Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
- - - - -

Πόσα Watt χρείαζεται ο υπολογιστής σας για να δουλέψει?


  • Please log in to reply
31 replies to this topic

#1 Uruz 7

Uruz 7

    Starting...

  • Members
  • 20 posts

Posted 29 October 2006 - 18:45

Στο site:
http://www.extreme.outervision.com/psucalculator.jsp
μπορείτε να μάθετε πόσα watt χρειάζετε να είναι το τροφοδοτικό σας για να λειτουργεί σωστά ο υπολογιστής σας. Με αυτόν τον τρόπο μπορείτε να αποφύγετε δυσάρεστες συναίπεις όπως κρασαρίσματα και μη λειτουργεία του υπολογιστή σας. Επίσης εαν αποφασίσετε να αλάξετε κάρτα γραφικών ή επεξεργαστή ή οποιοδίποτε άλλο περιφεριακό θα μπορείτε να ελένξετε αν το "σηκώνει" το τροφοδοτικό.
Hate the sin, love the sinner.
My List
Posted ImagePosted Image
Για όσους κομιξάδες Comicworld

#2 _GaARa_

_GaARa_

    stupidity isn't an excuse

  • Retired Staff
  • 809 posts

Posted 29 October 2006 - 19:36

Γνωστο λινκ :bleh: αλλα πολύ απαραίτητο.
Sticky λοιπόν,οποιαδηποτε απορια περι τροφοδοσιας
απο εδω και πέρα καλύτερα να γινεται εδω :happy2:

we are the things that go bump in the night....We are the reason you sleep with a night light...


#3 kenji

kenji

    Arbeit macht frei

  • Members
  • 82 posts

Posted 01 November 2006 - 18:13

Πέρα από αυτό το link να πάρετε και υπόψιν ότι η ονομαστική ισχύς ενός τροφοδοτικού δεν είναι πάντοντε πραγματική. Καλό είναι να παίρνετε ξεχωριστά κουτί (χωρίς τροφοδοτικό), και "επώνυμο" τροφοδοτικό (δε χρειάζεται να είναι το καλύτερο, μια μέσης ποιότητας μια χαρά είναι).
1million4disability: Υπογράψτε για την άρση των διακρίσεων εις βάρος των αναπήρων στην ΕΕ
Παράδειγμα προς μίμηση http://www.als-net.gr/
my blog: blog.e-healthgr
Posted Image

#4 Creteus

Creteus

    Jörmungandr

  • Members
  • 652 posts

Posted 01 November 2006 - 20:07

Πέρα από αυτό το link να πάρετε και υπόψιν ότι η ονομαστική ισχύς ενός τροφοδοτικού δεν είναι πάντοντε πραγματική. Καλό είναι να παίρνετε ξεχωριστά κουτί (χωρίς τροφοδοτικό), και "επώνυμο" τροφοδοτικό (δε χρειάζεται να είναι το καλύτερο, μια μέσης ποιότητας μια χαρά είναι).


Και αν προορίζεται για δυνατό Pc φροντίστε να βγάζει πολλά amber

#5 Ryuky

Ryuky

    Indictee, The

  • Members
  • 56 posts

Posted 02 April 2007 - 18:34

Για να δουλέψει καλήτερα θα χρειαζόταν 500watt (Βοήθησε αρκετά το link).<<

#6 dragoness_crysta

dragoness_crysta

    Hana Ishinomori

  • Members
  • 480 posts

Posted 08 September 2007 - 11:47

Με την αλλαγη της καρτας γραφικων που εκανα σε NVIDIa Geforce 7800 για AGP μου χρειαστηκε τροφοδοτικο 570 watt..πραγμα το οποιο και αγορασα...τωρα δουλευει μια χαρα....και εχω απιστευτα γραφικα στα παιχνιδια....:wooi2:
Some of us fall...some of fly...most of live to try....'till the edge of forever....

Posted Image

Galbadia Hotel | Crysta's blog-handmade creations

#7 Jiraiya

Jiraiya

    ビッグブレストジャンキー

  • Members
  • 2,573 posts

Posted 08 September 2007 - 11:49

Μήπως παραείναι πολλά;Εγώ με την 7900GTX και έχω 460Watt τροφοδοτικό.

Posted Image


#8 Darkchilde

Darkchilde

    Jedi Master

  • Members
  • 915 posts

Posted 08 September 2007 - 12:07

Ανάλογα τι έχεις επάνω στον υπολογιστή. Εγώ έχω 500 Watt τροφοδοτικό και είμαι μια χαρά με αυτό. Εαν όμως αλλάξω υπολογιστή ή βάλω κάτι ακόμα επάνω μάλλον θα χρειαστώ μεγαλύτερο.

