Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
- - - - -

Αγορα Laptop


  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1 Erudinam

Erudinam

    Anime Newbie

  • Members
  • 46 posts

Posted 23 January 2020 - 14:07

είμαι αναμεσα σε

 

 

DELL G7

 

ROG STRIX SCAR 3

 

ROG STRIX G

 

MSI GL73

 

 

εχω ακουσει ότι τα dell ζεσταίνονται πολύ και τα τωρινα bios σε εμποδιζουν από το να παιξεις σωστα παιχνιδια

 

για τα Rog strix δεν εχω ιδεα. ποια η διαφορα G και scar 3?


wdasa.png


#2 Hazuki

Hazuki

    Anime Elite

  • Administrators
  • 2,741 posts

Posted 23 January 2020 - 15:22

Ε πάνω κάτω τα ίδια φαίνονται, πήγαινε με το scar 3 γιατί ο Linus λέει έχει γμο specs συν high refresh monitor.

 

Youtube Video


rsrGbGx.gif

#3 ATANASHIOSU

ATANASHIOSU

    Anime Fan

  • Members
  • 306 posts
  • Location札幌

Posted 09 October 2022 - 12:48

Ψάχνω για νέο PC (Laptop) και για τα λεφτά του, νομίζω ότι αυτό είναι μια ικανοποιητική επιλογή.

 

Πώς σας φαίνεται;

 

Όνομα PC: SA505i (Thirdwave)

Τιμή:    500 Ευρώ (Καινούριο)
Οθόνη:    15,6 Ίντες
Ανανέωση οθόνης:    60Hz
Βάρος:    Περίπου 1,7 κιλά
Μπαταρία:    Περίπου 12 ώρες
CPU:    Core i5-1135G7
GPU:    Iris Xe Graphics
Μνήμη:    LPDDR4x-3733 8GB
SSD:    256GB NVMe

Διαθέτει    Wi-Fi 6 και Thunderbolt 4

 

Το σύστημα το θέλω για δουλειά, κυρίως για βιντεοδιασκέψεις π.χ. Skype ή Zoom. (Για παιχνίδια έχω PS4)


Ὧδε ἡ σοφία ἐστίν· ὁ ἔχων νοῦν ψηφισάτω τὸν ἀριθμὸν τοῦ θηρίου, ἀριθμὸς γὰρ ὑπολογιστoῦ ἐστίν· καὶ ὁ ἀριθμὸς αὐτοῦ 1010011010.


#4 Hazuki

Hazuki

    Anime Elite

  • Administrators
  • 2,741 posts

Posted 09 October 2022 - 15:09

Ανάλυση οθόνης;
rsrGbGx.gif

#5 ATANASHIOSU

ATANASHIOSU

    Anime Fan

  • Members
  • 306 posts
  • Location札幌

Posted 11 October 2022 - 15:33

Full HD (1920 x 1080)


Ὧδε ἡ σοφία ἐστίν· ὁ ἔχων νοῦν ψηφισάτω τὸν ἀριθμὸν τοῦ θηρίου, ἀριθμὸς γὰρ ὑπολογιστoῦ ἐστίν· καὶ ὁ ἀριθμὸς αὐτοῦ 1010011010.


#6 Hazuki

Hazuki

    Anime Elite

  • Administrators
  • 2,741 posts

Posted 11 October 2022 - 17:23

Καλό φαίνεται, δες αν μπορεί να πάρει windows 11 και είσαι έτοιμος. Λογικά μπορεί αλλά τσεκαρε πριν το πάρεις. Επίσης αν σκοπεύεις να το κρατήσεις καιρό δες αν αναβαθμίζεται δίσκος και μνήμη. Τα νέα λάπτοπ πλέον τα έχουν όλα κολλημένα στην μητρική οπότε αν πάθει κάτι απ' όλα αυτά φτιάχνεται πιο δύσκολα.
rsrGbGx.gif

#7 ATANASHIOSU

ATANASHIOSU

    Anime Fan

  • Members
  • 306 posts
  • Location札幌

Posted 12 October 2022 - 14:08

Με Windows 11 είναι. Βασικά αυτός είναι και ο μόνος λόγος που ψάχνω νέο υπολογιστή,

γιατί κάποιες δουλειές απατούν Windows και σε δύο χρονάκια και κάτι τα 10 θα φάνε τσεκούρι,

οπότε μια ψυχή που είναι να βγει, ας βγει μια ώρα αρχύτερα.

