Jump to content

Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!

Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.

Photo
* * * - - 2 votes

Ιδεοψυχαναγκαστικη Διαταραχη

• Please log in to reply
71 replies to this topic

#1 Erudinam

Erudinam

Anime Newbie

• Members
  • 38 posts

Posted 08 April 2020 - 10:03

Πάσχω απο ocd. εχει κανεις την ιδια ασθενεια?

wdasa.png

#2 0neZ

0neZ

Commander

• Members
  • 233 posts
  • Locationearth

Posted 08 April 2020 - 11:00

πιστευω οι περισσοτεροι ανθρωποι το εχουν σε μικρο βαθμο τουλαχιστον, τωρα αμα φτανει σε σημειο να σου δυσκολευει την ζωη ειναι αλλο θεμα, πολλοι το περνουν και στην πλακα και λενε (το ocd μου θελει να τα εχω ετσι τα πραγματα πχ) αλλα υπαρχουν ακραιες περιπτωσεις που πραγματικα δεν μπορεις να ζησεις φυσιολογικα. μια πολυ ωραια ταινια σε κωμικο κλημα ειναι το toc toc στο νετφλιξ με αυτο το θεμα. Επισης καλο ειναι να μην κανουμε αυτοδιαγνωση σε τετοια θεματα και να ζηταμε την συμβουλη ενως ειδικου.  :riiight:

latest?cb=20130808020445

Spoiler:

#3 Erudinam

Erudinam

Anime Newbie

• Members
  • 38 posts

Posted 08 April 2020 - 16:08

οι ψυχαναγκασμοι μου εχουν να κανουν με την θρησκεια. καποτε πιστευα πολυ. τωρα πια σταματησα. μου εχει γραψει ο ιατρος χαπια αλλα δεν τα παιρνω.

wdasa.png

#4 Dante80

Dante80

(╯°□°)╯︵ ┻━┻

• Retired Staff
  • 5,511 posts
  • Location今、そこにいる僕

Posted 09 April 2020 - 07:53

οι ψυχαναγκασμοι μου εχουν να κανουν με την θρησκεια. καποτε πιστευα πολυ. τωρα πια σταματησα. μου εχει γραψει ο ιατρος χαπια αλλα δεν τα παιρνω.

Έχουν κακές παρενέργειες; Ένας στο φιλικό μου περιβάλλον είχε διαγνωσθεί με OCD πριν χρόνια, αν θυμάμαι καλά είχε πάει σε δύο γιατρούς. Ο δεύτερος του έγραψε χάπια που αναστέλλουν την σερετονίνη, και τα παίρνει έκτοτε με πολύ καλά αποτελέσματα.

Jh0Lmx3.png
.aNiMe//GR IRC Channel ~ Better than sex, batteries included.

#5 Erudinam

Erudinam

Anime Newbie

• Members
  • 38 posts

Posted 10 April 2020 - 10:09

ο ιατρος μου ειχε πει ειναι η μονη λυση αλλα ο αδερφος μου προτεινει να μην τα παρω.

wdasa.png

#6 Dante80

Dante80

(╯°□°)╯︵ ┻━┻

• Retired Staff
  • 5,511 posts
  • Location今、そこにいる僕

Posted 10 April 2020 - 19:21

Συνήθως σε αυτές τις περιπτώσεις, είναι καλό να ακούμε τον γιατρό μας. Δεν νομίζω πως μια δοκιμή θα πείραζε. :riiight:

Jh0Lmx3.png
.aNiMe//GR IRC Channel ~ Better than sex, batteries included.

