Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
* * * * * 3 votes

Mushishi


  • Please log in to reply
124 replies to this topic

#1 odin

odin

    Lord of valhalla

  • Retired Staff
  • 1,535 posts

Posted 17 November 2006 - 12:13

Λoιπον,η εν λογω σειρα τελειωσε μολις προσφατα και νομιζω πως δικαιουται ενα θεμα :happy2:

Περι σεναριου:Tα mushi ειναι ενα ειδος ζωης διαφορετικο απο τα ζωα ή τα φυτα.Ειναι μαγικα πλασματα η υπαρξη των οποιων δεν ειναι γνωστη σε ολους αλλα μονο σε οσους μπορουν να τα δουν.Το Mushishi λοιπον ειναι ενα anime που αφηγειται τις περιπετειες του Ginko,ενος συλλεκτη mushi (aka mushishi) στα ταξιδια που κανει και τον τροπο με τον οποιο αλληλεπιδρα με τα mushi που συναντα αλλα και το πως βοηθαει τους ανθρωπους που συναντα στα ταξιδια του,οι οποιοι ανθρωποι συνηθως ταλαιπωρουνται απο την δραση καποιου mushi.

Αν η παραπανω περιγραφη δεν φανταζει σπουδαια αυτο οφειλεται στην περιορισμενη δυνατοτητα μου να περιγραψω το mushishi και οχι στην ελλειψη ποιοτητας αυτου.To anime ειναι πραγματικα εκπληκτικο.Δεν θα μπω στην διαδικασια να αναφερω το τι περιλαμβανει η σειρα αφ'ενος γιατι δεν υπαρχει κεντρικη πλοκη (αποτελειται απο αυτοτελη επισοδια) και αφ'ετερου γιατι πρεπει αν το δειτε για να καταλαβετε περι τινος προκειται.Απλα θα πω οτι imho το Mushishi αποτελει ενα χαρακτηριστικο παραδειγμα του πως ενα anime μπορει να ειναι εξαιρετικο χωρις να χρειαζεται να περιεχει ουτε ιχνος δρασης,fanservice ή γιγαντια ρομποτ.

Δειτε το και καντε και κανενα ποστ να το σχολιασετε( :bleh: ),και αν σας ειναι ευκολο,πειτε και ποιο ειναι το αγαπημενο σας επισοδιο ;)

Υστερογραφα:[spoiler:f93000dd2e]
ΥΓ Για το πρακτικο κομματι,οι ANBU ειναι το μονο group που το εχουν κανει απο την αρχη μεχρι το τελος,ενω οι C1 το εκαναν drop στο επισοδιο 25 επειδη εγινε licensed (κριμα,γιατι τα releases τους ηταν αρκετα καλα :( )
Αν βαριεστε να κατεβαζετε διακινειται εδω

ΥΓ 2 Επισης να πω οτι εχει ενα απο τα καλυτερα openings :respect:
ΥΓ 3 Τελικα σαν κακο review βγηκε το post ( :pinch: )αλλα νομιζω ειναι αρκετο για να ξεκινησει η συζητηση γυρω απο το anime.[/spoiler:f93000dd2e]

#2 Hazuki

Hazuki

    Anime Elite

  • Administrators
  • 2,741 posts

Posted 17 November 2006 - 13:50

Αν και έχω δεί μόνο τα 6 πρώτα επισόδια, νομίζω μία από τις καλύτερες σειρές του προηγούμενου Φεβρουαρίου και για μένα μάλλον ίσως ένα must see της κατηγορίας [fantasy, mystery that is :P ]
rsrGbGx.gif

#3 yami

yami

    神速

  • Retired Staff
  • 3,707 posts

Posted 17 November 2006 - 14:04

Mushishi=pure awesome :respect: :respect:
πραγματικα μου αρεσε πολυυυ περισσοτερο απ'οτι περιμενα,μιας και τα καλα slow-pace anime ειναι μετρημενα στα δακτυλα.. :P
η ατμoσφαιρα του ειναι εκπληκτικη(βοηθαει και η ελαχιστη ή και καποιες φορες απουσα μουσικη επενδυση,oπως και ολη η φυσικοτητα που εχουν τα τοπια και οι χαρακτηρες)...ειδικα αν το βλεπεις βραδυ γινεται ακομα πιο ftw!
σε πιο τεχνικους τομεις ειναι επισης αψογο..animation που δεν ''πεφτει'' ποτε,εξαιρετικο voice acting(Ginko-saaaaan! :heart: ) και κατι απιστευτα background,που καθομουνα και κοιτουσα σα χαζη :P

fav eps for me:3,8,12( :heart: ),14,15,20,23,24,26
αλλα πιο πολυ το 12 για ευνοητους λογους.. :kakashithumbup:

