Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
- - - - -

Για τους λάτρες του Zelda και της κιθάρας


  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#1 Creteus

Creteus

    Jörmungandr

  • Members
  • 652 posts

Posted 08 January 2007 - 22:18

Τα πολλά λόγια είναι φτώχεια. Απολαύστε:
http://rapidshare.com/files/10840004/ynvie_-_zelda.mp3.html

#2 ssj4_goku

ssj4_goku

    Anime Freak

  • Members
  • 352 posts

Posted 09 January 2007 - 17:29

Και για όσους δεν γνωρίζουν ο Malmsteen είναι από τους καλύτερους σολίστες
Posted Image

#3 Phantom Duck

Phantom Duck

    Platyrhynchos Kineticus

  • Retired Staff
  • 5,461 posts

Posted 10 January 2007 - 02:27

O Malmsteen είναι απλά Θεός :music:

E5VV38U.jpg


#4 boukaw7

boukaw7

    Anime Fan

  • Members
  • 164 posts

Posted 10 January 2007 - 02:30

Ο Malmsteen είναι ανούσιος φαφλατάς (άποψή μου πάντα)

#5 Pastor_Of_Muppets

Pastor_Of_Muppets

    Παρλιακό του Σατανά.

  • Members
  • 815 posts

Posted 10 January 2007 - 02:33

Ο Malmsteen είναι ανούσιος φαφλατάς (άποψή μου πάντα)

+666 kudos.

Posted Image


#6 Creteus

Creteus

    Jörmungandr

  • Members
  • 652 posts

Posted 10 January 2007 - 07:43

Ο Malmsteen είναι ανούσιος φαφλατάς (άποψή μου πάντα)


Αν το είπες αυτό σοβαρά τότε δεν ξέρεις τι θα πει μουσική(no offense)

#7 ssj4_goku

ssj4_goku

    Anime Freak

  • Members
  • 352 posts

Posted 10 January 2007 - 15:42

Αν το είπες αυτό σοβαρά τότε δεν ξέρεις τι θα πει μουσική(no offense)


+666 kudos.
Posted Image

#8 boukaw7

boukaw7

    Anime Fan

  • Members
  • 164 posts

Posted 10 January 2007 - 15:45

Και πολύ σοβαρά και δεν είμαι ο μόνος ;). Και δεν λέω ότι δεν ξέρει κιθάρα. Απλά οι συνθέσεις του με αφήνουν παγερά αδιάφορο

#9 kienzan

kienzan

    Anime Elite

  • Members
  • 1,251 posts

Posted 10 January 2007 - 15:57

Και οι συνθέσεις καλές είναι
Απλώς παιζει κάθε φορα τα ίδια και γίνετε υπερβολικά μονόχνοτος:despair:

Αν ακούς 1-2 πράματα αξίζει ο τυπακος.
Το rising force δεν είναι τυχέα ο μοναδικός μέταλ δίσκος που έχω8)
Posted Image


#10 Phantom Duck

Phantom Duck

    Platyrhynchos Kineticus

  • Retired Staff
  • 5,461 posts

Posted 10 January 2007 - 22:02

+666 kudos. Εεε...μπερδεύτηκα:

Ο Malmstenn όμως είναι πολύ poserάς όπως και να το κάνουμε :shutup:

E5VV38U.jpg


#11 Blademaster_X

Blademaster_X

    N.ew W.orld

  • Members
  • 294 posts

Posted 11 January 2007 - 16:56

Καλο....αλλα οπως και να τον ακουσω ποτε δεν μαρεσει αυτο το εφε του malmsteem...ασε που σε θεμα κιθαρας προτιμω αλλους.

#12 Bushido

Bushido

    Hungry

  • Members
  • 415 posts

Posted 17 September 2007 - 22:56

τι πρώτη φορα που άκουσα malmsteen έμεινα ...στο πρώτο trafoudi..έμεινα..στο δεύτερο τραγούδι...έμεινα...στο τρίτο τραγούδι....έμεινα..στο τέταρτο τραγούδι..eiπα "αυτό δη "τακουσαμε" k στα αλλα 3last?" ξέρει να πεζή αλλα δη κάνει k τίποτα άλλο..τρέχει..στα πρώτα δη λέω,έχει αίσθημα αλλα μετά βαριόταν k ο ίδιος να τα πεζή..αυτά τα κάνει k ο κιθαρίστας τον suicidal tendencies ο παλιός(του οποιου το όνομα δη θυμάμαι)απλά τσέκαρε te το 8finger tapping του & το solo στο τέλος..k μετά "ξανατσεκαρε" te το gt είναι κομματάρα..(δη είναι θεϊκή η σkhnh που στις φυλακες??...)
YouTube - Suicidal Tendencies-You Can't Bring Me Down (UNCENSORED)
όσο για το link theo.gr σου φιλε διόρθωσε το gt το πατάω k μου λέει "file not found" keep the good work fellows:congrats:
Posted Image

#13 Kenny

Kenny

    <SS0·b ∨ ~SS0·b>

  • Retired Staff
  • 8,653 posts
  • Locationbetween the frets

Posted 17 September 2007 - 23:04

Ωραία, ο τύπος ξέρει γρήγορη πέννα, και έχει ξεσκιστεί στα arpeggios.

