Μετάβαση στο περιεχόμενο


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Σύνδεση 

Εγγραφή
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Φωτογραφία
- - - - -

Vocaloid

Vocaloid

  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1 Shikoune

Shikoune

    Η καμμένη Anime fan της γειτονιάς σας

  • Members
  • 9 Δημοσιεύσεις:
  • LocationIdol hell

Καταχωρήθηκε 17 Μάρτιος 2020 - 04:35

こんにちは/こんばんわみなさん!~

Όπως λέει και ο τίτλος του post μου, θα μιλησω σχετικά με τα Vocaloid.
Υπάρχει κάποιος που να είναι fan; Είμαι desperate για κα ειμαι ειλικρινής καθώς ζήτημα αν έχω γνωρίσει έναν Vocaloid fan στην Ελλάδα... Πολύ θα ήθελα να ανοίξουμε μια συζήτηση σχετικά με αυτά εάν υπάρχουν και άλλοι.

Είμαι γενικότερα oldschool ακροάτρια των Vocaloid καθώς τα ακολουθώ από το 2010 περίπου. Αγαπημένη μου τη δεδομένη στιγμή είναι η Otomachi Una και τα Kagamine twins. Αγαπημένοι producers είναι ο PinocchioP, Kikuo, MARETU, Kairiki Bear και Kurage-P (Wada Takeaki). Αγαπημένα μου τραγούδια είναι....πολλά. (Αν κάποιος ενδιαφέρεται θα μπορούσα κάποια στιγμή να μοιραστώ την playlist μου! hehe ^^)

Μου αρέσει πολύ να ακούω τραγούδια J-pop και κατ'επεκταση πιο πολύ Vocaloid καθώς μαθαίνω να διαβάζω το Ιαπωνικό αλφάβητο λίγο πιο εύκολα, συγκρατώ φράσεις και είναι μία ευχάριστη ασχολία γενικότερα.

Μοιραστείτε και εσείς την εμπειρία σας με τα Vocaloid και ας ανοίξουμε μια ωραία συζήτηση!

-Shikoune

tumblr_oxumiolHJb1tqq5llo5_500.gifv

Proud Producer of  these boys.  :lovulovu:


#2 Angel.tze

Angel.tze

    Το perverted υποσυνειδητο μου εχει παντα δικιο

  • Members
  • 362 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 17 Μάρτιος 2020 - 12:12

Κοίτα, εγώ μόνο Miku έχω ακούσει, και μάλιστα ούτε καν πολλά τραγούδια, αλλά μ'αρέσει! Συγκεκριμένα, ακούω που και που τα rolling girl και deep-sea girl. Απ' εκεί και πέρα, με πιάνεις τρομερά αδιάβαστο xD

8J90AKf.jpg

that's a dude!


#3 Shikoune

Shikoune

    Η καμμένη Anime fan της γειτονιάς σας

  • Members
  • 9 Δημοσιεύσεις:
  • LocationIdol hell

Καταχωρήθηκε 17 Μάρτιος 2020 - 15:14

Κομπλέ!  :riiight:

Είναι πολύ ωραία τραγούδια και τα δύο, μου θυμίζουν τις πρώτες μου μέρες ως Vocaloid fan και ακόμα μου αρέσουν πάρα πολύ! 

Σου προτείνω να ακούσεις και άλλα τραγούδια του wowaka, του τύπου που έγραψε το rolling girl, όπως unhappy refrain, world's end dancehall και unknown mother goose ( προσωπικά το αγαπημένο μου και το τελευταίο που έγραψε όσον αφορά Vocaloid πριν πεθάνει περίπου ένα χρόνο πριν...) . Είναι πολύ ωραία και από θέμα μουσικής και από θέμα αισθητικής.


tumblr_oxumiolHJb1tqq5llo5_500.gifv

Proud Producer of  these boys.  :lovulovu:


#4 Hazuki

Hazuki

    Anime Elite

  • Administrators
  • 2.741 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 17 Μάρτιος 2020 - 19:36

Δεν δίνεις την Playlist έτσι κι αλλιώς να ακούσουμε τα hits της εποχής γιατί να ψαχτώ δεν με βλέπω. :dazed:

Ήξερα βασικά ότι έχει βγάλει η Sega μερικά παιχνίδια με τη Miku κι ότι υπάρχει ολόκληρο genre αλλά μέχρι εκεί.