Ο δίσκος αναβαθμίζεται σίγουρα, αν και νομίζω ότι τα 256 Giga φτάνουν και περισσεύουν.

Για τη μνήμη δεν ξέρω, αλλά 8 Giga RAM δε φτάνουν για βιντεοδιασκέψεις;

 

Η πλάκα είναι ότι όλοι νέοι υπολογιστές που κοίταξα ήταν με Windows 11 και όταν ρώτησα (τρολιά) αν γίνεται να πάρω τον υπολογιστή χωρίς Windows,

μου είπαν ότι δεν γίνεται! Ωραίο μονοπώλειο έχει η Micro$oft στους υπολογιστές!

Αν δεν ήταν η δουλειά, δεν πρόκειται να ακουμπούσα υπολογιστή με Windows.


Ὧδε ἡ σοφία ἐστίν· ὁ ἔχων νοῦν ψηφισάτω τὸν ἀριθμὸν τοῦ θηρίου, ἀριθμὸς γὰρ ὑπολογιστoῦ ἐστίν· καὶ ὁ ἀριθμὸς αὐτοῦ 1010011010.


#8 Hazuki

Hazuki

    Anime Elite

  • Administrators
  • 2,741 posts

Posted 12 October 2022 - 19:17

Άντε πάρτο. :)
Μια ερώτηση τα λάπτοπ Ιαπωνία στο πληκτρολόγιο έχουν και Αγγλικούς χαρακτήρες;
rsrGbGx.gif

#9 ATANASHIOSU

ATANASHIOSU

    Anime Fan

  • Members
  • 306 posts
  • Location札幌

Posted 13 October 2022 - 03:22

TLDR

Ναι.

-----

 

Τα πληκτρολόγια στην Ιαπωνία έχουν τυπωμένους αγγλικούς χαρακτήρες στο πάνω αριστερό μέρος των κουμπιών, και ιαπωνικούς χαρακτήρες (χιραγκάνα) στο κάτω δεξιό μέρος των κουμπιών.

Π.χ. ένα τυπικο QWERTY πληκτρολόγιο, στην Ιαπωνία εκτός από Q-W-E-R-T-Y

θα γράφει και た-て-い-す-か-ん (ta-te-i-su-ka-n).

 

Η πλειοψηφία των Ιαπωνών κάνει εισαγωγή κείμενου με χρήση των αγγλικών χαρακτήρων ακόμα και για ιαπωνικό κείμενο, ως ρόματζι.

 

Γνωρίζω έναν συνάδελφο που κάνει εισαγωγή (ιαπωνικού) κειμένου με Ιαπωνικούς χαρακτήρες.

Αυτός είναι ο μόνος Ιάπωνας που γνωρίζω ότι χρησιμοποιεί αυτή την μέθοδο.

Από όσο έχω ακούσει, αυτή την μέθοδο χρησιμοποιούν ηλικιωμένοι που δεν γνωρίζουν ή δεν έχουν συνηθισει τα ρόματζι, και οι τραπεζικοί, για λόγους ταχύτητας.

 

Η μέθοδος αυτή είναι πιο γρήγορη, καθότι ένα ιαπωνικό γράμμα χιραγκάνα είναι (συνήθως) συνδυασμός δύο ρόματζι,

οπότε γράφεις το κείμενο πληκτρολογώντας σχεδόν τις μισές φορές.

 

Π.χ. αν θες να γράψεις ありがとう (αριγκατοου) με ρόματζι θα πατήσεις a-r-i-g-a-t-o-u (8 εισαγωγές)

ενώ με ιαπωνικούς χαρακτήρες あ-り-か-゛-と-う (6 εισαγωγές)

 

Ή αν θες να γράψεις 神風 (καμικαζε) με ρόματζι θα πατήσεις k-a-m-i-k-a-z-e (8 εισαγωγές)

ενώ με ιαπωνικούς χαρακτήρες か-み-か-せ-゛(5 εισαγωγές).

 

Ή αν θες να γράψεις 腹切 (χαρακιρι) με ρόματζι θα πατήσεις h-a-r-a-k-i-r-i (8 εισαγωγές)

ενώ με ιαπωνικούς χαρακτήρες は-ら-き-り (4 εισαγωγές).

