Jump to content

Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!

Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.

Photo
* * * * - 3 votes

Ιδεοψυχαναγκαστικη Διαταραχη

• Please log in to reply
141 replies to this topic

#121 Erudinam

Erudinam

Anime Newbie

• Members
  • 43 posts

Posted 12 January 2021 - 18:47

Μπορεί κάποιος να μου σχολιάσει αυτό το πρόβλημα?

Όπως έχετε διαβάσει, έχω πρόβλημα τα τα τελευταία 2.5 χρόνια με το να φοβάμαι μήπως σπάσω, βιαστικές υπόσχεσεις στον Θεό/Θεούς οτι δεν θα κάνω την πράξη μιας ψυχαναγκαστικής τελετουργίας επειδή παλιά, ζητούσα τιμωρία σε περίπτωση που έσπαγα την υπόσχεση ωστε να χρησιμοποιήσω τον φόβο/απειλή της τιμωρίας για να εξαναγκάσω τον εαυτό μου να μην κάνει τις κουραστικές, ψυχαναγκαστικές τελετουργίες. Πχ είχα ψυχαναγκασμό να ελέγχω συνέχεια τον θερμοσίφωνα? Ε, έκανα υπόσχεση να μην τον ελέγχω ψυχαναγκαστικά. Δηλαδή, χαζές αθώες υποσχέσεις.Έφτασα σε σημείο να μην μπορώ να ζω ελεύθερος και να  αγχώνομαι ότι μπορεί να τις σπάσω κατα λάθος ή οτι θα σπάσω υπόσχεση την οποία δεν θυμάμαι. Πολύ ανησυχία και άγχος τα τελευταία 2.5 χρόνια σε σημείο που να έχω καταθλιψη και ψυχοσωματικά. Έβρισκα τρόπο να ηρεμώ τον εαυτό μου, λέγοντας πράματα τύπο " Είμαι άρρωστος και αυτές οι υπόσχεσεις δεν μετράνε. Δεν τιμωρήθηκα γιατί είναι αθώες υποσχέσεις"

Χθες, ήθελα να κατεβάσω ένα επεισόδιο από ένα site. Άρχισα να σκέφτομαι ότι μπορεί στο παρελθόν να είχα κάνει υπόσχεση και να ζήτησα τιμωρία και ότι δεν έπρεπε να κατεβάσω από το συγκεκριμένο. Ήμουν ήδη αγχωμένος και το ocd μου έλεγε να το κλεισω και να μην κατεβάσω. Ετσι και αλλίως δεν ήθελα να το κατεβάσω, απλά εψαχνα κάτι να περάσω την ώρα μου. μια ματια ετσι σε μερικες σκηνες φαση. Ήμουν ετοιμος να το κλείσω αλλά σκέφτηκα ότι αν το κλείσω θα είναι σαν να χάνω την μάχη με το ocd και ότι ίσως νιώσω χειρότερα αν το υπακούσω. Έτσι, απλά το αγνόησα και προσπάθησα να κατεβάσω αλλά τελικά, δεν λειτούργησε το download. Μετά από αυτό  άρχισα να αγχώνομαι.

Σκέφτηκα ότι ίσως οΙ Θεοί να μην έδειξαν την ίδια κατανόηση που έδειξαν όταν έσπαγα αθώες υπόσχεσεις, γιατί η συγκεκριμένη υπόσχεση (αν οντως την εκανα) είχε να κάνει με το ότι δεν θα κατεβάσω από το συγκεκριμένο site που κατα κάποιο τρόπο, ίσως, έχει να κάνει με κάτι παράνομο άρα αμαρτία. Οπότε, αν ανησυχούσα πολύ για αθώες υπόσχεσεις, τώρα αγχώνομαι για σπάσιμο υπόσχεσης που καταλήγει σε αμαρτία. Οπότε ανησυχώ μήπως οι Θέοι δέχτηκαν την συγκεκριμένη υπόσχεση μονο και μόνο επειδή μοιάζει πιο νορμαλ απο τις άλλες. Ανησυχώ μήπως υπάρχει κάποιος άγραφος κανόνας που να λέει ότι όποιος κάνει υπόσχεση σχετικά με το να μην αμαρτύσει και ζήτησει τιμωρία, θα τιμωρήθει. Στεναχωριέμαμι και νευριάζω με τον εαυτό μου επειδή σκέφτηκα να μην πατήσω να κατεβάσω αλλά σκέφτηκα ότι θα χάσω το round με το ocd μου και μιας και σκέφτηκα ότι οι ψυχαναγκαστικές υπόσχεσεις δεν μετράνε, βιαστικά πάτησα να κατεβάσω. Ευτυχώς, δεν κατέβασε (μαλλον ειχε προβλημα το site). Πάλι αγχώνομαι ότι και μονο που πάτησα να κατέβει ήταν αρκετό για να κάνω κάτι λάθος.

