Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
* * * * - 5 votes

Ιαπωνικά


  • Please log in to reply
1803 replies to this topic

Poll: Μιλάτε ιαπωνικά; (740 member(s) have cast votes)

Μιλάτε ιαπωνικά;

  1. Ναι μιλάω (119 votes [16.08%] - View)

    Percentage of vote: 16.08%

  2. Όχι,αλλά σκοπεύω να μάθω (519 votes [70.14%] - View)

    Percentage of vote: 70.14%

  3. Όχι και ούτε σκοπεύω να μάθω (102 votes [13.78%] - View)

    Percentage of vote: 13.78%

Vote Guests cannot vote

#16 shinobi-13

shinobi-13

    Anime Freak

  • Members
  • 446 posts

Posted 07 June 2006 - 09:55

Για την ακρίβεια το arigatou(καλά το έγραψες) προφέρεται arigatoo επειδή στο Ιαπωνικό αλφαβητο το "u" μετά απο συλλαβή που δεν τελειώνει σε "-a" ή "-i" προφέρεται σαν μακρά συλλαβή. π.χ.: arigatou=arigatoo, gakkou=gakkoo,rurouni kenshin=rurooni kenshin.
Το shinigami βγαίνει από το shinu=πεθαίνω + gami=θεός.
Οσο για τα ιδιαίτερα δεν κάνω καθώς από καποιά στιγμή και πέρα δεν θα είμου ν ικανοποιητικός δάσκαλος.Εκτος αν θέλετε να σας πώ τα βασικά εδώ στο forum. Αν και δεν νομίζω να έχετε προβλημα αν συμβουλευτείτε τα site που σας έδωσα.
不 林 カ 山
Posted Image

#17 uzumaki_naruto

uzumaki_naruto

    Anime Fan

  • Members
  • 238 posts

Posted 07 June 2006 - 10:02

brika ena oraio link gia ton Miyamoto Musashi,etsi gia na mathenoume kai ligo istoria.

http://www.samurai-archives.com/musashi.html

#18 shinobi-13

shinobi-13

    Anime Freak

  • Members
  • 446 posts

Posted 07 June 2006 - 10:09

Ωραίο site naruto-kun.
Αλήθεια έχει διαβάσει κανείς σας το hagakure ή έχει δει το ghost dog???
不 林 カ 山
Posted Image

#19 Creteus

Creteus

    Jörmungandr

  • Members
  • 652 posts

Posted 07 June 2006 - 10:14

Poli kali idea na ksekiniseis ayto to thread Shinobi kun kai xairomai pou katalaves apo pou pira tin idea gia to nick mou! Me tima va8ytata

Βασικά, το nick σου είναι ιστορικό θωρηκτό του Β'ΠΠ (το δεύτερο της κλάσσης Yamato) με τραγική ιστορία αλλα τέσπα... :P

Ερώτησις προς shinobi-sensei...τα ιδιαίτερα ΠΟΣΟ έχουν?... :wink:


Μήπως αυτό που είχε "φάει" 11(νομίζω παραπάνω) τορπίλες και κάμποσες βόμβες και βυθιστηκε επειδή πήρε φώτια η αποθήκη των πυρομαχικών του(λένε πως αν δεν είχε πάρει φώτια η αποθήκη θα το πλοίο θα κρατούσε ακόμη μια)? ¨η το μπερδεύω με άλλο?

#20 uzumaki_naruto

uzumaki_naruto

    Anime Fan

  • Members
  • 238 posts

Posted 07 June 2006 - 10:22

parte kai ena alla link lei ta panta gia to iaponiko spathi katana kai exei kai ena link gia to wakizashi:

http://en.wikipedia.org/wiki/Katana

shinobi-13:

Αλήθεια έχει διαβάσει κανείς σας το hagakure ή έχει δει το ghost dog???


exo dei to Ghost Dog.