Επίσης welcome to the forums.

 

Μπες εδώ για τις συστάσεις, αν και βλέπω τα γράφεις και στο Profil.

http://www.anime.gr/forum/topic/2869-new-member-sectiona-few-words-about-yourself/


rsrGbGx.gif

#5 Shikoune

Shikoune

    Η καμμένη Anime fan της γειτονιάς σας

  • Members
  • 9 Δημοσιεύσεις:
  • LocationIdol hell

Καταχωρήθηκε 17 Μάρτιος 2020 - 20:14

Δεν δίνεις την Playlist έτσι κι αλλιώς να ακούσουμε τα hits της εποχής γιατί να ψαχτώ δεν με βλέπω. :dazed:

Ήξερα βασικά ότι έχει βγάλει η Sega μερικά παιχνίδια με τη Miku κι ότι υπάρχει ολόκληρο genre αλλά μέχρι εκεί.

Επίσης welcome to the forums.

 

Μπες εδώ για τις συστάσεις, αν και βλέπω τα γράφεις και στο Profil.

http://www.anime.gr/forum/topic/2869-new-member-sectiona-few-words-about-yourself/

ありがとうございます για το welcome, αρχικά! Και ναι, ασχολήθηκα με το προφίλ μου γιατί γενικότερα μου αρέσει να παίζω με το customization! 

 

Και βεβαίως, βεβαίως ορίστε το playlist! 

https://www.youtube.com/playlist?list=PLlQ5agR54yKL754wos5WJznod1uUrHw43

 

Είναι ρυθμισμένο να είναι από το πιο δημοφιλές τραγούδι που έχω, στο λιγότερο δημοφιλές. Είναι διάφοροι producers και όχι μόνο οι αγαπημένοι μου καθώς είναι περισσότερο μία συλλογή! 


tumblr_oxumiolHJb1tqq5llo5_500.gifv

Proud Producer of  these boys.  :lovulovu:


#6 Angel.tze

Angel.tze

    Το perverted υποσυνειδητο μου εχει παντα δικιο

  • Members
  • 362 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 18 Μάρτιος 2020 - 00:48

Ομολογώ πως το unhappy refrain μου άρεσε λιγότερο από τα άλλα δύο, εκ των οποίων προτιμώ το unknown mother goose! Έσωσα και την playlist σου για μελλοντικά τσεκαρίσματα.

Όσον αφορά στην μοίρα του wowaka, το είχα μάθει ότι πέθανε από έναν κολλητό μου που είναι πολύ μπλεγμένος στην κοινότητα vocaloid (ορίστε κι ο άλλος Έλληνας φαν που έψαχνες) και μου το είχε αναφέρει στα πλαίσια ενός τραγουδιού που μου είχε στείλει νωρίτερα.

Προσωπικά ποτέ δεν ενδιαφέρθηκα να ασχοληθώ σοβαρά, παρά τις προτροπές του ανωτέρω φίλου, ο οποίος μου είχε ξεκαθαρίσει πως τα vocaloid είναι μεγάλη υπόθεση. Μου φάνηκε πολλή δουλειά να συνδέσω όλα τα στοιχεία και έτσι δεν ξεκίνησα ποτέ!

Edit: έχω ακούσει και το ECHO. Είναι όμορφο τραγούδι!

Αυτή το μήνυμα έχει επεξεργαστεί από Angel.tze: 18 Μάρτιος 2020 - 00:49

8J90AKf.jpg

that's a dude!


