Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
- - - - -

ΕΝΑ ΦΟΡΟΥΜ ΓΙΑ ΣΟΒΑΡΕΣ ΣΥΖΗΤΗΣΕΙΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ


  • This topic is locked This topic is locked
58 replies to this topic

#16 Bellvm Sacrvm

Bellvm Sacrvm

    Bellvm Contra Hvmanitatem

  • Members
  • 47 posts

Posted 08 April 2007 - 16:05

Ash_Pokemaster: Πριν τσιμπήσουν κι άλλοι, δεν αναφέρομαι στο συγκεκριμένο forum, αλλιώς δεν θα ήμουν εδώ.

δεν ξέρω το φόβο "της υποβάθμησης μίας σοβαρής συζήτησης από άτομα που μιλάνε για το αν τους αρέσει η μαγειρίτσα"

Αλλά πιστεύω ξέρεις το φόβο του να κάνεις ένα θέμα για μουσική και να σκάσει τυχαίος τυπάς μέσα "Δε ξερετε τιποτα, τα ξερο ολα, γιατι ιμε DJ!!!11 lol :music::music::music:".

Όμως κανείς μας επιβάλει να είμαστε τυπικοί και να φερόμαστε με τον ίδιο τρόπο στο κάθε μέλος, ανεξάρτητα από την προσωπική σχέση μας με αυτό.

Αν δεν κάνω λάθος αυτό είναι η μοναδική διαφορά ενός κοινού χρήστη από ενός mod. Ακόμα και αν το πιο σημαντικό άτομο της ζωής σου παραβαίνει τους κανόνες του forum υπάρχουν δύο επιλογές: 1) Τον πετάς έξω. 2) Υποβάλλεις την παραίτησή σου.

#17 DjDragon

DjDragon

    *Don't be like me*

  • Banned
  • 642 posts

Posted 08 April 2007 - 20:06

Spoiler:



Spoiler:

My Chain : "Dragon Chain" ---> THIS CHAIN HAS BEEN STARTED !!!ΠΡΟΛΑΒΕΤΕ ΝΑ ΔΗΛΩΣΕΤΕ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ ΠΡΟΤΟΥ ΠΕΣΟΥΝ ΣΤΑ ΧΕΡΙΑ ΤΩΝ ΣΚΟΥΠΙΔΙΩΝ !!!:D

Posted ImageDon't get near of me!I'm a shark!

#18 _GaARa_

_GaARa_

    stupidity isn't an excuse

  • Retired Staff
  • 809 posts

Posted 08 April 2007 - 20:09

ηρεμίααααααααααα

we are the things that go bump in the night....We are the reason you sleep with a night light...


#19 AndroGhost

AndroGhost

    Wth do you think I am ?