#21 shinobi-13

shinobi-13

    Anime Freak

  • Members
  • 446 posts

Posted 07 June 2006 - 11:18

theo.gr: Ναι αυτό είναι και για την ακρίβεια έφαγε 19 τορπίλες και 17 βόμβες. Ενώ είχε χτυπηθεί και πιο πριν απο το USS Tunny (SS-282) στις 29 Μαίου 1944. Γερό καραβάκι...
naruto: Τότε θα ενδιαφερόσουν αν σου έλεγα ότι το βιβλίο από το οποιο ακολουθούσε τον τρόπο της ζωής του(αυτός ο έγχρωμος τύπος που δεν θυμάμαι το όνομά του επειδή πάει πολύς ιρός από τότε που το είδα) είναι το hagakure το οποίο έγραψε ο Υamamoto Tsunetomo ο οποίος θεωρείτε ένας από τους πιο σπουδαίους samurai καθώς ήταν σπουδαίος φιλόσοφος, άριστος γνώστης budoojutsu και δεν έβγαλε ποτέ το σπαθί του για να σκοτώσει άνθρωπο(και το έχω διαβασει). Είναι τρομερο βιβλίο και σας το προτείνω. Θα το βρείτε εύκολα.Είναι από τις εκδόσεις Αλκίμαχον...
不 林 カ 山
Posted Image

#22 AndroGhost

AndroGhost

    Wth do you think I am ?

  • Members
  • 383 posts

Posted 07 June 2006 - 12:46

μια ερωτηση
megame τι θα πει;
λογικα εχει να κανει κατι με τον θεο, αλλα εσυ ειπες οτι θεος ειναι gami κ οχι game, γιατι εδω τελειωνει σε e; απο οτι ξερω οι ιαπωνες δεν εχουν φυλα
:?
Because, when you are miserable you need someone ever more miserable...than yourself. The ones who aren't human ARE YOU [Lucy - Elfen Lied]
Males are creatures that express their emotions through actions rather than words. It is usually preferred not to have anyone bear their suffering. [Maes Hughes - FMA]
I can have food or drinks spilled on me, or even be spit at and I'll laugh about it. However, if for any reason you hurt a friend of mine... I won't forgive you! [Shanks - One Piece

#23 shinobi-13

shinobi-13

    Anime Freak

  • Members
  • 446 posts

Posted 07 June 2006 - 17:29

megami θα πει πράγματι θεά στα Ιαπωνικά εξού και το "Ah! Megami-sama" το γνωστ'ό σε όλους μας "Ah! My Godess". Αλλά προηγουμένος έκανα ένα λάθος ...(σορρυ αλλά έγραφα γρήγορα) το shinigami βγαίνει από το shinu+kami(απλά στα Ιαπωνικά εννόνονται και μπαίνουναι τα βλεγομενα "ten-ten" που ως αποτέλεσμα έχουν τη μετατροπή του ka σε ga). Tώρα το kami δεν ήξερα τι είναι αλλά μετά από ένα γρήγορο search βρήκα ότι είναι ένας όρος του σιντοισμού και στην δημοτική μερικοί το λένε megami αλλά από ότι διάβασα έχουν ένα misunderstanding αυτού του όρου και οι μοναχοί το θεωρούν μεγάλο σφάλμα... για περισσότερες πληροφορίες http://en.wikipedia.org/wiki/Kami
不 林 カ 山
Posted Image

#24 Ash_Pokemaster

Ash_Pokemaster

    Anime Professional

  • Members
  • 1,005 posts

Posted 09 June 2006 - 16:25

Ok minna-sama! Ας πάρω και εγώ μέρος στη συζήτηση. Καταρχίν όχι, δεν κάνω κάποια πολεμική τεχνη :P Αυτό που φοράω είναι κορδέλα οχι μπαντανα αν και ασχετο. Πάντως πρέπει να εκφράσω την επιθημεία μου να μάθω Αϊκάντο (την τεχνική των Σαμουραϊ). Έχω ήδη βρει δάσκαλο και πολυ πιθανόν οταν ξεμπερδεύω με αγγλικά και γερμανικα να γραφτώ :lol: Όσο για το Kami όντως σημαίνει Θεός (神), όπως και νόστιμη γεύση (δεν ξέρω το Kanji του), μαλιά (髪), χαρτί (紙) όπως και κεφάλι (δεν ξέρω kanji) :lol:

oR4yYRl.gif


#25 shinobi-13

shinobi-13

    Anime Freak

  • Members
  • 446 posts

Posted 09 June 2006 - 22:18

Δεν θέλω να σε στενοχωρίσω αλλά το Αϊκίντο("Αϊκάντο")δεν είναι πολεμική τέχνη των samurai.Είναι μία πολεμική τέχνη(πολύ μεταγενέστερη) που επινοήθηκε από τον Morihei Ueshiba. Η πολεμική τέχνη των samurai είναι το buddojutsu και από ότι ξέρω δεν διδάσκεται πλέον.
Υ.Γ.: to kami όταν πρόκειτε για μαλλιά ποτέ δεν θα το συναντίσεις μόνο του αλλά ως kaminoke(=τα μαλλιά της κεφαλής κοινός).
不 林 カ 山
Posted Image

