Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
* * * * * 1 votes

Αποτελέσματα δημοσκόπησης του ANN αποκαλύπτουν...


  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1 Hazuki

Hazuki

    Anime Elite

  • Administrators
  • 2,741 posts

Posted 30 January 2020 - 10:47

Η δημοσκόπηση είναι η παρακάτω αν θέλετε να ψηφίσετε και εσείς

 

https://www.animenewsnetwork.com/survey/849/

 

τα αποτελέσματα της είναι εδώ

 

https://www.animenewsnetwork.com/survey/849/result

 

Βλέποντας τα αποτελέσματα, ξαφνιάστηκα από τις απαντήσεις για τα major shonen (db, one piece, bleach, naruto).

Η πλειονότητα απάντησε ναι τα ξέρω αλλά don't care. Νταξ και γω αυτό απάντησα για το bleach αλλά και πάλι.

Σε αντίθεση με το boku no hero που έχει αρκετή αναγνωρισιμότητα. 

Κοινώς γεράματα, όσοι βλέπουν anime την σήμερον ημέρα, είναι πιτσιρίκια, που streamαρουν μόνο τα latest.

Από την άλλη έτσι δεν ήταν και παλιότερα με τα fansubs. Θα μου πεις λόγο ότι το fansub θέλει και κάποιο καιρό να βγει ρίχνανε καμιά ματιά σε παλιότερες σειρές.

Νομίζω πλέον μόνο stream και τι παίζει τώρα στο zeitgeist.

No diss προς τους νέους που μπορεί να έχουμε εδώ μέσα, απλά μου φάνηκε άξιο συζήτησης.


rsrGbGx.gif

#2 Titan64

Titan64

    Anime Newbie

  • Members
  • 37 posts
  • LocationKamome Gakuen

Posted 30 January 2020 - 14:39

Οι περισσότεροι που ψηφίζουν σε τέτοιου είδους ψηφοφορίες δεν έχουν δει πάνω απο 20 σειρές. 

Δεν μπένουν καν στο κόπο να δώσουν ευκαιρία σε κλασσικές σείρες ή να δουν αντικειμενικά γιατι "πχ. το Boku No Hero Academia" δεν είναι η καλύτερη σειρά που φτιάχτηκε ποτέ.

Οι ίδιοι ψηφοφόροι σε αντίστοιχη ψηφοφορία για gaming θα ψήφιζαν

Fortnite - I love it!

Hideo Kojima x Game - I know it but don't much care about it.

 

Στα περισσότερα anime communities έτσι είναι.......


Edited by Titan64, 30 January 2020 - 14:39.


#3 Hazuki

Hazuki

    Anime Elite

  • Administrators
  • 2,741 posts

Posted 30 January 2020 - 15:28

Βασικά νταξ, πάντα έτσι θα είναι μωρέ, δεν είναι κάτι που συμβαίνει τώρα, πάντα τα νέα παιδιά θα βλέπουν αυτά που παίζουν τώρα.

Το ίδιο είχε γίνει την περίοδο 2006 με 2008, που όλοι είχαν δει το Deathnote αλλά μπήκαν μετά στο παιχνίδι και άρχισαν να ασχολούνται.

Το πρόβλημα είναι πλέον η ευρεία διαθεσιμότητα, λολ ε, που φτάσαμε!

Λαμβάνοντας υπόψιν

1) ότι πλέον μπορείς να streamαρεις νόμιμα 200+ σειρές που σίγουρα θα σου καλύψουν όλες τις ανάγκες σου

2) ότι πλέον η διασκέδαση είναι μόνο online

3) ότι παίζει στην TV συνήθως μπορείς να το βρεις online άμεσα

 

τότε ποιος ο λόγος να ασχοληθείς παραπάνω και να ψάξεις παλιότερες σειρές.

Αυτό που με εντυπωσίασε όπως προείπα δεν είναι αν ασχολούνται με παλιότερες σειρές αλλά πως είναι δυνατόν τα λεγόμενα Big 3 Shonen άντε και το DB (που γενικά παίζει μόνο του) να έχουν σαν main αποτέλεσμα, I know it but don't care.

Κάποτε γινόντουσαν τσακωμοί epic επιπέδων και νόμιζα ότι τουλάχιστον one piece και naruto, είχαν κάποια απήχηση αλλά εδώ μιλάμε το boku τα χει σαρώσει όλα.


rsrGbGx.gif

#4 aeron

aeron

    Anime Fan

  • Members
  • 212 posts

Posted 30 January 2020 - 16:03

Αρχικα δν καταλαβα τι νοημα ειχε το survey (αν και το εκανα :P ). Ti σχεση εχει to Love Live με το Dairugger XV (πρωτη φορα το ακουω αυτο) ?? 

