Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
* * - - - 1 votes

Super Dimensional Fortress (SDF) Macross


  • Please log in to reply
49 replies to this topic

#1 etern1tyST

etern1tyST

    ::insider::

  • Members
  • 325 posts

Posted 12 May 2005 - 12:39

Mia seira pou oloi megalosame blepontas thn ... pou thn agapisame ... pou 8a thn 8imomaste ... ti exete na peite gia tin 8riliki seira ?

#2 mdd_45

mdd_45

    Anime Fan

  • Members
  • 155 posts

Posted 08 June 2005 - 13:05

Ti na po.... APLA TO KORIFAIO ANIME GIA MENA!!!! Ena apo ta anime pou ebalan poli kosmo mesa se auti ti anime-mania :). Mou aresei kai i Robotech ekdoxi gia ta parts 2 kai 3 (mospeada, southern cross)......Kainotomo akseperasto Classic.

#3 Hazuki

Hazuki

    Anime Elite

  • Administrators
  • 2,741 posts

Posted 15 July 2005 - 11:19

Korifaio old school anime, alla me halasan ligo ta teleutaia 10 epeisodia giati mou fanikan pos den eihan kai poli ousia, kirios oti apotelesan simpliroma kai ohi fisiki sineheia tis seiras. Tespa peri orexeos .... :)
rsrGbGx.gif

#4 Νίκος

Νίκος

    Starting...

  • Members
  • 1 posts

Posted 25 August 2005 - 18:38

Βέβαια οι περισσότεροι θυμούνται στο Robotech που είχε παιχτεί στην Ελλάδα και όχι το Macross. Βέβαια ήταν σχεδόν η ίδια σειρά αλλά άλλαζαν πολλά από πλευράς ιστορίας. Και εννοέιται ότι μετά από την καταστροφή του Macross στο τέλος δεν υπήρχε συνέχεια, όπως στο Robotech.Η σειρά πάντως δείχνει τα χρόνια της. Τα γραφικά πλεόν μονό νοσταλγία μπορούν να προκαλέσουν και οι σκηνές μάχης με τις συνεχείς επαναλήψεις, το ίδιο αεροπλάνο να καταστρέφεται ξανα και ξανα κάθε 1-2 λεπτά, πλέον μόνο κουράζουν. Ταυτόχρονα δεν μπορώ να πωότι μπορώ να ξαναακούσω το τραγούδι των τίτλων αρχης χωρις να χαμογελάσω.Πάντως το ξαναείδα και είμαι στο επισόδιο 33 καθαρά και μόνο γιατί μου θυμίζει τα νιάτα μου. Αντε και διαστημόπλοι Αργώ για μετά( ή battleship Yamato) :)

#5 Erisadesu

Erisadesu

    Hellasian Star

  • Members
  • 4,640 posts

Posted 30 November 2006 - 20:57

Οκ. ξέρω ότι είναι παλιό αυτό το Thread αλλά έχω πολλές ερωτήσεις σχετικά με το Robotech κα αναρωτιόμουν αν κάποιος μπορεί να με βοηθήσει.
Ποια είναι η χρονολογική σειρά εμφάνισης των σειρών Robotech και ποιες είναι αυτές οι σειρές..?

Εγώ υποθέτω έχω δει αυτό που προβλήθηκε στην Ελλάδα και σαφώς όχι όλα τα επεισόδια.


#6 Hazuki

Hazuki

    Anime Elite

  • Administrators
  • 2,741 posts

Posted 30 November 2006 - 21:30

http://anidb.info/perl-bin/animedb.pl?show=animelist&orderby=name&orderdir=0&adb.search=macross&noalias=1¬inml=0

Tα macross με χρονολογική σειρά, απλά να αναφέρουμε και εδώ ότι το Robotech είναι ο συνδιασμός του Μacross, Southern Cross, Gensesis Climber

http://anidb.info/perl-bin/animedb.pl?show=anime&aid=1370 Genesis Climber

http://anidb.info/perl-bin/animedb.pl?show=anime&aid=1177 Southern Cross
rsrGbGx.gif

#7 Κagouras

Κagouras

    monkey d. loufas

  • Members
  • 205 posts

Posted 30 November 2006 - 21:58

το καλυτερο mech anime.ψηφιζω macross saga του robotech λογω καλυτερου soundtrack.(ειχε βγει απο τους αμερικανους ενα sequel που ακολουθουσε την ιστορια του rick hunter αλλα δυστυχως σταματησε στα 4 επισοδεια)
Posted Image
Πρωιν kakashi_sensei

#8 Erisadesu

Erisadesu

    Hellasian Star

  • Members
  • 4,640 posts

Posted 30 November 2006 - 22:55

Νομίζω ότι απο τότε που η σειρά πουλήθηκε στους αμερικάνους έγινε χάλια δεν έχω δεί τα νέα επεισόδια έχω δέι μόνο το Macross Zero. Πολύ φοβάμαι ότι θα χαλαστώ πολύ όταν θα τα δώ. Φοβάμαι μήπως η σειρά έγινε δυναστεία και ξεχύλωσε.

#9 Hazuki

Hazuki

    Anime Elite

  • Administrators
  • 2,741 posts

Posted 30 November 2006 - 23:20

Ermm μάλλον έγινε παρεξήγηση, το macross που είναι καθαρά ιαπωνικό και τα αρκετά "sequel" του δεν έχουν καμία σχέση με το Robotech που είναι αμερικάνικο προιόν, ο φίλος ποιο πάνω μάλλον μιλάει για το Robotech Sentinels που ήταν μια προσπάθεια να συνεχιστεί το franchise του Robotech, απέτυχε και γι αυτό την κόψανε στα 4 :P Το macross zero είναι prequel του SDF και είναι ίσως ένα από τα καλύτερα mecha [αλλά και γενικά] anime, που μπορείς να δείς, must see, ειδικά για τους macross fan :drinks:
rsrGbGx.gif

#10 Erisadesu

Erisadesu

    Hellasian Star

  • Members
  • 4,640 posts

Posted 30 November 2006 - 23:48

Hazuki θες να με βοηθήσεις λίγο εξηγώντας μου τι είναι mecha και τι εννοούμε με τα macross? Κατάλαβα οτι το macross είναι prequel αλλά μήπως δεν ξέρω κάτι.
(Σχόρα με μάλλον είμαι η πιο άσχετη εδώ μέσα.. αλλά θα μου πείς γι αυτό μπήκα εδώ για να μάθω.):ill:

#11 Hazuki

Hazuki

    Anime Elite

  • Administrators
  • 2,741 posts

Posted 01 December 2006 - 00:08

Αρχικά το Macross Zero είναι prequel του SDF Macross :P :P :P
Mecha είναι το "ρομποτ" :P το οποίο πιλοτάρεται από κάποιον [αν θέλει ας δώσει κανάς Phantom Duck ποιο ακριβή ορισμό :D ] , συνήθως αυτό μοιάζει κάπως έτσι

Posted Image

ή κάπως έτσι

Posted Image
rsrGbGx.gif

#12 kienzan

kienzan

    Anime Elite

  • Members
  • 1,251 posts

Posted 01 December 2006 - 15:53

SDF Μacross είναι πραγματι εξερετικό anime.
Αν δεν είχε και αυτό το προχείροφτιαγμενο animation γαμότο:cry:


Και για να πώ την αλήθεία είμαι πλήρως απογοητευμένος απο το macross zero
Οπως και θεωρω και το macross plus κατότερο του original.
Macross 7 δεν έχω δει.

Λιζα ριξε και μια ματία σε αυτο το γλοσσάρι.Mαλλον θα βοηθήσει
Βασικα ολό το site θα βοηθήσει:head:
http://www.animeacademy.com/fut.php
Posted Image


#13 Erisadesu

Erisadesu

    Hellasian Star

  • Members
  • 4,640 posts

Posted 01 December 2006 - 21:48

Λιζα ριξε και μια ματία σε αυτο το γλοσσάρι.Mαλλον θα βοηθήσει
Βασικα ολό το site θα βοηθήσει:head:
http://www.animeacademy.com/fut.php


Domo Arigato, θα ρίξω μια ματιά μπας και ανοίξουν τα μάτια μου :clap:

#14 Tidus

Tidus

    Starting...

  • Members
  • 3 posts

Posted 21 May 2007 - 14:24

ΠΑΙΔΙΑ ΚΟΡΥΦΑΙΟ ΟΝΤΩΣ ΚΑΙ ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΚΑΛΗΤΕΡΟ ΚΑΙ ΤΟ ΑΓΑΠΙΜΕΝΟ ΜΟΥ ΦΟΒΕΡΟ!!!!!!!!!!!!

#15 MoRmEnGiL

MoRmEnGiL

    Casval Rem Deikun

  • Members
  • 595 posts

Posted 24 July 2007 - 21:48

Bump :P

Το ξαναβλέπω αυτή την εποχή και πραγματικά βλέπεται τόσο ευχάριστα όσο λίγες σημερινές σειρές.. Και δε φοβάτε καθόλου ούτε να σκοτώσει χαρακτήρες, ούτε να δείξει δραματικες εξελίξεις (κρατιέμαι να μην πετάξω spoilers :P )

Macross ftw :P

My morning sun is the drug that brings me near
To the childhood I lost, replaced by fear