#26 Ash_Pokemaster

Ash_Pokemaster

    Anime Professional

  • Members
  • 1,005 posts

Posted 09 June 2006 - 23:21

Ευχαριστώ για τις πληροφοριες :D Πάντως λιγο πολυ και το Κένντο και το Αϊκίντο, είναι μεταγενέστερες μορφές Buddojutsu οπότε καλα βολευόμαστε :P

oR4yYRl.gif


#27 shinobi-13

shinobi-13

    Anime Freak

  • Members
  • 446 posts

Posted 10 June 2006 - 10:54

Kαλά το kendo σίγουρα. Αλλά το Αϊκίντο δε θα το έλεγα μεταγενέστερη μορφή αλλά πιο πολλή οτι έχει κάποια στοιχεία απο buddojutsu έχει γενικά δικό του στύλ. Αν θες να κάνεις πολεμικές τέχνες έκανες μία εξέρετη επιλογή καθώς είναι μία πολεμική τέχνη που χρησιμοποιοί ως βασικά όπλα το bo(κοντάρι νομίζω ότι στο Αικίντο χρησιμοποιούν 3/4 bo) και το boken(ξύλινο σπαθί) και φυσικά το σώμα (taijutsu) πάντως αν μένεις Αθήνα σου έχω(όχι μόνο για σένα αλλά και για όσους θέλουν) μία εκπληκτική πρόταση(καθώς έκανα και εγώ για κάποιο χρονικό διάστημα πολεμικεές τέχνες και γενικότερα έχω διαβάσει πολύ για δαύτες)... Περιμένω να μου απαντήσεις για να μου πείς.
不 林 カ 山
Posted Image

#28 Shadowcaster

Shadowcaster

    Anime Fan

  • Members
  • 130 posts

Posted 11 June 2006 - 22:57

Η πολεμική τέχνη των samurai είναι το buddojutsu και από ότι ξέρω δεν διδάσκεται πλέον.

__Καλησπέρα φίλε Shinobi-13. :D Εχω έναν φίλο που ήξερα ότι σπούδαζε την πολεμική τεχνική των Ninja. To γνωστό Ninjutsu (μία ονομασία που κακώς την χρησιμοποιούμε και έχει -επίσημα- αλλάξει αλλά δε θυμάμαι το όνομά της... θύμιζε πάντως το buddojustsu, τέλος πάντων, μια φορά το άκουσα πριν χρόνια και δε θυμάμαι καλά). Αυτό που ήθελα να σε ρωτήσω είναι... μήπως ξέρεις ποιά η διαφορά μεταξύ της τέχνης των Samurai και αυτής των Ninja (η οποία -έστω σε παραλλαγή της, όντως διδάσκεται μέχρι σήμερα); Γιατί έχω την εντύπωση ότι έχουν πολλά κοινά;

__Μπράβο για την αγάπη σου προς τα Ιαπωνικά... κι εγώ απο πολύ μικρός είχα μία αγάπη, αλλά ποτέ το χρόνο ή το κουράγιο (άλλες εποχές όταν ήμουν εγώ 10... internet και Ιάπωνες που να ζούσαν στη Θεσσαλονίκη ούτε για πλάκα), να αρχίσω να μαθαίνω... Βέβαια πρόσφατα, μου πέρασε απο το μυαλό να πάω για σπουδές εκεί (θεάτρου)... Μου είχαν πει μάλιστα, ότι το Ιαπωνικό κράτος τις επιδοτεί και ότι σου κάνει και δωρέαν (αλλά πολύ εντατικά και αρκετά δύσκολα) μαθήματα Ιαπωνικών!! Εσύ, σκέφτεσαι να πας εκεί για σπουδές;
THERE IS NO KNOWLEDGE THAT IS NO POWER

