Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
- - - - -

Mozilla Firefox


  • Please log in to reply
62 replies to this topic

#31 dragoness_crysta

dragoness_crysta

    Hana Ishinomori

  • Members
  • 480 posts

Posted 02 March 2008 - 11:56

Sorry και παλι αλλα μου βγηκε αλλο προβλημα...
εντελως ξαφνικα το Kaspersky μου εβγαλε οτι το firefox.exe εχει riskware hidden object Και μου βγαζει τρεις επιλογες...το μονο που μπορω να κανω ειναι να το βαλω σε quarantine....αλλα δεν μπορω να καταλαβω γιατι μου το εβγαλε ξαφνικα?:emptyonexg1:

πηγα στο virus list και μου εβγαλε οτι ειναι ενα rootkit πoυ δεν μπορει ο windows task manager να κανει terminate..

τι γινεται σε αυτη την περιπτωση?
Some of us fall...some of fly...most of live to try....'till the edge of forever....

Posted Image

Galbadia Hotel | Crysta's blog-handmade creations

#32 zolitas

zolitas

    Anime Amateur

  • Members
  • 98 posts

Posted 02 March 2008 - 21:10

FoxyTunes - Control any media player while surfing the Web and more... epic σημερα το ανακαλυψα κ παιζω ολη μερα μαζι του. Η μονη χαζομαρα ειναι που δεν υποστηριζε τον πλεηερ που χρησιμοποιουσα κ αναγκαστηκα να αλλα3ω, αλλα χαλαλι.


----------------
Now playing: Boxcutter - Boxcutter Mix Oct07
via FoxyTunes

#33 dragoness_crysta

dragoness_crysta

    Hana Ishinomori

  • Members
  • 480 posts

Posted 07 March 2008 - 00:45

Εξακολουθω να εχω αυτο το προβλημα με το firefox....αναγκαστηκα να το απεγκαταστησω και να το ξανακανω install και εκει που ολα κυλουσαν ωραια και καλα το Kaspersky μου ξαναεβγαλε οτι το αρχειο firefox.exe εχει toolkit Μεσα και πρεπει να το κανω terminate η quarantine....

πως μπορει να βγει αυτο το toolkit?
Some of us fall...some of fly...most of live to try....'till the edge of forever....

Posted Image

Galbadia Hotel | Crysta's blog-handmade creations

#34 Adventurer

Adventurer

    Αιώνιος φοιτητής

  • Members
  • 2,983 posts

Posted 07 March 2008 - 18:07

Sorry και παλι αλλα μου βγηκε αλλο προβλημα...
εντελως ξαφνικα το Kaspersky μου εβγαλε οτι το firefox.exe εχει riskware hidden object Και μου βγαζει τρεις επιλογες...το μονο που μπορω να κανω ειναι να το βαλω σε quarantine....αλλα δεν μπορω να καταλαβω γιατι μου το εβγαλε ξαφνικα?:emptyonexg1:

πηγα στο virus list και μου εβγαλε οτι ειναι ενα rootkit πoυ δεν μπορει ο windows task manager να κανει terminate..

τι γινεται σε αυτη την περιπτωση?


Crysta, σιγουρεψου οτι οντως εχεις rootkit και αν ναι πες μας ποιον ακριβως τυπο εχεις (συμφωνα με το Kapersky). Οχι να σε αγχωσω αλλα απο τα οσα διαβασα με λιγο googling, τα rootkits δεν προσβαλουν απλα το browser σου αλλα ολο το λειτουργικο συστημα, και τα περισσοτερα ειναι παρα πολυ δυσκολο να βγουν...
Posted Image

