Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
- - - - -

Γιατί βλέπετε Anime;


  • Please log in to reply
306 replies to this topic

#1 Kenshiro

Kenshiro

    Anime Newbie

  • Members
  • 43 posts

Posted 03 December 2006 - 19:46

Τι σας έκανε να ασχοληθείτε μαζί τους;

#2 KageHitsu

KageHitsu

    Kage

  • Members
  • 630 posts

Posted 03 December 2006 - 20:53

με μαγεψε απο τη πρωτη στιγμη ετσι τα γουσταρω κατι τετοιο σε στυλ "καρτοον". και τα βλεπω κυριως για να περασει η ωρα και γιατι γουσταρω φυσικα
I put up my headphones and listen to the deftones

#3 Erisadesu

Erisadesu

    Hellasian Star

  • Members
  • 4,640 posts

Posted 03 December 2006 - 21:15

Πάντα διάβαζα coimcs και πάντα έβλεπα - προτιμούσα τα ιαπωνικά κινούμενα σχέδια.. πάντα ένιωθα κάτι διαφορετικό όταν έβλεπα animes.. Είναι κάτι που δεν μπορώ να το δικαολογήσω απλά ένιωθα κάτι σωστό με το να τα βλέπω.
Αποφάσησα να ξανασχοληθώ με τα animes όταν κατάλαβα πόσα πράγματα τελικά δεν ξέρω και όταν πλέον κατάλαβα ότι πρέπει να ξεκολίσω απο τις προπαγανδισμένες αμερικανίες των comics.

#4 NoDsl

NoDsl

    Ευκαιριακό Μέλος

  • Members
  • 442 posts

Posted 03 December 2006 - 21:20

Γιατί συνήθως έχουν να πούν παραπάνω απο την πλειοψηφία των ηλίθιων ταινιών που βγαίνουν πλέον, η TV είναι banned εδώ και καιρό, έχουν καλύτερα-ονειρικά cast και συνήθως είναι πιο αστεία.

thats all folks
Posted ImagePosted Image
She's incredible math (Scott Matthew & Tim Jensen - Lithium Flower)
Rather feel pain than nothing at all
(Three Days Grace - Pain)
Chains: Gainax tribute || Share_The_Rare

#5 Creteus

Creteus

    Jörmungandr

  • Members
  • 652 posts

Posted 03 December 2006 - 22:21

Μια μέρα(όχι πολύ καιρό πριν) πήρε το μάτι μου τις λέξεις Gundam Seed σε έναν tracker και από τότε άρχισα να βλέπω επειδή πως να το κάνουμε τα anime είναι anime όχι ότι κι ότι

#6 kienzan

kienzan

    Anime Elite

  • Members
  • 1,251 posts

Posted 03 December 2006 - 22:55

Γιατί μου αρέσουν τα κινούμενα σχέδια γενικώς
Γιατι μου αρέσει το σχέδιο των anime και κυρίως του 80
Γιατί δε βλέπω TV (ουτε καν εχω TV:P)
Γιατί είναι κάτι το διαφορετικό απο το κηνηματογράφο
Γιατι προσεγκίζουν τα πράματα με έναν δικό τους τρόπο...
Γιατί μου αρέσουν τα παιδικά
Γιατι μερικά anime με πορώνουν άγρια

Αυτά:)
Posted Image


#7 Κagouras

Κagouras

    monkey d. loufas

  • Members
  • 205 posts

Posted 03 December 2006 - 23:39

τα animes ειναι εθιστικα.
σου κρατουν το ενδιαφερον μεχρι το τελος.
και ειναι "cool".
Posted Image
Πρωιν kakashi_sensei

#8 d.neko-angel

d.neko-angel

    :: Dream ON ::