#9 dragoness_crysta

dragoness_crysta

    Hana Ishinomori

  • Members
  • 480 posts

Posted 08 September 2007 - 17:08

Μη ξεχνας οτι ειναι για AGP και οχι για PCI, οταν ειχα το τροφοδοτικο των 480(νομιζω) watt που ηταν και μαρκα καψε με, μου δημιουργουσε προβλημα....πηρα λοιπον και ενα καινουριο και τωρα ολα καλα και ολα ωραια....
:byejg9::byejg9::byejg9:
Some of us fall...some of fly...most of live to try....'till the edge of forever....

Posted Image

Galbadia Hotel | Crysta's blog-handmade creations

#10 denisuki~

denisuki~

    Stronger than Darth Vapor

  • Members
  • 281 posts

Posted 09 September 2007 - 02:58

Γενικά ένα τροφοδοτικό καλής ποιότητας ονομαστικής ισχύος 400W και πάνω μπορεί να τραβήξει οτιδήποτε αυτή τη στιγμή.
"Those who say video games are bad for health are the same ones who say rock is satan's music"
- Shigeru Miyamoto

#11 Uruz 7

Uruz 7

    Starting...

  • Members
  • 20 posts

Posted 10 September 2007 - 16:16

Βασικά εγώ έχω 750αρι με το σύστημα που φενεται στο sig κάτω. Ποιος ξέρει, αύριο μεθαύριο κάνεις overclocking και sLI με 8800 και πάνε τα watt.
Hate the sin, love the sinner.
My List
Posted ImagePosted Image
Για όσους κομιξάδες Comicworld

#12 denisuki~

denisuki~

    Stronger than Darth Vapor

  • Members
  • 281 posts

Posted 11 September 2007 - 02:26

Βασικά εγώ έχω 750αρι με το σύστημα που φενεται στο sig κάτω. Ποιος ξέρει, αύριο μεθαύριο κάνεις overclocking και sLI με 8800 και πάνε τα watt.


Lol, δεν έχεις ιδέα από υπολογιστές προφανώς :Ρ
"Those who say video games are bad for health are the same ones who say rock is satan's music"
- Shigeru Miyamoto

#13 Uruz 7

Uruz 7

    Starting...

  • Members
  • 20 posts

Posted 11 September 2007 - 15:51

denisuki~: Lol, δεν έχεις ιδέα από υπολογιστές προφανώς :Ρ

Ευτυχώς που έχουμε και σενα για να μαθαίνουμε και εμείς οι καημένοι που δεν έχουμε ιδέα.
[Αντε γιατι χωρίς να γνωριζόμαστε σαν πολλές μπαρουφες να πετανε καμια φορά άλοι σε άλους]
Kαλά ρε θυρίο κατάλαβες μόνο και μόνο απο το τροφοδοτικό που έχω οτι είμαι ασχετος στους υπολογιστες ????
Hate the sin, love the sinner.
My List
Posted ImagePosted Image
Για όσους κομιξάδες Comicworld

#14 denisuki~

denisuki~

    Stronger than Darth Vapor

  • Members
  • 281 posts

Posted 11 September 2007 - 16:43

Ευτυχώς που έχουμε και σενα για να μαθαίνουμε και εμείς οι καημένοι που δεν έχουμε ιδέα.
[Αντε γιατι χωρίς να γνωριζόμαστε σαν πολλές μπαρουφες να πετανε καμια φορά άλοι σε άλους]
Kαλά ρε θυρίο κατάλαβες μόνο και μόνο απο το τροφοδοτικό που έχω οτι είμαι ασχετος στους υπολογιστες ????


Συγχώρα με αν διάβασα λάθος αλλά δεν είπες πως μπορεί να το φτάσεις στα όρια του με O/C της 8800; Επίσης δε δήλωσα πως είσαι άσχετος, λυπάμαι για την έκφραση που χρησιμοποίησα, απλά αναρωτήθηκα :)
"Those who say video games are bad for health are the same ones who say rock is satan's music"
- Shigeru Miyamoto

#15 Uruz 7

Uruz 7

    Starting...

  • Members
  • 20 posts

Posted 11 September 2007 - 21:54

Συγνώμη που και εγώ ήμουν λίγο απότομος, αλα δεν μπορείς να πεις σε ένα άτομο που δεν γνωρίζεις οτι είναι σε κάτι άσχετος. Δεν λέω οτι σπουδάζω και στο ΜΙΤ και οτι ξέρω τα πάντα απλώς να μην προτρέχουμε σε χαρακτηρισμους.

Posted Image

Να πως μπορεί να γίνει
Hate the sin, love the sinner.
My List
Posted ImagePosted Image
Για όσους κομιξάδες Comicworld