Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
- - - - -

ΕΝΑ ΦΟΡΟΥΜ ΓΙΑ ΣΟΒΑΡΕΣ ΣΥΖΗΤΗΣΕΙΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ


  • This topic is locked This topic is locked
58 replies to this topic

#1 Dazdingo

Dazdingo

    a poor corrupt official

  • Members
  • 68 posts

Posted 07 April 2007 - 14:15

Μπορείτε σας παρακαλώ να προσθέσετε ένα φόρουμ, όπου θα μπορούν να διεξάγονται σοβαρές συζητήσεις περί φιλοσοφίας, θρησκείας, και πολιτικών.

Είπε ο Bellvm Sacrvm κάτι σε μια thread, και ήθελα να ανοίξω συζήτηση αλλά δεν έχουμε την κατάλληλη υποδομη.

8)

#2 gorillazz

gorillazz

    Anime Fan

  • Members
  • 157 posts

Posted 07 April 2007 - 15:46

Δεν νομίζω ότι θα ήταν καλή ιδέα...Αν θέλεις να συζητήσεις κάποια θέματα που δεν αφορούν anime μπορείς να το κάνεις και το off topic thread.Έτσι κι αλλίως νομιζω ότι οι περισσότεροι εδώ μέσα δεν μπαίνουν για να συζητήσουν για πολιτική ή θρησκείες άλλα για κάτι που το γουστάρουν και δεν μπορούν να το συζητήσουν αλλού..Μην ανακατεύουμε το forum με διάφορα άσχετα πράγματα γιατί στο τέλος θα καταντήσουμε να συζητάμε μόνο για αυτά και όχι για το κύριο περιεχόμενο του forum...Πάντα Φιλικά gorillazz
:greece:

#3 Dazdingo

Dazdingo

    a poor corrupt official

  • Members
  • 68 posts

Posted 07 April 2007 - 16:59

http://www.anime.gr/forums/forumdisplay.php?f=5

Αφαιρέστε και αυτά τα Φόρουμ αν είναι έτσι, δεν έχουν τίποτα να κάνουν με άνιμε και στο τέλος θα συζητούμε μόνο γι'αυτά τα άσχετα πράγματα και όχι για τα άνιμε.

#4 gorillazz

gorillazz

    Anime Fan

  • Members
  • 157 posts

Posted 07 April 2007 - 17:29

Όπως διαπίστωσες και μόνος σου περισσότερα posts υπάρχουν σε αυτά τα μέρη παρά στα άλλα...Και όπως είπα και πρίν μπορείς να ανοίξεις thread στο off topic και να συζητήσεις ότι σε απασχολεί..και όσοι πιστοί ας προσέλθουν..:calm:

#5 Dazdingo

Dazdingo

    a poor corrupt official

  • Members
  • 68 posts

Posted 07 April 2007 - 17:48

Όπως διαπίστωσες και μόνος σου περισσότερα posts υπάρχουν σε αυτά τα μέρη παρά στα άλλα...Και όπως είπα και πρίν μπορείς να ανοίξεις thread στο off topic και να συζητήσεις ότι σε απασχολεί..και όσοι πιστοί ας προσέλθουν..:calm:


Ήταν ειρωνία αγαπητέ. Σιγά μην ανοίξω σοβαρή συζήτηση στο Spam Forum του site.

#6 Bellvm Sacrvm

Bellvm Sacrvm

    Bellvm Contra Hvmanitatem

  • Members
  • 47 posts

Posted 07 April 2007 - 17:49

Dazdingo: Αν και σε καταλαβαίνω απόλυτα αυτό που ζητάς έχει δοκιμασθεί και έχει αποτύχει λόγω της φύσης του Internet. Από τη στιγμή που ανήλικοι, φανατικοί, πνευματικά αδρανείς άτομα ή άτομα με προφανή κόμπλεξ τείνουν να εισβάλλουν και να υποβαθμίζουν τέτοιες συζητήσεις, κάτι τέτοιο είναι σχεδόν ακατόρθωτο. Μην ξεχνάμε άλλωστε ότι τα forums είναι ο πάτος της κοινωνικής δομής του internet, καθώς λείπει και το ενδεχόμενο να φύγεις με μαύρο μάτι. (αν και το youtube έχει κλέψει πια αυτό το τίτλο)