να μην ξεχναμε επισης οτι ετοιμαζεται και η live action ταινια,η οποια απο το πρωτο teaser φαινεται ενδιαφερουσα(αν και δεν μαρεσει ο ηθοποιος που κανει τον Ginko) movie official site > http://www.mushishi.jp/
some first previews :
http://www.designchronicle.com/memento/archives/mushishi_liveaction.html
http://www.mushishi.net/?id=information/live

btw[spoiler:466834857c]oι C1 βασικα εβγαλαν και το επ 26 αλλα ως [C&D]*you get the joke,right? :P * και οχι ως [C1][/spoiler:466834857c]
τελος να πω οτι αρχισα να κατεβαζω και το manga απο εδω http://www.mushishi.net/?id=media/manga ,και so far εχω δει τα 2 πρωτα volume.. :kakashithumbup:

#4 Phantom Duck

Phantom Duck

    Platyrhynchos Kineticus

  • Retired Staff
  • 5,461 posts

Posted 17 November 2006 - 14:10

Δεν έχω δει την σειρά ακόμα, αλλά ξέρω πως το τελευταίο επεισόδειο που έβγαλαν οι [C&D], ήταν οι C1 με άλλο όνομα. :bleh:

E5VV38U.jpg


#5 hajate

hajate

    Anime Freak

  • Members
  • 317 posts

Posted 17 November 2006 - 14:54

επίσης το mushishi διακινείται και στην νέα αλυσίδα του spyo
http://www.anime.gr/forum/viewtopic.php?t=1408
C1 release!
για να υπάρχει ποικιλία μωρέ!

#6 Hazuki

Hazuki

    Anime Elite

  • Administrators
  • 2,741 posts

Posted 28 November 2006 - 23:59

ΤΕΛΕΙΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟ, must see, απλά μια από τις καλύτερες σειρές που μπορείτε να δείτε, προσοχή πάντως όσοι περιμένετε δράση εδώ δεν έχει τέτοια, μόνο ατμόσφαιρα :music:

ps: Μόλις το τελείοσα και πείρα σβάρνα τα φόρα να το διαλαλήσω :thumbsup::respect:
rsrGbGx.gif

#7 Turgon

Turgon

    Anime Amateur

  • Members
  • 107 posts

Posted 11 December 2006 - 09:33

Είπα να το κατεβάσω μετά από διάφορα reviews που διάβασα και μπορώ να πω ότι έπαθα την πλάκα μου. Έχω δει μόνο τα πρώτα 6 επισόδεια αλλά αν η σειρά συνεχίζει με το ίδιο στυλ θα γίνει μία από τις 3 αγαπημένες μου, για να μην πω η top.
Posted Image

#8 Pastor_Of_Muppets

Pastor_Of_Muppets

    Παρλιακό του Σατανά.

  • Members
  • 815 posts

Posted 11 December 2006 - 10:08

Είπα να το κατεβάσω μετά από διάφορα reviews που διάβασα και μπορώ να πω ότι έπαθα την πλάκα μου. Έχω δει μόνο τα πρώτα 6 επισόδεια αλλά αν η σειρά συνεχίζει με το ίδιο στυλ θα γίνει μία από τις 3 αγαπημένες μου, για να μην πω η top.

με εψησες!lets leech otenet's bandwith.

Posted Image


#9 NoDsl

NoDsl

    Ευκαιριακό Μέλος

  • Members
  • 442 posts

Posted 24 March 2007 - 23:23

Εγώ βρήκα, κατέβασα και seedάρω προς το παρόν την έκδοση των niizk. Σε ποιότητα είναι σαν των moo-shi.
Το ανιμε είναι σε δική του κατηγορία απλά. Άψογη εισαγωγή, μοναδικοί χαρακτήρες και τα αυτοτελή επεισόδια είναι όλα τα λεφτά. Μπορεί να συνεχίζει έτσι επάπειρον...
Spoiler:

Το ερώτημα μου είναι. Τελειώνει εδώ? Η θα έχουμε και συνέχεια?