  • Members
  • 1,045 posts
  • Locationathens, greece

Posted 04 December 2006 - 00:18

Πρώτα από όλα τα βλέπω γιατί απλά μου αρέσουν. Γιατί μου αρέσουν τώρα >
>
μ'αρέσουν γιατί έχουν αυτό το τόσο ξεχωριστό σχέδιο. Ακόμα k Dementia να είναι ένα anime, ακόμα k του 80
να είναι το σχέδιο παραμένει πάντα καλό και σε καμία περίπτωση δεν φτάνει ποτέ τα άθλια επίπεδα ενός
αμερικάνικου cartoon.
> γιατί τα anime καλύπτουν όλα τα ήδη. Από action, adventure, comedy, drama, ecchii, fantasy, horror,
magic, martial arts, mecha, mistery, romance,shoujo, shounen, sports και άλλα πολλά. Και έτσι μπορείς
να έχεις άπειρες επιλογές γύρο από τι θα κάτσεις να δείς
> γιατί σχεδόν πάντα έχουν μέσα μια καλή δόση χιούμορ, και αν δεν έχουν χιούμορ θα έχουν κάτι άλλο
που θα είναι αρκετό για να κρατήσει το ενδιαφέρον του θεατή. Γιατί όπως και να το κάνουμε οι Ιάπωνες
την έχουν βρεί την συνταγή
> γιατί ένα κινούμενο σχέδιο δεν είναι μόνο σχέδιο, είναι k μουσική. K η μουσική στα anime είναι
σχεδόν πάντα ικανοποιητική
> γιατί οι Seiyuu ξέρουν να κάνουν καλά την δουλειά τους. Απλά όταν βλέπω ένα anime ο τρόπος που μιλάνε
οι Seiyuu είναι πάντα ξεχωριστός. Δεν αρκεί μόνο ένα καλό σχέδιο, χρειάζονται και οι Seiyuu με την ιδιαίτερη
εκφραστικότητα τους για να κάνουν ξεχωριστό τον κάθε χαραχτήρα και να δώσουν ζωντάνια
στο anime
> Τέλος τα anime μου αρέσουν γιατί δεν είναι Τατιάνα, δεν είναι κατινιές, δεν είναι άθλια ελληνική TV,
δεν είναι χαζοαμερικάνικες ταινίες και δεν έχουν μέσα προπαγάνδες του τύπου: εμείς είμαστε οι υπεράνω
σε αυτό το πλανήτη και άλλος κανένας δεν είναι

αυτααααα :greece:

rrmr.png


#9 Luffy88

Luffy88

    mpafanakos^^

  • Members
  • 104 posts

Posted 04 December 2006 - 00:53

Bλέπω ανιμε γιατί πολύ απλά με κάνουν να περνάω καλά στον ελεύθερο μου χρόνο.. Επίσης σου περνάνε αρκετά μηνύματα κάτι που δν συνιθίζετε στα σκουπιδοπροιόντα που μας πασάρουν!! :calm:
Posted Image

#10 Pastor_Of_Muppets

Pastor_Of_Muppets

    Παρλιακό του Σατανά.

  • Members
  • 815 posts

Posted 04 December 2006 - 02:14

γιατι 6 χρονια που μπαινω σε animeforumC συνανταω αυτη την τραγικα ηλιθια ερωτηση?

Posted Image


#11 kienzan

kienzan

    Anime Elite

  • Members
  • 1,251 posts

Posted 04 December 2006 - 02:58

γιατι 6 χρονια που μπαινω σε animeforumC συνανταω αυτη την τραγικα ηλιθια ερωτηση?

Γιατι ρε Pastor ηλίθια?

Τοσες διαφορετικές απόψείς έχουν ακουστεί ώς τώρα...
Posted Image


#12 Pastor_Of_Muppets

Pastor_Of_Muppets

    Παρλιακό του Σατανά.

  • Members
  • 815 posts

Posted 04 December 2006 - 04:23

Γιατι ρε Pastor ηλίθια?

Τοσες διαφορετικές απόψείς έχουν ακουστεί ώς τώρα...

λοι εχουμε καποιο λογο για να γραφουμε εδω.τι το ξεψαχνιζουμε δηλαδη.
δεν ξερω αν ημουν 13 ισως μου φαινοταν οκ η ερωτηση.αλλα....

Posted Image


#13 Erisadesu

Erisadesu

    Hellasian Star

  • Members
  • 4,640 posts

Posted 04 December 2006 - 15:39

γιατι 6 χρονια που μπαινω σε animeforumC συνανταω αυτη την τραγικα ηλιθια ερωτηση?


εξακολουθώ να πιστεύω ότι το Nick σου θα έπρεπε να είναι μελένιος..
no offence :shutup:

#14 Housem@ster

Housem@ster

    Anime Amateur

  • Members
  • 102 posts

Posted 04 December 2006 - 19:35

Λοιπόν....
Anime βλέπω για πολλούς λόγους. Διασκέδαση, τα νοήματα που περνάνε, η ποικιλία συναισθημάτων που έχουν και μου μεταδίδουν, η τρομερή δουλειά που κάνουν αυτοί που τα φτιάχνουν (είτε είναι saiyuu είτε δεν ξέρω κι εγώ τι άλλο) και πολλοί άλλοι.
Ο κυριότερος είναι ότι με κάνουν να ξεφεύγω απο την πραγματικότητα όταν τα βλέπω.

#15 PiccoloEX

PiccoloEX

    Starting...

  • Members
  • 28 posts

Posted 04 December 2006 - 19:42

giati mporw