Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
* * * - - 1 votes

Serial Experiments Lain

summer 1998 anime review dementia drama mystery

  • Please log in to reply
36 replies to this topic

Poll: Rating: (82 member(s) have cast votes)

Rating:

  1. Excellent (47 votes [57.32%] - View)

    Percentage of vote: 57.32%

  2. Very Good (25 votes [30.49%] - View)

    Percentage of vote: 30.49%

  3. Good (7 votes [8.54%] - View)

    Percentage of vote: 8.54%

  4. Bad (0 votes [0.00%])

    Percentage of vote: 0.00%

  5. Very bad (3 votes [3.66%] - View)

    Percentage of vote: 3.66%

Vote Guests cannot vote

#16 1451

1451

    .

  • Members
  • 2,585 posts

Posted 15 March 2008 - 12:44

Τα σχέδια και το animation δεν είναι καθόλου άσχημα. Θεωρώ οτι προτιμήθηκαν για να τονίσουν οτι ο πραγματικός κόσμος δεν είναι και τόσο "πραγματικός" τελικά. Η ιστορία μου άρεσε, επειδή εκτός απο πρωτότυπη(προσωπικά δεν έχω παρακολουθήσει anime με παρόμοια θεματολογία), αναπτύσεται με εναν μοναδικό τρόπο μέσα απο τα μάτια της(ή μάλλον του,χεχε) Lain. Η ατμόσφαιρα που δημιουργεί ο ήχος είναι λίγο ανατριχιαστική(μου θύμισε Silent Hill μερικές φορές) και σε συνδυασμό με τον σχεδιασμό των χαρακτήρων που παραμένουν ανέκφραστοι(σαν μηχανές είναι οι περισσότεροι) προσφέρουν μία σπάνια οπτικοακουστική εμπειρία.
Προτείνω να το παρακολουθήσετε, όσοι απο εσάς βρίσκετε μονότονα τα στερεότυπα που συναντάμε στα περισσότερα anime και αναζητάτε μία εμπειρία που εκτός απο το eye candy σας προσφέρει και πνευματική τροφή, που στο χωνευτήρι του νού θα σας προβληματίσει ευχάριστα...

#17 Putin

Putin

    Swee

  • Members
  • 1,790 posts
  • LocationΚΟΛΑΣΗ

Posted 20 March 2008 - 00:04

Μόλις το τελείωσα και μπήκε στο τοπ 10 μου.
Από τα καλύτερα που έχω δει.

Φοβερή ιστορία, πλοκή, ενδιαφέροντες χαρακτήρες που εξελίσσονται throughout the anime, αρκετά καλό animation ειδικά αν αναλογιστείς το πότε βγήκε, soundtrack που ταιριάζει γάντι, ψυχεδέλεια.

Τι άλλο θες.

Must watch.

HnH5aB0.jpg


#18 CrawlingChaos

CrawlingChaos

    Deranged Anime Fan

  • Members
  • 1 posts

Posted 15 May 2008 - 21:18

Πριν απο λίγα λεπτά τελείωσα και το τελευταίο επεισόδιο...
Και να σας πώ την αλήθεια μπαίνω στον πειρασμό να ξαναξεκινήσω απο την αρχή. Σίγουρα το anime αυτό ειναι βαρύ και πολύπλοκο. Όχι για τον καθένα.
Συμφωνώ οτι είναι love it or hate it. Και εγώ ανήκω στην πρώτη κατηγορία.
Computer freaks out there αυτό το anime είναι για εσάς.

#19 pagama

pagama

    fight you fate

  • Members
  • 103 posts

Posted 18 August 2008 - 00:10

εγω ειμαι στο 13 επισοδειο και εχω χασει το μπουσουλα δεν λεω μ'αρεσει αλλα μπερδευομαι παντωσ θα το συνιστουσα να το αρχισετε

in the name of god,impure souls of the living dead

shall be banished into eternal damnation..amen


#20 Guest-67807

Guest-67807

    Anime Freak

  • Members
  • 451 posts

Posted 09 October 2008 - 11:33

δυστηχως , σε πολλες σκηνες ειναι βαρετο, ωραιο τελος και ενδοιαφερουσα πλοκη.
αυτα ομως, τπτ περισσοτερο τπτ λιγοτερο.

#21 shadowsong

shadowsong

    Ikimashou >:D !!!