Υπάρχουν κάποια forums για αυτή τη δουλειά, καλά κρυμμένα από τον κάθε τυχαίο στα οποία υπάρχει πρόσβαση μόνο μέσω ταχυδρομικής πρόσκλησης αλλά τα τελευταία χρόνια έχουν γίνει στόχος πολιτικών, κοινωνικών & θρησκευτικών οργανώσεων και είναι γεμάτα με spam ή τους έχουν βάλει λουκέτο. Όσα έχουν επιζήσει είναι πια ανοιχτά στο κοινό αλλά εξαιρετικά μονόπλευρα στις πεποιθήσεις τους (π.χ. ΑΝΤΕΠΙΘΕΣΗ) και είναι...άσε...κάλιο να διαφωνήσεις με φανατική χριστιανή γριά που προσκυνάει τον Χριστόδουλο σαν μωαμεθανή.

Πάντως μια φιλότιμη προσπάθεια αξίζει, απλά θα πρέπει να αγνοείς τους σωρούς από private messages και e-mails από άτομα που θέλουν να εκφράσουν τη δυσαρέσκειά τους αλλά δεν έχουν τα απαραίτητα προσόντα για να διαφωνήσουν ανοιχτά.

gorillazz: Συμφωνώ εν μέρει αλλά πιστεύω πως δεν είναι και τόσο εκτός θέματος αν αναλογιστούμε πως είναι αδύνατον να γίνουν συζητήσεις περί Ghost in the Shell ή Evangelion (και άλλα πολλά) χωρίς να θιχτούν κοινωνικά, θρησκευτικά κτλ θέματα.

Μην ξεχνάμε άλλωστε τις πρακτικά άπειρες αναφορές των γιαπωνέζων σε παγκόσμιες μυθολογίες/θρησκείες, κυρίως στα RPG παιχνίδια, που οι περισσότεροι δεν αντιλαμβάνονται επειδή έχουν μαύρα μεσάνυχτα (κλασσικό παράδειγμα FF VII που το ξέρει και η κουτσή Μαρία). Πάλι καλά, γιατί θα είχαν καταντήσει όλα σαν τα MegaTen, να χρειάζεται να προσκυνάμε ολόκληρο το βαβυλωνιακό πάνθεο μπας και δεχθεί κάποια εταιρία να τα εκδώσει εκτός Ιαπωνίας.

#7 Dazdingo

Dazdingo

    a poor corrupt official

  • Members
  • 68 posts

Posted 07 April 2007 - 17:57

Dazdingo: Αν και σε καταλαβαίνω απόλυτα αυτό που ζητάς έχει δοκιμασθεί και έχει αποτύχει λόγω της φύσης του Internet. Από τη στιγμή που ανήλικοι, φανατικοί, πνευματικά αδρανείς άτομα ή άτομα με προφανή κόμπλεξ τείνουν να εισβάλλουν και να υποβαθμίζουν τέτοιες συζητήσεις, κάτι τέτοιο είναι σχεδόν ακατόρθωτο. Μην ξεχνάμε άλλωστε ότι τα forums είναι ο πάτος της κοινωνικής δομής του internet, καθώς λείπει και το ενδεχόμενο να φύγεις με μαύρο μάτι. (αν και το youtube έχει κλέψει πια αυτό το τίτλο)

Υπάρχουν κάποια forums για αυτή τη δουλειά, καλά κρυμμένα από τον κάθε τυχαίο στα οποία υπάρχει πρόσβαση μόνο μέσω ταχυδρομικής πρόσκλησης αλλά τα τελευταία χρόνια έχουν γίνει στόχος πολιτικών, κοινωνικών & θρησκευτικών οργανώσεων και είναι γεμάτα με spam ή τους έχουν βάλει λουκέτο. Όσα έχουν επιζήσει είναι πια ανοιχτά στο κοινό αλλά εξαιρετικά μονόπλευρα στις πεποιθήσεις τους (π.χ. ΑΝΤΕΠΙΘΕΣΗ) και είναι...άσε...κάλιο να διαφωνήσεις με φανατική χριστιανή γριά που προσκυνάει τον Χριστόδουλο σαν μωαμεθανή.

