Μετάβαση στο περιεχόμενο


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Σύνδεση 

Εγγραφή
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Φωτογραφία
* * * * - 5 Ψήφοι

Ιαπωνικά


  • Please log in to reply
1803 replies to this topic

Δημοσκόπηση: Μιλάτε ιαπωνικά; (740 Μέλος (η) που έχουν ψηφίσει)

Μιλάτε ιαπωνικά;

  1. Ναι μιλάω (119 ψήφοι [16.08%] - Προβολή)

    Ποσοστό της ψηφοφορίας: 16.08%

  2. Όχι,αλλά σκοπεύω να μάθω (519 ψήφοι [70.14%] - Προβολή)

    Ποσοστό της ψηφοφορίας: 70.14%

  3. Όχι και ούτε σκοπεύω να μάθω (102 ψήφοι [13.78%] - Προβολή)

    Ποσοστό της ψηφοφορίας: 13.78%

Ψήφισε Οι επισκέπτες δεν μπορούν να ψηφίσουν

#1 shinobi-13

shinobi-13

    Anime Freak

  • Members
  • 446 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 06 Ιούνιος 2006 - 15:48

Χαιρετώ σας!!! Μιας και είδα ότι σε αυτό το site δεν είμαστε μόνο anime funs αλλά και της Ιαπωνικής γλώσσας είπα -αφού με παρακίνησε ο φίλτατος και θεόφιλος miyamoto "musashi" (ωραίο nickname)- να ανοίξω κι εγώ αυτό το thread στο οποίο αν θέλει κανείς από εσάς να συζητάμε διάφορα που σχετίζονται με αυτήν την όμορφη, κατα τη γνώμη μου, γλώσσα όπως και για ότι έχει να κάνει με την ιστορία της(π.χ.:samurai, ninja, διάφορες εποχές)
καθώς πιστεύω ότι θα ήταν ωραίο να διευρύνουμε τις γνώσεις μας περι αυτών των θεμάτων, εφόσον θεωρούμαστε "anime funs" (ή όπως αλλιώς λέγεται αυτό το συνεχώς εξελισσόμενο (:D) είδος).

Υ.Γ.: Ρε συ ASHPOKEMASTER(το γράφω και με κεφαλαία μπας και το δεις γιατι να σου στειλω πμ είναι κάπως...) πραγματικά ζεις στην Ιαπωνία ή μας δουλεύεις. Γιατί αν ζεις εκεί... πες μας... πως είναι... σ' αρέσει κτλ κτλ
不 林 カ 山
Δημοσιευμένη  εικόνα

#2 YaTa

YaTa

    Αρχαιολάτρης

  • Retired Staff
  • 1.939 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 06 Ιούνιος 2006 - 16:47

Υ.Γ.: Ρε συ ASHPOKEMASTER(το γράφω και με κεφαλαία μπας και το δεις γιατι να σου στειλω πμ είναι κάπως...) πραγματικά ζεις στην Ιαπωνία ή μας δουλεύεις. Γιατί αν ζεις εκεί... πες μας... πως είναι... σ' αρέσει κτλ κτλ



αχαχαχαχαχαχα.... :lol: :lol: :lol: :lol:

Δεν αντέχω άλλο.... :shock:
1

#3 shinobi-13

shinobi-13

    Anime Freak

  • Members
  • 446 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 06 Ιούνιος 2006 - 17:16

Να υποθέσω δηλαδή ότι δεν αληθεύει???
不 林 カ 山
Δημοσιευμένη  εικόνα

#4 LiosAlfa

LiosAlfa

    Anime Elite

  • Members
  • 1.175 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 06 Ιούνιος 2006 - 17:25

Den memnei stin Iapwnia alla Lapwnia

Mpouxaxaxaxa

Kla min parektrepomaste, wraio thema twra pws akrivws thelete na ksekinisoume tin sizitisi?
Δημοσιευμένη  εικόνα

