Μετάβαση στο περιεχόμενο


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Σύνδεση 

Εγγραφή
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Φωτογραφία
- - - - -

Folk Metal


  • Please log in to reply
54 replies to this topic

#16 Pastor_Of_Muppets

Pastor_Of_Muppets

    Παρλιακό του Σατανά.

  • Members
  • 815 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 01 Δεκέμβριος 2006 - 00:41

xei pastor ξες κaμια άλλη μπάντα σαν τους melecheshesh εκτος των absupoy de miazoyn kai t;oso.

σαν blackmetal μπαντα οχι.με πολλα ανατολιτικα στοιχεια υπαρχουν τα εξης:
Nile (brutal death metal)
Karl Sanders Saurian Meditation (ο κιθαριστας των αποπανω .κρατωντας μονο τα τσιφτετελε σημεια.κατα βαση πολυ ηρεμο.
Orphaned Land (band from Israel.Χεβυ μετσαλ μουσικη μπολιασμενη με παραδοσιακη μουσικη της ανατολης.)
αυτα.

Δημοσιευμένη  εικόνα


#17 Zabimaru

Zabimaru

    ワン ピース!!

  • Members
  • 860 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 01 Δεκέμβριος 2006 - 17:00

ναι εντάξει έχω και απο αυτους αλλα δε μου πολυ αρέσουν.αν και στους nile eiχα παει στη Θεσ\νίκη.παντος thanx.

#18 ssj4_goku

ssj4_goku

    Anime Freak

  • Members
  • 352 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 02 Δεκέμβριος 2006 - 11:25

melechesh
οι ιδιοι χαρακτηριζουν τους εαυτους τους ως Μεσοποταμιακο blackmetal.
σαν τσιφτετελια ειναι μερικα.....κομματια τους...


οπως και δηποτε ακουστε Vintersorg(solo band του τωρινου τραγουδιαρη των borknagar).
και το τελευταιο απο Borknagar εχει απειρα folk στοιχεια.


χΑΧαχαΧΑΧαχΑ, Έτσι ακριβως μου τους είχε περιγράψει ο αδερφός μου μόλις μου είπε για αυτούς.... μεσοποτάμιο black τσιφτετέλι :P
έχουν φάση πάντως
Δημοσιευμένη  εικόνα

#19 Pastor_Of_Muppets

Pastor_Of_Muppets

    Παρλιακό του Σατανά.

  • Members
  • 815 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 04 Δεκέμβριος 2006 - 18:32

χΑΧαχαΧΑΧαχΑ, Έτσι ακριβως μου τους είχε περιγράψει ο αδερφός μου μόλις μου είπε για αυτούς.... μεσοποτάμιο black τσιφτετέλι :P
έχουν φάση πάντως

δεν μπορω να μπω οτι η μουσικη τους μου προκαλει γελιο.
τα ανατολιτικα στοιχεια δεν δενουν παντα με τη μουσικη τους,και αυτο ακουγετε καπως περιεργο στο αυτι.
και οι opeth εχουν πολλα "τσιφτετελε" κομματια/σημεια-δεν ξερω στο τελευταιο τι γινεται,μια φορα το ακουσα και τερμα,τρελη πιπα.


νεες folk προτασεις:
  • Folkearth
  • Korpiklaani
  • Trol Gnet El
  • Nomans Land
  • Rakoth
  • Landevir

Δημοσιευμένη  εικόνα


#20 Goregasm

Goregasm

    M_B_L_A_Q

  • Members
  • 29 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 10 Δεκέμβριος 2006 - 20:58

Από In extremo μου αρέσει μόνο το Liam..
Πωωω το τελευταίο των Nile γ***** άσε που έχουνε κ drummer πατριώτη!!Να ακούσετε..γενικότερα για όλους μιλάω :3
Οι Knorkator είναι folk?Εμένα πάντως μου ακούγονται λιγουλάκι!!
Οι Ulver είναι folk\black...αλλά μαζί κ άλλα χίλια 2..άκου τα πρώτα cd να καταλάβεις

Δημοσιευμένη  εικόνα


#21 LIB

LIB

    Blood Thirsty

  • Members
  • 105 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 11 Ιούλιος 2007 - 14:27

ένα πολύ ωραίο Black Folk Metal συγκρότημα είναι οι finntroll!
ένα άλλο Folk συγκρότημα είναι οι Haggard (γερμανοί όχι τόσο γνωστη αλλα το σπάνε)


Δημοσιευμένη  εικόνα

Spoiler: Elfen Lied!!!

Δημοσιευμένη  εικόνα

#22 Bushido

Bushido

    Hungry

  • Members
  • 415 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 17 Σεπτέμβριος 2007 - 22:37

εγώ να πω αλλα 2 folk συγκροτήματα...Turisas & korpiklaani.δείτε k 2 βιντεάκια να τους μάθετε (η μουσική στο rasputin δη σας θυμίζει κάτι?)
YouTube - Turisas @ Download 2007 - Rasputin
YouTube - Korpiklaani - Wooden Pints
Δημοσιευμένη  εικόνα

#23 red pyramid

red pyramid

    Revolutionary Fanboy

  • Members
  • 1.655 Δημοσιεύσεις:
  • LocationThe city upon the hill

Καταχωρήθηκε 17 Σεπτέμβριος 2007 - 22:46

Turisas έχω το ντεμούτο τους...καλοί είναι,αλλά μου την ψιλοσπάνε αυτά τα γηπεδικά,ααααααααρργγκκκ.......