Πάντως μια φιλότιμη προσπάθεια αξίζει, απλά θα πρέπει να αγνοείς τους σωρούς από private messages και e-mails από άτομα που θέλουν να εκφράσουν τη δυσαρέσκειά τους αλλά δεν έχουν τα απαραίτητα προσόντα για να διαφωνήσουν ανοιχτά.


Κατακρίβειαν, δεν το βλέπω να αποτυγχάνει σε ξένα φόρουμ, όπως το www.giveupalready.com, του οποίου είμαι μέλος εδώ και τέσσερα χρόνια. Υπάρχει καλή ομάδα στο παρασκήνιο, που δεν τυφλώνεται από οποια παράταξη, και είναι αμείλικτη σε όποιο ταραξία. Μπορώ να πω ότι είμαι αρκετά ικανοποιημένος από την ποιότητα των συζητήσεων(αλλά πρέπει να ξέρουμε και αγγλικά να συνενοούμαστε).

#8 gorillazz

gorillazz

    Anime Fan

  • Members
  • 157 posts

Posted 07 April 2007 - 18:42

Σιγά μην ανοίξω σοβαρή συζήτηση στο Spam Forum του site.

Ευκαιρία να το αλλάξουμε :bleh:
Dazdingo καταλαβαίνω ότι θέλεις να εκφράσεις τους προβληματισμούς σου και θα ήθελα να τους ακούσω.Πιστεύω να μην παρεξηγήθηκες με αυτά που έγραψα.Συμφωνώ ότι είναι η spam πλευρά του forum άλλα μια καλή συζήτηση όλοι θα την τιμήσουν και πρώτος εγω. Τώρα τι νοήμα θα έχει αν βρίσκεται στο οff topic ή στο θρηκσευτικά θέματα δεν έχει και πολύ διαφορά αφού η ίδια συζήτηση θα είναι..Βέβαια θα μου πεις με άλλο σκεπτικό θα μπει κάποιος σε ένα topic καθαρά για συζήτηση και αλλίως όταν θα μπεί κάπου για να πει την λαλακία του...Άλλα ας δοκιμάσουμε έτσι για αρχή να δούμε πως θα πάει το πράγμα και μετά βλέπουμε...
:)

#9 Bellvm Sacrvm

Bellvm Sacrvm

    Bellvm Contra Hvmanitatem

  • Members
  • 47 posts

Posted 07 April 2007 - 19:39

Dazdingo: Δική μου ανακρίβεια, εννοούσα ελληνικό forum, λογικό είναι στο εξωτερικό όλο και κάτι να υπάρχει. Τουλάχιστον κάτι που δεν σκάει μύτη τυχαία βουδιστική οργάνωση και διαφημίζει τον εαυτό της σε όλα τα topics και άλλα χαριτωμένα που έχω δει σε ελληνικά forum.

Τέλος πάντων, να δούμε τι θα πουν οι mods για το θέμα.

#10 Sponis

Sponis

    Despair-Ridden Heart...

  • Retired Staff
  • 2,291 posts

Posted 07 April 2007 - 23:35

Συγνώμη που το other objects sub-forum είναι γελοίο και δεν ενδείκνυται για τις σοβαρές σας συζητήσεις... η δημιουργία ενός άλλου φόρουμ μόνο για σοβαρά θέματα πως θαλειτουργήσει δηλαδή; Βάζοντας "πόρτα" ; Ολιγόν τι ελιτιστικό και ρατσιστικό μου ακούγεται... Και ποιος θα κρίνει ποιος είναι σοβαρός συζητητής κ ποιος όχι...

