Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
* * * * * 1 votes

Yu Yu Hakusho


  • Please log in to reply
47 replies to this topic

#1 Fingolfin

Fingolfin

    High King of the Noldor

  • Retired Staff
  • 1,430 posts

Posted 01 April 2007 - 14:34

Πριν λίγες μέρες τελείωσα αυτή την καταπληκτική σειρά και σκέφτηκα σήμερα να ψάξω να βρω το αντίστοιχο thread στο forum για να γράψω τις εντυπώσεις μου και για μεγάλη μου έκπληξη δεν το βρήκα!
Οπότε το δημιούργησα8)

Yu Yu Hakusho (περιγραφη από anidb)

[IMG]http://www.anime.gr/forums/%5Bimg%5Dhttp://www.anime.gr/forums/photoplog/images/1096/medium/1_472555-20061107030525.jpg%5B/img%5D[/IMG][IMG]http://www.anime.gr/forums/photoplog/images/1096/medium/1_472555-20061107030525.jpg[/IMG]

Urameshi Yusuke, 14 years of age, is about as troublesome and violent as teenagers come. He is constantly ditching school, causing trouble, and getting into numerous fights everyday. One day however, he does the unexpected, sacrificing himself to save a young child. Such an action, was never ever expected, especially coming from someone as troublesome as Urameshi Yusuke. The afterlife is not prepared for Yusuke, as they never thought he would make such a sacrifice. Nowhere to go, and dead, Yusuke becomes a ghost and must earn his way back into existence.

Yusuke is "employed" by Koenma, who is in charge while his father and ruler of the afterlife, King Enma, is away. Under Koenma`s command, Yusuke helps to stop menacing demons that threaten the lives of people everywhere; whether by stealing priceless and invaluable items and destructive weapons, or by wreaking havoc on humans everywhere.

Throughout Yusuke`s journey, he is usually joined by; his arch-rival, and local bully, Kuwabara Kazuma. He is also joined by two demons named Hiei and Kurama, whom are ex-convicts of the afterlife that managed to escape from Koenma.

This group of unlikely allies goes on to participate and struggle in battles that have outcomes that determine the fate of humanity!

Yu Yu Hakusho is created by popular mangaka Yoshihiro Togashi, who is also responsible for creating the acclaimed and much-loved series known as Hunter X Hunter. Yu Yu Hakusho also managed to surpass Dragonball Z in ratings during its TV run.


Πιστεύω ότι το Yu Yu Hakusho είναι μία πάρα πολύ καλή σειρά η οποία αν και στην Ιαπωνία κατάφερε να ξεπεράσει το DragonballZ σε θεαματικότητα παγκοσμίως δεν έλαβε την αναγνώριση που του αξίζει.
Τα πρώτα 20 περίπου επεισόδια με άφηναν αδιάφορο αλλά από εκεί και πέρα άρχισε να ξετυλίγετε η υπόθεση και να αναπτύσονται οι χαρακτήρες και όσο περνάνε τα επεισόδια τόσα καλύτερο γίνεται! Ειδικά από το 95 ως το 112, όπου και τελειώνει, τα δίνει όλα και τα είδα σερί με την μία:drinks:
Οφείλω να πω ότι δύο από τα δημοφιλέστερα τωρινά anime έχουν δανειστεί στοιχεία από το Yu Yu Hakusho, και αυτά είναι το Naruto και το Bleach!
Π.χ. τα fillers του Bleach εμπνεύστηκαν πάρα πολύ από κάποια σημεία της υπόθεσης του Yu Yu Hakusho και ίσως γι' αυτό ήταν και καλά.

Υ.Γ.: Kuwabara Rulezzzzz:respect:
Posted Image
''Πλημμυρισμένος από οργή και απελπισία,καβάλησε το Ροχάλλορ,το μεγάλο του άλογο. Διέσχισε το Ντορ-νου-Φάουγκλιθ σαν άνεμος μέσα στη σκόνη και όσοι είδαν την επίθεσή του το έβαλαν στα πόδια.Κι έφτασε στις πύλες της Άνγκμπαντ και σάλπισε το βούκινό του,χτύπησε τις μπρούτζινες πόρτες και προκάλεσε τον Μόργκοθ να βγει να πολεμήσουν.'' Το Σιλμαρίλλιον
My AMV in animemusicvideos.org Posted Image .aNiMe//GR IRC channel Posted Image