Προτείνω τους Falkenbach...τρομεροί.
Δημοσιευμένη  εικόνα

#24 denisuki~

denisuki~

    Stronger than Darth Vapor

  • Members
  • 281 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 18 Σεπτέμβριος 2007 - 05:28

Finntroll από τα αγαπημένα μου συγκροτήματα, αγαπημένα μου κομμάτια είναι (ω τι έκπληξη) τα Jaktens Tid και Trollhammaren ^^

Ένα άλλο σχετικά καλό folk συγκρότημα είναι οι Moonsorrow και από αυτούς μου αρέσει το Pakanajuhla (επλίζω να το έγραψα σωστά), αλλά γενικά δεν τρελαίνομαι για τα περισσότερά τους κομμάτια. Ε δεν είναι και Finntroll :P
"Those who say video games are bad for health are the same ones who say rock is satan's music"
- Shigeru Miyamoto

#25 Zabimaru

Zabimaru

    ワン ピース!!

  • Members
  • 860 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 22 Σεπτέμβριος 2007 - 15:27

Ακουστε Kromlek temnozor kalo folk ειδικα οι πρωτοι.

#26 BarbasSs

BarbasSs

    NTEΘ ΜΕΤΑΛ ΙΖ ΔΕ ΛΟ

  • Members
  • 783 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 03 Μάρτιος 2008 - 09:58

πολυ καλες folk μπαντες υπαρχουν σε πολονια υκρανια ιρλανδια λευκορωσια που πολυ δυσκολα ανακαλυπτονται προσφατα πηρα στα χερια μου τους Eluveitie, Alkonost, Vintersorg, Tyr, Skiltron, XIV Dark Centuries και αλλες. αρκετα καλοι μπορω να πω

βεβαια η αγαπημενες μου ειναι Falkenbach και Ensiferum (τους ειδα και live απλα θεοι)

Δημοσιευμένη  εικόνα

Spoiler: yarrr,yarrr


#27 ATANASHIOSU

ATANASHIOSU

    Anime Fan

  • Members
  • 306 Δημοσιεύσεις:
  • Location札幌

Καταχωρήθηκε 13 Μάρτιος 2008 - 04:27

Δεν ξέρω αν μπορεί να θεωρηθεί Folk metal αλλά νομίζω ότι οι Onmyoza (陰陽座) είναι ένα καλό συγκρότημα που συνδυάζει παραδοσιακή ιαπωνική μουσική και μέταλ ήχο.

Ὧδε ἡ σοφία ἐστίν· ὁ ἔχων νοῦν ψηφισάτω τὸν ἀριθμὸν τοῦ θηρίου, ἀριθμὸς γὰρ ὑπολογιστoῦ ἐστίν· καὶ ὁ ἀριθμὸς αὐτοῦ 1010011010.


#28 keetharesh

keetharesh

    Θρας Τζαζ Ασασιν

  • Members
  • 43 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 13 Μάρτιος 2008 - 08:38

λοιπον, εμενα δε μ'αρεσουν οι μεταλοΦολκαδες, μου φαινονται ολα ιδγια. μ'αρεσουν οι μπαντες που εμπεριεχουν το στοιχειο του φολκ(κυριως να πειραματιζονται μ'αυτο).
οι 16 Horsepower ειναι μια καλη επενδυση.
οι δικοι μας οι Will-o-The Wisp.
oi Beirut.
ειναι 3εις μπαντουλες με πολυ γλυκο παιξιμο, συνθετικα και στιχουργικα αρτιοι, υπεροχοι ηχοι και παραγωγες, πολυ εντονο το στοιχειο του 70ς και αυτο ειναι που μ'αγγιζει πχιοτερο κ.α πολλα.
Δημοσιευμένη  εικόνα

#29 Shiro_Tamori

Shiro_Tamori

    Ryu

  • Members
  • 207 Δημοσιεύσεις:
  • LocationDeni-Kai Dojo, Greekugan

Καταχωρήθηκε 09 Σεπτέμβριος 2008 - 18:47

Τελευταία ακούω Eluveitie και Waylander, πιστεύω αξίζουν (Celtic Metal Junkie here).

dragonclan21.jpg
You all know your destiny, deny it at your own peril.
Togashi Yokuni

 


#30 VitsioMan

VitsioMan

    Nosferatu_ZER0

  • Members
  • 28 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 20 Απρίλιος 2009 - 11:06

Δεν ασχολούμε πολύ με folk metal, αλλα ακούω Elvenking και είναι ένα απο τα αγαπημένα μου συγκροτήματα, επίσης τώρα τελευτέα έχω αρχίσει να ακούω και Eluveitie
Δημοσιευμένη  εικόνα