Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
* * * * * 1 votes

Berserk


  • Please log in to reply
1073 replies to this topic

#31 panathinaikara

panathinaikara

    Anime Amateur

  • Members
  • 101 posts

Posted 02 December 2007 - 09:30

τελικά τη βρήκα τη λύση. Τα torrent με τα volumes από Hawks έχουν πρόβλημα με τα chapters, τα κατέβασα και από Public tracker και από boxtorrents. Η λύση είναι direct download κάθε volume ξεχωριστά. Είναι λίγο βαρετό αλλά βρήκα την υγειά μου

#32 Loke

Loke

    ~Moe Mio Moe~

  • Channel Operators
  • 3,927 posts

Posted 02 December 2007 - 18:47

εγω κατεβαζω μονο απο mangatraders καθως δεν ειχα ποτε λογω να παω αλλου :D

βεβαια σε αφηνει να κατεβαζεις ενα τη φορα και αμα κανεις dl χωρις accelerator το speed μπορει να ειναι average 15 η και max αναλογα με το καθε uploader μου φαινεται πως ειναι.

#33 ghostdog

ghostdog

    Καμένος στη μετάφραση...

  • Members
  • 157 posts

Posted 02 December 2007 - 22:44

Aν και οι Hawks είχαν φτάσει μέχρι το vol30 . από το volume 27 Και μετά που άρχισαν τα scanlations oi Evil Genius λέει να τα κατεβάσεις από αυτούς γιατί έχουν πολύ καλύτερη ποιότητα.

Άντε βγήκε και το chapter 292 , σα να ανέβασε λίγο τους ρυθμούς ο γερο-miura... ^^

#34 Loke

Loke

    ~Moe Mio Moe~

  • Channel Operators
  • 3,927 posts

Posted 05 December 2007 - 02:37

μολις τελειωσα το berserk anime και εχω μεινει μλκς :bike:

ειδα σε ενα fan site που εξηγουσε καποια πραγματα και εχω τρελαθει για το Manga και αν και προηγουμενω ειπα οτι mangatraders καλοι 200+ chapters σε πακετακια των 3-4 και να μη μπορω να βαλω ουτε queue θα τρελαθω ^^
των hawks εως το 27 ειναι σε σωστη σειρα ??? μπορει καποιος να μου πει που ειναι τα λαθοι?

#35 ghostdog

ghostdog

    Καμένος στη μετάφραση...

  • Members
  • 157 posts

Posted 07 December 2007 - 04:25

Εδώ απ'ότι φαίνεται ο τύπος τα έχει φτιάξει σε σωστή σειρά όμορφα και μαζεμένα. Από το 27 και μετά είπαμε , evil genius.

#36 Loke

Loke

    ~Moe Mio Moe~

  • Channel Operators
  • 3,927 posts

Posted 10 December 2007 - 04:36

εφτασα σε 2 μερες στο vol 20 ch9 στη σελιδα που ο
Spoiler:


Υπαρχει περιπτωση το 2ο να επηρεαστηκε απο το berserk καθως νομιζω οτι ειναι πιο παλιο?

ετσι μου ηρθε στο μυαλο

#37 Kamme

Kamme

    *Don't be like me*

  • Banned
  • 104 posts

Posted 12 December 2007 - 03:52

Το Manga ειναι κορυφη ,το λιγοτερο που θα μπορουσα να πω...

#38 Speedgrapher

Speedgrapher

    Hermetic Scholar

  • Members
  • 394 posts

Posted 12 December 2007 - 09:27

@Loke: Κοίτα, παρθενογένεση δεν υπάρχει αλλά δεν το νομίζω: μάλλον και τα δύο αντλούν από παρόμοια, ιστορικά origin, καθότι στην αρχαιότητα οι πόλεις είχαν ιερή γεωμετρία, βάσει των πεποιθήσεων κάθε εποχής και σαν κορυφαίο παράδειγμα να αναφέρω το σύστημα μεγαλιθικών μνημείων των Βρετανικών Νήσων (Αγγλία, Ιρλανδία, Σκωτία). Τώρα, ως γνωστόν, οι Ιάπωνες τα παίρνουν όλα λίγο πιο κυριολεκτικά και τα πανε και μερικά βήματα πάνω.

Posted Image


--Though you cannot see in the dark, the dark can see you (and the lens too)--

http://otakulens.wordpress.com


http://www.easysubjugation.blogspot.com


#39 Loke

Loke

    ~Moe Mio Moe~

  • Channel Operators
  • 3,927 posts

Posted 12 December 2007 - 13:50

γενικα δε θα διαφωνησω μαζι σου :D αλλα εγω απλως αναφερομουνα στο sacrifice sign
Spoiler:


και στην ομοιοτητα σε κεινο το σημειο. Δεν αναφερομουνα στο τι εγινε στη συνεχεια (5am σιγουρα δε το εγραψα με το πιο καλο τροπο) αλλα thx για τα info που ειπες καλο ειναι να ακουγονται ;)

#40 roriconfan

roriconfan

    *Don't be like me*

  • Banned
  • 1,786 posts

Posted 24 December 2007 - 19:52

Εντάξει ρε παιδιά, τι πάει να πει αν το ένα μιμήται το άλλο; Τόσες χιλιετίες, όπου υπάρχουν δαίμονες και σκοτεινές δυνάμεις στην ιστορία, υπάρχουν και ανθρώπινες θυσίες στην μέση.

