Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
* * - - - 1 votes

Super Dimensional Fortress (SDF) Macross


  • Please log in to reply
49 replies to this topic

#31 Sunabouzu

Sunabouzu

    Σινιγάμης

  • Members
  • 881 posts

Posted 18 November 2008 - 06:06

Κοιτα το Macross F στηρίζεται κατα 50% και βαλε πανω στα τραγουδια και τις Idol...
πολυ περισσοτερο απο το original macross...
γενικα δεν εχει ουτε κανενα σπουδαιο σεναριο, και πολλες απο τις σκηνες της σειρας ειναι πρακτικα copy/paste απο την πρωτη σειρα...
και ενταξει δεν φτανει στο υψος του SDF...

Παρολαυτα δεν θα το ελεγα αποτυχια, γιατι ειναι ενα πολυ καλο ψυχαγωγικο ανιμε.
Γενικα σε καθε επεισοδιο περνας ευχαριστα, χωρις να βαρεθεις. Ισως να φταιει, οτι εκαναν φοβερη δουλεια στην επιλογη των τραγουδιων, και οτι καταφεραν να τα δεσουν με την δραση στο ανιμε...

#32 roriconfan

roriconfan

    *Don't be like me*

  • Banned
  • 1,786 posts

Posted 18 November 2008 - 09:38

Ψυχαγωγικό λόγω τραγουδιών και γραφικών αλλά όχι λόγω σεναρίου και χαρακτήρων;
Όχι και πολύ ψυχαγωγικό για εμένα δηλαδή.

#33 Melkor

Melkor

    逸楽生活

  • Members
  • 2,051 posts

Posted 18 November 2008 - 10:13

μην αργοπορεις.
δες το, και μετα γραψε μαι κριτικη, να της δωσουμε την δεουσα σημασια.
btw, σεναριακα, ειναi καλυτερο απο το gundam 00

1345977285497_zps066ae44a.jpg


#34 Sunabouzu

Sunabouzu

    Σινιγάμης

  • Members
  • 881 posts

Posted 18 November 2008 - 11:15

Ψυχαγωγικό λόγω τραγουδιών και γραφικών αλλά όχι λόγω σεναρίου και χαρακτήρων;
Όχι και πολύ ψυχαγωγικό για εμένα δηλαδή.


ρε ριρικο μου φαινεται οτι καπου τα εχεις χαμενα...

δηλαδη εξηγησε μου, τι νοημα εχει να πετας ετσι post για μια σειρα που δεν εχεις δει, μονο και μονο για περιαυτολόγησεις?

εδω μιλαμε για το Macross, δεν ειναι offtopic thread για τις φοβερες και εξευγενισμες προτιμησεις σου...

κανουμε δηλαδη troling για χαρη του troling?

και σε εχω δει να στελνεις και αλλου τετοιου ειδους γραφικoτητες...

γενικα στο ιντερνετ τα Fails των αλλων βγαζουν γελοιο, η περιπτωση σου ομως καταντα θλιβερη.

μαζεψου λιγο:sigh2:





sorry για το offtopic

#35 Kenny

Kenny

    <SS0·b ∨ ~SS0·b>

  • Retired Staff
  • 8,653 posts
  • Locationbetween the frets

Posted 19 November 2008 - 09:57

+1000 στον Sunabouzu. Διότι άμα τα λέμε οι moderators είμαστε "χούντα".

On topic τώρα:

Χθες τελείωσα το Macross Zero (:nod::nod::nod::nod::nod:) και σήμερα έπιασα το SDF, μιας και το anidb λέει ότι είναι το sequel του Zero. Ομολογώ ότι μετά το τρελό eyecandy του Zero, το animation του SDF μου ήρθε λίγο απότομα. Μακάρι να το φτιάχνανε από την αρχή, όπως κάνουν τώρα με το Evangelion. :if: Anyway, έχω μερικές ερωτήσεις:

> Εκτός από τον Roy Focker που τον αναγνώρισα αμέσως (:nod::nod::nod::nod::nod:) υπάρχει άλλος κοινός χαρακτήρας μεταξύ Zero και SDF, ή τζάμπα ψάχνω;

> Τα γεγονότα του Zero έχουν κάποια επίδραση στο SDF, ή απλά προετοίμασαν τη διαχάχη μεταξύ των UN Spacey και των anti-UN;