#7 acid black cherry

acid black cherry

    Mahjong Master

  • Members
  • 937 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 18 Μάρτιος 2020 - 07:28

Καλωσηρθες στο φορουμ

 

Αν και παλια πιστευα οτι τα βοκαλοϊδη ειναι χαζομαρουλες αλλαξα λιγο γνωμη μετα τους Wagakki Band  :D

 

Δεν εχω ασχοληθει με το συγκεκριμενο ειδος αλλα τουλαχιστον πλεον το εκτιμω αρκετα.

 

Προφανως το αγαπημενο μου τραγουδι ειναι το Senbonzakura (Wagakki fan γαρ) αλλα επισης μου αρεσει παρα πολυ

και το Kagerou Daze και ισως περισσοτερο στην αρχικη εκτελεση του Jin με την Hatsune Miku.

O λογος ειναι πως αν δεν ασχοληθεις δεν μπορεις να καταλαβεις οτι τα Vocaloid σε πολλες περιπτωσεις εχουν πιο dark θεματολογια απο τα j-pop/j-rock. Η ιστορια λοιπον του Kagerou Daze (που εμφανιζεται και στο Mekakucity Actors btw) αδικειται απο την σχετικα χαρουμενη εκτελεση των Wagakki.

 

Youtube Video


i aku the shape-shifting master of darkness...
xhH5lXP.jpg


#8 Shikoune

Shikoune

    Η καμμένη Anime fan της γειτονιάς σας

  • Members
  • 9 Δημοσιεύσεις:
  • LocationIdol hell

Καταχωρήθηκε 18 Μάρτιος 2020 - 14:20

Ομολογώ πως το unhappy refrain μου άρεσε λιγότερο από τα άλλα δύο, εκ των οποίων προτιμώ το unknown mother goose! Έσωσα και την playlist σου για μελλοντικά τσεκαρίσματα.

Όσον αφορά στην μοίρα του wowaka, το είχα μάθει ότι πέθανε από έναν κολλητό μου που είναι πολύ μπλεγμένος στην κοινότητα vocaloid (ορίστε κι ο άλλος Έλληνας φαν που έψαχνες) και μου το είχε αναφέρει στα πλαίσια ενός τραγουδιού που μου είχε στείλει νωρίτερα.

Προσωπικά ποτέ δεν ενδιαφέρθηκα να ασχοληθώ σοβαρά, παρά τις προτροπές του ανωτέρω φίλου, ο οποίος μου είχε ξεκαθαρίσει πως τα vocaloid είναι μεγάλη υπόθεση. Μου φάνηκε πολλή δουλειά να συνδέσω όλα τα στοιχεία και έτσι δεν ξεκίνησα ποτέ!

Edit: έχω ακούσει και το ECHO. Είναι όμορφο τραγούδι!

Το unknown mother goose είναι από τα καλύτερα Vocaloid τραγούδια κατ'εμέ. 

 

Η playlist ανανεώνεται σχεδον κάθε μέρα!!!  :thatsit:

 

Ισχύει πως είναι μεγάλη υπόθεση, όμως δεν είναι πολύ δύσκολο να ασχοληθεί κάποιος στα πλαίσια του να ακούει κάποια τραγούδια αλλά μόνο όταν θέλει να μάθει για τα παραμέσα που εκεί θες όντως εγκυκλοπαίδεια. Υπάρχουν τουλάχιστον 108 Vocaloid αυτή τη στιγμή το καθένα με διαφορετική φωνή και διάφορες γλώσσες (Αγγλικά, Κινέζικα, Ισπανικά κλπ...) και αμέτρητοι Producers.

 

Το ECHO είναι πάρα πολύ ωραίο, συμφωνώ. Δεν είμαι μεγάλη fan των English Producers αλλά μου αρέσουν πάρα πολύ η Crusher (δημιουργός του ECHO) και ο KIRA. 

 

 

Καλωσηρθες στο φορουμ

 

Αν και παλια πιστευα οτι τα βοκαλοϊδη ειναι χαζομαρουλες αλλαξα λιγο γνωμη μετα τους Wagakki Band  :D

 

Δεν εχω ασχοληθει με το συγκεκριμενο ειδος αλλα τουλαχιστον πλεον το εκτιμω αρκετα.

