Μετάβαση στο περιεχόμενο


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Σύνδεση 

Εγγραφή
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Φωτογραφία
- - - - -

Linux


  • Please log in to reply
223 replies to this topic

#1 Despic

Despic

    Κουρδιστός Μανταρίνης

  • Members
  • 284 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 28 Μάρτιος 2007 - 14:37

Απλα και λιτα! :smart:

Αποφασισα να βαλω Linux, δεν εχω ξαναβαλει, κατεβαζω τωρα το Kubuntu 6.10! :clap:
Αναζητω σχολια, συμβουλες και προτασεις... :nerd:
Δημοσιευμένη  εικόνα

#2 Arkan

Arkan

    Starting...

  • Members
  • 23 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 28 Μάρτιος 2007 - 15:48

Σταμάτα το Kuduntu και ξεκίνα να κατεβάσεις το ALTERNATE Ubuntu CD(όχι κάποιο live) και μετά βάζεις και το KDE.

Δημοσιευμένη  εικόνα
It's Lonely At The Top,
But It's Good To Be The King!!!:king:


#3 Despic

Despic

    Κουρδιστός Μανταρίνης

  • Members
  • 284 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 28 Μάρτιος 2007 - 15:51

Οτιδηποτε εκτος απ αυτο :P
Τωρα τελειωνει το download...
Δημοσιευμένη  εικόνα

#4 digitaltracker

digitaltracker

    i live on ABINGDON Road

  • Members
  • 1.226 Δημοσιεύσεις:
  • LocationΘεσσαλονίκη

Καταχωρήθηκε 28 Μάρτιος 2007 - 22:20

Eγω νομιζω οτι καλα κανεις και ξεκινας με Kubuntu...Ειναι μια καλη εκδοση για αρχαριους στα Linux. Αν κατσεις λιγο καιρο και μπεις στο κλιμα, μπορεις να μετακομισεις σε αλλες εκδοσεις (π.χ. suse, fedora, κτλ) οχι οτι υπαρχει καποιος ιδιαιτερος λογος. Νομιζω οτι τα ubuntu ειναι μια απλη και ολοκληρωμενη εκδοση και πιστευω θα μεινεις αρκετα ικανοποιημενος.

#5 Foucault

Foucault

    Planetouched

  • Members
  • 43 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 05 Απρίλιος 2007 - 17:28

Το (Κ)(Χ)Ubuntu είναι μια ολοκληρωμένη διανομή, αρκεί να υπάρχει κάποια broadband σύνδεση. Κατά την ταπεινή μου γνώμη δεν νομίζω ότι υπάρχει κάποιος λόγος πέρα από την περιέργεια να αλλάξει κάποιος διανομή. Λιτή και προσεγμένη και πιστεύω καλύτερη από SuSE & Fedora (τουλάχιστον από τις 10.0 και 4 αντίστοιχα που χρησιμοποιούσα ένα διάστημα παλαιότερα).
Alas for the human race,
alas for the kings of separation
My Listεδώ)

#6 tokyo pig

tokyo pig

    Attorney at LoL

  • Members
  • 52 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 05 Απρίλιος 2007 - 17:35

Το (Κ)(Χ)Ubuntu είναι μια ολοκληρωμένη διανομή, αρκεί να υπάρχει κάποια broadband σύνδεση. Κατά την ταπεινή μου γνώμη δεν νομίζω ότι υπάρχει κάποιος λόγος πέρα από την περιέργεια να αλλάξει κάποιος διανομή. Λιτή και προσεγμένη και πιστεύω καλύτερη από SuSE & Fedora (τουλάχιστον από τις 10.0 και 4 αντίστοιχα που χρησιμοποιούσα ένα διάστημα παλαιότερα).


i second that...Ubuntu isos i kaliteri dianomi pou kiklofori auti tin stigmi...toulaxiston gia osous den exoun tin dinatotita na entrifisoun vathia...
Δημοσιευμένη  εικόνα
For teh nigra brothers, for teh pool, for teh aids...i was there.
Teh BloG si teh BacK
---------------------------------------------------------------------------

#7 ADHSS

ADHSS

    The Majestic

  • Members
  • 11 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 10 Δεκέμβριος 2007 - 12:10

Ubuntu είναι ίσως η καλύτερη λύση για μια πρώτη επαφή με το linux , αν και εγώ πάνω στο μήνα τα είχα ξηλώσει λόγω διαφόρων προβλημάτων. Οπότε και δοκίμασα την τύχη μου με τα Debian,up and running βδομάδες τώρα ;)
~ Nomen Ilis Mors ~