#35 dragoness_crysta

dragoness_crysta

    Hana Ishinomori

  • Members
  • 480 posts

Posted 07 March 2008 - 23:28

Δυστυχως αυτη τη στιγμη ειμαι εκτος Αθηνων για να ξερω...γνωριζω ομως πολυ καλα οτι μου εχει βγαλει rootkit ΜΟΝΟ το αρχειο firefox.exe και το μονο που μπορω να κανω ειναι να το βαλω σε καραντινα και επειτα να το σβησω..πραγμα το οποιο δεν μπορω να κανω γιατι μετα δεν θα εχω firefox. αυτο που ειναι περιεργο ειναι οτι εσβηξσα και επειτα επανεγκατεστησα το προγραμμα και ενω στην αρχη ηταν ολα καλα μετα μου εβγαλε οτι ξαναυπαρχει το αρχειο rootkit μεσα στο firefox.exe. μαλλον θα εχει μπει μεσα στο λειτουργικο και πρεπει να κανω scan για να το ανιχνευσει, η θα πρεπει να ξανακατεβασω το firefox και να το εγκαταστησω απο την αρχη.

ειναι ενα προβλημα των τελευταιων 15 ημερων. Οταν σκαναρω το ιδιο το αρχειο firefox.exe μου βγαζει οτι ειναι καθαρο.:emptyonexg1:

τα εχω ψιλοπαρει στο κρανιο γιατι πριν κανω το uninstall μου δημιουργησε προβλημα γενικα ουτε σελιδα στο ιντερνετ δε μπορουσα να ανοιξω.
Some of us fall...some of fly...most of live to try....'till the edge of forever....

Posted Image

Galbadia Hotel | Crysta's blog-handmade creations

#36 dragoness_crysta

dragoness_crysta

    Hana Ishinomori

  • Members
  • 480 posts

Posted 11 March 2008 - 12:44

ΟΟΟκ.....δεν ξερω πως εγινε αλλα εμφανιστhke rootkit στο explorer.exe τωρα....
πραγματικα δεν ξερω πως να το βγαλω....
Some of us fall...some of fly...most of live to try....'till the edge of forever....

Posted Image

Galbadia Hotel | Crysta's blog-handmade creations

#37 Adventurer

Adventurer

    Αιώνιος φοιτητής

  • Members
  • 2,983 posts

Posted 11 March 2008 - 12:52

ΟΟΟκ.....δεν ξερω πως εγινε αλλα εμφανιστhke rootkit στο explorer.exe τωρα....
πραγματικα δεν ξερω πως να το βγαλω....

Γι'αυτο σου ειπα οτι αγχωθηκα οταν το εψαξα στο google, γιατι και αλλοι χρηστες ελεγαν οτι εμφανιζοταν σε καποιο προγραμμα (διαφορετικο ο καθενας) και μετα αρχιζε να εμφανιζεται και αλλου... Πολυ φοβαμαι οτι δεν υπαρχει ευκολος τροπος για να βγει... Δες τι λεει το αρθρο του Wikipedia για το θεμα.

Removing

Many hold this to be forbiddingly impractical. Even if the nature and composition of a rootkit is known, the time and effort of a system administrator with the necessary skills or experience would be better spent re-installing the operating system from scratch. Since drive imaging software makes the task of restoring a “clean” OS installation almost trivial, there is no good reason to try to dig a rootkit out directly. "I suppose traditional rootkits could be made to be as hard to remove as possible even when found, but I doubt there is much incentive for that, because the typical reaction of an experienced sysadmin on finding a rooted system is to save the data files, then reformat [and reinstall]. This is so even if the rootkit is very well known and can be removed 100%."Rootkit Question




Δυστυχως αυτο διαβασα και οπου αλλου κοιταξα, οποτε λυπαμαι που το λεω αλλα μαλλον πας για format...
Posted Image

#38 undertaker

undertaker

    The Dark Prince

  • Members
  • 9 posts

Posted 15 April 2008 - 18:21

Για τον firefox μπορείς να βάλετε τα addons:
  • adblock plus -Κάνετε εγγραφή στην easylist- (κόβει πολλές διαφημίσεις) και
  • filterset.G updater ( προσθέτει και extra list για links διαφημίσεων)
Επίσης μπορείτε να προσθέσετε και λεξικό. Το ενεργοποιείτε πηγαίνοντας σε ένα editor (και σε αυτόν που απαντάτε εδώ κάνει) και: δεξί κλικ -> languages (γλώσσες) -> en_el. Τώρα θα σας εμφανίζει υπογραμμισμένες τις ανορθόγραφες λέξεις όπως το Microsoft Word. Με δεξί κλικ πάνω στην κοκκινισμένη λέξη θα δείτε τις επιλογές για την σωστά ορθογραφημένη λέξη. Αν η λέξη δεν υπάρχει απλά την παραλείπετε ή επιλέγετε add to dictionary (προσθήκη στο λεξικό).

