Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
* * * * * 1 votes

Perfect Blue


  • Please log in to reply
53 replies to this topic

#46 Keito

Keito

    Tamako Markeito

  • Members
  • 1,194 posts
  • Locationat the bus stop, waiting for 140

Posted 25 November 2012 - 00:27

Μόλις την είδα και εγώ.

Σας έχω πει ποτέ πόσο πολύ τον αγαπώ τον Satoshi Kon ε;

Πανέμορφη ταινία. Στην αρχή με μέση νόμιζα πως δεν θα είχε κάτι υπερφυσικό μέσα και παραξενεύτηκα γιατί ο Κον μας έχει συνηθήσει σε μπουρδουκλώματα της πραγματικότητας με την φαντασία, τις παραισθήσεις κτλ. Τελικά με αποζημίωσε όλο το υπόλοιπο που έδωσε ρέστα στον τομέα.

#47 iristella

iristella

    Heelchou!

  • Administrators
  • 10,437 posts

Posted 31 August 2014 - 12:36

Πάντα είχα αδυναμία στον Satoshi Kon και η πιστεύω ότι ο θάνατος του είναι μεγάλη απώλεια για τον χώρο των anime αλλά η ταινία αυτή πραγματικά με εντυπωσίασε. Ναι αγάπησα το Tokyo Godfathers, το Paprika το Millenium Actress και το Paranoia Agent αλλά το Perfect Blue μου φαίνεται σαν να είναι σε άλλο επίπεδο.

Η αφήγηση ασχολείται με ένα πολύ ιδιαίτερο και πονεμένο θέμα στην Ιαπωνική κοινωνία και αυτό είναι τα Pop Idols. Κατά μία έννοια η ταινία μας δείχνει αναλυτικά αυτό το οποίο έχουμε δει ως σύντομες ματιές από την ιαπωνική επικαιρότητα. Την πίεση των fans, το entitlement το οποίο νιώθουν πάνω στην προσωπική ζωή των κοριτσιών και το πώς αντιδρούν όταν με τον ένα ή με τον άλλο τρόπο νιώθουν ότι οι προσδοκίες τους διαψεύδονται. Πάνω σε όλα αυτά έχουμε και το πόσο στυγνή εκμετάλλευση υπάρχει στα πλαίσια της show biz με τους διάφορους συντελεστές να δρούν κακοποιητικά επάνω στην πρωταγωνίστρια χρησιμοποιώντας την απλά σαν μηχανή παραγωγής κέρδους. Όμορφος κόσμος αγγελικά πλασμένος. Ή και όχι.

Μέσα σε όλα αυτά είναι πολύ λογική και φυσική η ένταση και η ψυχολογική κούραση την οποία νιώθει η κεντρική χαρακτήρας η οποία ξαφνικά είναι διχασμένη ανάμεσα σε αυτό που είχε συνηθίσει να είναι και τις προσδοκίες του κοινού και το μονοπάτι στο οποίο βαδίζει τώρα. Ο τρόπος αφήγησης βοηθάει πάρα πολύ στο να καταλάβουμε την κατάσταση του μυαλού της και το τελικό αποτέλεσμα παρά το στοιχείο της έκπληξης έρχεται πολύ φυσικό και ταιριαστό με το σύνολο της ταινίας.

Αν και ήταν συναισθηματικό rollercoaster με πολλές δύσκολες στιγμές που μου έκαναν το στομάχι κόμπο , ο τρόπος με τον οποίο κλείνει η ιστορία είναι πέρα για πέρα ικανοποιητικός.

Εϊναι από τις ταινίες που όλοι πρέπει να δούνε.



#48 Erisadesu

Erisadesu

    Hellasian Star

  • Members
  • 4,640 posts

Posted 01 September 2014 - 15:10

και ποια ειναι η άποψη σου για την ταινία Black Swan που ουσιαστηκά ξεπατίκωσε όλη αυτή την ταινία? 



#49 iristella

iristella

    Heelchou!

  • Administrators
  • 10,437 posts

Posted 01 September 2014 - 15:19

Μου άρεσε το Black Swan πριν δω το Perfect Blue. Έχοντας δει τώρα και τις δύο ταινίες βλέπω σαφείς αντιστοιχίες ανάμεσά τους αλλά εξακολουθώ να πιστεύω ότι έχουν και διαφορές αναφορικά με το βάρος της πλοκής.

Μου την έφερε πάντως αρκετά στο μυαλό ενώ την έβλεπα.



#50 Erisadesu

Erisadesu

    Hellasian Star

  • Members
  • 4,640 posts

Posted 01 September 2014 - 16:51

Μου άρεσε το Black Swan πριν δω το Perfect Blue. Έχοντας δει τώρα και τις δύο ταινίες βλέπω σαφείς αντιστοιχίες ανάμεσά τους αλλά εξακολουθώ να πιστεύω ότι έχουν και διαφορές αναφορικά με το βάρος της πλοκής.

Μου την έφερε πάντως αρκετά στο μυαλό ενώ την έβλεπα.

 

Βασικά το σενάριο είναι το ίδιο...απλά αλλάζουν οι καταστάσεις.

και ως γνωστό ο Aronowski ήξερε την δουλειά του Satoshi Kon έχοντας αγοράσει κάποια δικαιώματα

τα οποία τα μετέφερε στο Ρεκβιέμ για ένα όνειρο. Έχοντας δει πρώτο αυτό και μετά το Black Swan 

το μόνο που έχω να πως είναι πως ήταν μια καλή αντιγραφή. 



#51 Anelis

Anelis

    random frantic action

  • Retired Staff
  • 3,374 posts

Posted 02 September 2014 - 20:04

Δεν ξέρω, είχα ακούσει ότι του Αρονόφσκι ήταν αντιγραφή και είχα ξαναφρεσκάρει το Perfect Blue πριν το δω αλλά δε μου φάνηκε αντιγραφή. Σαφώς παίρνει αναφορές από εκεί και έχει ομοιότητες και κοινά στοιχεία, αλλά δεν θα το έλεγα αντιγραφή.


Posted Image


#52 1451

1451

    .

  • Members
  • 2,585 posts

Posted 07 September 2014 - 13:33

Spoiler: τέλος



#53 Erisadesu

Erisadesu

    Hellasian Star

  • Members
  • 4,640 posts

Posted 07 September 2014 - 19:53

Δεν ξέρω, είχα ακούσει ότι του Αρονόφσκι ήταν αντιγραφή και είχα ξαναφρεσκάρει το Perfect Blue πριν το δω αλλά δε μου φάνηκε αντιγραφή. Σαφώς παίρνει αναφορές από εκεί και έχει ομοιότητες και κοινά στοιχεία, αλλά δεν θα το έλεγα αντιγραφή.

 

και την άλλη φορά τα ίδια έλεγες... 



#54 Hazuki

Hazuki

    Anime Elite

  • Administrators
  • 2,741 posts

Posted 09 February 2018 - 12:42

Πλέον υπάρχει στα Αγγλικά το novel στο οποίο βασίστηκε η ταινία. Κριτική από το ann για όποιον ενδιαφέρεται.

 

https://www.animenewsnetwork.com/review/perfect-blue/complete-metamorphosis/novel/.127445


rsrGbGx.gif