#7 Erudinam

Erudinam

Anime Newbie

• Members
  • 38 posts

Posted 13 April 2020 - 21:51

Πριν δυο χρονια, ειχα ως ψυχαναγκασμο να ελεγχω ξανα και ξανα αν εκλεισα τον φουρνο ηή τον θερμοσιφωνα πριν φυγω απο το σπιτι. Ειχα κουραστει τοσο πολυ απο αυτο, που αποφασισα να κανει υποσχεση σε καποιον Θεό να μην ελεγχω ψυχαναγκαστικα αυτα. Εκανα υπποσχεση επειδη απλα ηθελα να αναγκασω τον εαυτο μου με τον φοβο της υποσχεσης, να μην λειτουργω ψυχαναγκαστικα. Καθε φορα που ο ψυχαναγκασμος μου ελεγε να ελεγξω θερμοσιφωνα, απλα προσπαθουσα να θυμηθω αν τον ειχα κλεισει. αν μπορουσα καπως να θυμηθω, τοτε δεν ηλεγχα λογω της υποσχεσης παρολο που ο ψυχαναγκασμος επεμενε. αν ειχα ελεγξει και απλα δεν θυμομουν τοτε ημουν ελευθερος να ελεγξω. Σημερα, ειχα να λανω μια ασχετη τελετουργια. Για να γινει η τελετουργια του ψυχαναγκασμου επρεπε να ειναι βγαλμενη η πριζα του λαπτοπ. την εβγαλα βιαστικα και ημουν ετοιμος να κανω την νεα τελετουργια. ξαφνικα, ο ψυχαναγκασμος με σταματησε σε δυο δευτερολεπτα και μου προτεινε να τσεκαρω σν οντως ειχα βγαλει την πριζα. εγω απλα κοιταξα για να το επιβεβαιωσω ενω ημουν σιγουρος διοτι πριν δυο δευτερολεπτα την εοχα βγαλει. Ηταν σαν αντανακάστλικο. ενω ηξερα οτι την εβγαλα, δεν προλαβα να σκεφτω και να πω "κατσε. αφου μολις τωρα την εβγαλα γιατι να ελεγξω; και δεν πρεπει να ελεγξω ψυχαναγκαστικα επειδη εκανα υποσχεση" αν προλαβαινα να θυμηθω την υποσχεση δεν θα ηλεγχα αλλά δεν προλαβα γιατι κοιταξα αμεσως, απο αντανακλαστικα, χωρις να θυμαμαι καν την υποσχεση. για την ακριβεια, δεν θυμαμαι καν αν ειχα κανει ποτε υποσχεση για το λαπτοπ ή ηταν μονο για τον θερμοσιφωνα.

Edited by Hazuki, 14 April 2020 - 08:57.
Στο έκανα merge με το συγκεκριμένο θέμα μιας και που αφορά το ίδιο ζήτημα.

wdasa.png

#8 Erudinam

Erudinam

Anime Newbie

• Members
  • 38 posts

Posted 14 May 2020 - 17:05

παιδια δεν ειμαι καλα.

υποφερω απο ιδεοψυχανγκαστικη διαταραχη που σχετιζεται με την θρησκεια. ο φοβος μου εχει να κανει με το να κανω καταλαθος υποσχεσεις στον Θεό ετσι στο ακυρο.

το εχω 2 χρονια. καθε μερα προσευχομαι ανα 5 λεπτα για το οτι δεν κανω υποσχεσεις και οτι ειναι απλα σκεψεις χωρις την θεληση μου λογω της ασθενειας. σαν να λες στον εαυτο σου "δεν πρεπει να σκεφτω εναν ροζ ελεφαντα" και τον σκεφτεσαι συνεχεια. το ιδιο ειναι με την ασθενεια μου αλλα εχει να κανει με δηθεν κακιες προσευχες-υποσχεσεις στον Θεό.

σημερα, ηθελα να γραψω κατι στο reddit και ξαφνικα, στο ακυρο πεταχτηκαν καποιες σκεψεις χωρις την θεληση μου περι υποσχεσης στον Θεό. υποσχεση δηλαδη οτι δεν πρεπει να γραψω αυτο που θελω να γραψω γιατι μπορει να γινει καποια τιμωρια αν την σπασω και το γραψω. ηταν απλα μια σκεψη που κρατησε 1 δυετερολεπτο.

τετοιες παρομοιες, ακυρες σκεψεις τις εχω καθημερινα τα τελευταια 2 χρονια. αλλες φορες ειναι πιο εντονες αλλες φορες πιο ακυρες.

αγχωθηκα, αν και ηξερα οτι ηταν σκεψεις χωρις την θεληση μου και οτι ημουν ελευθερος να κανω οτι θελω.

αποφασισα να ζητησω σημαδι απο τον Θεό οτι αυτες οι προσφατες σκέψεις δεν μετρανε ωστε να νιωθω 100% σιγουρος.

ξαφνικα, η ασθενεια μου δεν με αφηνε να ζητησω σημαδι με την δικαιολογια οτι σημαδι απο τον Θεό πρεπει να ζηταω μονο οταν οι σκεψεις αυτες ειναι πιο εντονες. αυτες δεν ηταν τοσο και το ηξερα αλλα απο την αλλη δεν μπορουσα να το αφησω ετσι. αγχωνομουν.

ξαφνικα, για να πεισω τον εαυτο μου οτι αυτες οι σκεψεις ηταν πιο εντονες απο οτι ηταν (για να ζητησω σημαδι ωστε να ησυχασω) προσευχηθηκα φευγαλεα στον Θεό και του είπα οτι πρεπει να ζητησω σημαδι γιατι αυτες οι τρομακτικες σκεψεις που ειχα προηγουμενως, ηταν εντονες και εγιναν με την θεληση μου, και αυτοματα, της αναπαρηγαγα ξανα. Ολο αυτο κρατησε λιγοτερο απο 1 δευτερολεπτο.