#5 shinobi-13

shinobi-13

    Anime Freak

  • Members
  • 446 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 06 Ιούνιος 2006 - 17:39

Έλα μου ντε... Α!!! έχω ιδέα... "ΤΟ NINΡΟ ΣΗΜΕΡΑ" εεεε???
(βλακεία είπα πάλι) ποτε δεν είμουν καλός σε αυτό...
不 林 カ 山
Δημοσιευμένη  εικόνα

#6 YaTa

YaTa

    Αρχαιολάτρης

  • Retired Staff
  • 1.939 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 06 Ιούνιος 2006 - 20:14

Den memnei stin Iapwnia alla Lapwnia


Όχι,όχι,ούτε Λαπωνία....Αλβανία... :lol:

Καλά, σόρι που βγαίνω εκτός, αλλά ας μπει αυτός ο αναθεματισμένος να διευκρινήσει.. :P
1

#7 Ash_Pokemaster

Ash_Pokemaster

    Anime Professional

  • Members
  • 1.005 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 06 Ιούνιος 2006 - 20:36

:roll: :roll: :roll: :roll: :roll: :roll: :roll: :roll: :roll: :roll: :lol:
Albano apopatsise na mpei tsto porum :x :roll: *karfwnei to mouxliasmeno psomh me... me... me... ena kritsinh 8) *
Tsp, boku wa nippon otaku desu :D Nippon suki! :fun11: Nippon lovu lovu! :anime13... auta :P
Eimai MEGAAAAAAALOS fan ths Iapwnias! I lub th glwssa, thn paradosh, thn ekshgxwnish... ta panta! Kai fusika...
Posted Image


8)

oR4yYRl.gif


#8 shinobi-13

shinobi-13

    Anime Freak

  • Members
  • 446 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 06 Ιούνιος 2006 - 21:05

Κανεις κάποια πολεμική τέχνη??? Αν και από ότι κρίνω από την φοτογραφεία δεν κάνεις ninpo (απο το bandana)

Tsp, boku wa nippon otaku desu Very Happy Nippon suki!

το σωστό είναι: boku wa nihon no otaku desu. Nihon ga suki desu. :wink:
不 林 カ 山
Δημοσιευμένη  εικόνα

#9 Musashi

Musashi

    Anime Freak

  • Members
  • 333 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 06 Ιούνιος 2006 - 21:43

Xairetw ki egw loipon! (Sorry gia to greenglish alla den eimai ston ypologisti mou ayth ti stigmi)

Poli kali idea na ksekiniseis ayto to thread Shinobi kun kai xairomai pou katalaves apo pou pira tin idea gia to nick mou! Me tima va8ytata
*bows*

Egw 8a proteina katarxin na mas dwseis kapoies plirofories opws, pou mporoume na vroume vivlia gia na ksekinisoume (titlo, ekdoseis k.l.p),
kapoia tips pou 8a mas voi8isoun sto ksekinima... Tetoia pragmata!

Episis mporeis na apantas se apories atomwn pou endexetai na ksekinisoun kai na kollisoun kapou, akoma kai na eksigeis kapoious grammatikous kanones.

Ola ayta vevaia, ean symfwnoun oloi kai ean apofasiseis na mas dia8eseis to xrono sou! Ti les?

Ja :D
All hail the machine
Δημοσιευμένη  εικόνα

#10 shinobi-13

shinobi-13

    Anime Freak

  • Members
  • 446 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 06 Ιούνιος 2006 - 22:01