#2 Casshern

Casshern

    Ειναι Απλα Cool

  • Members
  • 691 posts

Posted 25 April 2007 - 17:59

to hakusho einai apomisi tou dbz alla kai pali einai kalo anime kai to bleach exei empneustei apo dbz hakusho ninja scroll gia auto gamaei apo to hakusho to pio alani einai o hiei

#3 jeffhardy

jeffhardy

    Imagi-Knight

  • Members
  • 1,117 posts

Posted 26 April 2007 - 00:02

kuwabara is weak

HIEI-SAMA > ALL

favorite villain or so Jin ;)

τελειο ανιμε το hakusho :D

#4 Casshern

Casshern

    Ειναι Απλα Cool

  • Members
  • 691 posts

Posted 26 April 2007 - 17:18

dragon of the darkness flame can burns them with the power of hellfire!!!

#5 Phantom Duck

Phantom Duck

    Platyrhynchos Kineticus

  • Retired Staff
  • 5,461 posts

Posted 24 May 2007 - 14:30

Πριν μερικές μέρες τελείωσα και εγώ αυτήν τη σειρά. Φαντάζομαι πως είμαι ο μόνος που μου φάνηκαν το ίδιο ενδιαφέρον τόσο τα πρώτα, όσο και τα τελευταία επεισόδια.
Με τα πρώτα επεισόδια δεν βαρέθηκα καθόλου (σε αντίθεση με τους περισσότερους), αλλά και με τα τελευταία δεν ξετρελάθηκα (πάλι σε αντίθεση με την πλειοψηφία).

Για να πω την αλήθεια ψιλοαπογοητεύτηκα στα τελευταία επεισόδια, επειδή
Spoiler:


Κατά τ' άλλα πολύ ωραία σειρά. Δεν περίμενα κάτι λιγότερο από τον manga-ka του Hunter X Hunter.


Ο χαρακτήρας που μου άρεσε περισσότερο, ήταν ο Kuwabara :riiight:. Επίσης ο Kurama αν και στην αρχή δεν μου άρεσε καθόλου, στη συνέχεια ανέβηκε πολύ στην εκτίμησή μου, μιας και ήταν ο μόνος που χρησιμοποιούσε το μυαλό του στις μάχες.

E5VV38U.jpg


#6 jeffhardy

jeffhardy

    Imagi-Knight

  • Members
  • 1,117 posts

Posted 26 May 2007 - 01:20

omg ρε guys τι σας αρεσε δλδ στον kuwabara απο την αρχη ως το τελος ηταν weakling απο οτι εχω διαβασει στο μανγκα θυμηθειτε τι επαθε ο kuwabara στο dark tournament :D

επισης αν ποτε παρω τα dvd απο το adn να περιμενετε μεγαλο ποστ απο μενα σε αυτο το τοπικ για το hakusho :D

#7 Phantom Duck

Phantom Duck

    Platyrhynchos Kineticus

  • Retired Staff
  • 5,461 posts

Posted 26 May 2007 - 01:28

Ο Kuwabara είναι το παιδί του λαού :drinks:

E5VV38U.jpg


#8 Casshern

Casshern

    Ειναι Απλα Cool

  • Members
  • 691 posts

Posted 26 May 2007 - 17:19

o kuwabara ειναι ο αδυναμος του hakusho και ενας απο τους πιο βλακες anime χαρακτηρες!!



Posted Image






#9 Fingolfin

Fingolfin

    High King of the Noldor

  • Retired Staff
  • 1,430 posts

Posted 26 May 2007 - 20:57

Respect στον Kuwabara γιατί είναι ο μόνος αληθινά γενναίος χαρακτήρας του Hakusho! :riiight:
Και ας μην είναι τόσο δυνατός...
ο κάθε χαρακτήρας κρίνεται όχι μόνο από την δύναμή του και τις super τεχνικές του, αλλά και από τις πράξεις και τις αποφάσεις του και από το πως τις λαμβάνει.
Posted Image
''Πλημμυρισμένος από οργή και απελπισία,καβάλησε το Ροχάλλορ,το μεγάλο του άλογο. Διέσχισε το Ντορ-νου-Φάουγκλιθ σαν άνεμος μέσα στη σκόνη και όσοι είδαν την επίθεσή του το έβαλαν στα πόδια.Κι έφτασε στις πύλες της Άνγκμπαντ και σάλπισε το βούκινό του,χτύπησε τις μπρούτζινες πόρτες και προκάλεσε τον Μόργκοθ να βγει να πολεμήσουν.'' Το Σιλμαρίλλιον
My AMV in animemusicvideos.org Posted Image .aNiMe//GR IRC channel Posted Image

