Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
* * * * * 1 votes

20th century boys


  • Please log in to reply
83 replies to this topic

#1 samurai_pizza_dora

samurai_pizza_dora

    Just do it!

  • Members
  • 774 posts

Posted 01 January 2007 - 22:05

Είναι ένα πολύ ιδιαίτερο manga.Προέρχεται απο τον ίδιο δημιουργό του monster και αναφέρεται στην ιστορία μιας παρέας,η οποία έρχεται αντιμέτωπη με τον κίνδυνο της καταστροφής του κόσμου Ο_Ο.Μόνο αν όμως ερευνήσουν τα παιδικά τους χρόνια μπορούν να βρουν στοιχεια για να αντιμετωπίσουν την κατασταση.Ο κύριος ένοχος αυτών των διαταραχών είναι ενας μυστήριος τύπος με το όνομα Friend,ο οποιος φαινεται να είχε σχέση με το παρελθόν των ηρώων.
Ξερω τι θα πείτε!Ότι είναι το πιο banal θεμα των εποχών!!!!!(και εγώ αυτό σκεφτηκα στην αρχή :P)Αλλα ο τρόπος εξέλιξής του είναι άκρως ενδιαφέρον και μπορούμε να δούμε χαρακτήρες πολύ σκοτεινούς,όπως και στο monster(like Johan!!! O_O)
Δεν μπορώ βέβαια να εκφέρω ολοκληρωμένη άποψη διότι είμαι ακόη στην αρχή.Αλλά άκουσα πολ΄θ θετικά σχόλια.Ρίξτε του μια ματιά ;) Αξίζει τον κόπο.

Μπορείτε άνετα να το κατεβάσετε στο stoptazmo για direct ή καλύτερα στο tokyotosho για torrent(πιανει καλές ταχύτητες,εμένα μου πιάνει 70 kB/s και μοιράζομαι και με δίκτυο την ταχύτητα )

#2 yami

yami

    神速

  • Retired Staff
  • 3,707 posts

Posted 02 January 2007 - 20:51

20th Century Boys is purely ubber...
απλα απο τα best manga ever..o Urasawa εχει κανει τρομερη δουλεια στο συγκεκριμενο..
το ειχα ξεζουμησει σε 3 weeks θυμαμε πριν φτασω στο τελος του part 1..και πανω που ελεγες ποτε θα ερθει η ανοιξη να αρχισει το part 2,που θα εδινε και το οριστικο τελος στην ιστορια,πριν καμια βδομαδα εμφανιστηκε κατι με ονομα 21st Century Boys που τελικα ειναι το πρωτο chapter της πολυποθητης συνεχειας και καλυξε μια απο τις τρυπες του vol.22
Spoiler:

αναμενουμε ανυπομονα τη συνεχεια :bleh:

#3 samurai_pizza_dora

samurai_pizza_dora

    Just do it!

  • Members
  • 774 posts

Posted 04 January 2007 - 20:58

Που βρηκες το volume 22??????????????????????????????????????????
Μονο το raw βρηκα. Τ_Τ
Μολις τελειωσα το 9 chap απο το vol 21 και με εχει συνεπάρει εντελώς!Αλλα δεν καταλαβαινω πως μπορει να εχει και αλλο part,μηπως το παρατραβάνε λιγο? :S
Τεσπα,ξερεις ιαπωνικα ή βρηκες translated?Αν βρήκες αγγλικο μπορεις να μου πεις που το βρηκες?Σε εκλιπαρώ! *_*

#4 yami

yami

    神速

  • Retired Staff
  • 3,707 posts

Posted 04 January 2007 - 22:02

το vol 22 εχει βγει fan-scanlated με ''κλεμμενα'' scripts και scans(αν και oι Manga-Heaven εχουν πει οτι θα το βγαλουν και αυτοι)και μπορεις να το βρεις εδω http://www.savefile.com/projects/1034164
*big thnx to Nodoordonotthereisnotry from animeplanet που εκανε το κοπο και το ειχε αναβασει για μενα*
τωρα οσο αναφορα το 21st Century Boys(στο οποιο βγηκε και το 2ο chapter χθες,so far εχουμε μονο scripts για τα raws)check here http://mangahelpers.com/forum/index.php?topic=12590.0

#5 samurai_pizza_dora

samurai_pizza_dora

    Just do it!

  • Members
  • 774 posts

Posted 04 January 2007 - 22:29

Αααααααααααααααα σε ευχαριστώ παρα πολύ!!!
You are my saviour T_T!!!
Thnks Yami-chan!!!

#6 Nodoordonotthereisnotry

Nodoordonotthereisnotry

    Starting...

  • Members
  • 3 posts

Posted 24 January 2007 - 20:29

To url των mangahelpers, το'χω ως bookmark, yami-chan. :P Περιμένω με αγωνία το τρίτο chapter. Χαίρομαι πάντως που είχα πέσει μέσα σε κάποιες "προβλέψεις" μου..δηλ. όχι ακριβώς προβλέψεις αλλά διάφορα σημεία της πλοκής που ΕΠΡΕΠΕ να αναφερθεί ο -ναι, πόσο θεός είναι τελικά- Naoki και στο 21st Century Boys αναφέρεται εν μέρει. Δεν τις είχα ανακοινώσει κάπου,βέβαια, παρά τις συζητούσα με έναν γνωστό χιλιανό-μέσω msn- o οποίος μοιράζεται την αγάπη για το manga. Αναρωτιέται κανείς ,πάντως πως και άλλαξε γνώμη ο Urasawa και έβγαλε τα chapters πολύ νωρίτερα απ'όσο μας είπε στο τέλος του 22ου Volume.

#7 Leon

Leon

    Manga Oldbie

  • Members
  • 303 posts

Posted 27 January 2007 - 15:04

Το αγαπημένο μου manga! Περίμενα βέβαια να τελειώσει στο 22ο.Αυτήν την εντύπωση είχα. Και χθεσ βράδυ έκατσα και το διάβασα και είδα πως δεν τελειώνει εκεί. Και μετά ψάχνοντας στο net να δω τι τρέχει πέφτω πάνω σ' αυτό το thread και τη yami-chan να λέει για το 21st century boys:shock:. Τελικά τίποτα στη ζωή δεν είναι σύμτωση όπως λέει και ο otcho.

Χαιρετώ σας παιδάκια, τί κάνετε;
Posted Image

#8 Quajafrie

Quajafrie

    I dance modestly.

  • Members
  • 523 posts

Posted 27 January 2007 - 20:10

Τελείωσα και το 22. Γενικά, το 20th Century Boys ξεκίνησε άπιαστα... Υπερβολικά καλά. Amazing stuff. Από το σημείο όμως που...
Spoiler:

μου φάνηκε πως το 20cb έχασε το ρυθμό του. Αυτό που ακολούθησε ήταν μια μείξη πολύ ωραίων σημείων και σημειών που απλά θα μπορούσαν να γίνουν καλύτερα. Από κάποιο και σημείο και μετά, στο vol20, χάνεται κάθε ενδιαφέρον. Ναι, υπερβάλλω λίγο, δεν έπαψε να είναι καλό αλλά μπροστά στα αρχικά volumes που είναι απλά από τα καλύτερα πράγματα που έχω διαβάσει στη ζωή μου, δεν πιάνουν μία. Τα μυστήρια λιγοστεύουν και η υπόθεση κινείται υπερβολικά γραμμικά... Τουλάχιστον το volume 22 ήταν αρκετά αξιόλογο, αν και εκεί η "τελική" αναμέτρηση δεν ήταν ό,τι ακριβώς θα περίμενε κανείς.

Πάντως αυτό που αναγνωρίζω στον Urasawa ήταν ότι είχε σκεφτεί την ιστορία απ'την αρχή ως το τέλος, και αυτό μπορεί να το διαπιστώσει κανείς κοιτώντας απλά το chapter 1. Α, και το Kenji's song είναι φοβερό.

#9 Phantom Duck

Phantom Duck

    Platyrhynchos Kineticus

  • Retired Staff
  • 5,461 posts

Posted 28 July 2008 - 21:24

Και επιτέλους θα κυκλοφορήσει και στην Αμερική. Ύστερα από τόσον καιρό, η VIZ αποφάσισε να πάρει τα δικαιώματα για το 20th Century Boys και να το εκδώσει στα αγγλικά.

Viz Adds 20th Century Boys, Pluto Manga - Anime News Network

E5VV38U.jpg


#10 MaSaKa

MaSaKa

    Anime Freak

  • Members
  • 342 posts

Posted 28 July 2008 - 22:26

Ειπα να το αρχισω σημερα μιας και εχω ακουσει πολυ καλα σχολια γι αυτο, αλλα damn ειναι τεραστιο....... Εχω διαβασει μονο το πρωτο chapter και δεν μπορω να εχω ακομα αποψη. Λετε να περιμενω τη viz να τα εκδοσει και μετα να το συνεχισω?......

#11 Warchief

Warchief

  • Members
  • 2,042 posts

Posted 28 July 2008 - 22:41

Τεράστιο και τέλειο. Μη περιμένεις, διάβασέ το τώρα. Θα το αγοράσεις έτσι κι αλλιώς όταν βγει. Επειδή θα γίνει το αγαπημένο σου.

#12 Leon

Leon

    Manga Oldbie

  • Members
  • 303 posts

Posted 29 July 2008 - 00:54

Και επιτέλους θα κυκλοφορήσει και στην Αμερική. Ύστερα από τόσον καιρό, η VIZ αποφάσισε να πάρει τα δικαιώματα για το 20th Century Boys και να το εκδώσει στα αγγλικά.

Viz Adds 20th Century Boys, Pluto Manga - Anime News Network


Μάλλον συντέλεσε το γεγονός ότι αναμένεται ταινία:congrats:
Posted Image

#13 Hellraider

Hellraider

    Anime Elite

  • Members
  • 1,348 posts
  • LocationΑθήνα

Posted 29 July 2008 - 16:56

Και επιτέλους θα κυκλοφορήσει και στην Αμερική. Ύστερα από τόσον καιρό, η VIZ αποφάσισε να πάρει τα δικαιώματα για το 20th Century Boys και να το εκδώσει στα αγγλικά.

Viz Adds 20th Century Boys, Pluto Manga - Anime News Network


Μάλλον συντέλεσε το γεγονός ότι αναμένεται ταινία:congrats:


Και ταινια και δικαιωματα για το μανγκα:oo:(δεν μου εφταναν τα gantz/inukami τωρα εχω και αυτο να αγορασω:deadga6::P) Πειτε οτι θα εχουν και το τραγουδι του Kenji μαζι με καποιο vol :blingeye2:



btw 1 word for the manga:Perfect:nod:

#14 MaSaKa

MaSaKa

    Anime Freak

  • Members
  • 342 posts

Posted 29 July 2008 - 18:36

Και ταινια και δικαιωματα για το μανγκα:oo:(δεν μου εφταναν τα gantz/inukami τωρα εχω και αυτο να αγορασω:deadga6::P)

Δεν θα πρεπε να εισουν ετσι :deadga6: ..............αλλα καπως ετσι :joyful:

#15 The Tragic Prince

The Tragic Prince

    心消えたこのせかいに 

  • Members
  • 1,344 posts

Posted 03 September 2008 - 02:25

Μάλλον συντέλεσε το γεγονός ότι αναμένεται ταινία:congrats:

Oύτως η άλλως νομίζω πως ο Urasawa είχε δηλώσει πως θέλει πρώτα να τελειώσει η εκδοση του Monster και μετα να αρχίσει η εκδοση του 20th