  • Members
  • 72 posts

Posted 27 November 2008 - 13:11

Πολυ καλο review guys και πολυ καλο anime αν και ειναι το πρωτο τοσο ψυχεδελικο που βλεπω. Επισης ηταν το πρωτο anime που εφυγε με τη μια -- το ειδα μεσα σε μια νυχτα -- ειχα πραγματικα απορροφηθει απ'την ατμοσφαιρα ,την πλοκη και την περιεργια που με ειχε πιασει και δεν μπορεσα να το αφησω.ωστοσο πιστευω οτι αυτο με δυσκολεψε λιγο παραπανω να καταλαβω ο,τι καταλαβα τελοσπαντων!!! πρεπει να το ξαναδω...

Υποβλητική ατμόσφαιρα, φευγάτο σενάριο, ωραίο τέλος και το τοποθετώ στα all time classics!:respect:


-> +1 και να προσθεσω: ωραιο και μελαγχολικο(imo) το τελος οποτε ακομη καλυτερο και σου μενει κιολας

Θα το πρότεινα για πιο ψαχμένο κοινό, όχι για αυτούς που εκθειάζουν anime του στυλ Naruto.


-> εννοειται και δεν συγκρινεται με τις συνηθισμενες σονενιες και δεν απευθηνεται σε οποιον κ οποιον...πρεπει να εισαι προετοιμασμενος κ προθυμος να δεχθεις να δεις καποια πραγματα χωρις να λογοκρινεις σαν σκεπτικιστης:bahhh:



τελος, η Lain πρεπει να ειναι απ'τις πιο ψαγμενες ηρωιδες anime -- υπεροχη!

Υ.Γ.γιατι δεν υπαρχει αναλογο thread ακομα ρε guys στα forums...?εψαξα κ δν βρηκα...

Edited by shadowsong, 27 November 2008 - 13:18.


#22 Dante80

Dante80

    (╯°□°)╯︵ ┻━┻

  • Retired Staff
  • 5,515 posts
  • Location今、そこにいる僕

Posted 28 November 2008 - 20:08

Υ.Γ.γιατι δεν υπαρχει αναλογο thread ακομα ρε guys στα forums...?εψαξα κ δν βρηκα...


If sth doesn't exist, just make it happen...^^

Jh0Lmx3.png
.aNiMe//GR IRC Channel ~ Better than sex, batteries included.


#23 Radagast

Radagast

    Cogito ergo sum

  • Members
  • 2,221 posts
  • LocationDark City

Posted 29 November 2008 - 01:42

Χμμ νόμιζα πως το είχα κάνει rate αυτό το anime/review. Τελικά όχι.
Έχω καιρό που το είδα αλλά δεν ξεχνιέται εύκολα.
Τι να πω και γω, είναι ένα απίστευτα "καμμένο" και μοναδικό έργο επιστημονικής φαντασίας με θέμα το διαδίκτυο αλλά και φιλοσοφικές προεκτάσεις. Υποβλητική και σκοτεινή ατμόσφαιρα το διακατέχουν όπως και ωραιότατο ost με electronic και instrumental μουσική, ενώ δίνεται μπόλικο mystery και food for thought στο θεατή. Το σχέδιο το βρήκα πολύ ταιριαστό στο είδος του.

Ίσως υστερούσε λίγο σε char development σαν σύνολο αλλά αυτό νομίζω έγινε εσκεμμένα και άλλωστε ήταν και λίγα τα επεισόδια οπότε μονο στην πρωταγωνίστρια έγινε η εμβάθυνση.

Στα +, ότι αν το δεις όλο σχετικά σύντομα, σε βάζει σε τόσο πολλές σκέψεις (εκτός απ'το ότι σε σοκάρει προς το τέλος με κάποια πράγματα), που θες να το ξαναδείς οπωσδήποτε.
Αξέχαστο πάντως και απαιτεί και rewatch πιστεύω άμεσο.:burningbe3: Η 2η προβολή είναι πραγματικά με άλλο μάτι, άλλη απόλαυση!

Απ'τα πολύ περίεργα και "καψοκύτταρο-anime", οπότε όποιος έχει όρεξη για κάτι εναλλακτικό σε cyberpunk setting, βουρ! :run:

Κοινώς, λάτρεις των scifi ή και των dementia ας το ρίξουν οπωσδήποτε ένα βλέφαρο.:chigau:

Edited by Radagast, 05 July 2010 - 03:35.

sigpic3736_12.gif
In every age, in every place, the deeds of men remain the same...

Spoiler:

#24 kagemaru igano

kagemaru igano

    Anime Freak

  • Members
  • 424 posts

Posted 29 November 2008 - 19:09

για την εποχη του ηταν υπερβολικα μπροστα...εμενα μου αρεσε παντως...