So?

Αυτό τον κάνει μεγάλο κιθαρίστα; Yeah, right...

Άσε που απο συνθετικής άποψης, έχει ξεπατικώσει κυρίως τον J.S.Bach και άλλους κλασσικους. Όλα του τα έργα είναι κακέκτυπα κλασσικών έργων. Γράψε και κάτι δικό σου ρε μεγάλε... <<

Για να μην αναφερθώ στις εκατοντάδες κούφιες νότες του σε live...

Γενικώς σαν κιθαρίστας, grossly overrated. Του βάζω 2/100 και πολύ του είναι. :thumbdown:

Θέλετε φοβερό κιθαρίστα με style diversity, και πάνω απ' όλα να παίζει με ΑΙΣΘΗΜΑ και όχι σαν robot; Check out Steve Vai. :respect:

2112.gif
|| FORUM RULES || ADN RULES || FEEDBACK || IP.BOARD QUICK USER GUIDE || #anime.gr @ irc.rizon.net ||


#14 denisuki~

denisuki~

    Stronger than Darth Vapor

  • Members
  • 281 posts

Posted 18 September 2007 - 05:25

Καλά στο συνθετικό τομέα ο Malmsteen είναι καθαρά ανώτερος των υπολοίπων "υπερκιθαριστών". Καταρχήν ήταν ο ιδρυτής του νεοκλασσικού rock/metal και πάαααρα πολλές μπάντες πίνουν νερό στο όνομά του γιατί αποτελεί τρομερή επιρροή τους, αλλά δεν έχει μόνο νεοκλασικά κομμάτια.

Τώρα πια δε μπορώ να πω πως μου αρέσει ιδιαίτερα αλλά τα παλιά του album όπως Rising Force, Trilogy, Odyssey, Eclipse etc είναι απλά από τα καλύτερα rock/metal albums κατά τη γνώμη μου και ειδικά το Odyssey είναι απίστευτος δίσκος συνολικά και σχεδόν όλα αν όχι πραγματικά όλα τα κομμάτια του σε αυτόν είναι τέλεια. Το Rising Force είναι αυτό που του έδωσε το στίγμα του νεοκλασικού ροκ αλλά έχει 1-2 κομμάτια που τα θεωρώ λίγο μέτρια γιαυτό και δεν είναι ο καλύτερος μου δίσκος.

Πάντως όσοι λέτε ότι δεν έχει γράψει δικά του κομμάτια κάνετε μέγα λάθος και προφανώς δεν έχετε ακούσει το σύνολο της δουλειάς του αλλά 1-2 πραγματάκια καθώς τα περισσότερα του album (κυρίως όσα έβγαζε ως Rising Force και όχι σαν Malmsteen) είναι ελάχιστα εμπνευσμένα από κλασική μουσική (κυρίως στα σόλο και πάλι σε μικρό ποσοστό), αλλά τα album που έβγαλε ως Yngwie Johann Malmsteen ήταν σε γενικές γραμμές πιο συμφωνικά.

Επίσης μην ξεχνάμε πως πριν τον Malmsteen κανείς δεν είχε τολμήσει να παίξει τέτοιου είδους μουσική στην ηλεκτρική κιθάρα και να ακούγεται τόσο δεμένη με τους ήχους των υπολοίπων μοντέρνων οργάνων οπότε γιαυτό και μόνο του αξίζουν εύσημα.

Τέλος το αν είναι ο καλύτερος κιθαρίστας δεν με ενδιαφέρει αλλά μη λέτε πως δεν έχει συναίσθημα στο παίξιμό του. Το ότι παίζει γρήγορα και είναι ποζεράς δε σημαίνει πως δεν έχει και συναίσθημα. Πολλά σόλο όντως ακούγονται βαρετά άμα ακούς καιρό Malmsteen γιατί γενικά έχει ένα συγκεκριμένο στυλ στα σόλο του (αν και όχι σε όλα τα κομμάτια), αλλά όχι όλα. Είναι μερικά σόλο που τα ακούω και τώρα, πολλά χρόνια από όταν τα πρωτοάκουσα και ανατριχιάζω γιατί βγάζουν τρομερό συναίσθημα παρά το γεγονός ότι είναι τρομερά δύσκολα (κυρίως λόγω ταχύτητας παρά τεχνικής). Ο Malmsteen παίζει όσο καλή κιθάρα χρειάζονται τα τραγούδια. Πριν τον Malmsteen λίγου παίζαν κιθάρα τόσο γρήγορα με alternate picking, κυρίως πιστεύω γιατί δεν είχε δημιουργηθεί σαν ιδέα ότι τόσο γρήγορο παίξιμο μπορεί να φέρει καλά αποτελέσματα. Αυτός έθεσε τον πήχυ τόσο ψηλά στη ροκ μουσική για να μπορούμε να λέμε τώρα πως "αυτός είναι καλύτερος/πιο γρήγορος/πιο τεχνικός από τον Malmsteen". Μην ξεχνάμε επίσης πως δεν είναι ΤΟΣΟ προσωπικεντρικές οι μπάντες που είχε κατά καιρούς. Όλα τα μέλη στη μπάντα ήταν εξαίσια και ειδικά οι (περισσότεροι) τραγουδιστές κατά τη γνώμη μου ήταν εύκολα στο επίπεδό του.

