Μετάβαση στο περιεχόμενο


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Σύνδεση 

Εγγραφή
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Φωτογραφία
- - - - -

Tower of God


  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1 Mosquito Killer

Mosquito Killer

    Anime Newbie

  • Members
  • 62 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 30 Μάρτιος 2020 - 21:07

Dyjt0eul.jpg
 

ΥΠΟΘΕΣΗ

Στην κορυφή του Πύργου υπάρχουν όλα τα πράγματα για αυτόν τον κόσμο και όλα μπορούν αν γίνουν δικά σου. Μπορείς να γίνεις Θεός!
Το Tower of God είναι η ιστορία της Rachel ενός κοριτσιού που άρχισε να ανεβαίνει τον Πύργο ώστε να μπορέσει να δει τα αστέρια, και του Bam, ενός αγοριού που δεν χρειαζόταν τίποτα άλλο πέρα από αυτή. 


ΣΥΝΤΕΛΕΣΤΕΣ

Το Tower of God είναι το 1ο weebtoon comic του SIU για το σύμπαν του Talse Uzer Story. Το Siu είναι Slave. Inutero και το κανονικό του όνομα είναι Lee Jong Hui.

Η Telecom Animation Film έχει αναλάβει την μεταφορά, δεν έχω παρακολουθήσει πολλά από εκεί πέρα από το Dorororo που έγινε καλή δουλειά, και με αυτά που βλέπω στα trailer νιώθω ικανοποιημένος. Τη σκηνοθεσία θα αναλάβει ο Sano Takashi και τη μεταφορά του σεναρίου η Yoshida Erika. Την μουσική θα επιμεληθεί ο Kevin Perkin και ο σχεδιασμός των χαρακτήρων έχει ανατεθεί στους Kudou Masashi(Bleach) και Yano Miho.

 

VOICE ACTORS

Hayami Saori ως Rachel
Ichikawa Taichi ως Bam
Ootsuka Houchuu ως Headon
Okamoto Nobuhiko ως Khun Aguero Agnes
Miyake Kenta ως Rak Wraithraiser
Honda Mariko ως Yuri Ha Zahad
Sekine Akira ως Anaak Jahad
Suegara Rie ως Endorsi Jahad

 

ΣΗΜΑΝΤΙΚΗ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΑ

O SIU μετά από το τέλος κάθε chapter έβγαζε στο blog του είτε μια περίληψη για το chapter και κάποιες επιπλέον πληροφορίες για τους χαρακτήρες ή μια ολόκληρη αναφορά σε έναν από τους χαρακτήρες που θα εμφανιστούν αργότερα στην ιστορία. Αυτά μας βοηθούν να καταλάβουμε και να μάθουμε περισσότερα για τον κόσμο του Tower of God και τους χαρακτήρες τους. Δεν γνωρίζω αν θα υπάρχουν αυτά στο anime, αν δεν υπάρξουν θα προσπαθήσω να τα βάζω εγώ.

 

TRAILER

Youtube Video


Αυτή το μήνυμα έχει επεξεργαστεί από Dante80: 31 Μάρτιος 2020 - 06:44
formatting


#2 Mosquito Killer

Mosquito Killer

    Anime Newbie

  • Members
  • 62 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 30 Μάρτιος 2020 - 21:13

Δεν ξέρω τι παθαίνει με την φώτο αλλά δεν μπορώ να το φτιάξω. 

Λοιπόν σε λίγες μέρες έρχεται η σειρά, οπότε έπρεπε ένα topic.



#3 1451

1451

    .

  • Members
  • 2.585 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 01 Απρίλιος 2020 - 18:26

Δεν περίμενα ότι θα φτάναμε σε καιρούς όταν εταιρείες streaming θα συμμετείχαν στη παραγωγή σειρών κινουμένων σχεδίων. Το διαδίκτυο πραγματικά τις γιγάντωσε.

Για το ίδιο το ToG γνώριζα αλλά δεν ασχολήθηκα να το «διαβάσω».

Η πλοκή στην αρχή δεν βγάζει νόημα αλλά ενδέχεται να είναι εσκεμμένα έτσι, οι χαρακτήρες και οι δοκιμασίες του κάθε ορόφου είναι αυτά που θα το κουβαλήσουν τουλάχιστον για τώρα.

Κατά πόσο θεωρείται anime όμως; Δεν είναι άσχημο πάντως, σίγουρα υπάρχουν και πιο βαρετοί τρόποι να περάσω την ώρα μου.



#4 Mosquito Killer

Mosquito Killer

    Anime Newbie

  • Members
  • 62 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 01 Απρίλιος 2020 - 18:56

Γιατί να μην θεωρείται anime; Λόγο κορεάτικης προέλευσης; Ψιλά γράμματα.