 

Προσθέτω ότι μετά την εισαγωγή κειμένου, ασχέτως της μεθόδου εισαγωγής, εμφανίζεται μια λίστα με τα πιθανά ιδεογράμματα, και ο χρήστης επιλέγει αυτό που ταιριάζει,


Edited by ATANASHIOSU, 13 October 2022 - 03:31.

Ὧδε ἡ σοφία ἐστίν· ὁ ἔχων νοῦν ψηφισάτω τὸν ἀριθμὸν τοῦ θηρίου, ἀριθμὸς γὰρ ὑπολογιστoῦ ἐστίν· καὶ ὁ ἀριθμὸς αὐτοῦ 1010011010.


#10 Hazuki

Hazuki

    Anime Elite

  • Administrators
  • 2,741 posts

Posted 13 October 2022 - 08:14

Αυτή η λειτουργία που σου εμφανίζει τα πιθανά ιδεογράμματα είναι native των Windows να υποθέσω; Επίσης τι φάση, πως ξέρουν οι Ιάπωνες προτιμούν να γράφουν με τα Αγγλικά γράμματα αλλά δεν ξέρουν γρι να μιλήσουν. Θέλω να πω από ότι φαίνεται ξέρουν τους φθόγγους που αντιστοιχούν στα Αγγλικά γράμματα και τους χρησιμοποιούν στο γράψιμο αλλά να μιλήσουν ούτε καν;
rsrGbGx.gif

#11 ATANASHIOSU

ATANASHIOSU

    Anime Fan

  • Members
  • 306 posts
  • Location札幌

Posted 13 October 2022 - 12:46

Στα Windows, αυτή η λειτουργία λέγεται Microsoft Japanese IME.

Στα linux υπάρχουν άλλα παρόμοια συστήματα π.χ. το Mozc.

 

Για το άλλο ερώτημα:

TLDR

Γιατί μαθαίνουν το αγγλικό αλφάβητο, αλλά δεν μαθαίνουν να μιλούν αγγλικά.

-----------------------------

Μπορώ να σκεφτώ πολλούς λόγους.

 

Πρώτον ότι οι Ιάπωνες μαθαίνουν στο σχολείο Αγγλικά σα να ήταν νεκρή γλώσσα.

Δηλαδή όχι προφορικά ή ομιλία, αλλά κυρίως γραμματική-λεξιλόγιο.

Επίσης δεν μαθαίνουν έκθεση/σύνταξη αλλά κυρίως μετάφραση αγγλικών σε Ιαπωνικά.

 

Δεύτερον οι Ιάπωνες είναι τελειομανείς, και τρέμουν στην ιδέα ότι θα πουν κάτι λάθος ή θα παρεξηγηθούν.

 

Τρίτον, πάρα πολλές λέξεις από τα αγγλικά έχουν εισέλθει στα Ιαπωνικά μεταμορφωμένες ως κατακάνα.

Οι Ιάπωνες ξέρουν αρκετές αγγλικές λέξεις, με την ιαπωνική μορφή προφορά.

Πρέπει να ξε-μάθουν αυτή την Ιαπωνική προφορά, γιατί συνήθως δεν βγάζει νόημα.

 

Π.χ.

Φάιναρου φάντατζι

 

Τέταρτον, γιατί η φωνολογία των αγγλικών είναι τελείως διαφορετική από αυτή των Ιαπωνικών.

 

Πέμπτον, γιατί οι Ιάπωνες δεν χρειάζονται τα αγγλικά.

Μπορούν να βρουν δουλειά, να σπουδάσουν, να δουν ταινίες, να παίξουν παιχνίδια να κάνουν τα πάντα τέλος πάντων στα Ιαπωνικά.

 

Έκτον, γιατί στην Ιαπωνία οι ξένοι είναι λίγοι και δεν έχουν ερεθίσματα για να μάθουν ξένη γλώσσα.

 

Tέλος να πω και για τις αγγλικές λέξεις/φράσεις "Made in Japan" οι οποίες επίσης δεν βγάζουν νόημα.

Θες σαραριιμαν; Θες πεττομποτορου; :confused:


Edited by ATANASHIOSU, 13 October 2022 - 12:47.

Ὧδε ἡ σοφία ἐστίν· ὁ ἔχων νοῦν ψηφισάτω τὸν ἀριθμὸν τοῦ θηρίου, ἀριθμὸς γὰρ ὑπολογιστoῦ ἐστίν· καὶ ὁ ἀριθμὸς αὐτοῦ 1010011010.