#8 attsifte D

attsifte D

    Anime Freak

  • Members
  • 271 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 10 Δεκέμβριος 2007 - 16:53

Debian 3-4 dvd είναι σε μία μέρα τα κατεβάζεις και όταν το κάνεις εγκατάσταση μπορείς να το παραμετροποιήσεις με ότι θές :D Go for it :)

Spoiler:

Spoiler:

"The more you know yourself the less things upset you"

#9 kabamaru-1986

kabamaru-1986

    Koenma-Sama

  • Members
  • 627 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 11 Δεκέμβριος 2007 - 02:26

Σημερα δοκιμασα και εγω τα Linux για πρωτη φορα.Δοκιμασα το Live CD του Ubuntu 7.10,μου αρεσαν και ειπα να τo κανω Install.Το προβλημα ειναι οτι δεν παιζει Video και Ηχο και πιστευω οτι θελει drivers.Απο που θα μπορουσα να τους παρω.Οπως επισης και τα Codec.Εκτος και αν κανουν και αυτα που εχω για τα Windows
/////////////////////////////////////////////////

Η λιστα μου (Για ανταλαγες pm me)

Πατα εδω:kill4u:

Ειμαι κλεφτης πατα με αν τολμας:hiding_something:

#10 ADHSS

ADHSS

    The Majestic

  • Members
  • 11 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 11 Δεκέμβριος 2007 - 03:02

γούγλαρε μία την κάρτα που έχεις, και αναλόγως θα βρείς site με drivers για την κάρτα σου. Κατέβασε το αρχείο, καμια 50αρια mb είναι συνήθως , και μετά terminal για να το τρέξεις και να ολοκληρώσεις την εγκατάσταση.
~ Nomen Ilis Mors ~

#11 Despic

Despic

    Κουρδιστός Μανταρίνης

  • Members
  • 284 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 11 Δεκέμβριος 2007 - 03:15

And highly recommended, adslgr.com (sorry mods for speaking for another site) can save your ass... It saved mine! But I changed back to Windows 2 weeks later cause I'm too lazy :bleh:
I tried Kubuntu (Ubuntu with KDE desktop I think that is)...
Δημοσιευμένη  εικόνα

#12 kabamaru-1986

kabamaru-1986

    Koenma-Sama

  • Members
  • 627 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 11 Δεκέμβριος 2007 - 03:51

thank!Εψαξα για drivers αλλα μπερδευτηκα περισσοτερο.Τελος παντον εγινα μελος στο adslgr.com και περιμενο απαντηση ευχομαι να λυθη το προβλημα
/////////////////////////////////////////////////

Η λιστα μου (Για ανταλαγες pm me)

Πατα εδω:kill4u:

Ειμαι κλεφτης πατα με αν τολμας:hiding_something:

#13 Despic

Despic

    Κουρδιστός Μανταρίνης

  • Members
  • 284 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 11 Δεκέμβριος 2007 - 04:06

thank!Εψαξα για drivers αλλα μπερδευτηκα περισσοτερο.Τελος παντον εγινα μελος στο adslgr.com και περιμενο απαντηση ευχομαι να λυθη το προβλημα


Βασικα ψαξε στο adslgr και τσεκαρε το φορουμ του linux/unix. Kανε και κανα search και θα δεις οτι εχουν ετοιμες και τις εντολες κτλ κτλ για να κατεβασεις drivers...
Δημοσιευμένη  εικόνα

#14 ADHSS

ADHSS

    The Majestic

  • Members
  • 11 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 11 Δεκέμβριος 2007 - 04:15

Ubuntu Forums
Ubuntu:Gutsy -

αυτά τα 2 για αρχή θα σε βοηθήσουν αρκετά ελπίζω.
~ Nomen Ilis Mors ~

#15 rath

rath

    Anime Newbie

  • Members
  • 33 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 15 Δεκέμβριος 2007 - 23:53

Γενικά ότι χρειάζεσαι από drivers κλπ στο linux τα βρίσκεις από τα repositories. Στο Ubuntu πας System->Administration->Synaptic Package Manager και κάνεις search ότι χρειάζεσαι. Π.χ. δεν έχω java... κάνω search κι επιλέγω για install java6-jre μου λέει ότι χρειάζεται και κάποια extra πακέτα και πατάς apply. Κατεβάζει ότι χρειάζεται και τα κάνει install και είσαι good to go.