Ginko san ftw!
Posted ImagePosted Image
She's incredible math (Scott Matthew & Tim Jensen - Lithium Flower)
Rather feel pain than nothing at all
(Three Days Grace - Pain)
Chains: Gainax tribute || Share_The_Rare

#10 Hazuki

Hazuki

    Anime Elite

  • Administrators
  • 2,741 posts

Posted 24 March 2007 - 23:35

Το manga συνεχίζει ακόμα, αλλά δυστηχώς δεν είναι αρκετό ώστε να υπάρξει δευτερη σεζόν, κάτι που έχει υποθεί ότι θέλουν οι παραγωγοί της σειράς [cross fingers :D ]
rsrGbGx.gif

#11 NoDsl

NoDsl

    Ευκαιριακό Μέλος

  • Members
  • 442 posts

Posted 24 March 2007 - 23:40

Το manga συνεχίζει ακόμα, αλλά δυστηχώς δεν είναι αρκετό ώστε να υπάρξει δευτερη σεζόν, κάτι που έχει υποθεί ότι θέλουν οι παραγωγοί της σειράς [cross fingers :D ]



Και των ποδιών σταύρωσα :
Θα με κάνουν να ξεκινήσω να διαβάζω το manga ρε γμτ. Και άλλη χάρη έχει το video. Ας βρούν καμια ιστορία. Εδώ απο τα επεισόδια του bleach τα μισά είναι filers και δε μάσησαν μία. lol
Μοναδικό, μοναδικό άνιμε³ :bye2:
Posted ImagePosted Image
She's incredible math (Scott Matthew & Tim Jensen - Lithium Flower)
Rather feel pain than nothing at all
(Three Days Grace - Pain)
Chains: Gainax tribute || Share_The_Rare

#12 Hazuki

Hazuki

    Anime Elite

  • Administrators
  • 2,741 posts

Posted 25 March 2007 - 09:38

Βασικά έχουν κάνει πολύ καλή δουλειά στη μεταφορά του manga οπότε ίσως να μην χρειάζεται να το διαβασείς. Αν θές πάντως να δείς μόνο την γίνεται παρακάτω, η σειρά βασίζεται στα 5 πρώτα vol και ένα chapter από το 6, δυστηχώς συνολικά έχουν κυκλοφορησεί μόνο 7 vol και μόνο κάποια υπάρχουν σε scanlation, αν θυμάμαι καλά τα δύο πρώτα και το 7ο. Τέλος από το λίγο που τσέκαρα το manga υστερεί κάπως σε ατμόσφαιρα για προφανείς λόγους [ήχος, "πρασινάδα" :P ] αλλά και σε σχέδιο καθώς είναι κάπως χοντροκομμένο :calm:
rsrGbGx.gif

#13 digitaltracker

digitaltracker

    i live on ABINGDON Road

  • Members
  • 1,226 posts
  • LocationΘεσσαλονίκη

Posted 26 March 2007 - 13:29

Ρε γ@*^%το... θελω πολυ να το δω αλλα δεν ξερω απο που να το κατεβασω! Νομιζω εχει παρει license. Eχει κανεις καμια ιδεα να μου προτεινει?

#14 Erisadesu

Erisadesu

    Hellasian Star

  • Members
  • 4,640 posts

Posted 26 March 2007 - 13:34

Λοιπόν.. στο Forum Που μας δίνει τα direct d/l
http://www.animeternity.com/site/index.php?go=anime_downloads&anime=mushi-shi
έχει και άλλα εκει..

μου άρεσε πάρα πολύ η σειρά αυτή δεν τα έχω δει ακόμη όλα.

#15 NoDsl

NoDsl

    Ευκαιριακό Μέλος

  • Members
  • 442 posts

Posted 26 March 2007 - 13:34

Απο το τορρεντ που σου δίνω. seedαρε και λίγο όμως γιατί seedαρω μέρες τώρα. :P


EDIT!!! FOR THE LOVE OF GOD! βάλτε support για rar files. ΕΛΕΟΣ:shock:

Attached Files


Posted ImagePosted Image
She's incredible math (Scott Matthew & Tim Jensen - Lithium Flower)
Rather feel pain than nothing at all
(Three Days Grace - Pain)
Chains: Gainax tribute || Share_The_Rare