#10 Phantom Duck

Phantom Duck

    Platyrhynchos Kineticus

  • Retired Staff
  • 5,461 posts

Posted 26 May 2007 - 21:11

Ο Kuwabara όντως είναι αδύναμος σε σχέση με τους υπόλοιπους, αλλά μου αρέσει πολύ σαν ήρωας γενικότερα. Εννοείται πως με τον Hiei δεν συγκρίνεται σε δύναμη. Ο Hiei εκτοξεύει Kokuryuha σαν να είναι οδοντογλυφίδες :P

Βασικά ο μόνος που δεν μου άρεσε σε σχέση με τους υπόλοιπους, ήταν ο Yusuke :emptyonexg1:

E5VV38U.jpg


#11 Casshern

Casshern

    Ειναι Απλα Cool

  • Members
  • 691 posts

Posted 27 May 2007 - 16:06

κοιτα ο kuwabara το μονο καλο που εχει ειναι πλακα και θαρρος(παρωλο που ξερει οτι θα χασει)απο την αλλη ο yusuke βασιζεται στην δυναμη του και δεν σκεφτεται εξυπνα ο hiei ειναι για μενα ο καλυτερος του hakusho γιατι εχει speed power και φυσικα τον dragon of the darkness flame!!(ειναι παραληλα και εξυπνος οταν πολεμαει) ο kurama ε...ειναι ο παικτης στρατηγικης και αυτο μου την σπαει πολυ!!



Posted Image






#12 jeffhardy

jeffhardy

    Imagi-Knight

  • Members
  • 1,117 posts

Posted 27 May 2007 - 16:36

Dragon flame of darkness <3

o yusuke οντως ενω ειναι και καλα ο main character ποτε δεν τον συμπαθησα :D

επισης μετρησε πολυ για μενα ο hiei και η σχεση του με την yukina these are real emotions ;)

μια ερωτηση τωρα τι προτιματε kurama i youko kurama? :D

#13 Kresto

Kresto

    Σαρδέλα

  • Members
  • 301 posts

Posted 10 June 2007 - 20:15

Είδα μέχρι το 9 και η υπόθεση μου λέει πολλά. Όντως έχει πάρει απο DBZ, Bleach και naruto...Περιμένω να φτάσω στο 20!!!! :wooi2:

Ερώτηση: Έχει και fillers και εάν ναι ποια episode είναι?

#14 Fingolfin

Fingolfin

    High King of the Noldor

  • Retired Staff
  • 1,430 posts

Posted 10 June 2007 - 20:53

Δεν έχει fillers.:riiight:
Posted Image
''Πλημμυρισμένος από οργή και απελπισία,καβάλησε το Ροχάλλορ,το μεγάλο του άλογο. Διέσχισε το Ντορ-νου-Φάουγκλιθ σαν άνεμος μέσα στη σκόνη και όσοι είδαν την επίθεσή του το έβαλαν στα πόδια.Κι έφτασε στις πύλες της Άνγκμπαντ και σάλπισε το βούκινό του,χτύπησε τις μπρούτζινες πόρτες και προκάλεσε τον Μόργκοθ να βγει να πολεμήσουν.'' Το Σιλμαρίλλιον
My AMV in animemusicvideos.org Posted Image .aNiMe//GR IRC channel Posted Image

#15 Phantom Duck

Phantom Duck

    Platyrhynchos Kineticus

  • Retired Staff
  • 5,461 posts

Posted 10 June 2007 - 21:04

Μια ερωτηση τωρα τι προτιματε kurama i youko kurama? :D


Χαλαρά Yoko Kurama ;)

Όντως έχει πάρει απο DBZ, Bleach και naruto...


YuYuHakusho: 1992 - 1995
Naruto: 2002 - .....
Bleach: 2004 - .....

E5VV38U.jpg