Επειδή το Ελληνο-Αγγλικό λεξικό (γιατί τα λεξικά υποστηρίζουν μόνο μια γλώσσα και μόνο ένα μπορείτε να ενεργοποιήσετε την φορά) δεν έχει ακόμα ανέβει στο mozilla addons πιθανόν λόγο της ανανέωσης που κάνουν το ανεβάζω προσωρινά εδώ(~3MB). (δεξί κλικ->save link as και ύστερα ανοίγετε το tools->add-ons και κάνετε drag and drop το .xpi πάνω στο παράθυρο και θα γίνει αυτόματα η εγκατάσταση)

Σημείωση: Είναι συμβατό μόνο με Firefox 2.x


#39 karkas

karkas

    Μελλοντικός Μονοσάνδαλος

  • Members
  • 261 posts

Posted 16 April 2008 - 12:28

Εγώ έχω το εξής πρόβλημα στο Firefox...το πατάω για να ανοίξει και δεν ανοίγει...
στον task manager δεν το βλεπω... και uninstall/install εκανα αλλα τζίφος...τι έγινε?

#40 phm

phm

    Anime Ghost

  • Members
  • 1,807 posts
  • LocationOn the boundary of life and death

Posted 17 June 2008 - 16:22

Λοιπόν σήμερα βγαίνει το καινούριο firefox και υπάρχει και αυτή η καμπάνια.

Άντε να δούμε πως θα τα πάει το firefox 3 :wooi2:
phmava.php

#41 neo^

neo^

    Anime Freak

  • Members
  • 424 posts

Posted 17 June 2008 - 16:43

Mηπως η τελευταια εκδοση του Mozzila εχει προβλημα?Δεν αναφερομαι για την 3.


Γιατι ειχα και εγω κατι προβληματα στο pc μου και αναγκαστικα να κανω format.
Posted Image

#42 RiDeLub

RiDeLub

    - ΡίΝΤεΛουμπ -

  • Members
  • 1,010 posts

Posted 17 June 2008 - 18:44

Στα Vista ο 3 μέχρι και το RC 3 μου κράσαρε συχνά πικνά.
Την 3 τελική την πέρασα το μεσημέρι και δεν την δοκίμασα ακόμα.

Στα XP θα κρατήσω για λίγο καιρό ακόμα την 2. Θέλω να περάσουν τα περισσότερα add-ons στον 3 πριν αλλάξω.

Ο 3 φαίνεται καλός αλλά το Noia theme δεν το έχει ακόμα, οπότε με χαλάει η εμφάνισή του.

- Επέζησα και εγώ από το φαγητό του Κ.Ε.Τ.Θ Αυλώνας -

Posted Image


#43 Adventurer

Adventurer

    Αιώνιος φοιτητής

  • Members
  • 2,983 posts

Posted 17 June 2008 - 18:59

Mηπως η τελευταια εκδοση του Mozzila εχει προβλημα?Δεν αναφερομαι για την 3.

Nope, εμενα μια χαρα μου δουλευει.
Posted Image

#44 Serestrum

Serestrum

    have to kill fast and bullets too slow

  • Members
  • 1,763 posts

Posted 17 June 2008 - 19:28

μι του....

αραγε θα αργησουν τα addons στον 3?...δεν εχω πολλα...αλλα δεν ξερω αν βγαινει μετα και ξαναμενει ο 2...

Spoiler: rainbows, bunnies and fluffy things


#45 neo^

neo^

    Anime Freak

  • Members
  • 424 posts

Posted 18 June 2008 - 12:57

Μονο εγω ειμαι ο γκαντεμης.....
Posted Image