Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
* * * * * 1 votes

Working/Living in Japan


  • Please log in to reply
106 replies to this topic

#1 zanat0s

zanat0s

    Anime Newbie

  • Members
  • 36 posts

Posted 27 November 2006 - 12:17

I think a lot of the readers here ar einterested in Japan mostly so I will write my and my mates' experiences in relation to Working in Japan as an expat. I hope this helps and gives you a better understanding of what is happenning. If you have further questions feel free to approach me. My schedule is really packed so I may not get back to u soon. But please do try.

First of all let get some facts straight. It is virtually impossible to get a job at a Japanese company as your first posting. They prefer to hire their own and shun foreigners. Most foreigners who work in Japan have either been transferred there, expats working for foreign companies in Japan or are sent to the headquarters in Japan.

An example of the first case is provided by my flatmate, Akshat. Akshat worked for Goldman Sachs and was transferred for 2 years in Japa for the TOKYO office. The second case consists of people working for Toyota in the USA and get transferred to the HQ. The second case is not very common though.

Some info regarding Job search in Japan. It is very difficult. The society is very closed. Your language skills if you want to get a job must be minimum a JLP lvl 2. A wide network of contacts will help you land a job. Your skillset must convey you with a specific competitive advantage. Your competitors probably will be locals and do believe me, companies in japan prefer to hire Japanese.

I am not saying that there are no foreigners in Japan, but it is quite difficult to get yourself hired. Women are in a much worse situation than men are. If you are female sometimes the work enviroment can be so demoralizing. I know women who were paid handsomely but their repsonsibilities were limited and they had no way to climb the corporate ladder.

Education is reverred in Japan, but most European Business Schools do not command high brand recognition in Japan. Spending time for educaitonal purposes in Japan improves you chances to get employed but only marginally.

What sometimes can be really depressing though is the workload. If you are used to work 8 hours per day forget it. Japanese companies will reward you for your loyalty but will demand 145% of your capabilities and time. It is quite common to spend aat least 1 hour to commute per day to your workplace and spend at least 12 hours at your office to finish some projects or catch up with the new developments.

According to the people i know(expats and locals), it is almost a ritual to go out with your colleagues for dinner or drinks out after work. You can understand that in the end there is no free time left. Lastly but not least you have to wear a suit almost every day, especially if you work in an office, which you probably will. The etiquette is of dire importance and they way you adress and talk with you superiors, clients is closely monitored. it is fair to say that the japanese working enviroment is not the frendliest out there. To avoid culutre shock(believe me) I suggest you try and search some international companies, which are not run by Japanese.

here are some tips i have prepared for you...

1:) Try to get an internship if you can. You may love Japan but working there is not as pretty as it sounds, unless you are an expat.
2:) Ask people, ask their experiences. you never know. They have been in your position before. value their knowledge.
3:) Expand your network. If you really want to work in Japan, You need a concise message. Add clarity to it and try to convey it to every1 you meet. You never know when some1 will be able to help you in the future.
4:) Do not go on saying i like Japan because you like anime. It may be true but they won't care. Probably they will laugh.
5:) do some soul searching. Why do you want to go and live there? It may be a hard sell if you have never visited Japan. they will ask you how cna you be sure when you don't know what you are talking about. It would be wiser to say to everyone that you would like to try living Japan and check whether it fits with your dreams
6:) Do not get disappointed if you don't work in Japan. I know people who have tried to stayed there after their assignments were over but didn't manage to get a job.
7:) Keep your options open. Always

#2 _GaARa_

_GaARa_

    stupidity isn't an excuse

  • Retired Staff
  • 809 posts

Posted 27 November 2006 - 13:50

Δευτερο spamming post/thread σου που διαφημίζεις εν μέρη το block σου
και σε λάθος κατηγορία.
Topic Locked & +1 warning για spamming.


:lock:

we are the things that go bump in the night....We are the reason you sleep with a night light...


#3 Dante80

Dante80

    (╯°□°)╯︵ ┻━┻

  • Retired Staff
  • 5,515 posts
  • Location今、そこにいる僕

Posted 27 November 2006 - 20:26

Gaara, μην με πάρεις στο κυνήγι, είπα να το μεταφέρω και να το ανοίξω...:

Ο λόγος είναι πως το tοpic είναι σχετικά χρήσιμο καθώς δίνει κάποια tips για υποψήφια θύματα μετανάστευσης...

zanat0s, σε παρακαλώ πολύ, αφού είσαι δικό μας Ελληνόπουλο μην γράφεις στα Αγγλικά. Αν δεν έχεις ελλ. χαρακτήρες, γράψε με greeklish, είμαστε ελληνικό site. Επίσης μην κάνεις copy paste θέματα απο το blog σου. Το link αφαιρέθηκε και έλαβες το σχετικό warning καθώς αντίκειται στους κανόνες του site (indirect marketing).
Mπορείς κάλλιστα πάντως να το κοτσάρεις στην υπογραφή σου...;)

Jh0Lmx3.png
.aNiMe//GR IRC Channel ~ Better than sex, batteries included.