Ολα τα παλια που αναφερθηκαν (Dairugger, Wataru, Danball Senki) ουτε εγω τα ηξερα αλλα νομιζω οτι εχει να κανει με την ηλικια αυτο. Τα εψαξα στο mal για να δω περι τινος προκειται και να σου πω τη αληθεια αν ημουν 9 χρονων θα τα εβλεπα ευχαριστα. Αλλα δεν ειμαι και εκει ειναι το θεμα πιστευω. Καποιος που ξεκιναει τωρα να δει ανιμε και απο τα πρωτα του ειναι το One Piece και το BnHA ε δε νομιζω να ψαχτει αργοτερα και να ξεκινησει να βλεπει Jumaru και Medabots ξερω γω.. Θα του φανουν πολυ παιδικα. Εκτος αν τα εβλεπε σαν παιδι στην τηλεοραση οποτε εκει θα τα θυμαται σαν μια ωραια αναμνηση..Τουλαχιστον για μενα ετσι ειναι.

 

Εγω γενικα εχω σαν "στοχο" να βλεπω τις καινουριες σειρες που βγαινουν καθε σεζον εβδομαδιαια γιατι γλιτωνω πολυ χρονο απο το να περιμενω να ολοκληρωθουν και μια ακομα παλια σειρα ή καποιο rewatch που θελω να κανω. Ετσι και up to date ειμαι μ τα καινουρια αλλα και βλεπω παλιες σειρες που δν ειχα δει τοτε που βγηκαν . Εχω προγραμμα :P
 

Ομως εγω εχω και ενα πλεονεκτημα...

AdorableSomberEsok-size_restricted.gif

 

Καθοτι ανεργη αυτον τον καιρο εχω χρονο να ασχοληθω με το αθλημα.. Ειμαι και σπιτογατα γενικα οποτε οντως θα κατσω να ψαξω και να ασχοληθω με παλιοτερες σειρες ειδικα αν εχω ξεμεινει απο τις καινουριες.. 

 

Απο την αλλη ειναι και το μαρκετινγ. Οσο πιο πολυ διαφημιζεις κατι τοσο πιο πολυ θα ασχολειται ο κοσμος μαζι του. Το σαιτ που βλεπω ονλαιν εντωμεταξυ καθε βδομαδα ξεθαβει καποιο αρχαιο ανιμε και το ανεβαζει στην αρχικη και ετσι εκατσα και ειδα το εξαιρετικο Perrine Monogatari Που το εψαχνα καιρο αλλα δν το εβρισκα ολοκληρο. 

 

@Hazuki Τα Big 3 πιστευω οτι πλεον κουρασαν και παλιωσαν. Ειδικα το One piece ειναι σαν κακης ποιοτητας πορτοκαλι . Πρεπει να στυψεις 10 για να βγαλεις ενα ποτηρι χυμο. 1000 επεισοδια για να μου πεις μια ιστορια ? Να ηταν αυτοτελη παει στην ευχη αλλα να βλεπω μια μαχη για 4 επεισοδια δν το αντεχω...

 

Απο την αλλη το BnHA ,που εγω το θεωρω ενα απο τα καλυτερα Shonen οχι απλα της δεκαετιας αλλα που υπαρχουν γενικα, εχει σαρωσει γιατι αυτο που κανει το κανει παρα πολυ καλα. Εχουν ανακατεψει ολα τα κλασικα στοιχεια ενος shonen anime σε ενα γαματο στορυ με πολυ καλο animation και εξαιρετικη μουσικη. Και πετυχε. Ειναι ο ιδιος λογος που το Little Witch Academia εκανε παταγο. Γιατι ειναι τοσο κλασικα ομορφη σειρα που δεν μπορεις να την αγνοησεις.

 

@Titan64 Δεν εχει να κανει με το ποσες σειρες εχεις δει.Δεν θα τις βγαλουμε εξω να τις μετρησουμε. Το τι θεωρει ο καθενας διασκεδαστικο και το τι ειναι καλυτερο γι αυτον ειναι υποκειμενικο. Μπορει να εχεις δει 1242354 σειρες και να ειναι σκουπιδια. Αυτο δε σημαινει οτι δν εχεις αποψη ή οτι δν μπορεις να βγεις και να την πεις δημοσια. Το θεμα ειναι να εχεις και επιχειρηματα για να στηριξεις την αποψη σου . Μπορω να σου γραψω κειμενο ολοκληρο για τι θεωρω οτι το BnHA ειναι απο τις καλυτερες σειρες ,για μενα, αλλα και παλι να μη σου αρεσει. Με 'γεια σου αλλα και παλι δε μου αλλαζεις τη γνωμη και ουτε εγω τη δικη σου. Μπορουμε ομως να κανουμε παραγωγικο διαλογο. Επισης το survey αυτο δν ειναι και αντιπροσωπευτικο δειγμα ερωτηματολογιου για να πεις οτι "οποιος απανταει σε αυτα δν εχει δει τπτ". 5 "ερωτησεις" ειχε ολες κ ολες... 

Δεν προσπαθω να στην πω απλα δεν μου αρεσει το στυλ τυπου α εχεις δει λιγες σειρες αρα δν εχεις αποψη.. Φιλικα παντα :P


tumblr_pzjbu0DszN1tbp5fpo1_400.giftumblr_pzjbu0DszN1tbp5fpo5_400.giftumblr_pzjbu0DszN1tbp5fpo10_400.gif

 

When you breathe you Inspire..

When you don't breathe you..Expire...


#5 Hazuki

Hazuki

    Anime Elite

  • Administrators
  • 2,741 posts

Posted 30 January 2020 - 17:10

Πέρα από τα Dairugger, τα άλλα ούτε και γω τα ξερα, νομίζω ότι απλά ήταν εκεί για να δουν ποιος είναι παλαιό-οτακου.

Ναι θα συμφωνήσω για τα big 3, ok άντε πας να τα ξεκινήσεις και βλέπεις τα επεισόδια και σε πιάνει σύγκρυο.

Νταξ δεν είπαμε ότι είναι και επιστημονική μελέτη πάνω στα animu απλά ήθελα να βάλω τίτλο εφημερίδας.

Έχω και χειρότερο

 

ΠΑΓΩΣΕ ΤΟ ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΜΕ ΤΗΝ ΝΕΑ ΜΕΛΕΤΗ ΤΟΥ ΑΝΝ, ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΣΗΜΕΡΑ ΣΤΟ YELLOWANIMEPAPER!


rsrGbGx.gif

#6 aeron

aeron

    Anime Fan

  • Members
  • 212 posts

Posted 30 January 2020 - 17:12

Συμβαινει τωρα στο ΑΝΝ !! Μεγαλες αποκαλυψεις για τα ανιμε!!  Διαβαστε το πριν το κατεβασουν!!


tumblr_pzjbu0DszN1tbp5fpo1_400.giftumblr_pzjbu0DszN1tbp5fpo5_400.giftumblr_pzjbu0DszN1tbp5fpo10_400.gif

 

When you breathe you Inspire..

When you don't breathe you..Expire...


#7 Petran79

Petran79

    YOU GET TO BURNING!

  • Review Team
  • 3,264 posts
  • LocationΘεσσαλονίκη

Posted 31 January 2020 - 07:49

Θα προτιμούσα poll προσάρμοσμενσ στα ελληνικά δεδομένα για τις εδώ σειρές, αν και τα πράγματα θα ήταν ακόμα χειροτερα

#8 1451

1451

    .

  • Members
  • 2,585 posts

Posted 31 January 2020 - 13:28

Σίγουρα έχει να κάνει καί με την ηλικία αλλά θεωρώ ότι το βασικότερο είναι ότι πρόκειται για το κοινό του ann. Τί είδους άνθρωποι το επισκέπτονται και από ποια χώρα.

Φαντάζομαι αν το OP ήταν τόσο αδιάφορο θα έκοβαν το manga όπως έκαναν με το Bleach.



#9 Phantom Duck

Phantom Duck

    Platyrhynchos Kineticus

  • Retired Staff
  • 5,461 posts

Posted 02 February 2020 - 12:51

Το One Piece είναι σταθερά στο ΤΟΡ 10 σε τηλεθεάσεις κάθε εβδομάδας στην Ιαπωνία και δεν το κόβω να πέφτει μέχρι να τελειώσει. Παρακάτω οι τηλεθεάσεις της προηγούμενης εβδομάδας.

https://www.animenewsnetwork.com/news/2020-01-31/japanese-animation-tv-ranking-january-20-26/.155960

 

Το θέμα είναι πως όντως το κοινό του ΑΝΝ είναι διαφορετικό. Δεν νομίζω πως όσοι ψήφισαν να γνωρίζουν (πόσο μάλλον να βλέπουν) τις περισσότερες από τις σειρές που εμφανίζονται παραπάνω, όπως Doraemon, Sazae san, Detective Conan, Shin-chan κλπ. Αυτό βέβαια που μου κάνει εντύπωση, είναι πως η ακαδημία βρίσκεται επίσης στη λίστα, και μάλιστα ακριβώς δίπλα στο ΟΡ. Ήξερα πως έχει κάνει πάταγο, όμως δεν το περίμενα τόσο πολύ.


E5VV38U.jpg