Διάβασε το, αξίζει. Πάρα πολύ καλό world building, ενδιαφέρον χαρακτήρες και ο καθένας με δικά του motives, πολύ όμορφες σκηνές μάχη και πολλά άλλα.

Όσο για το 1ο επεισόδιο..Σκουπίδι...Πραγματικά μου χάλασε όλο το hype.

Ξεπέταξαν τόσο πράγματα μπαμ μπαμ. Ούτε για τους irregulars είπαν, ούτε για Needle, ούτε δείχνουν την Yuri να κρύβεται και άλλα πολλά.

Πετσόκομμα κανονικό, ούτε στο Tokyo Ghoul αυτά.

Ελπίζω να δω καλύτερη διαχείριση στο επόμενο, είναι κρίμα να πάει τσάμπα αυτή η προσπάθεια.



#5 Phantom Duck

Phantom Duck

    Platyrhynchos Kineticus

  • Retired Staff
  • 5.461 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 02 Απρίλιος 2020 - 00:52

Ένα γκρουπάκι έβγαλε το πρώτο επεισόδιο με κορεάτικο ήχο, λέω να το επιχειρήσω. Το είδε κανείς άλλος; Αξίζει ή να πάω για ιαπωνικό;


E5VV38U.jpg


#6 Six Winged Angel

Six Winged Angel

    Κινητό Spoiler

  • Members
  • 1.906 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 03 Απρίλιος 2020 - 18:21

Κάκιστο narrative, το drop-αρα πριν το 10λεπτο..

 

Το art direction έχει ενδιαφέρον αλλά η εκτέλεση και κυρίως το σχέδιο του δίνουν ναΐφ χαρακτήρα.



#7 Hazuki

Hazuki

    Anime Elite

  • Administrators
  • 2.741 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 04 Απρίλιος 2020 - 18:14

Πάντως στο Nyaa μέχρι πριν από λίγο ήταν το most seeded anime. Μόλις βγήκε το τελευταίο από BnA οπότε πέσαν σαν τα κοράκια.


rsrGbGx.gif

#8 Mosquito Killer

Mosquito Killer

    Anime Newbie

  • Members
  • 62 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 05 Απρίλιος 2020 - 23:28

Λογικό λόγο της δημοτικότητας του.

SWA Το πρώτο επεισόδιο δεν είναι Tower of God. Είναι μια κακή απομίμηση. Άφησε όλα τα κομμάτια του world building που προσδιορίζουν την σειρά και το πήγε σε fast paced battle anime. Θέλω να πιστεύω ότι με τον καιρό θα αλλάξει αυτό. Ρίξε μια ματιά στα πρώτα 4 κεφάλαια του manhwa να δεις διαφορά.

#9 aeron

aeron

    Anime Fan

  • Members
  • 212 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 08 Απρίλιος 2020 - 18:49

Ειδα τα 2 πρωτα που εχουν βγει και μου φαινεται ιδιαιτερα συμπυκνωμενο. Δεν εχω διαβασει καθολου το manhwa οποτε δεν ξερω τι παιζει αλλα μετα τα 2 πρωτα επεισοδια που ειδα μου φαινεται οτι λειπουν παρα πολλα πραγματα και ετσι μεχρι τωρα δε βγαζει και πολυ νοημα. Ελπιζω να καλυτερευσει αργοτερα και αν δν οτι προχωραει καλα το manhwa μαλλον θα πιασω να το διαβασω γιατι γενικα φαινεται πολυ ενδιαφερουσα η πλοκη.


tumblr_pzjbu0DszN1tbp5fpo1_400.giftumblr_pzjbu0DszN1tbp5fpo5_400.giftumblr_pzjbu0DszN1tbp5fpo10_400.gif

 

When you breathe you Inspire..

When you don't breathe you..Expire...


#10 Mosquito Killer

Mosquito Killer

    Anime Newbie

  • Members
  • 62 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 10 Απρίλιος 2020 - 02:01

Εγώ με αυτά τα 2 επεισόδια βλέπω ότι το studio δεν έχει κάνει 100% invest στην σειρά.

Φοβούνται να δείξουν πράγματα που είναι foreshadow για αργότερα ώστε να μην υπάρχει καμία δέσμευση για 2η σεζόν.

Ναι έχει κοπεί πράγμα αλλά μόνο στο 1ο επεισόδιο ενοχλεί, που τα πρώτα chapters δείχνουν πολλά για τον κόσμο του ToG. Τους καταλαβαίνω και εκεί γιατί δύσκολο να προσελκύσεις κόσμο με 2 επεισόδια μόνο ομιλία αλλά χάνεις το μεγαλύτερο κομμάτι του ToG που είναι το world building.