συνειδητοποιησα το λαθος μου. δηλαδη, ειπα στον Θεό οτι οι σκεψεις χωρις την θεληση μου, που εγιναν προηγουμενως,( περι υποσχεσης και τιμωριας) ηταν με την θεληση μου, μονο και μονο, για να πεισω τον εαυτο μου και να κοροιδεψω την ασθενεια μου, ωστε να μου επιτρεψει να ζητησω σημαδι απο τον Θεό για να επιβεβαιωσω οτι ηταν χωρις την θεληση μου? το ξερω ειναι μπερδεμα.

το θεμα ειναι δεν θυμαμαι καν τι ειπα στον Θεό. απλα λογω του αγχους, απλα ειπα στον Θεό κατι τυπου οτι ηταν με την θεληση μου ολα αυτα και εξαιτιας αυτου μπορω να ζητησω δικαιολογημενα σημαδι.

απλα δεν ξερω αν αυτο που ειπα ηταν με την θεληση μου ή απλα μια ανεξελεγκτη αντιδραση του υποσυνειδητου μου.

wdasa.png

#9 Erudinam

Erudinam

Anime Newbie

• Members
  • 38 posts

Posted 15 May 2020 - 07:35

ειπα στον Θεό οτι οι intrusive thoughts ειναι με την θεληση μου. το ειπα αυτο γιατι ξεχαστηκα και για κατι ψυχαναγκαστικους λογους. ηταν απλα μια φευγαλεα σκεψη. δεν ξερω αν την εννοουσα. γγια την ακριβεια δεν θυμαμαι ακριβως αλλα το υποσυνειδητο το θυμαται. δηλαδη, τοσους μηνες προσευχομαι οτι αυτα εινα πραματα που δεν τα θελω, ουτε τα ελεγχω και τωρα λογω ψυχαναγκαστικης πιεσης, ειπα οτι τα εννοω; και μαλιστα προσποιηθηκα οτι τα εννοω αν θυμαμαι καλα. ολο αυτο κρατησε μονο 1 δευτερολεπτο. το θεμα ειναι πως δεν ξερω αν το εννοουσα ή οχι. απο την μια λεω, δεν το εννοουσα. αποκλειεται να ελεγα κατι τετοιο. απο την αλλη, θυμαμαι και την προσποιηση και το κινητρο που με εκανε να το πω. λες και τα ξεχασα ολα και ρισκαρα να το πω.

Edited by Hazuki, 15 May 2020 - 08:45.
Μεταφέρθηκε από Black Hole.

wdasa.png

#10 ge0__

ge0__

Starting...

• Members
  • 23 posts

Posted 19 May 2020 - 12:56

Μπρο τι φάση;

#11 mono

mono

Ελιτίστρια

• Global Mods
  • 4,147 posts

Posted 19 May 2020 - 13:36

@ Erudinam

Καταλαβαίνω ότι δεν περνάς και ιδιαίτερα καλά... Δεν θα σου πω κάτι που δεν έχεις ξανακούσει αλλά άκου το και από μένα. Η ψυχική υγεία είναι το ίδιο σημαντική με τη σωματική. Αν είχες σπάσει το πόδι σου και σου έδινε ο γιατρός συμβουλές και αγωγή θα άκουγες το γιατρό ή τον αδερφό σου/ γονείς/ φίλους/ αγνώστους?

Όπως συμβαίνει συχνά και με τα σωματικά προβλήματα η αγωγή που σου δίνει ένας γιατρός μπορεί να μην είναι η ιδανική ή να μην τα βρίσκεις με τον ψυχίατρο/ψυχολόγο σου. Η λύση δεν είναι να τα παρατήσεις αλλά να συνεχίσεις μέχρι να βρεις τον κατάλληλο γιατρό και την κατάλληλη αγωγή. Ρώτα τους ειδικούς μέχρι να βρεις αυτό που θα σε βοηθήσει/ ανακουφίσει.

Δεν θεωρώ ότι άσχετοι άνθρωποι στο ιντερνετ μπορούν να σε βοηθήσουν ουσιαστικά ίσα ίσα μάλιστα ο καθένας μπορεί να λέει το μακρύ του και το κοντό του και να σε μπερδεύουν περισσότερο. Όμως ποιά είμαι εγώ να σου πω να μην μοιραστείς μαζί μας τα προβλήματά σου? Το topic θα παραμείνει ανοιχτό με την επιφύλαξη ότι αυτά που γράφονται εδώ δεν είναι επαγγελματικές συμβουλές ούτε υποκατάστατο επαγγελματικής ιατρικής βοήθειας.