Δεν θυμάμαι να έκανα τέτοια υπόσχεση αλλά αν σκεφτώ ότι υπάρχει πιθανότητα να έκανα μία τέτοια υπόσχεση θα ήταν ένα τρομακτικό σενάριο. Εδώ ανησυχούσα για τις αθώες? αν το υποθετικό σενάριο είναι αληθινό, τότε θα πρέπει να ανησυχήσω περισσότερο για μια υπόσχεση που μοιάζει πιο νορμαλ και οδηγεί σε αμαρτία. Σπασμένη υπόσχεση που οδηγεί σε αμαρτία με κάνουν να στεναχωριέμαι παραπανω. Το θέμα είναι ότι ξέρω ότι ακόμη και αν έκανα μια τέτοια υπόσχεση, ξέρω ότι είναι ψυχαναγκαστική δηλαδή δεν ήθελα να την κάνω. Είναι όμως, αρκετό αυτό για τους Θεούς για να θεωρήσουν την υπόσχεση ότι δεν μετράει? Τόσες φορές έχω πεί ότι ΟΛΕΣ οι υποσχέσεις είναι ψυχαναγκαστικές και εμφανίζονται λόγω πίεσης/άγχους. Απλά ανησυχώ ότι επειδή εμπλέκεται η αμαρτία σε αυτην την ΥΠΟΤΙΘΕΜΕΝΗ υπόσχεση. μήπως έκανα κάποιο μέγαλο λάθος που προσπάθησα να κατεβάσω από το συγκεκριμένο site (ασχετα που τελικα δεν κατεβασε)

Ο λόγος που άγχωνομαι είναι γιατί ανησυχώ για μια συγκεκριμένη τιμωρία, η οποία είναι αόρατη. Θα νομίσετε ότι τρολάρω αλλά φοβάμαι οτι στην συγκεκριμένη υπόσχεση ( αν και ειναι πολυ απιθανο) μπορεί να ζήτησα να γίνω πιο άσχημος αλλά να μην μπορώ να δω την ασχήμια ενώ όλοι οι άλλοι θα την βλέπουν! Θα σας πω ίσως ένα παρόμοι παράδειγμα. Φανταστείτε κάποιον να ζητάει ως τιμωρία να γινει φαλακρος αλλα να μην μπορεί να το δει σε περίπτωση που κατεβάσει από το ένα συγκεκριμενο site. κατεβάζει γιατί νομίζει ότι ολα αυτα τα ψυχαναγκαστικα δεν μετρανε. Ανησυχεί οτι μπορεί να έγινε φαλακρός, όταν βλέπει τον εαυτό του στον καθρεφτη βλέπει ότι τα μαλλιά του είναι ίδια οπως πάντα αλλά οι άλλο βλέπου ότι είναι φαλακρός. Μόνο αυτός δεν μπορεί να το δεί.

Πιστεύετε ότι αν κάποιος έκανε μια τέτοια υπόσχεση και ζητούσε αυτην την τιμωρία, είτε είναι ocd είτε όχι, θα τιμωρούνταν με αυτό που ζήτησε?

Θέλω και σοβαρές αλλά και τρολιαρικες απόψεις. Πιστευώ τα αστεία σχόλια στο πρόβλημα μου θα με κάνουν να γελάσω και να καταλάβω ότι αυτό που σκέφτομαι ίσως είναι όντως κάτι παραλογο που δεν θα έπρεπε να με στεναχωρεί.