 

Πιάστε manhwa όλοι! Πολύ καλό story και world building. Κάποια fights είναι μεγάλα let downs αλλά τα μεγάλα fight είναι τιμιότατα και κανά 2 εξαιρετικά.

 

Για 2ο επεισόδιο

Spoiler:

 

Επίσης για όσους δεν ξέρουν.

Στα Κορεάτικα

Baam=Νύχτα,Shinsu=Θεικό νερό

Για αυτό μεταφράσεις που έχουν Bam/Yoru τις αποφεύγουμε. Όπως και αυτές με non-regular, irregular είναι.



#11 phm

phm

    Anime Ghost

  • Members
  • 1.807 Δημοσιεύσεις:
  • LocationOn the boundary of life and death

Καταχωρήθηκε 24 Απρίλιος 2020 - 18:59

Ξεκίνησα κι εγώ αυτήν την σειρά. Σαν υπόθεση αυτού κάθε αυτού μέχρι στιγμής είναι πολύ μέτρια, αλλά εντάξει έχει ξύλο και competition που σε κάνει να θες να δεις την συνέχεια.


phmava.php

#12 Labrokratis

Labrokratis

    Anime / Asia Party Organizer

  • Members
  • 637 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 21 Σεπτέμβριος 2020 - 20:44

Δεν μου άρεσε αυτό που είδα. Παραδόξως μου άρεσε κάπως το art work (γιατί μου θύμιζε ova δεκαετίας 1990), αλλά γενικά δεν μου άρεσε αυτή η σειρά. Ίσως να φταίει ότι είχα πολλες προσδοκίες. Τελικά είναι ένα απλά OK anime, μια μετριότητα με ιδιαιτερότητες στο animation και την όλη αισθητική του.
Ίσως σε επόμενη σεζόν να στρώσει, η πρώτη πάντως ήταν πολύ χαμηλότερη των προσδοκιών μου.
Το OP είναι αρκετά καλό πάντως (το βάζω και σε όλα τα kpop party που διοργανώνω από τότε που βγήκε, και στην Ιαπωνική και την Κορεάτικη έκδοσή του)



#13 november27

november27

    Anime Newbie

  • Members
  • 35 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 24 Σεπτέμβριος 2020 - 01:09

Έχοντας διαβάσει το "manga" απλά θα σου πω πως η επόμενη season (άμα βγεί) θα είναι πολύ καλύτερη.

 

Spoiler για το πως θα ξεκινήσει η επόμενη season

Spoiler:

 

πάντως και μένα που έχω "διαβάσει" όλα τα chapters που έχουν βγεί , δεν με τρελαίνει σαν σειρά.

Το solo leveling που διαβάσα μου αρέσει πολύ περισσότερο και μακάρι να το δούμε σαν ανιμε .



#14 Mosquito Killer

Mosquito Killer

    Anime Newbie

  • Members
  • 62 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 09 Νοέμβριος 2020 - 18:42

Ως μεγάλος φαν του manhwa μόνο ευχαριστημένος δεν είμαι με την σειρά. 

 

Αρχικά μου πήρε πολύ καιρό να την δω γιατί δεν με κράταγε καθόλου.

 

Η σειρά αλλάζει ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ πράγματα και δυστυχώς είναι από αυτά που με κάνουν να την λατρεύω. Στο lore και το world building δεν δόθηκε καμία απολύτως σημασία ενώ ο SIU προσπαθεί να το εμπλουτίζει με όσο περισσότερους τρόπους γίνεται.Τα fights είναι πολύ γρήγορα, δεν θα τα αποκαλούσα eye candy και δείχνουν ελάχιστα τα skills των χαρακτήρων. Η μουσικές επιλογές δεν μου άρεσαν ιδιαίτερα αν και το voice acting ήταν on spot.

Γενικά πολύ προχειροδουλειά και φαίνεται ότι δεν υπάρχει κάποιο δέσιμο με την σειρά από τους συντελεστές. Το πήγαν πολύ safe για να μην δεσμευτούν για 2η σεζόν και αυτό ίσως τους βγει σε κακό.

 

Βλέποντας και God of Highschool-Noblesse μπορώ να πω ότι η προσπάθεια με τα weebtoon δεν έπιασε.

 

Ελπίζω ακόμα σε 2η σεζόν μόνο και μόνο λόγω του πολύ καλού τέλους που έχει η σειρά.

Επειδή την έκοψα όταν ήταν εβδομαδιαία δεν ξέρω τι έπαιζε από επίπεδα hype κλπ. Μακάρι να αγαπήθηκε να δούμε και την συνέχεια απλά με άλλο studio.