κ εφόσον τα φορα είναι

είναι ο πάτος της κοινωνικής δομής του internet

τότε με τη συμμετοχή σας , χάρη μας κάνετε που πέφτετε στο επίπεδό μας;

αυτή είναι απλώς η άποψή μου ως Βασίλης [Spawn_I] και δεν είναι "επίσημη" τοποθέτηση των mods

#11 Dazdingo

Dazdingo

    a poor corrupt official

  • Members
  • 68 posts

Posted 08 April 2007 - 07:09

Συγνώμη που το other objects sub-forum είναι γελοίο και δεν ενδείκνυται για τις σοβαρές σας συζητήσεις... η δημιουργία ενός άλλου φόρουμ μόνο για σοβαρά θέματα πως θαλειτουργήσει δηλαδή; Βάζοντας "πόρτα" ; Ολιγόν τι ελιτιστικό και ρατσιστικό μου ακούγεται... Και ποιος θα κρίνει ποιος είναι σοβαρός συζητητής κ ποιος όχι...


Συγνώμη που δεν μπορείς να διακρίνεις την διαφορά μεταξύ ενός τόπικ τύπου ''Βρήκα Dragonball gel στο φαρμακείο'' και ενός θέματος περί της πολιτικής ζωής του τόπου. Ούτε ελιτιστικό είναι, ούτε ρατσιστικό. Απλώς χρειαζέται ένα φόρουμ όπου να μην μπορεί κάποιος να σε βομβαρδίσει με kawaaaii desu ne, ενω συζητάς για το κυπριακό.

τότε με τη συμμετοχή σας , χάρη μας κάνετε που πέφτετε στο επίπεδό μας;


Πικρό ξύδι πίνεις? Εγώ δεν είπα κατι τέτοιο.

#12 Sponis

Sponis

    Despair-Ridden Heart...

  • Retired Staff
  • 2,291 posts

Posted 08 April 2007 - 11:11

το quote ειναι από άλλο χρήστη. Άρα δεν είπα ότι το είπες εσύ... οπότε οι δήθεν έξυπνες ερωτήσεις ας λείπουν...

Και σου λέω ότι ναι π.χ. φτιάχνεται ένα φόρουμ για σοβαρές συζητήσεις [ξεχωριστό]. Ποιος θα κρίνει ότι εγώ και εσύ για παράδειγμα μπορούμε να πάρουμε μέρος ενώ κάποιοι άλλοι χρήστες όχι [αφού το μονο που τους ενδιαφέρει είναι αν θα βρουν dragonball gel στο φαρμακείο ή αν θα φάνε μαγειρίτσα ή οχι].

Εσύ σωστά εξέφρασες μια παράκληση , ο Bellvm Sancrvm ανέβασε λίγο τους τόνους... Και απλά σου λέω ξανασκέψου το πιο πάνω ενδεχόμενο που σου λέω....

#13 Bellvm Sacrvm

Bellvm Sacrvm

    Bellvm Contra Hvmanitatem

  • Members
  • 47 posts

Posted 08 April 2007 - 13:06

Spawn:

κ εφόσον τα φορα είναι Quote:
είναι ο πάτος της κοινωνικής δομής του internet
τότε με τη συμμετοχή σας , χάρη μας κάνετε που πέφτετε στο επίπεδό μας;

Mod/admin power trips.
Κλίκες μεταξύ των mods/admins.
Κλίκες μέσω άλλων μορφών επικοινωνίας (IRC, messengers, real life).
Κλίκες γενικότερα.
Γλείψιμο στους mods/admins.
Αντιγλείψιμο των mods/admins γιατί κάποιοι θέλουν κόσμο στο forum τους (και δικαιωμά τους).
Μέσα διάκρισης: Αριθμός posts, join date, reputation, διακριτικά mod/admin, αυτό το progress bar πάνω από το avatar που δεν ξέρω (και ούτε με ενδιαφέρει) τι σκοπό εξυπηρετεί, vbpoints και ένα σωρό άλλα πράγματα που υπονομεύουν τη λειτουργία ενός message board καθώς προωθούν την νοοτροπία "κρίνω μια ιδέα από τα διακριτικά του εκφραστή της" (στη συγκεκριμένη περίπτωση όσο πιο διακεκριμένος είναι κάποιος, τόσο πιο βαρυσήμαντες οι δηλώσεις του, ή τουλάχιστον έτσι νομίζουν κάποιοι).
Επιτηδευμένα μέσα απόκτησης των παραπάνω. (spam για τα posts, επιτηδευμένη συμπεριφορά για λόγους reputation κτλ.)
Το "εκ του ασφαλούς" του internet.

