Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
- - - - -

Folk Metal


  • Please log in to reply
54 replies to this topic

#31 Azathoth

Azathoth

    *Don't be like me*

  • Banned
  • 1,136 posts

Posted 26 April 2009 - 17:35

είμαι μεγάλος φανατικός τις folk metal, storm είναι το καλύτερο μου συγκρότημα και ας έχουν βγάλει μονο ένα cd και isengard μου αρέσουν παρα πολύ και αυτοί. Svartsot, falkenbach, korpiklaani, finntroll and much more, γενικά την αγαπάω την folk metal :D ειδικά όταν είναι νορβηγική η γενικά σκανδιναβική! Skyclad, Eluveitie are other good bands αλλα τους λείπει το γνήσιο σκανδιναβικό!

Jeg drikker fra glemselens elv,
ror tørrskodd over hatets hav;
seiler med vinden i ryggen,
til maktenes ende, begynnelse og mening.


#32 Night Wizard Seal

Night Wizard Seal

    名前のない怪物

  • Review Team
  • 2,153 posts

Posted 29 April 2009 - 17:12

Εμενα απο φολκ μου αρεσουν μονο οι eluveitie ,πιστευω ειναι πολυ ωραιο συγκροτημα(αλλα θα κοιταξω και για αλλα..:))

84886513_zpsfd6f6e60.jpg

They sound like they are crying. Like wolves, howling for their dead masters.


#33 Azathoth

Azathoth

    *Don't be like me*

  • Banned
  • 1,136 posts

Posted 29 April 2009 - 17:16

είναι indeed πολύ καλοί, τώρα τελευταία έχω πωρωθεί με svartsot και Falkenbach οποτε συμβουλεύω να ακούσεις αυτά. oi svartsot έχουν μονο 1 cd αλλα αξίζει του κερατα

Jeg drikker fra glemselens elv,
ror tørrskodd over hatets hav;
seiler med vinden i ryggen,
til maktenes ende, begynnelse og mening.


#34 Cruor Vult

Cruor Vult

    Starting...

  • Members
  • 9 posts

Posted 04 May 2009 - 14:18

Ρε γαμώτο, ποτέ δεν συμπαθησα τις ταμπέλες και τα sub genres.To Folk όμως είναι πολύ καλό για να με νοιάξει.

Ensiferum & Wintersun FTW(ξέρω οτι υπάρχει διαμάχη για τον αν είναι απλά power metal με τσαμπουκαλεμένα vocals αλλά οι ίδιοι λένε οτι είναι Folk οπότε...) είναι αυτά που ακούω τελευταία πάρα πολύ.Finntroll, Korpiklaani, Cruachan κλπ είναι σταθερές αξίες.
The Hammer is wise.

#35 Azathoth

Azathoth

    *Don't be like me*

  • Banned
  • 1,136 posts

Posted 04 May 2009 - 15:09

Ensiferum είναι folk, ρε ακούστε storm και isengard είναι η κορυφή της folk με λίγα black μέσα!

Jeg drikker fra glemselens elv,
ror tørrskodd over hatets hav;
seiler med vinden i ryggen,
til maktenes ende, begynnelse og mening.


#36 VitsioMan

VitsioMan

    Nosferatu_ZER0

  • Members
  • 28 posts

Posted 23 July 2009 - 13:00

Τώρα πιά ακούω και Ensiferum και έχουν γίνει ένα από τα αγαπημένα μου συγκροτήμα όπως και οι wintersun. Αυτός ο Jari είναι καταπληκτικός μουσικός. Btw οι Wintersun δεν μου μοιάζουν για Folk πιο πολύ σαν melodic death με Power meta Μου κάνουν.
Posted Image

#37 Phantom Duck

Phantom Duck

    Platyrhynchos Kineticus

  • Retired Staff
  • 5,461 posts

Posted 23 July 2009 - 14:13

Άκου και τίποτα Eternal Tears Of Sorrow, δεν είναι Folk σε καμία περίπτωση, όμως αφού σου αρέσουν οι Wintersun / Ensiferum πιστεύω πως θα σου κάνουν. Επίσης για Folk τσεκάρετε Finntroll και Moonsorrow. Γενικά οι Φινλανδοί έχουν πολύ ψωμί αν κάτσεις και ψάξεις.

Edited by Phantom Duck, 23 July 2009 - 14:18.

E5VV38U.jpg


#38 lou

lou

    Starting...

  • Members
  • 8 posts

Posted 16 December 2010 - 19:24

Γενικά φολκ μουσική άρχισα πολύ πρόσφατα να ακούω;)
αλλά αυτά που έχω ακούσει μέχρι τώρα είναι πολύ καλά. Μου αρέσουν οι Arkona(ρώσοι):respect:
:head: Eluveitie και In Extremo



[media]http://www.youtube.com/watch?v=NvWjn4zBBPs&playnext=1&list=PL3EB035223A614AA6&index=1[/media]


[media]http://www.youtube.com/watch?v=iijKLHCQw5o[/media]
Posted Image

#39 Shiro_Tamori

Shiro_Tamori

    Ryu

  • Members
  • 207 posts
  • LocationDeni-Kai Dojo, Greekugan

Posted 16 December 2010 - 23:22

Από Ρώσσους είχα ακούσει Alkonost και μ' αρέσανε αρκετά.

Youtube Video

dragonclan21.jpg
You all know your destiny, deny it at your own peril.
Togashi Yokuni

 


#40 lou

lou

    Starting...

  • Members
  • 8 posts

Posted 18 December 2010 - 12:09

Από Ρώσσους είχα ακούσει Alkonost και μ' αρέσανε αρκετά.

[YOUTUBE]http://www.youtube.com/watch?v=WAl0RLujHhs[/YOUTUBE]

Τους έχω ψάξει τους Alkonost γιατί μου αρέσει η φολκ ρωσική μουσική, και ιδιαίτερα οι
Аркона και οι Alkonost :) είναι από τους καλύτερους

[media]http://www.youtube.com/watch?v=aVFd6PqbaGM&feature=related[/media]
Posted Image

#41 VitsioMan

VitsioMan

    Nosferatu_ZER0

  • Members
  • 28 posts

Posted 22 December 2010 - 01:28

μετα απο περιπου 2 χρονια φανατικος της folk/pagan metal ανακάληψα και την σκετη Folk/pagan μουσικη χωρίς μπασσα και ηλεκτρικες μονο παραδοσιακά οργανα

Youtube Video


και για να μην ξεφευγω απο το θεμα

Youtube Video

ενα κομματι που μου θυμιζει απιστευα ensiferum τα καθαρα φονιτικα ειδικα, ειναι σαν να ακουω τον Jari
Posted Image

#42 Blacker_than dark

Blacker_than dark

    chaotic evil

  • Members
  • 295 posts

Posted 25 December 2010 - 08:59

εχω πετυχει τωρα τελευταια μερικα συγροτηματα που μπορει να μην ειναι καθαρα folk αλλα πιστευω πως εχουν καποια folk στοιχεια και επιρροες αλλα λιγοτερο αλλα περισσοτερο οπως: wolfchant , falchion , athlos , folkodia , folkearth , rivendell , stribog , heol telwen , wolfhorde , suidakra , svartby , munarheim , mistur , eftwyrd , hexentanz , odroerir. Ελπιζω να σας αρεσουν8)
edit: θα εβαζα και βιντεκια απο το youtube με τα αντοιστιχα συγκροτηματα ,αλλα εχω δουλεια και δεν προλαβαινω ισως αργοτερα..

#43 MikamiTeru

MikamiTeru

    Blackholistas United

  • Members
  • 467 posts

Posted 25 December 2010 - 10:12

είμαι μεγάλος φανατικός τις folk metal, storm είναι το καλύτερο μου συγκρότημα και ας έχουν βγάλει μονο ένα cd και isengard μου αρέσουν παρα πολύ και αυτοί. Svartsot, falkenbach, korpiklaani, finntroll and much more, γενικά την αγαπάω την folk metal :D ειδικά όταν είναι νορβηγική η γενικά σκανδιναβική! Skyclad, Eluveitie are other good bands αλλα τους λείπει το γνήσιο σκανδιναβικό!


:oo::oo::terror2:

Οκ παω να φτιαξω thread για Atmospheric Depressive Ambient Dark Black Metal........
Posted Image

Ιδού η Black Hole, ιδού και το πήδημα.
Posted Image

#44 ssj2sanji

ssj2sanji

    This is suicide season!

  • Members
  • 723 posts

Posted 25 December 2010 - 11:17

Youtube Video


#45 FrenzyApe

FrenzyApe

    Unofficial Moderator

  • Members
  • 197 posts

Posted 25 December 2010 - 18:30

εχει ακουσει κανεις TYR και Heidevolk ειναι folk/viking metal τα σπανε