Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
* * * * * 1 votes

Perfect Blue


  • Please log in to reply
53 replies to this topic

#1 Hazuki

Hazuki

    Anime Elite

  • Administrators
  • 2,741 posts

Posted 28 March 2007 - 13:12

Shatoshiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii, harakiri, drops dead from blood loss and too much oxygen to his lungs :

Perfect Blue ή αλλιώς η ταίνια που πρέπει να δείτε άμεσα. Ίσως μία απο τις καλύτερες που έχω δει και απλά αποτελεί ίσως κάτι που μπορεί να διαφημισεί τα anime σε άτομα που δεν ασχολούντε με το σπόρ [μαζί με το Monster :D ]

H αγαπητη Mima Kirigoe [πρωταγονίστρια] αποφασίζει να κάνει solo καριέρα σαν ηθοποιός και να φύγει από το girl-band που είναι [sick:sick:] ώστε να επιτύχει τα όποια "όνειρα" της, βέβαια αυτό έχει κάποιο τίμημα στην προσωπική της ζωή αλλά και στις όποιες κινήσεις που κάνει με αποτέλεσμα να χάνει την όποια καλή ζώη είχε.

Γενικά όταν νοίκιασα το dvd από το video club δεν περίμενα πολλά, τελικά όμως βγήκε ώς μια από της αγαπημένες μου ταινίες διότι εκτός από τα θρίλερ στοιχεία δίνει και μία ποιο προσωπική άποψη για την "ζωή" της ηρωίδας με αποτέλεσμα να υπάρχει μία άλφα ταύτιση που σε συνδιασμό με την πολύ καλή σκηνοθεσία σε ρουφάνε από την αρχή μέχρι το τέλος [προσθέστε και λίγο stalker στοιχεία μέσα :P ]

Απλά must see [καλά γενικά ότι έχει κάνει ο satoshi kοn είναι 3A]:greece:
rsrGbGx.gif

#2 Erisadesu

Erisadesu

    Hellasian Star

  • Members
  • 4,640 posts

Posted 28 March 2007 - 15:52

έλα ρε το είχε στο video club? βάλε και κανα λινκ να δούμε για ποιο λές.

#3 Dante80

Dante80

    (╯°□°)╯︵ ┻━┻

  • Retired Staff
  • 5,515 posts
  • Location今、そこにいる僕

Posted 28 March 2007 - 18:44

Καλά ρε απαράδεκτε, περίμενες να έρθει στο VC σου για να δείς το Perfect Blue?...8D

Ένα από τα καλύτερα ψυχολογικά (και όχι μόνο) thriller που μπορείτε να βρείτε σε anime, με πολύ δυνατές ανατροπές και ένα Kon να δίνει ρέστα σε σκηνοθεσία. Θεϊκό και το scripting από τον Sadayuki Murai (Kino no Tabi, Boogiepop Phantom) που αρπάζει το θεατή περίπου στο δέκατο λεπτό της ταινίας και τον κοπανάει ανελλιπώς μέχρι το τέλος της.

Must see για όλους τους φίλους του thriller/μυστηρίου...:thumbup:


Την ταινία θα την βρείτε στην πολύ καλή (αν και σχετικά παλιά) uncut έκδοση των
KAA http://isohunt.com/download/12061718/perfect+blue, καθώς και στο ADN μας...:)

Jh0Lmx3.png
.aNiMe//GR IRC Channel ~ Better than sex, batteries included.


#4 Hazuki

Hazuki

    Anime Elite

  • Administrators
  • 2,741 posts

Posted 28 March 2007 - 20:35

Ναι κυκλοφορεί σε dvd από silver star/media :shutup::greece: και φίλτατε dante το είχα νοικιάσει το 2004 και υποθέτω θυμάσαι ποιες ήταν οι τίμες του adsl για να έχει ένας φοιτητής >< [καλά μην πώ ότι στο cocoLAM δεν είχαμε καλά καλά πρόσβαση:ill:]
rsrGbGx.gif

#5 Erisadesu

Erisadesu

    Hellasian Star

  • Members
  • 4,640 posts

Posted 29 March 2007 - 13:12

αν είναι απο αυτή την εταιρία τότε μπορώ να το αγοράσω στην εκπληκτική τιμή των 6 ευρώ από ένα μαγαζί που ξέρω λολλλ
σίγουρα δεν ειναι hentai έτσι;

#6 Mr Ayu-Mania

Mr Ayu-Mania

    Wotalicious!

  • Members
  • 959 posts

Posted 29 March 2007 - 14:26

σίγουρα δεν ειναι hentai έτσι


δεν ειναι, αλλα εχει full frontal nudity και με pubic hair μαλιστα πραγμα σπανιο σε ανιμε. Δεν κραταει πολυ ομως...