Naturlich musashi-kun. Λοιπόν ορίστε οι πληροφορίες:
όσο αναφορά για site ήξερα ένα τρομερό(το japanese-online.com) αλλά τώρα για να κάνεις upload τα μαθήματα θέλουν να πληρώσεις για registration.τεσπα ένα άλλο καλο site το οποίο εξελήσετε συνεχώς και από την τελευταία φορά που το επισκέυτηκα(προ μισου χρόνου) έχει βάλει γύρω στα 20 καινουργια courses(:!:) είναι το www.japaneselearning.com. Όσο για το βιβλίο είναι το εξης: Colloquial Japanese the complete course for beginners των H.D.B. Clarke και Motoko Hamamura εκδόσεις Routledge isbn: 0-415-19478-4. Όταν το είχα πάρει εγώ έκανε γύρω στα 40 ¤ αλλά τώρα πρέπει να έχουν κατέβει οι τιμές. Όσο για τη γλώσσα ρωτήστε με ότι θέλετε και ότι ξέρω θα απαντήσώ. Κι εγώ αρχάριος είμαι, απλά ίσως λίγο λιγότερο απο άλλους. Και αν σας ενδιαφέρει η ιστορία των samurai i ton ninja ξέρω και γι αυτά κάτι καλά βιβλία.
不 林 カ 山
Δημοσιευμένη  εικόνα

#11 Musashi

Musashi

    Anime Freak

  • Members
  • 333 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 06 Ιούνιος 2006 - 22:28

Επιτελους παλι Ελληνικα! Arigato Shinobi chan (νομιζω οτι πλεον μπορουμε να το χρησιμοποιουμε ε?)

Θα ψαξω και για το βιβλιο και στο δικτυο και ελπιζω αυτο το thread να εχει αρκετη ανταποκριση. Με την ευκαιρια, εχω και μια απορια εδω και πολυ καιρο

Ποια η διαφορα μεταξυ koross και shinne? Ειδικα το πρωτο το εχω πετυχει σε διαφορα anime και σαν σκοτωνω και σαν πεθαινω :roll:
All hail the machine
Δημοσιευμένη  εικόνα

#12 shinobi-13

shinobi-13

    Anime Freak

  • Members
  • 446 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 06 Ιούνιος 2006 - 22:39

..... wo(προφέρεται "ο") korosu(προφέρεται "κοροςς")= σκοτώνω
shinne=πέθανε(εσύ), είναι προστακτική
不 林 カ 山
Δημοσιευμένη  εικόνα

#13 Musashi

Musashi

    Anime Freak

  • Members
  • 333 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 06 Ιούνιος 2006 - 22:44

Οκ και παλι σ'ευχαριστω :D
All hail the machine
Δημοσιευμένη  εικόνα

#14 AndroGhost

AndroGhost

    Wth do you think I am ?

  • Members
  • 383 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 06 Ιούνιος 2006 - 23:05

βασικα, arigatou δεν ειναι; απο οτι ξερω οι ιαπωνες δε προφερουν το u στο τελος.
δλδ το shinigami τι θα πει ;
θεος του θανατου ; shi = θανατος, game = θεος;
Because, when you are miserable you need someone ever more miserable...than yourself. The ones who aren't human ARE YOU [Lucy - Elfen Lied]
Males are creatures that express their emotions through actions rather than words. It is usually preferred not to have anyone bear their suffering. [Maes Hughes - FMA]
I can have food or drinks spilled on me, or even be spit at and I'll laugh about it. However, if for any reason you hurt a friend of mine... I won't forgive you! [Shanks - One Piece

#15 Dante80

Dante80

    (╯°□°)╯︵ ┻━┻

  • Retired Staff
  • 5.515 Δημοσιεύσεις:
  • Location今、そこにいる僕

Καταχωρήθηκε 07 Ιούνιος 2006 - 04:29

Poli kali idea na ksekiniseis ayto to thread Shinobi kun kai xairomai pou katalaves apo pou pira tin idea gia to nick mou! Me tima va8ytata

Βασικά, το nick σου είναι ιστορικό θωρηκτό του Β'ΠΠ (το δεύτερο της κλάσσης Yamato) με τραγική ιστορία αλλα τέσπα... :P

Ερώτησις προς shinobi-sensei...τα ιδιαίτερα ΠΟΣΟ έχουν?... :wink:

Jh0Lmx3.png
.aNiMe//GR IRC Channel ~ Better than sex, batteries included.