Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
* * * * * 1 votes

Ποιο ήταν το πρώτο anime που είδατε?


  • Please log in to reply
899 replies to this topic

#1 Yoh Asakura

Yoh Asakura

    Starting...

  • Members
  • 3 posts

Posted 01 October 2006 - 16:54

εγώ από ότι θυμάμαι ήταν το kabamaru βεβαια τότε δεν ήξερα ότι είναι .και μετά ακολούθησε το dragonball(all time classic).πάντως ακόμα και τώρα που έχω δει τόσα anime το kabamaru δεν μπορώ να το ξεχάσω ήταν άπαιχτο :lol:

#2 Nehelenia

Nehelenia

    Queen Nehelenia

  • Members
  • 674 posts

Posted 01 October 2006 - 17:02

σιγα να μην θυμαμαι με ποια σειρά τα έχω δει >_< ισος το shin mapletown monogatari οταν ειμουν πολυ πολυ μικρουλα και μετα ακολουθουν τα κλασσικα sailor moon dragonball kabamaru κ.τ.λ.

Posted Image


#3 TNT

TNT

    Crazy Scientist!

  • Members
  • 735 posts

Posted 01 October 2006 - 17:22

Σα να μας βάζεις δύσκολα με φαίνεται :bleh:
Δε μπορώ να πω ότι θυμάμαι στα σίγουρα αλλά πρέπει να ήταν "η λίμνη των κύκνων", παίχει όμως να ήταν κι η Candy Candy ή ο Locke the superman... :pinch: :@

Posted Image



#4 Creteus

Creteus

    Jörmungandr

  • Members
  • 652 posts

Posted 01 October 2006 - 17:26

Αν εξερέσω αυτά που είδα στην TV το πρώτο ήταν το Gundam Seed :respect: :respect:

#5 neeTHREE

neeTHREE

    Anime Freak

  • Members
  • 360 posts

Posted 01 October 2006 - 17:48

Πριν απο πολα πολα χρονια στο ΣΤΑΡ (αν δεν κανω λαθος) ειχε DBZ. Αυτο ειδα πρωτο...
Posted Image

#6 Nehelenia

Nehelenia

    Queen Nehelenia

  • Members
  • 674 posts

Posted 01 October 2006 - 18:28

ant1 oxi star ^^

Posted Image


#7 Warchief

Warchief

  • Members
  • 2,042 posts

Posted 01 October 2006 - 18:49

Το dragonball πρέπει να ήταν...

Σε PC, Fullmetal Alchemist πριν ~12 μήνες.

#8 Authman

Authman

    Anime Freak

  • Members
  • 345 posts

Posted 01 October 2006 - 19:16

Να φανταστείτε ότι σταμάτησα να βλέπω παιδικά στην τηλεόραση από τα 12 μου (δεν θυμάμαι για ποιους λόγους)... Έβλεπα βέβαια σποραδικά μερικά επεισόδια από Dragonball, αλλά επειδή έβαζαν τα επεισόδια με επαναλήψεις κτλ., ποτέ δεν κάθησα να ασχοληθώ σοβαρά.
Το 2002 είδα για πλάκα το Yu-Gi-Oh! στο STAR, το οποίο μου άρεσε και γι'αυτό το έκανα capture στον υπολογιστή μου κάθε επεισόδιο (με την βοήθεια της TV card μου). Και επειδή και αυτοί έβαζαν τα επεισόδια με όποια σειρά ήθελαν, αποφάσισα να πάω στον σταθμό και να τους ζητήσω τις κασέτες, πράγμα που και έκανα μπας και αποκτήσω μια σωστή εικόνα για την πλοκή της ιστορίας. Δυστυχώς το αίτημα μου δεν έγινε δεκτό, οπότε αποφάσισα να τα κατεβάσω από το internet και λίγο λίγο τα κατέβασα όλα από το mIRC.
Οπότε μπορώ να πω ότι το Yu-Gi-Oh! ήταν το πρώτο anime που είδα, και αυτό ήταν η αφορμή να συνεχίσω και με άλλα anime... :happy2:
Ύστερα από αρκετά ώριμη σκέψη (περιορισμένος ελεύθερος χρόνος κυρίως), αποφάσισα να ξεκόψω τα anime που ομολογώ πως ήταν μια ευχάριστη ενασχόληση για 3 χρόνια. Παρακαλούνται όσοι προγραμματίζουν να μου στείλουν αλυσίδες να μην το κάνουν. Επίσης δηλώνω υπεύθυνα ότι θα εκπληρώσω πλήρως τις υποχρεώσεις μου ως μέλος που συμμετείχε στις αλυσίδες του ADN, στέλνοντας κανονικά τα DVDs που έχω αυτή την στιγμή στους επόμενους...

#9 DjDragon

DjDragon

    *Don't be like me*

  • Banned
  • 642 posts

Posted 01 October 2006 - 19:30

Εγώ είδα το The Lion King από 10 χρονών. :lol:
My Chain : "Dragon Chain" ---> THIS CHAIN HAS BEEN STARTED !!!ΠΡΟΛΑΒΕΤΕ ΝΑ ΔΗΛΩΣΕΤΕ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ ΠΡΟΤΟΥ ΠΕΣΟΥΝ ΣΤΑ ΧΕΡΙΑ ΤΩΝ ΣΚΟΥΠΙΔΙΩΝ !!!:D

Posted ImageDon't get near of me!I'm a shark!

#10 Yuki13

Yuki13

    Starting...

  • Members
  • 13 posts

Posted 01 October 2006 - 20:18

Το πρωτο ανιμε που ειδα και γνωριζα οτι ηταν ανιμε ειναι το flame of recca

#11 Dante80

Dante80

    (╯°□°)╯︵ ┻━┻

  • Retired Staff
  • 5,515 posts
  • Location今、そこにいる僕

Posted 01 October 2006 - 20:30

Χεχε...θα πρέπει να ήταν η αγαπημένη μας Χάϊντι, back in 1985 ή κάτι τέτοιο (απο μικρός στα βάσανα)... :D

Jh0Lmx3.png
.aNiMe//GR IRC Channel ~ Better than sex, batteries included.


#12 hajate

hajate

    Anime Freak

  • Members
  • 317 posts

Posted 01 October 2006 - 20:44

έχω την εντύπωση candy candy αλλά παίζει και kabamaru 8D

#13 kienzan

kienzan

    Anime Elite

  • Members
  • 1,251 posts

Posted 01 October 2006 - 21:33

To Πιο παλιό Anime που θυμαμαι στη TV ειναί το Candy candy καπου στα 80s δε ξερω ποσο μικρός ημουν τοτε αλλα δε μου άρεσε :happy2:

Το πρώτο anime poy είδα εκτώς TV και αποτελεί και την αρχή του κακου δεν ειναι αλλο απο το NGE :kakashithumbup:
Posted Image


#14 just reaper

just reaper

    Anime Amateur

  • Members
  • 126 posts

Posted 01 October 2006 - 21:43

Εμένα το πρώτο μου άνιμε ήταν το hellsing.

Μέχρι τότε όταν τα πετύχαινα στην τηλεόραση τα απέφευγα σαν διάολος. Ένας φίλος μου μου είπε να αρχίζω να βλέπω γιατί άξιζαν, και επειδή και για άλλα πράματα τον είχα ακούσει και μου βγήκε σε καλό κατέβασα το hellsing.

#15 Sponis

Sponis

    Despair-Ridden Heart...

  • Retired Staff
  • 2,291 posts

Posted 02 October 2006 - 00:27

προφανώς Χάιντι και Κάντυ Κάντυ. Απλά τότε δεν ήξερα τι εστί άνιμε... Στα νεότερα NGE:Death and Rebirth... Έχασα τη μπάλα οπότε άρχισα να ψάχνω τι παίζεται...