 

Προφανως το αγαπημενο μου τραγουδι ειναι το Senbonzakura (Wagakki fan γαρ) αλλα επισης μου αρεσει παρα πολυ

και το Kagerou Daze και ισως περισσοτερο στην αρχικη εκτελεση του Jin με την Hatsune Miku.

O λογος ειναι πως αν δεν ασχοληθεις δεν μπορεις να καταλαβεις οτι τα Vocaloid σε πολλες περιπτωσεις εχουν πιο dark θεματολογια απο τα j-pop/j-rock. Η ιστορια λοιπον του Kagerou Daze (που εμφανιζεται και στο Mekakucity Actors btw) αδικειται απο την σχετικα χαρουμενη εκτελεση των Wagakki.

 

Youtube Video

Ευχαριστώ για το καλωσόρισμα! 

 

Δεν μου αρέσουν ούτε εμένα τα πολύ πολύ moe και προτιμώ τα λίγο πιο dark και πιο serious. Είναι αλήθεια πως εκ πρώτης όψεως τα Vocaloid φαίνονται υπερβολικά χαρούμενα και cute όμως πολλοί producers το έχουν πάει σε άλλο επίπεδο μιλώντας για διάφορα dark stories (Machigerita-P, Jin όπως προανέφερες), αγγίζουν ευαίσθητα θέματα όπως ενδοοικογενειακή βία και τοξικές σχέσεις (Kikuo) , την κατάθλιψη και την αυτοκτονία ( PowaPowa-P (συγχωρεμένος και αυτός)) , Bullying (MARETU, Neru κλπ.) ακόμα και το trafficking (Pinocchio-P) και πολλά άλλα που δεν μπορώ να τα συνοψίσω. Θέλει ψάξιμο αλλά είναι γενικά εύκολο να βρεις Vocaloid τραγούδι για διάφορα θέματα. 

 

Προσωπικά μου αρέσει πολύ να υπάρχει αντίθεση upbeat μελωδίας με dark θεματολογία! (Γι'αυτό και fan του Pinocchio-P). Είναι περίεργος συνδυασμός, αλλά αρκετά ενδιαφέρον! 

 

Και εγώ προτιμώ, όσον αφορά το Kagerou daze, την εκτέλεση του Jin περισσότερο από Wagakki και επίσης δεν είναι το μονάδικο τραγούδι  που αφορά Mekakucity Actors! Υπάρχουν και μερικά ακόμα όπως, Ayano's theory of happiness, Kisaragi Attention, Outer Science, Summertime Record, Imagination Forest και Eine Kleine.


Αυτή το μήνυμα έχει επεξεργαστεί από Shikoune: 18 Μάρτιος 2020 - 14:21

tumblr_oxumiolHJb1tqq5llo5_500.gifv

Proud Producer of  these boys.  :lovulovu:


#9 ATANASHIOSU

ATANASHIOSU

    Anime Fan

  • Members
  • 306 Δημοσιεύσεις:
  • Location札幌

Καταχωρήθηκε 18 Μάρτιος 2020 - 14:28

Δεν μπορώ να πω ότι είμαι μεγάλος φίλος του είδους. Είχα παίξει ένα παιχνίδι της SEGA πριν κάτι χρόνια, τα τραγούδια που μου άρεσαν περισσότερο είναι αυτά.

 

那由多の彼方まで
孤独の果て
melody...
ローリンガール
 
Επίσης μια vocaloid έκδοση ενός κομματιού από Madeth gray'll, θα έλεγα ότι μου άρεσε περισσότερο και από την κανονική.
 

Αυτή το μήνυμα έχει επεξεργαστεί από ATANASHIOSU: 18 Μάρτιος 2020 - 14:29

Ὧδε ἡ σοφία ἐστίν· ὁ ἔχων νοῦν ψηφισάτω τὸν ἀριθμὸν τοῦ θηρίου, ἀριθμὸς γὰρ ὑπολογιστoῦ ἐστίν· καὶ ὁ ἀριθμὸς αὐτοῦ 1010011010.