Αμφιβάλω αν βρίσκεις κάτι από τα παραπάνω ευεργετικό.

Πάντως να δημιουργηθεί χωριστό section για σοβαρές (χωρίς εισαγωγικά) συζητήσεις είναι αρκετά ακραίο, θα είναι και σχετικά άδειο πιστεύω. Το off topic πιστεύω αρκεί, θα πρέπει να σφίγγουμε λίγο τα δόντια μας όταν βλέπουμε "Ποιον μισώ αυτή την εβδομάδα" αλλά πιστεύω πως μπορούμε να το ανεχτούμε.
Παρ' αυτά, δεν διστάζω να παραδεχτώ πως η διαδικασία του να clickάρω περιοδικά στο Off topic ελπίζοντας να δω κάτι αξιόλογο και να έρχομαι αντιμέτωπος με "Βαριέμαι που ζω, ας ξεκινήσω κάτι τυχαίο γιατί δεν έχω τίποτα καλύτερο να κάνω" topics ακούγεται αρκετά επίπονη.


#14 Ash_Pokemaster

Ash_Pokemaster

    Anime Professional

  • Members
  • 1,005 posts

Posted 08 April 2007 - 14:02

Spawn:

Mod/admin power trips.
Κλίκες μεταξύ των mods/admins.
Κλίκες μέσω άλλων μορφών επικοινωνίας (IRC, messengers, real life).
Κλίκες γενικότερα.
Γλείψιμο στους mods/admins.
Αντιγλείψιμο των mods/admins γιατί κάποιοι θέλουν κόσμο στο forum τους (και δικαιωμά τους).
Μέσα διάκρισης: Αριθμός posts, join date, reputation, διακριτικά mod/admin, αυτό το progress bar πάνω από το avatar που δεν ξέρω (και ούτε με ενδιαφέρει) τι σκοπό εξυπηρετεί, vbpoints και ένα σωρό άλλα πράγματα που υπονομεύουν τη λειτουργία ενός message board καθώς προωθούν την νοοτροπία "κρίνω μια ιδέα από τα διακριτικά του εκφραστή της" (στη συγκεκριμένη περίπτωση όσο πιο διακεκριμένος είναι κάποιος, τόσο πιο βαρυσήμαντες οι δηλώσεις του, ή τουλάχιστον έτσι νομίζουν κάποιοι).
Επιτηδευμένα μέσα απόκτησης των παραπάνω. (spam για τα posts, επιτηδευμένη συμπεριφορά για λόγους reputation κτλ.)
Το "εκ του ασφαλούς" του internet.

Αμφιβάλω αν βρίσκεις κάτι από τα παραπάνω ευεργετικό.

Πάντως να δημιουργηθεί χωριστό section για σοβαρές (χωρίς εισαγωγικά) συζητήσεις είναι αρκετά ακραίο, θα είναι και σχετικά άδειο πιστεύω. Το off topic πιστεύω αρκεί, θα πρέπει να σφίγγουμε λίγο τα δόντια μας όταν βλέπουμε "Ποιον μισώ αυτή την εβδομάδα" αλλά πιστεύω πως μπορούμε να το ανεχτούμε.
Παρ' αυτά, δεν διστάζω να παραδεχτώ πως η διαδικασία του να clickάρω περιοδικά στο Off topic ελπίζοντας να δω κάτι αξιόλογο και να έρχομαι αντιμέτωπος με "Βαριέμαι που ζω, ας ξεκινήσω κάτι τυχαίο γιατί δεν έχω τίποτα καλύτερο να κάνω" topics ακούγεται αρκετά επίπονη.


