Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
- - - - -

Folk Metal


  • Please log in to reply
54 replies to this topic

#1 shinobi-13

shinobi-13

    Anime Freak

  • Members
  • 446 posts

Posted 17 November 2006 - 21:17

Εχω δει κατα καιρους παιδια στο site να αναφερονται σε folk metal συγκροτηματα (οπως Haggard...Phantom Duck) και θα ηθελα να δω ποσοι απο εσας εχουν ακουσει folk metal συγκροτηματα και να μοιραστουμε τις εντυπωσεις μας...
Εμενα τα αγαπημενα μου ειναι τα εξης: Haggard, Finntroll, Cruachan, Mago de Oz, Lumsk και πολυ λιγο οι Falkenbach...
Aυτοι που δεν μου αρεσουν ειναι οι Skyclad και δεν καταλαβαινω γιατι ειναι αυτοι που θεωρουνται οι "καλυτεροι" αυτου του ειδους (εκτος του οτι ειναι πολυ παλιοι.
不 林 カ 山
Posted Image

#2 Phantom Duck

Phantom Duck

    Platyrhynchos Kineticus

  • Retired Staff
  • 5,461 posts

Posted 18 November 2006 - 01:03

Να σου πω την αλήθεια, το Folk Metal το άκουγα σαν έκφραση τόσο καιρό, αλλά δεν είχα ακούσει συνειδητά τέτοιο συγκρότημα. Μέχρι στιγμής τους Haggard τους άκουγα, αλλά δεν τους κατάτασσα σε κάποια κατηγορία.

Από Skyclad και Mago De Oz έχω ακούσε λίγα τραγούδια, αλλά μου άρεσαν αρκετά.

Ένα άλλο συγκρότημα που έμαθα πριν μια εβδομάδα περίπου, είναι οι Empyrium. Είναι και αυτοί στην ίδια κατηγορία, ή είπα βλακεία ? :pinch:

E5VV38U.jpg


#3 shinobi-13

shinobi-13

    Anime Freak

  • Members
  • 446 posts

Posted 18 November 2006 - 08:34

Nαι και οι Empyrium ειναι folk metal αν και δεν εχω ακουσει πολυ εχει τυχει να μου εχει βαλει ενας φιλος μου(αυτος που με πορωσε με την φολκ μεταλ)
Ασχετο, αλλα ηξερες οτι οι Haggard εκτος απο κομματια με μιση black metal και μιση αναγεννησιακη(μουσικη) εχουν και μονο αναγεννησιακη ,? και ειναι απιστευτη γιατι το εχουν ψαξει το πραγμα καθως παιζουν με τα αυθεντικα οργανα της εποχης εκεινης (που τα φτιαχνει μελος του συγκροτηματος) Οσο για το black metal ειναι συγκροτημα απο το 1991 νομιζω και παιζαν black οσπου του τη γυρισε καποιου απο το συγκροτημα και αρχησαν τη folk.
不 林 カ 山
Posted Image

#4 Phantom Duck

Phantom Duck

    Platyrhynchos Kineticus

  • Retired Staff
  • 5,461 posts

Posted 18 November 2006 - 10:02

Όταν άκουσα το πρώτο CD που έβγαλαν (το Progressive) δεν είχαν και πολλά στοιχεία κλασσικής μουσικής. Έτσι συμπέρανα πως στην πορεία το γύρισαν. Βέβαια μου άρεσαν πολύ περισσότερο έτσι όπως κατέληξαν, αν και για να παίζουν όλα αυτά τα όργανα που ακούγονται στα τραγούδια τους, πρέπει να είναι καμμία 15αριά άτομα περίπου :@

E5VV38U.jpg


#5 shinobi-13

shinobi-13

    Anime Freak

  • Members
  • 446 posts

Posted 18 November 2006 - 10:05

ετσι οπως τα λες ειναι... ειναι καμια 15αρια ατομα(!)
不 林 カ 山
Posted Image

#6 Epinephrine

Epinephrine

    HMMY

  • Members
  • 442 posts

Posted 18 November 2006 - 12:30

O αριθμός των ατόμων με ενθουσιάζει πάντως σηνύθως είναι πολλοί κ πιο πολλές είναι οι εναλλαγές στη μουσική από ότι ξέρω όποις μου πρότεινω καμια 7-8 τραγουδάκια να μπω στο νόημα θα του ήμουν ευγνώμων. Ο Phantom μου είχε προτείνει Haggard(δν θυμάμαι name κάτι με εποχές ήταν :P ¨)!

Οff Topic (τώρα παίζει At The Gates) Off Topic Closed
Cuz I'm praying for rain / And I'm praying for tidal waves /I wanna see the ground give
way.