> ΕΠΕΙΓΟΝ: Που μπορώ να βρω το release των (White_Base); Το βλέπω από [animefriends] και είναι λίγο eyecancer. :nanana:

ΥΓ: Δεν βλέπω thread για το Macross Zero, και μάλλον θα κάνω ένα. :congrats:

ΥΓ2: Τόσο καιρό δεν είχα δει ούτε Macross ούτε Gundam, και τώρα τα ξεκίνησα μαζί. Ένα αυτό κι ένα το 08th MS Team... mechatard θα γίνω στα γεράματα. :hahaha:

2112.gif
|| FORUM RULES || ADN RULES || FEEDBACK || IP.BOARD QUICK USER GUIDE || #anime.gr @ irc.rizon.net ||


#36 Sunabouzu

Sunabouzu

    Σινιγάμης

  • Members
  • 881 posts

Posted 19 November 2008 - 10:43

για την εκδοση των WB το torrent του btmon ειναι αυτο με τους περισσοτερους seeds, πολυ γρηγοροτερο απο του boxtorrent,
εγω αυτο κατεβασα χωρις προβλημα
Torrent - (W_B) Super Dimension Fortress Macross(1-36)(x264-AAC)(Dual.Jap-Eng):: BitTorrentMonster

θα σου λεγα να κανεις Macross subforum...



ΥΓ και εγω ειμαι μια απο τα ιδια, αυτην την εποχη εχω πιασει ολα τα παλια mecha...
SDF ,votoms ,patalabor ,gundam z ^^


#37 Melkor

Melkor

    逸楽生活

  • Members
  • 2,051 posts

Posted 19 November 2008 - 11:10

οχι, δεν υπαρχει αλλος κοινος χαρακτηρας αναμεσα στο Zero και στο SDF.
ουσιαστικα, τα γεγονοτα στο zero οδηγησαν στην αναπτυξη της SDF τεχνολογιας και των Valkyries, που υπαρχει στο SDF Macross ( οταν ξεκινησε , ειχε ηδη επικρατησει ειρηνη στην Γη, απλα πλακωσανε οι Zentradi ).

Sunabouzu mate, ευχαριστουμε για το τορρεντ, το εβαλα και εγω να κατεβαινει.
subforum? δεν νομιζω οτι ειναι απαραιτητο, μην επιβαρυνουμε και αλλο το φορουμ. after all ειμαστε πολυ λιγοι οι macross-tards

1345977285497_zps066ae44a.jpg


#38 lordofblues

lordofblues

    Back in business

  • Members
  • 844 posts

Posted 19 November 2008 - 11:35

οχι, δεν υπαρχει αλλος κοινος χαρακτηρας αναμεσα στο Zero και στο SDF.
ουσιαστικα, τα γεγονοτα στο zero οδηγησαν στην αναπτυξη της SDF τεχνολογιας και των Valkyries, που υπαρχει στο SDF Macross ( οταν ξεκινησε , ειχε ηδη επικρατησει ειρηνη στην Γη, απλα πλακωσανε οι Zentradi ).

Sunabouzu mate, ευχαριστουμε για το τορρεντ, το εβαλα και εγω να κατεβαινει.
subforum? δεν νομιζω οτι ειναι απαραιτητο, μην επιβαρυνουμε και αλλο το φορουμ. after all ειμαστε πολυ λιγοι οι macross-tards


Subforum χαλαρα.
One more macross-tard.(xm και robotech-fan χαλαρα)

Kenny μπορει να ειναι παλιο το SDF αλλα παραμενει ενα απο τα καλυτερα και πιο ολοκληρωμενα mecha anime που εχουν βγει ποτε. (03.10.1982 till 26.06.1983):oo: Δεν ειχα ακομα γεννηθει.

Posted Image



#39 MoRmEnGiL

MoRmEnGiL

    Casval Rem Deikun

  • Members
  • 595 posts

Posted 20 November 2008 - 04:38

+1000 στον Sunabouzu. Διότι άμα τα λέμε οι moderators είμαστε "χούντα".

On topic τώρα:

Χθες τελείωσα το Macross Zero (:nod::nod::nod::nod::nod:) και σήμερα έπιασα το SDF, μιας και το anidb λέει ότι είναι το sequel του Zero. Ομολογώ ότι μετά το τρελό eyecandy του Zero, το animation του SDF μου ήρθε λίγο απότομα. Μακάρι να το φτιάχνανε από την αρχή, όπως κάνουν τώρα με το Evangelion.