#25 digitaltracker

digitaltracker

    i live on ABINGDON Road

  • Members
  • 1,226 posts
  • LocationΘεσσαλονίκη

Posted 04 February 2010 - 15:02

Στην εκδοση των WeHateWatercolors [WHW] υπαρχουν και καποια extra τα οποια ειναι liveaction intros για καθε επ.
Δεν ειναι κατι συνταρακτικο... απλα συμπληρωνουν την ψυχεδελεια...


~gotta love lain~


Posted Image

#26 Nighteyes

Nighteyes

    Thinking backwards.

  • Retired Staff
  • 1,667 posts

Posted 04 March 2010 - 23:23

Με μία λέξη:weird.
Είναι ένα από τα πιο φευγάτα anime που έχω δει. Και από άποψη σχεδίου(που οι σκιές φαίνονται κάπως, σαν να ανήκουν σε άλλον κόσμο) και από άποψη υπόθεσης. Κυρίως λόγω του 2ου. Δεν μπορώ να πω ότι κατάλαβα πως θα μπορούσε να γίνουν όλα αυτά στην δική μας πραγματικότητα, αλλά δεν το ψάχνω παραπέρα. Σε γενικές γραμμές πάντως μου άρεσε.

Posted Image

Posted Image


#27 Mad_Hatter

Mad_Hatter

    xyz scum

  • Moderators
  • 4,499 posts
  • LocationArah

Posted 26 March 2010 - 18:52

Μοναδικη σειρα.

Ανετα στο top5.

qzMHWHd.png


#28 robostav

robostav

    ηλεκτρονικός υπάλληλος...

  • Members
  • 425 posts

Posted 14 May 2010 - 19:39

Μολις το τελειωσα...τρομερη σειρα που αποδιδει εξαιρετικα εννοιες οπως την μοναξια (κυριως στο διαδικτυο,τοσα χρονια μετα και παντα επικαιρο),την νεα τεχνολογικη εποχη,ακομα και θρησκευτικες πεποιθησεις,αλλα κυριως την κυβερνοπανκ φιλοσοφια (ειχα φαει και ενα σκαλωμα ενα φεγγαρι με κατι τετοια τυπου william gibson,tom robins,philip dick κλπ (βλεπω τα βιβλια στο ραφι :ureshii:)

Η αληθεια ειναι οτι οσον αφορα το story ειναι απαραιτητο ενα rewatch γιατι αυτη τη στιγμη ειμαι ακομα στη χωνεψη,αλλα απο τεχνικα ζητηματα η σειρα ειναι παραπανω απο αρτια και σε animation και σε ηχο (οι jazz rock αυτοσχεδιασμοι στο ep11 ηταν αρρωστια!). Επισης πολλες φορες αυτες οι dementia σκηνες με κανανε και χανομουνα σε σκεψεις και επρεπε να το γυρναω πισω μετα (πολυ eerie feeling...)

Αν υπαρχει ορεξη για κατι που θα υπερφορτωσει τον εγκεφαλο σας, ειμαστε ανοιχτα και σας περιμενουμε...

#29 Anakin Skywalker

Anakin Skywalker

    Dark Lord of the Sith

  • Members
  • 318 posts
  • LocationKamatero, Athens

Posted 19 May 2010 - 00:21

Πάρα πολύ καλή σειρά πραγματικά! Στον γραφικό τομέα δεν είναι κάτι ιδιαίτερο αλλά ηχητικά είναι εκπληκτική! Πραγματικά φοβερή δουλειά, ιδιαίτερα στην μουσική που περιβάλλει την σειρά κατά κύριο λόγο αλλά και στους διαλόγους. Το σενάριο πολύ καλό και σε όποιον αρέσουν τέτοιου είδους ιστορίες θα βρει την χαρά του. Μόλις 13 επεισόδια, οπότε τι περιμένετε; Καλή προβολή σε όσους δεν την έχουν δει. Highly reccomended!
Posted Image

Posted Image

#30 Serestrum

Serestrum

    have to kill fast and bullets too slow

  • Members
  • 1,763 posts

Posted 19 May 2010 - 12:06

καλα για τη μουσικη, οντως, τι να πει κανεις. απεριγραπτη. για τον τεχνικο/ γραφικο τομεα ομως, παρολο που ειναι παλια σειρα, με οτι συνεπαγεται αυτο, τετοια αποψη και τεχνοτροπια, ιδεες κτλ δεν τα εχω ξαναδει. η ατμοσφαιρα ειναι πραγματικα μοναδικη.

το Lain δεν ειναι το αγαπημενο μου anime, αλλα ειναι το καλυτερο που εχω δει!

Spoiler: rainbows, bunnies and fluffy things




Also tagged with one or more of these keywords: summer 1998, anime review, dementia, drama, mystery