Χωρίς παρεξήγηση φίλε Bellvm, αλλά μήπως το έχεις πάρει λίγο στα πολύ σοβαρά το θέμα; :calm:

Τα forums είναι μία μινιατούρα του κόσμου σε ένα διαδικτυακό χώρο. Είναι μία μικρή κοινωνία. Όπως καθε κοινωνία, έτσι και αυτή έχει τους κανόνες της και φυσικά αναπόφευκτα αυτούς που την συντιρούν, και αυτούς οι οποίοι διακρύνονται, για ορισμένους λόγους. Δεν νομίζω ότι στο συγκεκριμένο forum είναι οξύ αυτό το "πρόβλημα", παρα ταύτα όμως, δεν είναι και κάτι αρνητικό.

Όσο για τα "μέσα διάκρυσης". Ο αριθμός των posts δεν αποδυκνύει τίποτα. Δεν νομίζω ότι έχει απορρυφθεί ποτέ αξιόλογη δημοσίευση από νέο μέλος. Είμαι σίγουρος ότι κάθε άνθρωπος που εγγράφεται στο μέρος αυτό, γίνεται αποδεκτός, και του προσφέρεται οικιότητα από τα υπόλοιπα μέλη.

Ο καθένας εδώ εξυπηρετεί ένα ρόλο, ο οποίος του αποδείδει κάποιες δυνατότητες, θερικές ή και αρνητικές.
Νομίζω ότι σε κάποια σημεία υπερβάλεις. Μιλόντας για "κλίκες", και "γλείψιμο". Δεν ξέρω που γίνεται αυτό και δεν με αφορά, εδώ όμως σίγουρα όχι. Είμαστε forum για Anime, όχι ιταλική μαφία. Σίγουρα πολλά μέλη αντιμετωπίζονται διαφορετικά από άλλα,
Όμως κανείς μας επιβάλει να είμαστε τυπικοί και να φερόμαστε με τον ίδιο τρόπο στο κάθε μέλος, ανεξάρτητα από την προσωπική σχέση μας με αυτό.
Αν κάνω λάθος στο παραπάνω ας με διορθώσει κάποιος.
Πάντα φιλικά όλα αυτά, συζήτηση κάνουμε. :)

-----------------------------------------------------------------------------------------------
Όσο αφορά το θέμα, δεν ξέρω το φόβο "της υποβάθμησης μίας σοβαρής συζήτησης από άτομα που μιλάνε για το αν τους αρέσει η μαγειρίτσα", όμως είμαι υπέρ της δημιουργίας ενός forum φιλοσοφίας, το οποίο θα μπορούσε κάλλιστα να φιλοξενήτε ως υποκατηγορία του Off Topic. Συζητήσεις υψιλού επιπέδου θα μπορούσαν να αναπτηχθούν, είναι σίγουρο αυτό. Το πρόβλημα πιστεύω είναι το ότι έτσι θα μπορούσαν να δημιουργηθούν παρεξιγήσεις και λοιπά, δεν είναι εύκολο να συζητηθούν θρησκευτικά ζητήματα σε οποιοδήποτε μέρος.
Υποθέτο ότι η απόφαση είναι στα χέρια των administrator μας. :bleh:

oR4yYRl.gif


#15 _GaARa_

_GaARa_

    stupidity isn't an excuse

  • Retired Staff
  • 809 posts

Posted 08 April 2007 - 14:34

Δεν θα ηταν ασχημη η δημιουργια ενος φόρουμ για σοβαρες συζητησεις.
Και ισως το off topic section μας δεν εχει ακόμα την υποδομή για πολυ σοβάρες
συζητησεις παρόλο που εχουνε δημιουργηθει μερικά καλα θέματα κατα καιρόυς.
Θα συζητηθει μεταξυ των admins(τα συν και τα πλην και κατά πόσο θα εχει
ανταποκριση) και θα υπάρξει απάντηση τις επόμενες μέρες.8)

we are the things that go bump in the night....We are the reason you sleep with a night light...