Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
- - - - -

Όταν διαλέγετε τα anime που θα δείτε...


  • Please log in to reply
65 replies to this topic

Poll: Όταν διαλέγετε τα anime που θα δείτε, πόσο συχνα τα διαλέγετε με βάση τη φήμη τους; (193 member(s) have cast votes)

Όταν διαλέγετε τα anime που θα δείτε, πόσο συχνα τα διαλέγετε με βάση τη φήμη τους;

  1. Σχεδόν ποτέ (28 votes [20.14%] - View)

    Percentage of vote: 20.14%

  2. Λίγες φορές (40 votes [28.78%] - View)

    Percentage of vote: 28.78%

  3. 50/50 (37 votes [26.62%] - View)

    Percentage of vote: 26.62%

  4. Συνήθως (25 votes [17.99%] - View)

    Percentage of vote: 17.99%

  5. Σχεδόν πάντα (9 votes [6.47%] - View)

    Percentage of vote: 6.47%

Vote Guests cannot vote

#1 kienzan

kienzan

    Anime Elite

  • Members
  • 1,251 posts

Posted 10 November 2006 - 16:44

Εγώ πάω στο λίγες φορές
Συνήθως παρακολούθω κατι επειτα απο πρώταση καποιου που γνωρίζω η επιδει είναι σχετικό με κάποιο αλλο anime που μου αρέσει.
Επίσεις πολύ συχνα βλέπω και random anime.
"Nανε καλα το ADN που με προμηθέυει με μπολικη σαβούρα για να δοκιμάσω τη τύχη μου 8D "
Posted Image


#2 Creteus

Creteus

    Jörmungandr

  • Members
  • 652 posts

Posted 10 November 2006 - 17:41

Εγώ πάω στο λίγες φορές
Συνήθως παρακολούθω κατι επειτα απο πρώταση καποιου που γνωρίζω η επιδει είναι σχετικό με κάποιο αλλο anime που μου αρέσει.
Επίσεις πολύ συχνα βλέπω και random anime.
"Nανε καλα το ADN που με προμηθέυει με μπολικη σαβούρα για να δοκιμάσω τη τύχη μου 8D "


Και εγώ τα ίδια

#3 Phantom Duck

Phantom Duck

    Platyrhynchos Kineticus

  • Retired Staff
  • 5,461 posts

Posted 10 November 2006 - 18:12

Στην αρχή όταν έβλεπα καλλές κριτικές για μια σειρά, και καλές βαθμολογίες στο ΑΝΝ, έτρεχα να την δω χωρίς δεύτερη σκέψη

Ύστερα όμως από κάτι τεράστιες απογοητεύσεις που έφαγα, αποφάσισα να μην δίνω σχεδόν καθόλου σημασία στις κριτικές, και να βλέπω κυρίως αυτά που αισθάνομαι πως θα μου αρέσουν

Edited by Phantom Duck, 16 December 2011 - 22:57.

E5VV38U.jpg


#4 Kresto

Kresto

    Σαρδέλα

  • Members
  • 301 posts

Posted 10 November 2006 - 18:31

Πολύ λίγο τώρα πια που έχω αρκετά. Στις αρχές άκουγα προτάσεις άλλων για anime γιατί δεν είχα δει κ πολλά, τώρα όμως ξέρω να διαλέξω μόνος μου.
Να πω κάτι αλλά μην με κράξετε το bleach δεν λέω καλό αλλά περίμενα να μ αρέσει πολύ περισσότερο :mellow:

#5 Κagouras

Κagouras

    monkey d. loufas

  • Members
  • 205 posts

Posted 10 November 2006 - 18:53

εκτος απο τα one piece,dragonball,naruto,bleach κοιταω παντα μονο την πλοκη ενος anime που με ενδιαφερει.
Posted Image
Πρωιν kakashi_sensei

#6 Petran79

Petran79

    YOU GET TO BURNING!

  • Review Team
  • 3,265 posts
  • LocationΘεσσαλονίκη

Posted 10 November 2006 - 20:00

συνήθως τα άγνωστα ή ξεχασμένα ανιμε και μάνγκα είναι αυτά που είναι καλά (δηλ. αυτά που έχουν λιγότερα από 100 hits ή κανένα) οπότε αυτά ψάχνω. Διαβαζω και reviews γενικώς οπότε ξέρω τι ακριβώς έχει ένα ανιμε που θα μου αρέσει ή όχι. Αλλιώς δε θα έβρισκα anime σα το Windy Tales ή Figure 17.


Ιδίως στα μάνγκα υπάρχουν κάτι πολύ ωραίοι τίτλοι που πρέπει να ψάξεις αρκετά για να τους ξετρυπώσεις. Πχ Milk Closet, Bokurano, Rubbers 7, Whisper of the Heart κλπ.

#7 Epinephrine

Epinephrine

    HMMY

  • Members
  • 442 posts

Posted 10 November 2006 - 22:45

Για μένα η φήμη λειτουργεί αρνητικά... Γιαυτό δν ασχολούμαι με τπτ παρά μόνο με τις εντυπώσεις που μου άφησαν τα επισόδεια
Cuz I'm praying for rain / And I'm praying for tidal waves /I wanna see the ground give
way.