για την ταινια τι να πω, ειναι εργαρα. υπαρχει στο φορουμ κι ενα αφιερωμα στις ταινιες του Satoshi Kon γενικοτερα...

http://www.anime.gr/forums/showthread.php?t=1805
Posted Image

#7 Erisadesu

Erisadesu

    Hellasian Star

  • Members
  • 4,640 posts

Posted 30 March 2007 - 13:44

ναι ρε ξεθαρέψαν και αυτοί και βάζουν Public Hair
η παλιά νομοθεσία καραργήθηκε εδώ και καιρο

#8 Mr Ayu-Mania

Mr Ayu-Mania

    Wotalicious!

  • Members
  • 959 posts

Posted 30 March 2007 - 19:18

Public???

Just the way I like them : : :
Posted Image

#9 Hazuki

Hazuki

    Anime Elite

  • Administrators
  • 2,741 posts

Posted 26 May 2007 - 22:06

Wet your beds, Perfect Blue Live Action
http://www.cdjapan.co.jp/detailview.html?KEY=BWD-1212

:oo:
rsrGbGx.gif

#10 Cougar

Cougar

    Anime Freak

  • Members
  • 325 posts

Posted 27 May 2007 - 00:22

OMG!! Αυτά είναι! Ελπίζω τουλάχιστον να είναι αντάξιο του anime.... :wooi2:

moving_movies_foto_9_thesout_gr.gif


#11 red pyramid

red pyramid

    Revolutionary Fanboy

  • Members
  • 1,655 posts
  • LocationThe city upon the hill

Posted 27 May 2007 - 00:38

Βασικά,καλό ήταν,αλλά όχι και τόσο καλό.Από 1 σημείο και μετά σε μπέρδευε,έφτασα σε σημείο να θέλω να σπάσω την οθόνη,και δεν είναι ότι δεν έχω δει περίπλοκα έργα,αλλά αυτό είχε πολλά κενά.Με λίγα λόγια,καλό αλλά με μειονεκτήματα.

#12 jacksonas

jacksonas

    Starting...

  • Members
  • 6 posts

Posted 31 May 2007 - 12:36

Μπορώ να πω ότι αυτή η ταινία ήταν η μεγαλύτερη απογοήτευσή μου...
ίσως να είμαι και ο μόνος που το θεωρεί αλλά ενώ είμαι ανοιχτός σε anime παρόλα αυτά πιστεύω ότι ήταν χαμένος χρόνος.

#13 NoDsl

NoDsl

    Ευκαιριακό Μέλος

  • Members
  • 442 posts

Posted 10 July 2007 - 21:59

Το είδα και αυτό.

Έχει καλή υπόθεση, που το χάνεις σε κάποια φάση απο τις αλλαγές στις σκηνές, σε κρατάει σε αμφιβολίες για τον ένοχο και στηρίζεται σε πιθανές πραγματικές καταστάσεις αλλά στο τέλος έχει κάτι που δε μου κολλάει και μου χάλασε αρκετά την εικόνα.

Πώς γίνεται 100(π.χ) κιλά άτομο να πηδάει απο σκεπή σε σκεπή σαν νεραιδούλα... Αυτό δεν θα το καταλάβω. ντάξει θα μου πείτε απόλη την ταινία αυτό σε χάλασε; Ε αυτό με χάλασε τι να κάνουμε :P

Δηλαδή μου φάνηκε σαν να ήθελαν να το τελειώσουν γρήγορα; Δεν ξέρω.

Εκτός και αν δεν κατάλαβα το τέλος πιά...
Posted ImagePosted Image
She's incredible math (Scott Matthew & Tim Jensen - Lithium Flower)
Rather feel pain than nothing at all
(Three Days Grace - Pain)
Chains: Gainax tribute || Share_The_Rare

#14 Warchief

Warchief

  • Members
  • 2,042 posts

Posted 10 July 2007 - 22:08

Εξαιρετική ταινία. Αρχίζει φυσιολογικά αλλά χτίζει συνεχώς διαστροφή και πολυπλοκότητα. Σκοτεινή και μίζερη. Επίσης, tits.

#15 Foucault

Foucault

    Planetouched

  • Members
  • 43 posts

Posted 10 July 2007 - 22:20

Πολύ καλή ταινία. Από νωρίς φαίνεται το χαρακτηριστικό στυλ του Satoshi Kon. Σε κάποιες φάσεις δεν μπορείς να καταλάβεις αν αυτό που βλέπεις συμβαίνει πραγματικά ή όχι. Ωραίο mystery/thriller και ένα από τα ελάχιστα που έχω δει αυτού του τύπου σε anime. Προτεινόμενη!
Alas for the human race,
alas for the kings of separation
My Listεδώ)