elite

  • Administrators
  • 2.741 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 08 Μάιος 2007 - 21:10

Περι bootleg πάτα ΕΔΩ

Boxset είναι όλα τα dvd μιας σειράς μαζεμένα σε ένα σένιο κουτί/τενεκέ :P /χάρτινη θύκη. Ένα boxset μπορεί να είναι bootleg οπότε δεν υπάρχει κάτι να ξεχωρίσεις. Βootleg=Μαϊμού :nanana: [συνήθως απο καμιά Κίνα κλπ] Στο παραπάνω link μπορείς να δείς πως να ξεχωρίζεις τα ψεύτικα από τα "official" dvd αλλά και γενικά ότι έχει σχέση με merchandise:nosey:

ps: Αν θές για σίγουρα τσέκαρε και τη λίστα του animesuki με τα licensed anime για να μην πάρεις κανένα dvd από τις καινούργιες σειρές και νομίζεις όλα πρίμα ενώ δεν έχει γίνει καν licensed :uhh: [εκτός και αν είναι r2 (jp) οπότε πάω πάσο :fromabove:]
rsrGbGx.gif

#32 yami

yami

    神速

  • Retired Staff
  • 3.707 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 08 Μάιος 2007 - 21:12

ειμαι λιγο offtopic αλλα αν δε μαθω θα σκασω
τι ειναι bootlegs και boxseτ,τι διαφορα εχουν και πως τα ξεχωριζεις?
αυτα με τις ερωτησεις μου


boxset ειναι απλα ολα τα dvd μιας σειρας σε ενα(ή και περισσοτερα) κουτι(α) μαζεμενα :P

οσο για τα bootleg...ANN says:
Spoiler:


Βασικά πρέπει να βάλω τον κώλο κάτω και να φτιάξω επιτέλους αυτό το tutorial για anime merchandise/αγορές..

you should :P *i can help too :3* i'm sure alot of ppl are interested..

#33 kenshin

kenshin

    Anime Fan

  • Members
  • 213 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 08 Μάιος 2007 - 21:31

ok thanks και τους 2 σας και εγω αυτα διαβασα για το bootleg αλλα μου φανηκε κουλο και ειπα να το συγουρεψω το θεμα
Δημοσιευμένη  εικόνα

#34 d.neko-angel

d.neko-angel

    :: Dream ON ::

  • Members
  • 1.045 Δημοσιεύσεις:
  • Locationathens, greece

Καταχωρήθηκε 08 Μάιος 2007 - 21:50

Ντάξ καλέ μην βαράτε :P φανταστείτε ότι όλα αυτά τα DVD τα είχα πάρει πριν καν γείνω μέλος εδώ μέσα. Τότε δεν ήξερα και πολλά : Τώρα τα πάω αρκετά καλύτερα θα έλεγα :whistling:
Πάντως μια και τότε ξόδεψα τα μαλλιά της κεφαλής μου, και η ποιότητα της εικόνα τους είναι αρκετά καλή + ότι η μετάφραση είναι ok e!τότε επιτρέψτε μου να είμαι περήφανη που τα κατέχω και να τα ποζάρω :)

they don't look like bootlegs to me. They could be Region 1 or Region 3 DVDs. Like the Death note movies I got from China Town.

Μάλλον ορισμένα πρέπει να ανήκουν στην κατηγορία που λέει ο Ayu

regarding bootlegs - a 24-26 episode series should be released in 7 DVDs and a 52 episode series should be 13 DVDs. If the releases that d.neko-angel has are like that then they are not bootlegs

λύστε μου απορία,γιατί αν όσο ζούμε δεν ρωτάμε δεν μαθαίνουμε:P Λοιπόν κάποια που έχω
είναι όπως λέει ο Psycho, κάποια άλλα π.χ. FMA είναι 12DVD , το Wolf's Rain που είναι 26άρα σειρά
είναι 5DVD και to Fruits Basket 4. Αυτά σε ποια κατηγορία ανήκουν??
Τέσπα Dante πρέπει να κάνεις asap ένα ανάλογο thread

rrmr.png


#35 Hazuki

Hazuki

    Anime Elite

  • Administrators
  • 2.741 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 08 Μάιος 2007 - 23:15

Όποιο έχει chinese subs :wis:

Τσέκαρε το animeondvd για ποιο συγκεκριμένες πληροφορίες, για το FMA έχει 13 dvd, μήπως σου ξέφυγε κανένα :P
rsrGbGx.gif

#36 d.neko-angel

d.neko-angel

    :: Dream ON ::

  • Members
  • 1.045 Δημοσιεύσεις:
  • Locationathens, greece

Καταχωρήθηκε 08 Μάιος 2007 - 23:39

για το FMA έχει 13 dvd, μήπως σου ξέφυγε κανένα :P

όντως μου ξέφυγε ένα : 13 είναι!!! όχι 12. Πάντως πρέπει να το κοιτάξω τώρα τελευταία όλο κάτι τέτοια λαθάκια κάνω, μάλλον χρειάζομαι διακοπές :P




edit: λοιπόν για να μην κάνω και άλλο post απαντάω εδώ για το παρακάτω post της yami....
λοιπόν αν κρίνω από αυτά που λες ότι βρήκες τα Wolf's Rain, Kiddy Grade και Chrno Crusade μου την κάνανε την ζημιά :Crying2: Τέσπα ανάλογα με την εποχή που τα πείρα,που ήμουνα και αρχάρια στον κόσμο των anime πάλι καλά να λέω : Τώρα με το δάνειο του Σπιτιού που λεφτά για dvd :erk: Kάνα manga ή καμιά φιγούρα το πολύ, άντε κανά plushie :wet2:

rrmr.png


#37 yami

yami

    神速

  • Retired Staff
  • 3.707 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 08 Μάιος 2007 - 23:40

λύστε μου απορία,γιατί αν όσο ζούμε δεν ρωτάμε δεν μαθαίνουμε:P Λοιπόν κάποια που έχω
είναι όπως λέει ο Psycho, κάποια άλλα π.χ. FMA είναι 12DVD , το Wolf's Rain που είναι 26άρα σειρά
είναι 5DVD και to Fruits Basket 4. Αυτά σε ποια κατηγορία ανήκουν??
Τέσπα Dante πρέπει να κάνεις asap ένα ανάλογο thread

based on what u have,θα επρεπε να εχεις:
FMA > 13dvd
Wolf's Rain > 7 dvd
DN Angel >7dvd
Fruit's Basket >4 dvd
Kiddy Grade >8 dvd
NGE >7 dvd
Tenjou Tenge >8 dvd
Chrno Crusade >7 dvd
Full Metal Panic >7 dvd
Full Metal Panic!TSR >4 dvd

Naruto and Bleach haven't reached so many eps in dvd yet..

#38 Despic

Despic

    Κουρδιστός Μανταρίνης

  • Members
  • 284 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 09 Μάιος 2007 - 00:25

Next exhibit...FLCL Xtreme edition...^^

Spoiler:




Gief! :wooi2:
Δημοσιευμένη  εικόνα

#39 Mr Ayu-Mania

Mr Ayu-Mania

    Wotalicious!

  • Members
  • 959 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 09 Μάιος 2007 - 00:46

αν κρίνω από αυτά που λες ότι βρήκες τα Wolf's Rain, Kiddy Grade και Chrno Crusade μου την κάνανε την ζημιά

not necessarily... releases from other regions don't have to follow those release patterns.

in any case, even if they are bootlegs, the important thing is that they are working fine. What we need to know about bootlegs is to avoid them because we are doing harm to the anime industry. If we have a job and earn a salary, then we should at least try to by some original stuff from time to time. That is the least we can do for the people that make our favorite series.

I might as well add this pic here too, since it is a relevant thread.

My latest acquisitions...

Posted Image
Δημοσιευμένη  εικόνα

#40 Jiraiya

Jiraiya

    ビッグブレストジャンキー

  • Members
  • 2.573 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 09 Μάιος 2007 - 02:24

Death Note:oo:Θέλω και εγώ:nod:Πρέπει οπωσδήποτε να βγάλω κάρτα και να αρχίσω τις αγορές.

Spoiler:

Δημοσιευμένη  εικόνα


#41 Dante80

Dante80

    (╯°□°)╯︵ ┻━┻

  • Retired Staff
  • 5.515 Δημοσιεύσεις:
  • Location今、そこにいる僕

Καταχωρήθηκε 09 Μάιος 2007 - 04:58

Παίδες η συζήτηση για bootleg identification, αγορές online κτλ κτλ είναι τεράστια και αυτό το νήμα δεν προσφέρεται. Υπόσχομαι να τελειώσω ένα tutorial που ετοιμάζω για αυτό το θέμα (το ρημάδι είναι τεράστιο) και να το πιάσουμε το θέμα διεξοδικά.

Πχ, πόσοι ξέρουνε πως τμήμα του τζίρου που βγαίνει από την πώληση παράνομων bootlegs πάει αποδεδειγμένα σε ξέπλυμα χρήματος (λέγε με βιτρίνα) για εμπόριο οργάνων, trafficking και οργανωμένο έγκλημα?....είναι πολλά τα θέματα.

Ας γυρίσουμε ontopic...:Blissfull:

Jh0Lmx3.png
.aNiMe//GR IRC Channel ~ Better than sex, batteries included.


#42 Hazuki

Hazuki

    Anime Elite

  • Administrators
  • 2.741 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 09 Μάιος 2007 - 05:47

Death Note:oo:Θέλω και εγώ:nod:Πρέπει οπωσδήποτε να βγάλω κάρτα και να αρχίσω τις αγορές.


Φτιάξε ένα, ποιο φτηνό :riiight:
rsrGbGx.gif

#43 Whitelighter

Whitelighter

    WHT Apricorn

  • Members
  • 668 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 09 Μάιος 2007 - 17:46

Posted Image


WTFOMGLOL :OMG3::OMG3::OMG3:

Δημοσιευμένη  εικόνα

«Ίσως ο Megatron να 'κανε τελικά το λάθος που θα με κάνει αρχηγό των Decepticons!»


#44 digitaltracker

digitaltracker

    i live on ABINGDON Road

  • Members
  • 1.226 Δημοσιεύσεις:
  • LocationΘεσσαλονίκη

Καταχωρήθηκε 09 Μάιος 2007 - 18:36

Μου αρεσει....το χω αναγκη πολυ....
Δημοσιευμένη  εικόνα

#45 Whitelighter

Whitelighter

    WHT Apricorn

  • Members
  • 668 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 09 Μάιος 2007 - 20:16

Δεν είναι κάτι δυσαπόκτητο, αλλά είμαι υπερήφανος που το έχω :blingeye2: :

Spoiler:

Δημοσιευμένη  εικόνα

«Ίσως ο Megatron να 'κανε τελικά το λάθος που θα με κάνει αρχηγό των Decepticons!»