I wanna watch it all go down. / Mom please flush it all away. /I wanna see it go right in and down.

I wanna watch it go right in. /Watch you flush it all away.

#7 shinobi-13

shinobi-13

    Anime Freak

  • Members
  • 446 posts

Posted 18 November 2006 - 13:05

1.Awaking the centuries
2.In a Pale moons shadow
3.Chapter V:Lost(robin's song)
4.Saltorella la Manuelina
5.Prophecy Fullfilled , And the Dark Night Entered
6.All´inizio è La Morte
7.Eppur Si Muove
8.Origin Of A Crystal Soul
9.Of a might divine
10.Heavenly Damnation

To 1 και το 2 ειναι τα αγαπημενα μου. Το 4 ειναι μονο αναγεννησιακη μουσικη αλλα ειναι γαματο...(γενικα εμενα μου αρεσουν και τα τραγουδια που ειναι μονο αναγεννησιακα αλλα τωρα προσπαθησα να σου δωσω τα πιο μεταλ)

Κι ενα καφρικο track:(intro 2) Pestilencia
Περιττο να πω οτι ειναι Γερμανοι
不 林 カ 山
Posted Image

#8 Phantom Duck

Phantom Duck

    Platyrhynchos Kineticus

  • Retired Staff
  • 5,461 posts

Posted 18 November 2006 - 15:53

Συμφωνώ και εγώ με τα τραγούδια. ¶κου αυτά για αρχή και δεν θα χάσεις ;)

E5VV38U.jpg


#9 Sponis

Sponis

    Despair-Ridden Heart...

  • Retired Staff
  • 2,291 posts

Posted 20 November 2006 - 15:16

όπως και οι In Extremo είναι στο folk metal [αν δε λαθεύω]. Χρησιμοποιούν παραδοσιακά όργανα [γκάιντες, Nyckelharpa, harp, hurdy-gurdy and shawm] και απλώς οι ηλεκτρικές κιθάρες είναι για να κρατάνε το ρυθμό και να "βαραίνει" ο ήχος...

Skyclad [παλιοί] απλά θεοί... Δισκάρες όπως λίγες το Prince of the Poverty Line και Irrational Anthems. Θεωρούνται ως οι πρωτοπόροι στο folk-metal

Cruachan έχω ενα cd τους [Folk-Lore] και είναι πάρα πολλοί καλοί...

με τα λεγόμενά σας επόμενο χτύπημα οι Mago de Oz...

#10 Zabimaru

Zabimaru

    ワン ピース!!

  • Members
  • 860 posts

Posted 24 November 2006 - 15:57

νομίζω ψιλο lk einai kai oi Melechesh ιτικη μουσική και έτσι.πολύ τρομεροί.ασ σβήσει κάποιος το ποστ δε ξέρω πωσ.

#11 Zabimaru

Zabimaru

    ワン ピース!!

  • Members
  • 860 posts

Posted 24 November 2006 - 16:01

νομιζω folk παίζουν και οι Melechesh.ανατολίτικο και έτσι.πολύ τρομεροί.

#12 shinobi-13

shinobi-13

    Anime Freak

  • Members
  • 446 posts

Posted 24 November 2006 - 16:23

Ωραια... φαση... ειπατε δυο συγκροτηματα που πρωτη φορα ακουω
Μηπως θα ειχατε την καλοσυνη να μου πειτε μερικα ωραια ασματα των In Extremo και των Melechesh? Φιλτατε θειε σπονυ και zab
不 林 カ 山
Posted Image

#13 Zabimaru

Zabimaru

    ワン ピース!!

  • Members
  • 860 posts

Posted 24 November 2006 - 19:22

_Genies_Sorcerers_And_Mesopotamian_Nights
Purifier of the Stars
Incendium Between Mirage and Time είναι και λίγο black metal genika.

#14 Pastor_Of_Muppets

Pastor_Of_Muppets

    Παρλιακό του Σατανά.

  • Members
  • 815 posts

Posted 30 November 2006 - 00:12

melechesh
οι ιδιοι χαρακτηριζουν τους εαυτους τους ως Μεσοποταμιακο blackmetal.
σαν τσιφτετελια ειναι μερικα.....κομματια τους...


οπως και δηποτε ακουστε Vintersorg(solo band του τωρινου τραγουδιαρη των borknagar).
και το τελευταιο απο Borknagar εχει απειρα folk στοιχεια.

Posted Image


#15 Zabimaru

Zabimaru

    ワン ピース!!

  • Members
  • 860 posts

Posted 30 November 2006 - 15:22

xei pastor ξες κaμια άλλη μπάντα σαν τους melecheshesh εκτος των absupoy de miazoyn kai t;oso.