#4 Erisadesu

Erisadesu

    Hellasian Star

  • Members
  • 4,640 posts

Posted 27 November 2006 - 20:41

Αρκετά ενδιαφέρον καλά έκανες και το άνοιξες. Εμένα τουλάχιστον με ενδιαφέρει.

Προχθές έμαθα ότι μεγάλο ρόλο παίζει και η Βίζα.

Αυτά που ήξερα για τη βίζα είναι ότι οι αρχές της Ιαπωνίας κάνουν ότι θέλουν με αυτό το θέμα. Άλλες φορές σου εκδίδουν βίζα για 6 μήνες ενώ όταν πας να κάνεις ανανέωση μπορεί να σου βγάλουν για ένα μήνα. Ανάλογα τα κέφια τους.

Επίσης όσο πιο νωρίς φύγεις τόσο το καλύτερο οι πιθανότητες να πάρεις βίζα μετά τα 30 είναι ελάχιστες.

Άντε να δω έχω μόλις 4 χρόνια να μάθω ιαπωνικά και να πάρω τι βίζα...

Οι ώρες εργασίες ... έχει δουλέψει κανείς εδώ μέσα? και στην Ελλάδα το ίδιο δεν γίνετε? δουλεύεις 10 ώρες την ημέρα και παίρνεις τα τρία σου. Τουλάχιστον εκεί θα δουλεύω και θα πληρώνομαι.

Πάντως αν τα καταφέρω.. θα σας φιλοξενήσω όλους.. οι σχεδόν όλους. τώρα που το σκέφτομαι δνε θα χωράτε.

#5 kenji

kenji

    Arbeit macht frei

  • Members
  • 82 posts

Posted 27 November 2006 - 21:01

Ιδιωτικό τομέα ανάλογα την "επιχείρηση" (ο θεός να τις κάνει) θα τρέχεις ανάλογα. Και σε μεγάλες εταιρίες, πολυεθνικές στο χώρο που γνωρίζω, η λέξη ωράριο είναι ανάλογη και με το πόσο μπορεί να παράγεις. Μπορεί να κάνεις το τυπικό ωράριο αλλά αν παίρνεις δουλειά για το σπίτι ουσιαστικά δεν υπάρχει κανένα ωράριο. Δε σε αναγκάζει κανείς, αναγκάζεσαι όμως μόνος σου. Γενικώς εκτός από το δημόσιο όσοι είναι ιδιωτικό και θέλουν το κάτι παραπάνο τρέχουν πάρα πολύ. Αυτό δεν είναι κανόνας όμως (και έχω πολλά παραδείγματα ιδιωτικών υπαλλήλων) όπως δεν είναι κανόνας και ότι όλοι στο δημόσιο κάθονται (επίσης έχω αρκετά παραδείγματα υπόψιν μου).

Σχετικά με αυτό που είπες θα πληρώνεσαι. Αν κρίνω από το σπίτι-τρύπα ενός μέσου Ιάπωνα, τουλάχιστον αυτό που βγαίναι σαν εικόνα από τα ντοκιμαντέρ, αμφιβάλλω και για αυτό το πληρώνεσαι. Επίσης, αμάξι δεν έχουν δικό τους. Εδώ στην Ελλάδα πολλοί έχουν αξιοπρεπές σπίτι, αμάξι, αρκετοί εξοχικό. Φαινόμενα hikikimori που συνδέονται με την ανεργία δείχνουν ότι δεν είναι ούτε η japan παράδεισος, όπως και κανένα μέρος άλλωστε (για μένα, από πάρα πολλές απόψεις).
http://en.wikipedia.org/wiki/Hikikimori
http://en.wikipedia.org/wiki/Freeters
http://en.wikipedia.org/wiki/Parasite_singles

Πάντως για τις Σκαδιναβικές χώρες, ιδίως Σουηδία, ακούγονται καλά λόγια για τις εργασιακές συνθήκες. Και πάλι είναι στον κάθενα τι θέλει.

Σε αυτά δε νομίζω ότι υπάρχει γενικός κανόνας έτσι ή αλλιώς. Ο καθένας μας έχει διαφορετικές ευκαιρίες, ικανότητες, κοσμοθεωρία, καβάντζες, κονέ, αντοχές.

Ps:

Αυτά που ήξερα για τη βίζα είναι ότι οι αρχές της Ιαπωνίας κάνουν ότι θέλουν με αυτό το θέμα. Άλλες φορές σου εκδίδουν βίζα για 6 μήνες ενώ όταν πας να κάνεις ανανέωση μπορεί να σου βγάλουν για ένα μήνα. Ανάλογα τα κέφια τους.

Επίσης όσο πιο νωρίς φύγεις τόσο το καλύτερο οι πιθανότητες να πάρεις βίζα μετά τα 30 είναι ελάχιστες.

Άντε να δω έχω μόλις 4 χρόνια να μάθω ιαπωνικά και να πάρω τι βίζα...

Lisa αν έχω μάθει μέχρι στιγμής είναι από όσα μου λένε να κρατάω το 20-30%. Δεν χρειάζεται να σε παίρνει από κάτω όπως και δε σημαίνει το ότι άκουσα ή το ότι μου είπαν είναι σόνυ και καλά φερέγγυο ή κανόνας.:thumbup:
1million4disability: Υπογράψτε για την άρση των διακρίσεων εις βάρος των αναπήρων στην ΕΕ
Παράδειγμα προς μίμηση http://www.als-net.gr/
my blog: blog.e-healthgr
Posted Image

#6 Erisadesu

Erisadesu

    Hellasian Star

  • Members
  • 4,640 posts

Posted 27 November 2006 - 21:13

Πάντως για τις Σκαδιναβικές χώρες, ιδίως Σουηδία, ακούγονται καλά λόγια για τις εργασιακές συνθήκες. Και πάλι είναι στον κάθενα τι θέλει.

Ναι οκ. σίγουρα αλλά εγώ Ιαπωνία θέλω να πάω. Δεν θέλω να μείνω για πάντα εκει. Πως να το κάνουμε θέλω να είμαι μειονότητα και όχι να περπατάω στην Στοκχόλμη και η μισή πόλη να είναι σόι μου.

#7 zanat0s

zanat0s

    Anime Newbie

  • Members
  • 36 posts

Posted 28 November 2006 - 17:04

some updates...

Sorry i do not use greeklish

ελληνικά έχω μ΄νο στο σπίτι και όχι στην δουλειά.

Βίζα για να μείνετε και να δουλέψετε στην Ιαπωνία θα βρείτε μόνο εάν έχετε εργοδότη(άλλος ένας λόγος που είναι δύσκολη η δουλειά εκεί).

Να ξέρετε το να δουλεύετε στην Ιαπωνία δεν είναι παραδείσος. Με πολλούς που έχω μιλήσει για interviews informational συμφωνούνε το να δουλεύεις για ιάπωνες είναι μερικές φορές ΚΟΛΑΣΗ.

Μην ωραιοποιείται τα πράγματα. Να σας δώσω να καταλάβετε μερικά πράγματα. 900.000 Γεν δεν είναι αρκετά για να ζήσετε Ιαπωνία. Τα διαμερίσματα είναι παρα πολύ μικρά(εκτός εάν είσαι expat).

αυτά και άλλα πολλά. Δεν θέλω να πω περισσότερα, στείλτε μου προσωπικά μυνήματα για να μιλούσε για την συγκεκριμένη υποθεσή σας.

#8 Erisadesu

Erisadesu

    Hellasian Star

  • Members
  • 4,640 posts

Posted 28 November 2006 - 17:10

Προχθές μιλούσα με ένα παληκάρι από Γαλλία που μένει και εργάζεται ιαπωνία. Φυσικά είναι κόλαση να δουλεύεις εκεί. αλλα εγώ δουλέψει και εδώ σε κολασμένες δουλειές.

anyway αυτό που μου είπε ήταν ότι για να βρείς δουλειά χρειάζεσαι visa για να πάρεις visa πρέπει να δουλεύειs.

#9 Igore

Igore

    Επιστροφή στα παλιά...

  • Members
  • 241 posts

Posted 28 November 2006 - 21:17

Ναι όμως αναφέρθηκε το παλικάρι παραπάνω σε "δικτύωση" γενικά και JLP lvl.2 (το δεύτερο πτυχίο Ιαπωνικών αν δεν απατώμαι).. Δεν θα πρέπει μόνο να έχεις δουλέψει σε "κόλαση" δουλειές...
Εντάξει δεν ξέρω.. έχω δουλέψει λίγο στην ζωή μου αλλά όλο αυτό μου φέναιτε υπερβολικό, εξάλου παντού υπάρχουν άνετες αλλα και "παλούκι" δουλειές... εξαρτάται πάντα απο την κλάση, τα πτυχεία, τις γνώσεις τις γλώσσες και τις διασυνδέσεις που έχεις...

Am I right??
Posted Image
ΠΡΩΗΝ NEJI_IGORE....
[ www.myspace.com/igorewired ]

#10 Erisadesu

Erisadesu

    Hellasian Star

  • Members
  • 4,640 posts

Posted 28 November 2006 - 21:21

Μωρέ διασυνδέσεις έχω, την γλώσσα δεν ξέρω.. Ο κλάδος μου είναι τέτειος που πάντα δουλεύεις.. μαμιώντας....

Απλά μην μας αποθαρύνετε, έχουμε όλοι το δικαίωμα στο όνειρο.

#11 nightelf

nightelf

    Anime Newbie

  • Members
  • 32 posts

Posted 12 February 2008 - 01:18

και εγω που μαι μια απλη φυσικοθεραπευτρια και δε στοχευω να γινω μελος καποιας εταιριας εχω καμια ελπιδα.....?????

#12 Erisadesu

Erisadesu

    Hellasian Star

  • Members
  • 4,640 posts

Posted 16 June 2008 - 09:31

ok here you go.. who knew that there is a japanese factory in thessaloniki?
hehe my best friend's dad works there :

Tosoh Corporation: The Chemistry of Innovation

#13 iloveL

iloveL

    Anime Freak

  • Members
  • 293 posts

Posted 16 June 2008 - 14:37

συμφωνω μπορει να ειναι φρικη στην ιαπωνια και ισως χειροτερα απο την ελλαδα

αλλα οχι πως και εδω δεν ειναι φρικη.
οταν μιλαμε για ιδιωτικο τομεα
δεν δουλευεις μονο 8 ωρες.και ουτε απεργια κανεις..
και τα εξοδα ειναι τοσα πολλα που αν θελεις να μενεις μονος σου και να
περνας σχετικα ανετα μην σου πω και 3 δουλειες πρεπει να κανεις.(πληθωρισμος,ακριβεια)
οποτε ουτε εδω εχεις ελευθερο χρονο πλεον.
αλλα και ο δημοσιος τομεας ειναι επισης απελπισια αν δουλευεις κατα την γνωμη μου.

με εξαιρεση τους λιγους που ειτε ειναι πλουσιοι απο γονεις η' εχουν καλες δουλειες

αν κανω λαθος πειτε μου γιατι εγω τετοια εντυπωση εχω

λοιπον η διαφορα που βλεπω ειναι στην νοοτροπια.οι ιαπωνες το δεχονται απλα χωρις να σκεφτονται.(πρεπει να εκτεθουν σε δημοκρατικες ιδεες !!!)
(δειτε το ασχημο προσωπο της ιαπωνιας!!!!)
ενω οι ελληνες το δεχονται παλι αναγκαστικα μονο που γκρινιαζουν
και ειναι απογοητευμενοι

και οσο κι αν ειναι περιεργο η αντιδραση των ιαπωνων ειναι που με τρομαζει xDD :hahaha:

#14 Maya-chan

Maya-chan

    Anime Master

  • Moderators
  • 1,667 posts

Posted 17 June 2008 - 17:32

Μην ωραιοποιείται τα πράγματα. Να σας δώσω να καταλάβετε μερικά πράγματα. 900.000 Γεν δεν είναι αρκετά για να ζήσετε Ιαπωνία. Τα διαμερίσματα είναι παρα πολύ μικρά(εκτός εάν είσαι expat).


900.000 Γεν είναι 6.000 και βάλε ευρώ. Από χρυσάφι και διαμάντια είναι πια τα διαμερίσματα στην ιαπωνία? :oo:

15fkk04.jpg


#15 himawarinosekai

himawarinosekai

    koko wa doko? O_o

  • Members
  • 411 posts

Posted 17 June 2008 - 17:39

Πάντως ξέρω ότι οι Ιάπωνες είναι πολύ απογοητευμένοι από το ωράριο εργασίας...Κάποιος μου είπε πρόσφατα ότι δουλευε 14 ώρες την ημέρα, και τις Κυριακές είχε δουλειά στο σπίτι...Πραγματικά τί να τα κάνω 5.000 ευρώ το μήνα αν δεν έχω καθόλου ελέυθερο χρόνο για να τα ξοδέψω...Κι έτσι ήρθε προς τα μας...