Σου εύχομαι από καρδιάς να βρεις την κατάλληλη βοήθεια και να αισθανθείς καλύτερα.

xbJ3b2w.jpeg

#12 Hazuki

Hazuki

Anime Elite

• Administrators
  • 2,554 posts

Posted 19 May 2020 - 14:00

Μπρο τι φάση;

Βάλε κι εσύ ένα avatar, να μην είσαι με το default!  :8):

rsrGbGx.gif

#13 Erudinam

Erudinam

Anime Newbie

• Members
  • 38 posts

Posted 01 June 2020 - 19:46

βασικα μοιαζει οτι τρολαρω αλλα δεν.

εχω κατακλυσει το reddit με τα ψυχολογικα μου.

και σημερα παλι χαλια.

καποτε, ειχα εναν ψυχαναγκασμο που μου λεγε

ocd: πρεπει να γυρισεις σπιτι για να παρεις χαρτοπετσετες μαζι σου.

ημουν αγχωμενος, σχεδον ζαλισμενος. και το ocd με επριζε. ¨"γυρνα πισω" γυρνα πισω¨"

δεν ηθελα να κανω αυτη την τελετουργια. και για να εξαγνασκασω τον εαυτο μου να μην υποκυψει, αποφασισα να κανω μια υποσχεση στον Θεό η οποια ηταν να μην γυρισω σπιτι για να παρω χαροπετσετες κατι τετοιο η υποσχεση θα με αναγκαζε να μην κανω την τελετουργια. αλλα τελευταια στιγμη, καθως ολοκληρωνα την προσευχη την ακυρωσα. απο τοτε ομως, τηρω την ακυρωμενη υποσχεση. και με εχει πιασει τρομερο αγχος. αποφευγω να αγγιζω χαρτοπετσετες κλπ ετσι για να ειμαι σιγουρος.

σημερα, στο δρομο. επεσαν απο μια γρια κατι χαρτια σαν αποδειξεις, και με το που τα ειδα, φρικαρα γιατι λεω "αν ειναι χαρτοπετσετες" και εστριψα αποτομα για να της αποφυγω, αλλα καθως εστριβα πλαγιως, ξαφνικα, το σωμα μου εστριψε προς αυτα και προσποιηθηκε οτι παει να τα σηκωσει, χωρις να εχω σκοπο να το κανω, μονο και μονο για να μην φανω αγενης. ημουν σαν τον mr bean σε slow motion, ενω μεσα μου ημουν σε φαση " σηκωσε τα μονη σου!!! δεν μπορω!!!

αυτο εγινε πολυ ενστικτωδως.

και ναι, απο τοτε μεχρι τωρα βασανιζομαι. για τους εξης λογους

1) η ακυρωμενη υποσχεση ηταν:

δεν πρεπει να γυρισω σπιτι για να παρω χαρτοπετσετες.

2) αν αυτα, σημερα, ηταν χαρτοπετσετες και οχι αποδειξεις, εγω, ενω ηταν πηγα να της προσπερασω, επειδη φρικαρα, την ωρα που εκανα να στριψω για να τις αποφυγω, αμεσως, ενστικτωδως, το σωμα μου γυρισε προς αυτες και προσποιηθηκε οτι παει να τις σηκωσει για να μην φανω αγενης.

και τοση ωρα αγχωνομαι, σε περιπτωση που δεν ακυρωθηκε η υποσχεση και μετραει, εσπασα την υποσχεση ή οχι?

ειναι το ιδιο?

με την υποσχεση ή οχι?

επισης σκεφτομαι, αν στην υποσχεση δεν ειχα πει τις λεξεις "επιστροφη στο σπιτι" και ειχα πει γενικα την λεξη "επιστροφη" και αν, ετσι οπως λειτουργησε το σωμα μου, εμοιαζε σαν να επιστρεφω στο σημειο που ειναι οι χαρτοπετσετες για να τις παρω? δεν πηγα πανω κατευθειαν στα χαρτια αλλα πρωτα εστριψα για να τα αποφυγω και επι τοπου, εστριψα ξαφνικα παλι προς αυτα. ειναι αυτο "επιστροφη" η οχι? και αν η προσποιηση μετρησε σαν πραξη?

Edited by Hazuki, 01 June 2020 - 21:57.
Moved στο σχετικό θέμα.

wdasa.png

#14 ge0__

ge0__

Starting...

• Members
  • 23 posts

Posted 01 June 2020 - 23:46

Νο offence αλλά νμζα ότι το animeplanet είναι τίγκα στα bots!  :dazed:

#15 Gamer

Gamer

Starting...

• Members
  • 26 posts

Posted 02 June 2020 - 13:53

tl;dr

Τώρα καταλαβαίνω γιατί ο Kamui στο άλλο θρεντ έριχνε δούλεμα....