#10 Shikoune

Shikoune

    Η καμμένη Anime fan της γειτονιάς σας

  • Members
  • 9 Δημοσιεύσεις:
  • LocationIdol hell

Καταχωρήθηκε 18 Μάρτιος 2020 - 14:53

 

Δεν μπορώ να πω ότι είμαι μεγάλος φίλος του είδους. Είχα παίξει ένα παιχνίδι της SEGA πριν κάτι χρόνια, τα τραγούδια που μου άρεσαν περισσότερο είναι αυτά.

 

那由多の彼方まで
孤独の果て
melody...
ローリンガール
 
Επίσης μια vocaloid έκδοση ενός κομματιού από Madeth gray'll, θα έλεγα ότι μου άρεσε περισσότερο και από την κανονική.
 

 

Κατάλαβα. Είναι πολύ ωραίες επιλογές τραγουδιών οι συγκεκριμένες! Δεν έχω παίξει κανένα project diva game παρ'όλο που είμαι diehard fan, αλλά θα ήθελα πολύ κάποια στιγμή.

 

Επίσης μου αρέσει πολύ και το κομμάτι που έστειλες! Σε ευχαριστώ πολύ που το έφερες στην αντίληψη μου καθώς ψάχνω τέτοιες εκτελέσεις τραγουδιών.


tumblr_oxumiolHJb1tqq5llo5_500.gifv

Proud Producer of  these boys.  :lovulovu:


#11 ATANASHIOSU

ATANASHIOSU

    Anime Fan

  • Members
  • 306 Δημοσιεύσεις:
  • Location札幌

Καταχωρήθηκε 19 Μάρτιος 2020 - 12:28

Αν ενδιαφέρεσαι για vocaloid διασκευές Jpop-Jrock κομματιών, υπάρχουν αρκετές στο ίντερνετ.

 

Π.χ. τούτη εδώ η διασκευή της live εκτέλεσης του X, μπορώ να πω ότι αγγίζει την τελειότητα...

 

https://www.youtube.com/watch?v=jCc5un7-h8Y

 

 

Ένα κανάλι στο youtube που μου άρεσε είναι αυτό, έχει παλιά καλά κομμάτια από Visual Kei συγκροτήματα.

 

https://www.youtube.com/channel/UCcSijEZC1MakwYq1iqhA3tQ


Ὧδε ἡ σοφία ἐστίν· ὁ ἔχων νοῦν ψηφισάτω τὸν ἀριθμὸν τοῦ θηρίου, ἀριθμὸς γὰρ ὑπολογιστoῦ ἐστίν· καὶ ὁ ἀριθμὸς αὐτοῦ 1010011010.


#12 Shikoune

Shikoune

    Η καμμένη Anime fan της γειτονιάς σας

  • Members
  • 9 Δημοσιεύσεις:
  • LocationIdol hell

Καταχωρήθηκε 19 Μάρτιος 2020 - 18:11

Αν ενδιαφέρεσαι για vocaloid διασκευές Jpop-Jrock κομματιών, υπάρχουν αρκετές στο ίντερνετ.

 

Π.χ. τούτη εδώ η διασκευή της live εκτέλεσης του X, μπορώ να πω ότι αγγίζει την τελειότητα...

 

https://www.youtube.com/watch?v=jCc5un7-h8Y

 

 

Ένα κανάλι στο youtube που μου άρεσε είναι αυτό, έχει παλιά καλά κομμάτια από Visual Kei συγκροτήματα.

 

https://www.youtube.com/channel/UCcSijEZC1MakwYq1iqhA3tQ

Ωραία διασκευή! Ευχαριστώ πάρα πολύ. Ενδιαφέρομαι βαθύτατα για Visual Kei, οπότε θα ρίξω μια ματίτσα και σε αυτά.


Αυτή το μήνυμα έχει επεξεργαστεί από Shikoune: 19 Μάρτιος 2020 - 18:12

tumblr_oxumiolHJb1tqq5llo5_500.gifv

Proud Producer of  these boys.  :lovulovu: