Μετάβαση στο περιεχόμενο


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Σύνδεση 

Εγγραφή
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Φωτογραφία
- - - - -

Gorrillaz Introduction


  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1 Erisadesu

Erisadesu

    Hellasian Star

  • Members
  • 4.640 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 09 Δεκέμβριος 2006 - 22:16

Καιρός να γίνει και μία αναφορά στους Gorillaz. Κρίμα που δεν έχει γίνει μεχρι τώρα, ίσως απλά οι μουσικές μας προτιμήσεις δεν συμπίπτουν. Σαν φαν του συγκροτοίματος, και φυσικά των κόμικς θεωρώ καλό να γίνει μια αναφορά σ’αυτό το συγκρότημα.

Αρχίζω λοιπόν :
The Gorrilaz η μοναδική μπάντα comics. (η πρώτη μπάντα ήταν οι The Archies από τη σειρά κινουμένων σχεδίων Archie).

Με ένα απλό Googlαρισμα βρίσκεις αμέσως το site τους.
Ενώ η αγαπητή μας Wikepedia μας δίνει αμέσως την ιστορία του συγκροτήματος:
http://en.wikipedia.org/wiki/The_Gorillaz#History

History :
Gorillaz is a
virtual band, composed of four fictional animated band members: 2D, Murdoc, Noodle and Russel. The band was created by Damon Albarn from the Brit-pop band Blur, and Jamie Hewlett, the co-creator of the comic book Tank Girl. Their style is broadly 'alternative', but with a large number of other influences.The band's first album, 2001's Gorillaz, sold over 6 million copies and earned them an entry in the Guinness Book of Records as the Most Successful Virtual Band.[1] Their second studio album, Demon Days, was released in 2005 and included the hit singles "Feel Good Inc.", "DARE", "Dirty Harry" and "Kids With Guns / El Mañana." Demon Days went double Platinum in the U.S., triple Platinum in the UK, and earned five Grammy award nominations for 2005 and won one of them in Best Pop Collaboration with Vocals category.

Πρέπει να τονισθεί ότι όταν ξεκίνησε το project οι πρώτοι συμμετέχοντες ήταν ήδη γνωστοί στον «κλάδο» τους.

The people behind Gorillaz, Damon Albarn and Jamie Hewlett, formed the group in April 1998. They originally identified themselves as "Gorilla", and the first song they recorded was "Ghost Train" (1998, later released as a
B-side on their single "Rock the House" and the B-side compilation "G-Sides". The creative trio of musicians behind Gorillaz' first incarnation, Damon Albarn, Del tha Funkee Homosapien and Dan the Automator had previously worked together on the track "Time Keeps on Slipping" for Deltron 3030's debut album. This can be seen as the genesis of the musical style that continued into Gorillaz' first album.

Στο official Site τους, βάση του wikipedia πάντα γίνετε μια εικονική ξενάγηση στα Kongstudios και το σπίτι του συγκροτήματος. Κατά την προσωπική μου άποψη είναι ένα από τα καλύτερα που έχω δει (φυσικά δεν έχω δει και πολλά). To group αυτό ξεπερνάει τα όρια της μουσικής και προσπαθεί να συνδέσει και να προωθήσει διάφορα, οπτικοακουστικά και γραφίστικα (αν μπορώ να το πω έτσι ) project.

Η μουσική τους .. χμ..

Συνδυάζει στοιχεία, funk, house, trip-hop και στα albums τους αριθμούν αρκετές συνεργασίας με αρκετούς από τους πρώτους καλλιτέχνες της ραπ σκηνής. δυστυχώς δεν βρήκα κάποιο αρχείο για να γράψω ακριβώς το είδος της μουσικής τους.

Αν δεν τους ξέρετε σας προτείνω να επισκεφθείτε την σελίδα Wikipedia που σας δίνει τις πιο συγκεντρωμένες πληροφορίες που υπάρχουν. Οπωσδήποτε να επισκεφθείτε το Site τους αν δεν το έχετε κάνει μέχρι τώρα.

Posted Image

#2 Kuso Kenshi

Kuso Kenshi

    Anime Fan

  • Members
  • 218 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 09 Δεκέμβριος 2006 - 23:50

Κι εμένα μ' αρέσουν!:head: Αν και έχω καιρό να τους ακούσω, είναι από τα αγαπημένα μου συγκροτήματα(ακούω πολύ λίγα και ιδιαίτερα επιλεγμένα τραγούδια για τα γούστα μου, δεν ακούω πολλή μουσική κι έτσι τα λίγα τραγούδια που ακούω είναι προσεκτικά επιλεγμένα, το ίδιο φυσικά και οι ερμηνευτές/συγκροτήματα, οπότε οι Gorillaz θα πρέπει να είναι υπερήφανοι που βρίσκονται στα top της συλλογής μου:laugh:).

:respect::respect::respect::respect::respect:
"Mind like water is a visual metaphor for a state of
being. Choice is a function of awareness, awareness comes
as a function of meditation. Observe things from a place
of non-reaction, which does not mean detachment, but means
not attached to an outcome. Knowing others is intelligent.
Knowing yourself is enlightened. Conquering others takes force.
Conquering yourself is true strength. Knowing what is enough is
wealth. Forging ahead shows inner resolve."
Δημοσιευμένη  εικόνα

#3 yami

yami

    神速

  • Retired Staff
  • 3.707 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 10 Δεκέμβριος 2006 - 00:05

Gorillaz rule.-
*proud owner of both of their albums and a live dvd m(_ _)m*

#4 Erisadesu

Erisadesu

    Hellasian Star

  • Members
  • 4.640 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 10 Δεκέμβριος 2006 - 00:27

http://www.youtube.com/watch?v=Qi_TX2NVGRY
http://www.youtube.com/watch?v=BNMden6bAIQ
http://www.myspace.com/gorillaz


http://www.gorillaz.com


#5 Hazuki

Hazuki

    Anime Elite

  • Administrators
  • 2.741 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 10 Δεκέμβριος 2006 - 08:28

... and a live dvd m(_ _)m*


To οποίο είναι και πολύ καλό :respect:
rsrGbGx.gif

#6 Erisadesu

Erisadesu

    Hellasian Star

  • Members
  • 4.640 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 08 Φεβρουάριος 2007 - 20:28

απορώ πως o Gorillaz δεν έγραψε ακόμη εδώ χιχι.
άντε κανα νέο έχετε?

#7 Deafening_Silence

Deafening_Silence

    Daydreamer

  • Members
  • 44 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 08 Φεβρουάριος 2007 - 20:40

Δεν έχω ακούσει πολλά κομμάτια πέρα από τα πολύ γνωστά. Έχω μια απορία όμως. Στο live τι ακριβώς γίνεται ? Δείχνουν video των Gorillaz ? ή παίζει κάποια κανονική μπάντα ? :P
"There is nothing like returning to a place that remains unchanged to find the ways in which you yourself have altered" -Nelson Mandela-

#8 kazmir

kazmir

    Clan of Malkavian

  • Members
  • 184 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 09 Φεβρουάριος 2007 - 04:12

Δεν έχω ακούσει πολλά κομμάτια πέρα από τα πολύ γνωστά. Έχω μια απορία όμως. Στο live τι ακριβώς γίνεται ? Δείχνουν video των Gorillaz ? ή παίζει κάποια κανονική μπάντα ? :P


Χμμμ... Στο live τι γίνεται; Καλή ερώτηση. Επειδή τυχαίνει να έχω τη live συναυλία του Demon Days σε DVD, παίξανε με ένα πολύ περίεργο και πρωτοποριακό τρόπο. Δηλαδή, οι μουσικοί βρίσκονταν στη σκιά και απο πίσω υπήρχαν φωτισμένοι τοίχοι οπότε οι θεατές ουσιαστικά έβλεπαν το περίγραμμα που διαγραφόταν λόγω αυτού του ιδιότυπου φωτισμού. Φαντάσου σαν έχεις απέναντι τον Ήλιο και ενδίαμεσα σε σένα και τον Ήλιο έναν άνθρωπο. Δεν μπορείς να ξεχωρίσεις χαρακτηριστικά, βλέπειw μια μαύρη φιγούρα. Ε, καπως έτσι. Φυσικά υπήρχε και γιγαντοοθόνη που έδειχνε διάφορα βιντεάκια. Γενικά το DVD της συναυλίας μου άρεσε όπως και όλη η μουσική.

If you loved me, you'd all kill yourself today!
Δημοσιευμένη  εικόνα


#9 yami

yami

    神速

  • Retired Staff
  • 3.707 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 09 Φεβρουάριος 2007 - 11:04

and some screencaps για να δειτε πως ειναι η παραπανω πειγραφη :
Spoiler:


#10 Kuso Kenshi

Kuso Kenshi

    Anime Fan

  • Members
  • 218 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 09 Φεβρουάριος 2007 - 11:25

Αχα...μάλιστα. Ωραίο κολπάκι, αν και λίγο-πολύ όλοι ξέρουμε ποιοι κρύβονται από πίσω.
"Mind like water is a visual metaphor for a state of
being. Choice is a function of awareness, awareness comes
as a function of meditation. Observe things from a place
of non-reaction, which does not mean detachment, but means
not attached to an outcome. Knowing others is intelligent.
Knowing yourself is enlightened. Conquering others takes force.
Conquering yourself is true strength. Knowing what is enough is
wealth. Forging ahead shows inner resolve."
Δημοσιευμένη  εικόνα

#11 gorillazz

gorillazz

    Anime Fan

  • Members
  • 157 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 12 Φεβρουάριος 2007 - 13:53

Λοιπόν, μετά από αφόρητη πίεση και στενό μαρκάρισμα από την συνforum-ιτισα Erisabetsu:bleh::bleh: ,επιτέλους θα σχολιάσω και εγώ αυτό το συγκρότημα του οποίου φέρω και το όνομά του...
Όπως ανέφεραν και οι προλαλήσαντες είναι ένα αρκετά αξίολογο συγκρότημα,κάτι τελείως διαφορετικό στα μουσικά δρόμενα(γι΄αυτό έχουν κάνει και επιτυχία άλλωστε 8)),με τον ήχο τους να κινείται κυρίως μεταξύ του hip-hip και trip-hop.Για κάποιον που δεν έχει ακούσει, πραγματικά οφείλει να ακούσει...
Παρόλα αυτά δεν είμαι τρομερός fun του συκροτήματος :?..Το θεωρώ αξιόλογο συγκρότημα με ντεμπούτο μια δισκάρα άλλα μετά δεν με έπεισε ιδιαίτερα..Όχι ότι ο επόμενος δίσκος δεν ήταν καλός άλλα προσωπικά δεν μου έκανε το κάτι παραπάνω(Highlight of the cd for me:Feel Good Inc)...
Ακούστε και το Spacemonkeyz Vs. Gorillaz αν τύχον πέσει στα χερία σας ή κατέβει εκ θαύματος στο pc σας :)...
Αυτά τα λίγα για Gorillaz...Το dvd δυστυχώς δεν το έχω δει όποτε δεν μπορώ να εκφράσω γνώμη...


Υ.Γ.: Όσο για το όνομα....Απλή συνωνυμία :P:P:'D:tongue::P:)

#12 klasobaniera

klasobaniera

    .........................

  • Members
  • 156 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 22 Δεκέμβριος 2011 - 23:36

[media]http://www.youtube.com/watch?v=j05BHuCvzDU&feature=related[/media]
[media]http://www.youtube.com/watch?v=NnrfPP3V2jA[/media]
μερικα σχετικα αγνωστα και απο τα αγαπημενα μου:)

#13 Warchief

Warchief

  • Members
  • 2.042 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 23 Δεκέμβριος 2011 - 12:48

Το plastic beach είναι το καλύτερο.

...μέχρι το επόμενο βέβαια, λοοολ!

#14 Jcenawl

Jcenawl

    Anime Amateur

  • Members
  • 141 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 03 Ιανουάριος 2012 - 01:48

Εμένα πάλι δεν μου άρεσε όσο τα 2 πρώτα...χαοτική διαφορά για τα δικά μου γούστα
Δημοσιευμένη  εικόνα

"Sehen Sie mich! Sehen Sie mich! Das Monstrum in meinem Selbst ist so groß geworden!"

#15 Erisadesu

Erisadesu

    Hellasian Star

  • Members
  • 4.640 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 07 Ιανουάριος 2012 - 21:29

κοίτα ο damon albarn συνιθίζει να μη μένει σταθερός...
είναι σταθερό στο να αλλάζει συνέχεια εμένα μου άρεσαν όλα.