NANI??! :oo:

E οχι ε. Το animation του SDF είναι αναπόσπαστο μέρος της ατμόσφαιρας της σειράς. Γενικά πείτε με άρρωστο αλλά προτιμώ το animation του SDF από αυτό του Frontier. :canthelp:





ΥΓ2: Τόσο καιρό δεν είχα δει ούτε Macross ούτε Gundam, και τώρα τα ξεκίνησα μαζί. Ένα αυτό κι ένα το 08th MS Team... mechatard θα γίνω στα γεράματα. :hahaha:


Mε το macross η σχέση μου πάει πολλά χρόνια πίσω, αλλά Gundamu τώρα ξεκίνησα να βλέπω και ομολογώ οτί σοου φαρ σπέρνει. Μιλάω για την πρώτη σειρά.

Γενικά τα άνιμε εκέινης της εποχής μου αρέσουνε πολύ περισσότερο από την συντριπτικη πλειοψηφία των σημερινών σειρών.. Τα νιώθω πολυ πιο dark and gloomy and serioys..

Yooosh, μετά πάμε για Space runaway Ideon ^^

Επίσης Kenny-chan είναι μεγάλο λάθος για μένα τελικά να βλέπεις μια σειρά με πολλές subseries, όπως gundam, macross κλπ, με την plot-timeline σειρά. Προτιμώ να τα βλέπω με τη σειρά που βγήκανε. Αυτό κατόπιν πολλης σκέψης και φιλοσοφίας, και μη σας πώ οτι σηκώνει δικο του thread. :smokingg:

My morning sun is the drug that brings me near
To the childhood I lost, replaced by fear


#40 roriconfan

roriconfan

    *Don't be like me*

  • Banned
  • 1,786 posts

Posted 20 November 2008 - 10:14

Mε το macross η σχέση μου πάει πολλά χρόνια πίσω, αλλά Gundamu τώρα ξεκίνησα να βλέπω και ομολογώ οτί σοου φαρ σπέρνει. Μιλάω για την πρώτη σειρά.

Γενικά τα άνιμε εκέινης της εποχής μου αρέσουνε πολύ περισσότερο από την συντριπτικη πλειοψηφία των σημερινών σειρών.. Τα νιώθω πολυ πιο dark and gloomy and serioys..

Yooosh, μετά πάμε για Space runaway Ideon ^^

Επίσης Kenny-chan είναι μεγάλο λάθος για μένα τελικά να βλέπεις μια σειρά με πολλές subseries, όπως gundam, macross κλπ, με την plot-timeline σειρά. Προτιμώ να τα βλέπω με τη σειρά που βγήκανε. Αυτό κατόπιν πολλης σκέψης και φιλοσοφίας, και μη σας πώ οτι σηκώνει δικο του thread. :smokingg:


Αυτό ξαναπέστο. They don't make them as they used to. Πραγματικά πρέπει τελικά να τα βλέπεις με την σειρά που γίνανε και όχι με την χρονολογική σειρά εντός της σειράς.

Το Ideon το είδα κι εγώ πριν μερικούς μήνες. Καλά, μιλάμε ότι αν το Gundam έκανε Fusion με το Macross και το Neon Genesis, το αποτέλεσμα θα ήταν το Ideon. Ναι, είναι η σούμα και των τριών σε ένα. Αλλά δυστυχώς είναι αρκετά κουραστική σειρά. Το μοτίβο επαναλαμβάνεται χωρίς καμία αλλαγή και όσο περνάνε τα επεισόδια πέφτεις όλο και περισσότερο σε κατάθλιψη που όλοι σκοτώνονται για το τίποτα. Για να μη πω ότι δεν είναι πολύπλευρο ή περίπλοκο σαν τα άλλα τρία. Και μετά έρχεται το τέλος και δεν έχει λογική. Αν και αυτό το διορθώσανε, φτιάχνοντας μια ταινία αργότερα που προσφέρει extended ending και είναι πολύ καλό. Γιατί βλέπετε, την πάτησε το Ideon σαν το Neon Genesis και έμεινε από λεφτά στα τελευταία. Επίσης, ήταν τόσο καταθλιπτικό (το Votoms το έχει άνετα) που δεν είχε τηλεθέαση. Γενικώς, αν το Ideon διαρκούσε τα μισά επεισόδια και είχε το extended ending τώρα δε θα μιλούσαμε για Macross και Gundam αλλά για την 20η συνέχεια του Ideon !

#41 Erisadesu

Erisadesu

    Hellasian Star

  • Members
  • 4,640 posts

Posted 20 November 2008 - 12:26

νομίζω ότι οτι το Macross saga θα έπρεπε να έχει δικό του subforum.

#42 Phantom Duck

Phantom Duck

    Platyrhynchos Kineticus

  • Retired Staff
  • 5,461 posts

Posted 20 November 2008 - 13:04

Στα σχέδια είναι, χαλαρώστε !

E5VV38U.jpg


#43 Dante80

Dante80

    (╯°□°)╯︵ ┻━┻

  • Retired Staff
  • 5,515 posts
  • Location今、そこにいる僕

Posted 21 November 2008 - 15:35

NANI??! :oo:

E οχι ε. Το animation του SDF είναι αναπόσπαστο μέρος της ατμόσφαιρας της σειράς. Γενικά πείτε με άρρωστο αλλά προτιμώ το animation του SDF από αυτό του Frontier. :canthelp:


You are not the only one. Αν και νομίζω πως και
ιδιαίτερη μνεία πρέπει να δοθεί και στο animation του +, προσωπικά το βρήκα το ποιο χορταστικό όλης της σειράς, με θεούλη Shoji Kawamori μέσα...^^

Jh0Lmx3.png
.aNiMe//GR IRC Channel ~ Better than sex, batteries included.


#44 Anakin Skywalker

Anakin Skywalker

    Dark Lord of the Sith

  • Members
  • 318 posts
  • LocationKamatero, Athens

Posted 22 February 2010 - 13:59

Να τονίσω κι εγώ σαν μέγας fan του SDF Macross πώς μετά από 28 χρόνια που έχει βγει η σειρά και πάλι το σχέδιό του μου αρέσει πολύ. Είναι retro κι είναι cult στο κάτω-κάτω της γραφής! Κι αν κάνουν ένα remake ίσως να χαθεί το αυτό το "κάτι" που έχει η αρχική σειρά (έτσι νιώθω πχ. στο remake του Area 88 που δεν είναι κακό φυσικά, αλλά δεν φτάνει την ατμόσφαιρα της αρχικής σειράς). Επίσης τώρα βγάζει το Galaxy Network τα επεισόδια του SDF Macross σε καλύτερη ποιότητα κι είναι ευκαιρία για όσους δεν τα έχουν. Την στιγμή που γράφω αυτό το μήνυμα βρίσκονται στο 22ο επεισόδιο. Σας παραθέτω και το link του blog.
http://galaxynetwork.blogspot.com/search/label/SDF%20Macross

Edited by Anakin Skywalker, 22 February 2010 - 20:59.

Posted Image

Posted Image

#45 Cougar

Cougar

    Anime Freak

  • Members
  • 325 posts

Posted 22 February 2010 - 16:39

Να τονίσω κι εγώ σαν μέγας fan του SDF Macross πώς μετά από 28 χρόνια που έχει βγει η σειρά και πάλι το σχέδιό του μου αρέσει πολύ. Είναι retro κι είναι cult στο κάτω-κάτω της γραφής! Κι αν κάνουν ένα remake ίσως να χαθεί το αυτό το "κάτι" που έχει η αρχική σειρά (έτσι νιώθω πχ. στο remake του Area 88 που δεν είναι κακό φυσικά, αλλά δεν φτάνει την ατμόσφαιρα της αρχικής σειράς). Επίσης τώρα βγάζει το Galaxy Network τα επεισόδια του SDF Macross σε καλύτερη ποιότητα κι είναι ευκαιρία για όσους δεν τα έχουν. Την στιγμή που γράφω αυτό το μήνυμα βρίσκονται στο 22ο επεισόδιο. Σας παραθέτω και το link του blog.
http://galaxynetwork.blogspot.com/search/label/SDF%20Macross


800mb το κάθε επεισόδιο; Κάποιο λάκκο έχει η φάβα! :)

moving_movies_foto_9_thesout_gr.gif