  • Members
  • 383 posts

Posted 08 April 2007 - 20:39

βασικα πολυ κακο για το τιποτα
η ιδεα να δημιουργηθει forum section για σοβαρες συζητησεις δεν ειναι καθολου κακη. ισα ισα που υιοθετειται απο πολλα φορουμς. ειμαι μελος σε ενα φορουμ, το οποιο απευθυνεται κανονικα σε παιδια μικρης ηλικιας (θεμα του: χαρρυ ποττερ..), ωστοσο ο μεσος ορος ηλικιας ειναι ανεβασμενος. αυτο το φορουμ εχει παρομοιο section και σας διαβεβαιω οτι οι συζητησεις που γινονται εκει περα ειναι αξιοπρεπεστατες. επισης, το forum του ψυχογιου δεν εχει μια υποενοτητα, αλλα ολοκληρη ενοτητα αφιερωμενη σε αυτο το θεμα. (οφειλω να ομολογησω ομως πως οι συζητησεις που γινονται εκει περα δεν ειναι και οι καλυτερες...)
κανεις δε μιλησε για να γινει υποενοτητα που να μπορουν να μπαινουν μονο ατομα με προσκληση. απλως ειναι μια καλη ιδεα να ξεχωριζουμε τα καστανα απο τα συκα. οχι πως τα καστανα ειναι καλυτερα απο τα συκα. εμενα μου αρεσουν και τα συκα και τα καστανα. αλλα αλλες φορες θελω να φαω συκα και αλλες φορες θελω να φαω καστανα. οταν λοιπον θελω να φαω καστανα, θελω να ψαχνω σε μερος που εχει μονο καστανα και να μη μπερδευομαι με τα συκα. το αντιστοιχο βεβαια και με τα συκα. δεν ειναι ουτε ελιτιστικο ουτε τπτ. και δε μπορω να καταλαβω γιατι τεθικε τετοιο θεμα.
επισης δε μπορω να καταλαβω τι πειραζουν ορισμενους τα συκα (μη σοβαρα θεματα). δεν εχουμε ολοι τα ιδια γουστα. καποιου μπορει να του αρεσει να συζηταει για τη μαγειριτσα. για ποιο λογο να τον κατακρινω; αυτος ο καποιος μπορει να δουλευει 8αρο και να μπαινει στο φορουμ για να χαλαρωνει. στην τελικη ελεος. φορουμ για ανιμε ειμαστε. ανιμε = διασκεδαση = χαλαρωση (μερικες φορες).
αλλος παλι. μπορει να εχει πνευματικες ανησυχιες και να μη μπορει να τις εκφρασει στο περιβαλλον που ζει. για ποιο λογο να μη μπορει ουτε εδω;
μπορουν και οι 2 τυποι να συνυπαρξουνε χωρις προβλημα. για ποιο λογο γινεται τοσο μεγαλο θεμα;
Because, when you are miserable you need someone ever more miserable...than yourself. The ones who aren't human ARE YOU [Lucy - Elfen Lied]
Males are creatures that express their emotions through actions rather than words. It is usually preferred not to have anyone bear their suffering. [Maes Hughes - FMA]
I can have food or drinks spilled on me, or even be spit at and I'll laugh about it. However, if for any reason you hurt a friend of mine... I won't forgive you! [Shanks - One Piece

#20 DjDragon

DjDragon

    *Don't be like me*

  • Banned
  • 642 posts

Posted 09 April 2007 - 03:40

Spoiler:


Spoiler:


Spoiler:

My Chain : "Dragon Chain" ---> THIS CHAIN HAS BEEN STARTED !!!ΠΡΟΛΑΒΕΤΕ ΝΑ ΔΗΛΩΣΕΤΕ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ ΠΡΟΤΟΥ ΠΕΣΟΥΝ ΣΤΑ ΧΕΡΙΑ ΤΩΝ ΣΚΟΥΠΙΔΙΩΝ !!!:D

Posted ImageDon't get near of me!I'm a shark!

#21 noname

noname

    Fade away

  • Members
  • 479 posts

Posted 09 April 2007 - 12:47

Α~ρχή~σα~με …. :P
Λοιπόν πρώτα από όλα καλό θα ήταν να μένουμε στο θέμα και να λείπουν οι μπηχτές και οι ειρωνείες από εδώ και από εκεί ……..
Τώρα περί σοβαρών συζητήσεων … λοιπόν βλέπεται πια τροπή πήρε αυτή η σοβαρή συζήτηση και σε κάποιο γνωστό forum στους περισσότερους εδώ μέσα πιστεύω παρόμοιας θεματολογίας τα «σοβαρά θέματα » που έγιναν πήραν αρκετές φορές την παραπάνω τροπή αλλά το σημαντικότερο νομίζω κατέληξαν στο να μιλάν 2-3 άτομα μεταξύ τους , για τους παραπάνω λόγους πιστεύω ότι κάποιο special μέρος στο forum δεν χρειάζεται ή μάλλον ότι δεν πρέπει να γίνει, σοβαρές συζήτησης μπορούν να γίνουν και τώρα, αν κάποιός ενδιαφέρεται – τον απασχολεί κάτι σοβαρό που νομίζει πως θέλει να το συζήτηση με τους υπόλοιπους σε αυτό το forum μπορεί και τώρα να το κάνει , και αν μαζευτούν αρκετά σοβαρά θέματα που θα πάν καλά νομίζω πως κατόπιν μπορούν να μαζευτούν σε ένα μέρος σοβαρών συζητήσεων αν υπάρχει τέτοια ανάγκη … φτιαχτέ σοβαρά θέματα και βλέπουμε, αυτή είναι η δικά μου γνώμη
Και μην υποτιμάτε τα θέματα που προσφέρονται για spam ^^ spam is goood :P
Not everything that can be counted counts, and not everything that counts can be counted.
Posted Image

#22 AndroGhost

AndroGhost

    Wth do you think I am ?

  • Members
  • 383 posts

Posted 09 April 2007 - 13:23

αν κάποιός ενδιαφέρεται – τον απασχολεί κάτι σοβαρό που νομίζει πως θέλει να το συζήτηση με τους υπόλοιπους σε αυτό το forum μπορεί και τώρα να το κάνει , και αν μαζευτούν αρκετά σοβαρά θέματα που θα πάν καλά νομίζω πως κατόπιν μπορούν να μαζευτούν σε ένα μέρος σοβαρών συζητήσεων αν υπάρχει τέτοια ανάγκη … φτιαχτέ σοβαρά θέματα και βλέπουμε, αυτή είναι η δικά μου γνώμη





αυτο ειναι μια καλη τακτικη που χρησιμοποιειται απο πολλα φορουμ
αμα καποιος θελει να δημιουργηθει μια νεα υποενοτητα δεν εχει παρα να αρχισει να δημιουργει παρομοιο τοπικς στην γενικη υποενοτητα του φορουμ (στην περιπτωση μας off-topic section). αμα εχουν ανταποκριση αυτα τα θεματα και λειτουργησουν σωστα τοτε δημιουργειται. αμα οχι τοτε... δε δημιουργειται :P
αν κ εγω πιστευω οτι τρωγοντας ερχεται η ορεξη. δηλαδη μπορει καποιος να μην εχει ιδιαιτερη ορεξη να συμμετασχει σε τετοια θεματα, αλλα τα δει να δημιουργουνται να τους δωσει σημασια. ασε που αμα μπουν στο off-topic section θα χαθουν μαζι με τα υπολοιπα πιο αναλαφρα θεματα (που οπως εχω πει δεν εχω τπτ εναντιων τους. ισα ισα που συμμετεχω σε αυτα και το απολαμβανω)
Because, when you are miserable you need someone ever more miserable...than yourself. The ones who aren't human ARE YOU [Lucy - Elfen Lied]
Males are creatures that express their emotions through actions rather than words. It is usually preferred not to have anyone bear their suffering. [Maes Hughes - FMA]
I can have food or drinks spilled on me, or even be spit at and I'll laugh about it. However, if for any reason you hurt a friend of mine... I won't forgive you! [Shanks - One Piece

#23 Sponis

Sponis

    Despair-Ridden Heart...

  • Retired Staff
  • 2,291 posts

Posted 09 April 2007 - 13:32

άμα υπάρχουν άτομα που θέλουν να μιλήσουν σοβαρά για κάποια θέματα, τότε αν ανοιχτεί το τόπικ θα συμμετέχουν. Και δε θα το αφήσουν να χαθεί μέσα στα άλλα ασόβαρα... Εγώ αυτό που θέλω να αποτρέψω είναι οι διαμάχες μεταξύ χρηστών λόγω υποστήριξης [με θέρμη συνήθως] διαφορετικών θέσεων/απόψεων. Και στη συνέχεια την αντίδραση κάποιου από τους "σοβαρούς" όταν μπει κάποιος να να πει απλώς μια "εξυπνάδα"

καλώς ή κακώς τα έχω ξαναδεί σε άλλο φόρουμ αυτά. Σε off-topic section δημιουργία σοβαρών θεμάτων και μετά αντεγκλήσεις και προσωπικές επιθέσεις και και και ...

εγώ δεν έχω κανά πρόβλημα να δημιουργηθούν κάποια τέτοια θέματα στο off-topic αλλά από τη στιγμή που είμαι mod εκεί εγώ , τότε αν νομίζω ότι ξεφεύγουν θα προτιμήσω να κλειδωθούν από το να πέσουν μπινελίκια...

#24 AndroGhost

AndroGhost

    Wth do you think I am ?

  • Members
  • 383 posts

Posted 09 April 2007 - 13:34

ναι αλλα αμα δημιουργηθουν στο off-topic section τοτε η πιθανοτητα να γινουν οσα ανεφερες (διαμάχες μεταξύ χρηστών λόγω υποστήριξης [με θέρμη συνήθως] διαφορετικών θέσεων/απόψεων. Και στη συνέχεια την αντίδραση κάποιου από τους "σοβαρούς" όταν μπει κάποιος να να πει απλώς μια "εξυπνάδα") δεν ειναι πολυ μεγαλυτερες απο το αμα υπαρχει ειδικο section ?
Because, when you are miserable you need someone ever more miserable...than yourself. The ones who aren't human ARE YOU [Lucy - Elfen Lied]
Males are creatures that express their emotions through actions rather than words. It is usually preferred not to have anyone bear their suffering. [Maes Hughes - FMA]
I can have food or drinks spilled on me, or even be spit at and I'll laugh about it. However, if for any reason you hurt a friend of mine... I won't forgive you! [Shanks - One Piece

#25 Sponis

Sponis

    Despair-Ridden Heart...

  • Retired Staff
  • 2,291 posts

Posted 09 April 2007 - 13:40

γιατί ποιος απαγορεύει στο ειδικό section να μπει κάποιος; Και ο κάποιος να έχει συγκεκριμένες θέσεις που δε σηκώνει μύγα στο σπαθί του γι'αυτές. Ή κάποιος που θέλει να σπαμάρει/κάνει χαβαλέ κτλ κτλ.
Τι διαφορετικοί κανόνες θα ισχύουν; Εκεί εγώ έθεσα το "ελιτιστικό" του πράγματος...

#26 AndroGhost

AndroGhost

    Wth do you think I am ?

  • Members
  • 383 posts

Posted 09 April 2007 - 14:03

απλως αυτος που θελει να σπαμαρει/να κανει χαβαλε δε θα εχει καποιο λογο να μπει στο ειδικο section καθως υπαρχει αλλο μερος για το κανει αυτο
κανεις δεν απαγορευει κανεναν. και οι αποψεις του καποιου που δε σηκωνει μυγα στο σπαθι του σεβαστες ειναι αρκει να τις εκφραζει με σεβαστο τροπο.
στην καλη βουληση των μελων στηριζετε, οχι στην κακη βουληση.
ουτος η αλλος δε νομιζω να εχουμε κομπλεξικα μελη που να θελουν να καταστραφουν σοβαρες συζητησεις με αστεια.
Because, when you are miserable you need someone ever more miserable...than yourself. The ones who aren't human ARE YOU [Lucy - Elfen Lied]
Males are creatures that express their emotions through actions rather than words. It is usually preferred not to have anyone bear their suffering. [Maes Hughes - FMA]
I can have food or drinks spilled on me, or even be spit at and I'll laugh about it. However, if for any reason you hurt a friend of mine... I won't forgive you! [Shanks - One Piece

#27 Turgon

Turgon

    Anime Amateur

  • Members
  • 107 posts

Posted 09 April 2007 - 14:23

Spawn:

Mod/admin power trips.
Κλίκες μεταξύ των mods/admins.
Κλίκες μέσω άλλων μορφών επικοινωνίας (IRC, messengers, real life).
Κλίκες γενικότερα.
Γλείψιμο στους mods/admins.
Αντιγλείψιμο των mods/admins γιατί κάποιοι θέλουν κόσμο στο forum τους (και δικαιωμά τους).
Μέσα διάκρισης: Αριθμός posts, join date, reputation, διακριτικά mod/admin, αυτό το progress bar πάνω από το avatar που δεν ξέρω (και ούτε με ενδιαφέρει) τι σκοπό εξυπηρετεί, vbpoints και ένα σωρό άλλα πράγματα που υπονομεύουν τη λειτουργία ενός message board καθώς προωθούν την νοοτροπία "κρίνω μια ιδέα από τα διακριτικά του εκφραστή της" (στη συγκεκριμένη περίπτωση όσο πιο διακεκριμένος είναι κάποιος, τόσο πιο βαρυσήμαντες οι δηλώσεις του, ή τουλάχιστον έτσι νομίζουν κάποιοι).
Επιτηδευμένα μέσα απόκτησης των παραπάνω. (spam για τα posts, επιτηδευμένη συμπεριφορά για λόγους reputation κτλ.)
Το "εκ του ασφαλούς" του internet.

Αμφιβάλω αν βρίσκεις κάτι από τα παραπάνω ευεργετικό.

Πάντως να δημιουργηθεί χωριστό section για σοβαρές (χωρίς εισαγωγικά) συζητήσεις είναι αρκετά ακραίο, θα είναι και σχετικά άδειο πιστεύω. Το off topic πιστεύω αρκεί, θα πρέπει να σφίγγουμε λίγο τα δόντια μας όταν βλέπουμε "Ποιον μισώ αυτή την εβδομάδα" αλλά πιστεύω πως μπορούμε να το ανεχτούμε.
Παρ' αυτά, δεν διστάζω να παραδεχτώ πως η διαδικασία του να clickάρω περιοδικά στο Off topic ελπίζοντας να δω κάτι αξιόλογο και να έρχομαι αντιμέτωπος με "Βαριέμαι που ζω, ας ξεκινήσω κάτι τυχαίο γιατί δεν έχω τίποτα καλύτερο να κάνω" topics ακούγεται αρκετά επίπονη.



Δεν νομίζες πως γίνεσαι κομματάκι υπερβολικός;
Στο κάτω κάτω, το συγκεκριμένο forum έχει ως κύριο θέμα τα anime και κάποιες ενότητες που είναι κοινές σε όλα σχεδόν τα fora.
Κρίνοντας από την εμπειρία μου με τέτοιου είδους threads, ακόμα και στα "σοβαρά" fora, μία σοβαρή πολιτικοθρησκευτική καιδεσυμμαζευεται συζήτηση καταλήγει κατά 90% σε flames. Όπως καταλαβαίνεις, αυτό είναι κομματάκι χειρότερο από τα off-topic threads που αναφέρθηκαν.
Αν και μου αρέσουν κι εμένα τέτοιες συζητήσεις γενικά, δεν ξέρω κατά πόσο θα ήταν καλό να γίνει στο συγκεκριμένο forum :)
Posted Image

#28 Dazdingo

Dazdingo

    a poor corrupt official

  • Members
  • 68 posts

Posted 09 April 2007 - 16:51

Γιατί δεν το δοκιμάζετε, κιαν δεν πετύχει ή βγει εκτός ελέγχου... ΑΠΛΑ ΤΟ ΑΦΑΙΡΕΙΤΑΙ.

#29 DjDragon

DjDragon

    *Don't be like me*

  • Banned
  • 642 posts

Posted 09 April 2007 - 17:41

OK...δοκίμαστε το και δείτε μετά που θα γίνει χαμός με τετ-α-τετ φάσεις...εγώ πάω πάσο...
My Chain : "Dragon Chain" ---> THIS CHAIN HAS BEEN STARTED !!!ΠΡΟΛΑΒΕΤΕ ΝΑ ΔΗΛΩΣΕΤΕ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ ΠΡΟΤΟΥ ΠΕΣΟΥΝ ΣΤΑ ΧΕΡΙΑ ΤΩΝ ΣΚΟΥΠΙΔΙΩΝ !!!:D

Posted ImageDon't get near of me!I'm a shark!

#30 Dante80

Dante80

    (╯°□°)╯︵ ┻━┻

  • Retired Staff
  • 5,515 posts
  • Location今、そこにいる僕

Posted 09 April 2007 - 21:05

Παίδες, δεν νομίζω πως χρειάζεται νέο subforum. Στο forum μας μπορεί να ξεκινήσει η οιαδήποτε συζήτηση την στιγμή που δεν θίγει τους κανόνες μας, και να συνεχιστεί επ'άπειρον με μόνη προϋπόθεση την διατήρηση φιλικού πνεύματος και την απουσία εκτρόπων.

Καθώς το .aNiMe//GR έχει θεματικό προσανατολισμό, μια συζήτηση πολιτικού (για παράδειγμα) περιεχομένου, κάλλιστα θα μπορούσε να ενσωματωθεί στο off-topic subforum που έχουμε. Το πλαίσιο και το περιεχόμενο της συζήτησης, δεν νομίζω πως αντανακλάται στο όνομα του forum από το οποίο ξεκινάει, αλλά στην ίδια την μορφή της συμμετοχής των μελών σε αυτήν.

Αν υπάρξει ανάγκη στο μέλλον για την δημιουργία νέου σχετικού χώρου, με σκοπό να συγκεντρωθούν ομοειδείς συζητήσεις, αυτό θα γίνει, α-βα-δι-στα. Απλά προς το παρόν, ο αριθμός των αυτών συζητήσεων δεν το επιτρέπει... :)

Jh0Lmx3.png
.aNiMe//GR IRC Channel ~ Better than sex, batteries included.