Edited by Erudinam, 12 January 2021 - 19:17.

wdasa.png

#122 Hazuki

Hazuki

Anime Elite

• Administrators
  • 2,590 posts

Posted 12 January 2021 - 22:40

Καταρχάς, πιστεύεις στο Θεό κι αν ναι σε ποιο/ποιους; Ρωτάω γιατί από ότι φαίνεται τον/τους χρησιμοποείς σαν το απόλυτο ον που μπορεί να φέρει την τιμωρία πάνω σου ώστε να κρατάς τον ευατό σου υπό έλεγχο. 

rsrGbGx.gif

#123 GhostPrince

GhostPrince

夢遊病者

• Members
  • 2,126 posts
  • Location ・ω・ 

Posted 12 January 2021 - 23:21

Αυτη την αντιλειψη την εχουν πολλοι hard core χριστιανοί εντομεταξυ,να εχουν στησει μια δικια τους αντιλειψη για τον Θεο ως τον απολυτο θαυματιυργο και τιμορο, κυριως τιμορό δηλαδη, για τους αλλους, αλλα και για τον εαυτό τους αν κανουν κατι που ξεφευγει απτα ορια που χουν οι ιδιοι θεσει. Ειναι μαγικό καθε φορα να συναντας τετοιους ανθρωπους, σα να ζουνε σε μια αλλη παράλληλη διάσταση που δεν εχει κ τοσο σχεση με τον κοσμο μας... Παραλογισμός μεν αλλα τοσο καλοστημενο στο κεφαλι τους που δεν χωρα κενο, κιαν προσοαθισει κανεις να μπει στο χωρο σκέψης τους συνηθως θα βγει αυτος ως ο παρανοϊκος XD

Διαβαζω κατα καιρους ρα σχολια, εχουν ενδιαφέρον μερικά.

Edited by GhostPrince, 12 January 2021 - 23:25.

フカフカ

#124 Lord Leon

Lord Leon

Immortal Esper

• Members
  • 720 posts

Posted 13 January 2021 - 09:27

Eχεις κανει ενα σημαντικο λαθος νομιζω.

Πας να κοροιδεψεις το ocd χρησιμοποιώντας υποσχεσεις και θεους. Αν ενα πραμα εμαθα καλα στα μαθηματα που εκανα, ειναι οτι το ocd ειναι ακριβως οσο εξυπνο εισαι και συ. οποτε σου λεει τωρα "δε θες να σε γαμησω εγώ; fine κατσε πιες τονα απο τους θεους και τις υποσχεσεις σου τωρα". Οποτε καταληγεις εκει που θα κατεληγες και αν δεν το εκανες, συν το εξτρα αγχος.

Αν θες να ηρεμησεις λογικα πρεπει να δεις κανα ψυχιατρο οπου λογικα θα σου γραψει ενα κυκλο απο καποιο ssri πρωτα ωστε να επανελθει ο εγκεφαλος σου στην προηγουμενη, ηρεμη κατασταση του. Και παραλληλα θεραπεια. Αν και παιζει να εισαι οκ και χωρις τα χαπια απλά θα ειναι μαλλον πιο δυσκολο στην αρχη. Δεν ξερω.

Αφου εισαι οκ με τα αγγλικα αμα θες θα σου στειλω καποιους να τσεκαρεις που κανουν ονλαιν απο Αγγλία. Θα ειναι λιγο πιο ακριβοι απο ελλαδα αλλα λογικα θα ξεμπερδεψεις σε λιγοτερο απο δεκα συνεδρειες που Ελλαδα δεν πολυπαιζει XD. Οποτε συνολικα σου ερχεται απειρως πιο φτηνα.

Let me know.

stasou%2520mygdala.jpg

#125 Erudinam

Erudinam

Anime Newbie

• Members
  • 43 posts

Posted 13 January 2021 - 11:57

Μερικες φορές σκέφτομαι ότι το καταλαβαίνω να επιλέξει κάποιος να μην πιστέψει στον Χριστό ή σε κάποια άλλη θρησκεία, αλλά δεν σκέφτηκαν/ανησύχησαν ότι μπορεί να υπάρχει κάποιος Θεός ή Θεοί που δεν αναφέρονται σε κάποια θρησκεία? Μου κάνει λίγη εντύπωση πως κάποιος άνρθωπος μπορεί να ζήσει χωρίς να έχει αυτήν την ανησυχία.

wdasa.png

#126 GhostPrince

GhostPrince

夢遊病者

• Members
  • 2,126 posts
  • Location ・ω・ 

Posted 13 January 2021 - 12:48

Σε αντιθεση με πιστους αλλων θρησκειών κανετε αυτο το απιστεφτο ομως, δλδ γιατι πρεπει να εχει ο οποιος θεος τον ρολο του τιμουρου και πρεπει να τον φοβασαι ή να σε καταπιεζει; Περα απο χριστιανους κ μωαμεθανούς δν μπορώ να σκεφτω αλλες θρησκειες με τοσο αρωστημενη φαντασία. Που δεν ειναι η καν θρησκεια δλδ γτ ο χριστιανισμός εντελεως άλλα λεει αλλα λέμε...κτ παει πολυ λαθος με τους ακολουθους κ τις παρερμηνείες τους.

Θεος και να υπάρχει γενικότερα, πλαστης του σύμπαντος βασικα οχι θεος, για μενα δεν εχει λογική να χει τετοιο ρολο και δεν θα πρεπε να χρησιμοποιείται ετσι, δεν ειναι εκει για να τιμωρει και να σε μπλοκαρει αλλά για να σου δινει κινητρο να προχωρας I guess ή να σου μειωνει τους φοβους οχι να τους αυξάνει αλλιώς καλυτερα να μη πιστεύεις και μακριά αν σε δηλητηριάζει τόσο αυτη η σκεψη μιας τέτοιας ύπαρξης.
フカフカ

#127 Hazuki

Hazuki

Anime Elite

• Administrators
  • 2,590 posts

Posted 13 January 2021 - 15:45

Μερικες φορές σκέφτομαι ότι το καταλαβαίνω να επιλέξει κάποιος να μην πιστέψει στον Χριστό ή σε κάποια άλλη θρησκεία, αλλά δεν σκέφτηκαν/ανησύχησαν ότι μπορεί να υπάρχει κάποιος Θεός ή Θεοί που δεν αναφέρονται σε κάποια θρησκεία? Μου κάνει λίγη εντύπωση πως κάποιος άνρθωπος μπορεί να ζήσει χωρίς να έχει αυτήν την ανησυχία.

Ναι αλλά δεν απάντησες όντως πιστεύεις, πας εκκλησία, κάνεις νηστεία και κοινωνάς;

rsrGbGx.gif

#128 Erudinam

Erudinam

Anime Newbie

• Members
  • 43 posts

Posted 13 January 2021 - 16:12

όχι νομιζω δεν ειμαι πια τόσο ΧρΙστιανός. αλλα ίσως γίνω οταν ηρεμησω απο αυτην την διαταραχη.

wdasa.png

#129 Hazuki

Hazuki

Anime Elite

• Administrators
  • 2,590 posts

Posted 13 January 2021 - 16:37

Αφού δεν πιστεύεις τελικά γιατί χρησιμοποιείς τον θεό σαν μέσο τιμωρίας; Νταξ δεν είναι ότι θα συζητήσουμε εδώ και θα σταματήσεις να το κάνεις απλά γιατί;

rsrGbGx.gif

#130 Erudinam

Erudinam

Anime Newbie

• Members
  • 43 posts

Posted 13 January 2021 - 16:47

γιατι δεν ξερω αν υπάρχει Θεός ή όχι οποτε το μυαλο μου φτιαχνει φανταστικα/υποθετικα σεναρια.

wdasa.png

#131 Petran79

Petran79

YOU GET TO BURNING!

• Review Team
  • 3,228 posts
  • LocationΘεσσαλονίκη

Posted 14 January 2021 - 10:14

Ένα πράγμα μόνο. Μην κάνεις ποτέ το λάθος να μπλέξεις με σκληροπυρηνική θρησκεία ή παραθρησκευτικες οργανώσεις. Θα σε κάνουν ακόμα χειρότερα.

#132 Erudinam

Erudinam

Anime Newbie

• Members
  • 43 posts

Posted 14 January 2021 - 13:58

γιατι πιστευετε κάποιοι ανθρωποι πιστεύουν τόσο πολυ?

wdasa.png

#133 GhostPrince

GhostPrince

夢遊病者

• Members
  • 2,126 posts
  • Location ・ω・ 

Posted 14 January 2021 - 18:51

Ανασφαλεια, φοβο, αναγκη να πιστεψουν σε κατι για να νιωσουν ασφαλεια και δν ειχαν ποτε κτ αλλο ανάλογο, ανάγκη ενταξης σε μια ομαδα ομοίων, γτ οπως κ να το κανουμε εχει κ τα συμφέροντα της η καθε εκκλησια ή ιερατείο, προωθεί κοσμο κ κοσμακι...εχει τη δυναμη της...
Γενικα πολλοι λογοι για να χωθει καποιος, πλας πλυση εγγεφαλου ειδικα αν εχει γεννηθεί κάποιος και σε τετοιους κύκλους...

Edited by GhostPrince, 14 January 2021 - 18:52.

フカフカ

#134 Erudinam

Erudinam

Anime Newbie

• Members
  • 43 posts

Posted 15 January 2021 - 15:40

Νομίζω, εδώ και καιρό, ίσως και 1-2 χρόνια, που και που στο άκυρο, σκεφτόμουν ποιοι ελληνεςμ εταγλωτιστές θα μπορούσαν να μεταγλωτίσουν 2 ήρωες απο videogames που μου αρεσαν. Φαντάστηκα 2 μεταγλωτιστές και ο ένας μάλιστα θα ταίριαζε παρα πολυ με βαση τις αγγλικες φωνές. Αυτην την σκέψη την φανταζόμουν να την μοιράζομαι με 2 φίλους μου. Νομίζω, απλα το φανταζόμουν, κυρίως, γιατί αυτοι οι 2 δεν ήξεραν απο μεταγλωτίστες τότε. Για κάποιο λόγο, νομίζω, καθε φορα που το σκεφτόμουν, ερχόταν ένα αρνητικό συναίσθημα τύπο

"δεν πρέπει να το σκεφτώ ή να μοιραστω την σκεψη μου με αυτους τους 2 φίλους γιατι μπορει να υπάρχει υπόσχεση" κάτι τέτοιο.

Χθες μιλούσαμε και είχα νευριάσει λίγο με έναν άλλο ψυχαναγκασμό και με το που μου ήρθε αυτή η σκέψη (με την μεταγλώτιση) αμέσως, σαν νορμαλ ανθρωπος, την μοιραστηκα με τους 2 φίλους μου. Δηλαδή, αγνόησα τον ψυχαναγκασμό που μου έλεγε "δεν πρέπει"

Ενιωσα καλα. Τώρα, ομως, από χθες, αναλύω για ποιο λόγο, αρκετές φόρες, είχα συνδέση το αρνητικο συναίσθημα "δεν πρεπει" με αυτή την συγκεκριμένη σκέψη (μεταγλωτιση). Δεν θυμαμαι. Δεν θυμαμαι καμια υπόσχεση. Μόνο ένα αρνητικο "δεν πρεπει" που μου είχε έρθει αρκετες φορές όταν το σκεφτόμουν. Ανησυχώ μήπως έκανα κάποια υπόσχεση και δεν την θυμάμαι αλλα την θυμάται το υποσυνείδητό μου. Κατα πάσα πιθανότητα δεν έκανα, αλλά το ότι πιθανόττα ,συνέχεια έλεγα "δεν πρέπει" σε αυτήν την σκέψη, έχει κάνει το όλο πραμα αγχωτικό. Αισθάνομαι λες και έκανα κάτι λάθος. Στην αρχή αισθάνθηκα ωραία γιατι επιτέλους είχα μια παρόρμηση να μοιραστώ κάτι και χωρις καν να το αναλυσω, αμέσως έκανα αυτό που ήθελα. σαν νορμαλ, ελευθερος ανθρωπος.

Ειχα κουραστει το μυαλο μου να ειναι σε alert και αν πρεπει να αναλυω και να σκεφτομαι τις κινησεις/σκέψεις μου. Ήθελα να ειμαι ελευθερος. και τωρα αγχώνομαι.

wdasa.png

#135 Erudinam

Erudinam

Anime Newbie

• Members
  • 43 posts

Posted 15 January 2021 - 18:05

ΘΑ ΤΑ ΣΠΑΣΩ ΟΛΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ

wdasa.png