Έχω μιλήσει στα άπειρα forum για τον Malmsteen και πάντα υπάρχουν αυτοί που δεν τους αρέσει (αλλά ούτε του έχουν δώσει πιστεύω ποτέ μια σοβαρή ευκαιρία) και αυτοί που τον έχουν κορυφή.

Πάντως περί Vai όντως δε λέω τρομερός κιθαρίστας, αλλά και αυτός δεν είναι απίστευτα ποζέρι; Και επίσης σαν συνθέσεις ούτε το δαχτυλάκι του Malmsteen δεν αγγίζει. Κομμάτια όπως Rising Force ή Dreaming μη μου πεις πως έχει ο Vai, τόσο σημαντικά κομμάτια για την ροκ/μεταλ μουσική. Τα περισσότερά του τα κομμάτια από την αρχή ως το τέλος είναι γραμμένα για να επιδείξουν την τεχνική του, ενώ του Malmsteen όχι, η ταχύτητα των σόλο είναι δευτερεύον πράγμα, η μελωδία προϋπάρχει και το σόλο είναι γραμμένο πάνω σε αυτή. Εμένα από Vai πραγματικά δε μου έχει κάνει κανένα κομμάτι εντύπωση εκτός από το For The Love of God που το θεωρώ εξαιρετικό και έχω όλη τη δισκογραφία του και έχω δοκιμάσει πάμπολλες φορές να τα ακούσω αλλά ποτέ δεν αντέχω γιατί υπάρχει έλλειψη μελωδίας. Σε αυτό ίσως φταίει και ότι είναι πιο "progressive" από τον Malmsteen αλλά αν είναι έτσι απλά δε μου αρέσει το prog, προτιμώ να είναι παλιομοδίτικο αλλά να έχει μελωδία. Και όλα αυτά που λέω φαίνονται κυρίως όταν παίζουν Live οι 2 τους. Ο Malmsteen παίζει τα τραγούδια του ενώ ο Vai ποζεριάζεται με διάφορα σόλο σε τριπλές κιθάρες...
"Those who say video games are bad for health are the same ones who say rock is satan's music"
- Shigeru Miyamoto

#15 Deafening_Silence

Deafening_Silence

    Daydreamer

  • Members
  • 44 posts

Posted 18 September 2007 - 15:23

Καταρχάς να πω πως δεν με ενθουσιάζει ιδιαίτερα η κιθαροβιρτουόζικη μουσική. Διαφωνώ σε πολλά από αυτά που λες, και ειδικότερα με την τελευταία σου παράγραφο. Παιχτικά σίγουρα ο Malmsteen είναι από τους καλύτερους, αλλά οι συνθέσεις του με αφήνουν παντελώς αδιάφορο.Βέβαια, είναι απλά θέμα γούστου, το τι αρέσει στον καθένα, είναι τελείως υποκειμενικό. Αλλά δεν μπορείς να λες ότι

Και επίσης σαν συνθέσεις ούτε το δαχτυλάκι του Malmsteen δεν αγγίζει. Κομμάτια όπως Rising Force ή Dreaming μη μου πεις πως έχει ο Vai


καθώς ο τρόπος με τον οποίο παίζουν οι δύο τους είναι πολύ διαφορετικός.

Επίσης ή δεν έχεις ακούσει καλά album του Steve Vai, ή αντιλαμβανόμαστε με διαφορετικό τρόπο το τι σημαίνει "μελωδία". Έλλειψη μελωδίας στα κομμάτια του Vai ? Τα κομμάτια του Vai είναι μελωδικότατα και γεμάτα συναίσθημα, όπως και του Satriani. Και ο λόγος που με αφήνουν αδιάφορο οι συνθέσεις του Malmsteen είναι ότι τα περισσότερα δεν βγάζουν συναίσθημα. Μου ακούγονται πολύ "ρηχά".
"There is nothing like returning to a place that remains unchanged to find the ways in which you yourself have altered" -Nelson Mandela-