I wanna watch it all go down. / Mom please flush it all away. /I wanna see it go right in and down.

I wanna watch it go right in. /Watch you flush it all away.

#8 Hazuki

Hazuki

    Anime Elite

  • Administrators
  • 2,741 posts

Posted 10 November 2006 - 23:23

Following the FIFO method 8) [όσο μπορώ δηλαδή, με κάποια διαλείματα από μερικές must σειρές :P ]
rsrGbGx.gif

#9 kienzan

kienzan

    Anime Elite

  • Members
  • 1,251 posts

Posted 10 November 2006 - 23:43

Εμμμ τι ακριβώς είναι το FIFO είπαμε :?
Posted Image


#10 Hazuki

Hazuki

    Anime Elite

  • Administrators
  • 2,741 posts

Posted 11 November 2006 - 00:56

First In First Out [τόσο απλό, ούτε σκέψη ούτε ψάξιμο :P ]
rsrGbGx.gif

#11 gohan-the mystic power

gohan-the mystic power

    .:LOST addict:.

  • Members
  • 1,006 posts
  • Locationhttp://www.quotes-sayings.net/ Find the best Quotes and Sayings and share them with Facebook and Twitter

Posted 11 November 2006 - 03:50

Μιας και δεν έχω διάθεση και χρόνο να βλέπω πολλά anime πάντα αποφασίζω ποιο θα αρχίσω ανάλογα με την δημοσιότητα και τον όλο σαματά που κάνει το κάθε anime δηλαδή για μια περίοδο όλοι έλεγαν ότι το The Melancholy of Haruhi Suzumiya είναι έπος και αντικαθιστά το NGE.Πως γίνετε να μην μου τραβίξουν την προσοχή τέτοιες αναφορές?Και μάπα να είναι το anime από την περιέργεια που θα έχω θα ΄κατσω να το δώ. ¶λλα anime που έχουν προκαλέσει τέτοιο σαματά και θέλω να δω?H&C,Ergo Proxy,NOEIN(άμα δεν το δω δεν θα ησυχάσω),Air,Planetes και πολλά άλλα.
http://www.quotes-sayings.net/ Find the best Quotes and Sayings and share them with Facebook and Twitter

#12 Dante80

Dante80

    (╯°□°)╯︵ ┻━┻

  • Retired Staff
  • 5,515 posts
  • Location今、そこにいる僕

Posted 11 November 2006 - 06:24

Εδω και ενάμιση χρόνο, ακολουθώ περίπου την οδό του συντρόφου L...ανηλεές ψάξιμο για να βρώ κάτι πραγματικά ενδιαφέρον...oh well, it's hard to be a dementia fan... :bleh:

Jh0Lmx3.png
.aNiMe//GR IRC Channel ~ Better than sex, batteries included.


#13 Elrik99

Elrik99

    Starting...

  • Members
  • 13 posts

Posted 11 November 2006 - 11:21

Χύμα στο κύμα forever! :clap:
Ούτως ή άλλως γούστα είναι αυτά ρε παιδιά :)
Βέβαια συνήθως βρίσκει κανείς στο internet πιο σύχνα τις "διάσημες" σειρές αλλά... :calm:
Posted Image

#14 picollomaster

picollomaster

    Starting...

  • Members
  • 24 posts

Posted 11 November 2006 - 14:06

Τις περισσοτερες φορες απλα ανοιγα το βαλιτσακι μου και διαλεγα εναν τιτλο στην τυχη...Τωρα που κατεβαζω ηδη εχω ψαξει λιγακι απο πριν (για να επιλεξω τι θα κατεβασω) οποτε εχω μια αρκετα καλη ιδεα για το τιτλο...

#15 samurai_pizza_dora

samurai_pizza_dora

    Just do it!

  • Members
  • 774 posts

Posted 16 November 2006 - 22:03

Xμμμ εχω μαζεψει πολύ υλικό που δεν εχω δει.Βεβαια δεν επιλεγω το anime που θα δω τόσο συχνα,εκτος απο κάποιες must-see σειρές.Απλα διαλέγω ενα anime απο τα κουτιά στην τύχη σχεδον.Η μόνη προυπόθεση είναι ο τύπος του να ταιριάζει στη διάθεσή μου.Και πιστεύω ότι σε πολλά τα anime υπάρχουν ενδιαφέροντα στοιχεία που έχουν υποτιμηθεί.Ωστόσο είμαι τόσο χαλαρή στις επιλογές μου όταν είμαι κουρασμένη και δεν έχω διαθεση να δω κάτι σοβαρό.Αλλα γενικά τα αισθητικά μου κριτήρια είναι πιο χαλαρά απο της πλειοψηφίας.
Δεν εννοω βέβαια ότι είμαι τόσο χαζή και απλά δεν μπορώ να αξιολογήσω κατι σωστά.Είναι θέμα φιλοσοφίας,πιστεύω ότι τη ζωή τη χαίρεσαι όταν ψάχνεις να βρεις ομορφιά ακόμη και εκεί που φαινομενικα ή και πραγματικά δεν υπάρχει.Αρκει να διασκεδάζεις.