#29 shinobi-13

shinobi-13

    Anime Freak

  • Members
  • 446 posts

Posted 11 June 2006 - 23:51

φιλε shadowcaster σε ολη τη ζωή μου υπάρχει μία πολεμική τέχνη την οποία θαυμάζω και μελετάω όσο κανείς άλλος που ξέρω και μάλιστα έχω τις πρώτες δύο ζώνες (ασπρη, 9o kyuu) αλλά δεν μπόρεσα να συνεχίσω γιατί δεν είχα χρόνο. Αυτή η πολεμική τέχνη είναι το ninpo ή το πιο γνωστό ως ninjutsu. Ή λέξη ninpo πραγματι χρησιμοποιήτε μετά το Β' παγκόσμιο πόλεμο. παρ'όλα αυτά υπάρχει μία μεγάλη διαφορά μεταξύ αυτών των όρων την οποία δεν θα στην εξηγήσω γιατί θα μου πάρει σελίδες εκτός κι αν θέλει κανείς να κάνω καινούργιο thread για το ninjutsu και την (άγνωστη στους περισσότερους) ιστορία του...
Συγκυκριμένα το ninpo έχει πολλά κοινά με το buddojutsu κυρίως από ότι θυμάμαι στην μάχη με τα χέρια η οποία λέγεται taijutsu αλλά υπάρχει συγκυκριμένος τρόπος μάχης ονομαζόμενος buddo-taijustu όπου πιστεύω ότι είναι φανερό ότι έχει πάρει απο τη λέξη buddojutsu. Αλλά μεγαλύτερο κοινό μεταξύ τους δεν είναι στις πολεμικές τέχνες τους αλλά πιο πολυ στην εκμάθησή τους. Οι ninja θεωρούνται οι πιο ικανοί μαχητές της Ιαπωνίας. γιατι?
Γιατί καταρχας για να γίνει κάποιος ninja πρέπει να γνωρίζει τις "ninpo sanjurokkei"(βασική εκπαίδευση). Οι sanjurοkkei είναι 36(!!!) κατηγορίες πολεμικών τεχνών.Ξεκινώντας πρέπει να μάθει 18 κατηγορίες π.τ. των samurai οι οποιες ονομάζονται και "Bugei Juhappan" και για να γίνει πραγματικά καλός πρέπει να αποκτήσει τέλειες γνώσεις και στις άλλες 18 κατηγορίες των ninja οι οποίες ονομάζονται "Ninja Juhakkei". O αριθμός 36 δεν είναι τυχέος καθώς μπορεί να διαιρεθεί με το 3 και το 6.Όμως 3+6=9.Και όλοι αυτοί οι αριθμοί διαιρούνται με το 9.Στις π.τ. και ιδιαίτερα στην Κινα ο αριθμός 9 έχει μεγάλη βαρύτητα και δύο βασικές σημασίες. Πρώτον, οτι αν κάποιος χρησιμοποιεί τις τεχνικές δεν θα αποτύχει και 2ον ότι η ίδρυση της σχολής έγινε πολύ παλιά και ήταν τέλεια. Όσο για το ninpo διδάσκεται πλέον σε δύο είδη dojo to Genbukamn(τοy shoto tanemura) και το επικρατούμενο Bujinkan(toυ Hatsumi Maasaki sensei, συγγνώμη αν σε αντίθεση με τον tanemura του δίνω αυτον τον τίτλο αλλά τον δίνω ασπο σεβασμό γιατί είναι ο σημερινός διαδοχος του takamatsu sensei , με λίγα λόγια είναι ο "εκλεκτός" που πέρνει όλες τις αποφάσεις σχετικά με την πορεία του ninpo σημερα και είναι ο καλύτερος ninja της εποχής μας)εννοείτε ότι αυτά τα δύο dojo προέρχονται από το iga ryuu nonpo (αυτό του χωριού iga) καθώς οι τελευταίοι δάσκαλοι του koga ryuu ninpo πέθαναν στη μάχη στην shimambara χωρίς να έχουν αφήσει διαδόχους.Οι μόνες αλλιώσεις που έχει δεχτεί είναι το "american ninjutsu" που θεωρείτε σχολή ( :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: ) και μία άλλη ιρακινή σχολή ninjutsu που δεν θυμάμαι πως λέγεται.

Υ.Γ.:Θα θελα πολύ να σπουδάσω στην Ιαπωνία αλλά ο τομέας που θέλω να σπουδάσω διδάσκεται καλύτερα και σε άλλες χώρες (αν και η Ιαπωνία έχει ένα καλό πανεπηστίνιο για τη μουσική). Πάντως αν μου έρθει οποιαδήποτε ευκαιρία να πάω ή να μείνω στην Ιαπωνία θα την αρπάξω τόσο γερά ώστε να μην φεύγει με τίποτα.
不 林 カ 山
Posted Image

#30 uzumaki_naruto

uzumaki_naruto

    Anime Fan

  • Members
  • 238 posts

Posted 12 June 2006 - 01:29

me ligo ψaximo pou ekana pano sto ninjustu kai sto ninpo brika ta parakato pou exoune poli endiaferon.

http://en.wikipedia.org/wiki/Ninpo
http://en.wikipedia.org/wiki/Ninjutsu