Και για εμένα είναι το manga ανάμεσα στα καλύτερα γιατί απλά κράζει τις χειρότερες πτυχές του ανθρώπινου χαρακτήρα. Ακόμα και οι δαίμονες είναι άνθρωποι που θυσιάσανε την ανθρώπινη φύση τους για να πατήσουνε επί πτωμάτων και να πετύχουνε σε ότι τρελές φιλοδοξίες έχουν. Δεν είναι σαν στην πληθώρα των ιστοριών που απλά "γεννηθήκανε" κακοί και δεν νοιώθεις τίποτα όταν πεθαίνουν. Και ας μη ξεχνάμε το κράξιμο που κάνει για την εκκλησία που αποκαλεί σατανικό και στέλνει για εκτέλεση ότι δεν καταλαβαίνει.

#41 Loke

Loke

    ~Moe Mio Moe~

  • Channel Operators
  • 3,927 posts

Posted 29 December 2007 - 16:30

για αυτο ειπα οτι δε το γραψα με το καλυτερο τροπο, απλως αναφερα κατι που μου ηρθε στο μυαλο εκεινη τη στιγμη. Το αν οντως αντιγραφει το ενα το αλλο η εγινε τυχαια δε με ενδιαφερει καθολου, ουτε το θεωρω σημαντικο. Σκεφτειτε το σα λιγο off topic...

Ενω το berserk το διαβασα σχεδον μονορουφι καθως δε μπορουσα να ξεκολησω απο την οθονη για κανενα λογο:bike: και επισης το θεωρω καταπληκτικο για 1002 λογους συμπεριλαμβανομενων αυτων που ανεφερε ο roriconfan, στα τελευταια 2 vol νομιζω εχει αρχισει να μειωνεται η ποιοτητα (παντα προσωπικη κριση). Ξαφνικα εχουμε
Spoiler:
το οποιο συνεχιζει να ειναι απο τα αγαπημενα μου καθως τα παραπανω δε φτανουν με τιποτα να μειωσουν ενα τοσο καλο μανγκα οπως το berserk η την αγαπη μου για αυτο αλλα σιγουρα λιγο με στεναχωρουν.

Οι υπολοιποι το εχετε παρατηρησει αυτο ? σας ενοχλει οπως εμενα η θεωρειτε οτι δεν ειναι τοσο τραγικα οπως τα περιγραφω και απλως μπαινουν οι προσωπικες προτιμησεις στο παιχνιδι. (παλι υπομονη με το γραψιμο μου, γνωριζω οτι το skill μου στο γραπτο λογο πασχει.

#42 digitaltracker

digitaltracker

    i live on ABINGDON Road

  • Members
  • 1,226 posts
  • LocationΘεσσαλονίκη

Posted 29 December 2007 - 21:53

Εχει λιγο καιρο που ειδα το berserk και αυτο που εχω να πω ειναι οτι δεν ειμαι splatter fan αλλα σε αυτον το συγκεκριμενο τιτλο θα ελεγα χαριτολογώντας οτι το μακελειο εχει και νοημα και οτι εχει μερικα πιο βαθια νοηματα ή τουλαχιστον έτσι εγω τα εξελαβα... το πιο χαρακτηριστικό ειναι

Spoiler:

Posted Image

#43 roriconfan

roriconfan

    *Don't be like me*

  • Banned
  • 1,786 posts

Posted 29 December 2007 - 22:28

Έλα τώρα ρε συ Loke! Δηλαδή αν επαναλαμβάνονταν ακριβώς τα ίδια και τα ίδια θα σου άρεζε περισσότερο; Θα έπεφτε έτσι στο τέλμα του Bleach. Εγώ πιστεύω ότι αυτές οι αλλαγές γίνονται γιατί
Spoiler:

Οπότε καλά κάνει και έγινε έτσι.

#44 nightwatcher

nightwatcher

    Anime Newbie

  • Members
  • 32 posts

Posted 29 December 2007 - 23:56

Berserker - Wikipedia, the free encyclopedia
απο που προηλθε και το ονομα,απο οσο ξερω μεχρι και στην Ελλαδα ειχαν φτασει.....

#45 ghostdog

ghostdog

    Καμένος στη μετάφραση...

  • Members
  • 157 posts

Posted 30 December 2007 - 03:08

Παιδιά από τη στιγμή που διαβάζουμε ένα chapter, δηλαδή 10 σελίδες ιστορία , κάθε μήνα λογικό είναι να σου τη σπάει που δε προχωράει η ιστορία και κάποια άλλα επιμέρους σημεία. Ειδικά αφού όλοι μας διαβάσαμε γύρω στα 30 volumes μονορούφι...

Όντως το κλίμα έχει ελαφρύνει λίγο με τους διάφορους χαρακτήρες που πλαισιώνουν πια τον Gutts , αλλά δε βλέπω οι χαρούμενες στιγμές να διαρκούν για πολύ ακόμα... Όπου να'ναι θα αρχίσει η κάθοδος στην άβυσσο και όσο περισσότερους συντρόφους χάσει ο Gutts τόσο περισσότερο θα πέσει στην σκοτεινή πλευρά του. Ξέρει τι κάνει ο δαιμόνιος Miura ;)

Spoiler: