Jump to content

Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!

Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.

Photo
* * * * * 1 votes

Αναμνήσεις που σας στοιχειώνουν

• Please log in to reply
22 replies to this topic

#1 Erudinam

Erudinam

Starting...

• Members
  • 20 posts

Posted 05 December 2019 - 02:04

Eδώ μπορούμε να γράφουμε για αναμνήσεις που έχουμε για όταν ήμασταν παιδιά ή και μεγαλύτεροι σχετικα με θέματα που μας ανατρίχιασαν, ή δεν μπορούσαμε να εξηγήσουμε τι ήταν. Επίσης, μπορούμε να γράψουμε για προγράμματα σκηνές από ταινίες, σείρες, που μας έμειναν στο μυαλό αλλα δεν βρήκαμε πότε τι ήταν.

wdasa.png

#2 1451

1451

.

• Members
  • 2,576 posts

Posted 05 December 2019 - 13:48

Θυμάμαι που έβλεπα Sci-Fi Harry, το ξεκίνησα περιμένοντας μάγους σε ένα πλαίσιο επιστημονικής φαντασίας όμως ήταν τόσο κακό που το μυαλό μου το αποθήκευσε ως παραίσθηση κι όχι ως κανονική εμπειρία.

DABCR2I.png

#3 Dante80

Dante80

(╯°□°)╯︵ ┻━┻

• Retired Staff
  • 5,505 posts
  • Location今、そこにいる僕

Posted 10 December 2019 - 14:15

Αν και μεγαλωμένος με Rotten κλπ, δεν θα ξεχάσω ένα στιγμιότυπο από την Διάσωση του Στρατιώτη Ράιαν.

Youtube Video

Για κάποιο αδιευκρίνιστο λόγο, η σκηνή αυτή μου είχε μείνει στο κεφάλι καμιά εβδομάδα. Ακόμα και τώρα, νοιώθω περίεργα όταν την βλέπω. Maximum empathy.

Jh0Lmx3.png
.aNiMe//GR IRC Channel ~ Better than sex, batteries included.

#4 Hazuki

Hazuki

Anime Elite

• Administrators
  • 2,516 posts

Posted 10 December 2019 - 21:36

Τι εννοείς μεγαλωμένος με Rottern, ΠΟΙΟΣ ΜΕΓΑΛΩΝΕΙ ΜΕ ROTTEN:! Καλά προφανώς εσύ αλλά μεγαλωμένος κιόλας! Τι έκανες παιδί μου!;

Κανα δυο φορές μπήκα και στα 30 sec το χα κλείσει.

Τώρα σχετικά με το θέμα, ούτε που θυμάμαι τίποτα!

Η σκηνή που πυροβολούν τον Μερφυ που μετά γινεται Robocop.

Με κριπαρε πολύ ασχήμα αλλά ταυτόχρονα ένιωθα μια grotesque περιέργεια και την έβλεπα όλη παρά την καφρίλα.

rsrGbGx.gif

#5 Petran79

Petran79

YOU GET TO BURNING!

• Review Team
  • 3,171 posts
  • LocationΘεσσαλονίκη

Posted 12 December 2019 - 09:59

Μικρός έβλεπα μια βραδινή εκπομπή στην ΕΡΤ που ένας γνωστός παρουσιαστής εξηγούσε κάτι. Σταμάτα λίγο, κοίτα στη κάμερα. Κοιτώ και εγώ και λέω "γιατί;". Και απαντά "γιατί αυτό και αυτό" (δε θυμάμαι το θέμα) και μετά προσθέτει "το κατάλαβες; '." ναι! " απαντώ." ωραια" είπε.

Αυτή τη σκηνή δεν πρόκειται να την ξεχάσω. Αυτό είναι διαδραστική τηλεόραση!

#6 Erudinam

Erudinam

Starting...

• Members
  • 20 posts

Posted 12 December 2019 - 14:21

θυμαμαι καποτε ειχα ανοιξει ολοκληρο θεμα στο reddit στο tipofmytongue είναι για σειρες ταινεις βιβλια παιχνίδια διαφημισεις μουσικη που σου εχουν μεινει στο μυαλο αλλα δεν μπορεις να βρεις το ονομα.

ειχα μια αναμνηση που με βασανιζε επι πολλα χρονια.

όταν ημουν παιδι είχαμε 2 συρτάρια γεματα βιντεοκασέτες στις οποιας γράφαμε και ξαναγράφαμε παιδικα από την τηλεοραση. φανταζομαι ολοι θα ειχατε σε φαση μισο παιδικο και το άλλο μισο να εχει σβηστει από άλλο παιδικο και παει λεγοντας.

θυμαμαι λογικα γυρω στα τελη του 90s ειχα βρει ένα στιγμιοτυπο σε μια κασετα το οποιο διαρκουσε περιπου 6-7 δευτερόλεπτα.

αρχικα μου ειχαν κανει εντυπωσει τα γραφικα ηταν πολύ σκοτεινα και καπως σαν παλιο computer-animated/ clay animation/ puppet/ για τετοια φαση μιλαμε. ειχε ένα σκοτεινο μαυρο backround που τοτε μου θυμιζε σοφιτα και ηταν ένα ανθρωπακι μεσα σε αυτόν τον σκοτεινο χωρο να κοιταει έναν κλοουν. ο κλοουν ηταν τεράστιος και χοντρος. εμοιαζε με γιγαντια κουνια κουκλα κλοουν. ξαφνικα το ανθρωπακι τρεχει στην αγκαλια του και τους βλέπουμε μεσα σε ένα γενικο πλανο από ψηλα να στριφογυριζουν κανοντας αγκαλια σε ένα φως που εμοιαζε με φως φεγγαριου και παραλληλα επαιζε μια ωραια μουσικη.

τα πρωτα δευτερόλεπτα μου προκαλουσαν μια ανατριχλα αλλα το τελευταιο πλανο με την μουσικη και το φως παντα μου δημιουργουσαν κατι ζεστο και ωραιο μεσα στην ανατριχιλα. αυτό το στιγμιοτυπο ηταν περιπου 6-7 δευτερόλεπτα. θυμαμαι συνεχεια παταγα rewind και το ξαναβλεπα μπας και μπορουσα να βρω παραπανω πληροφοριες.

καποια στιγμη, φανταζομαι, με το περασμα του χρονου, η κασετα χαθηκε ή πεταχτηκε ή σβηστηκε το στιγμιοτυπο. ετσι λοιπον, μεγαλωνα και ειχα αυτή την αναμνηση για χρονια. το ξεχνουσα για αρκετο καιρο ισως και χρονια και παλι το ξαναθυμομουν. αρχικσα, σοβαρα να ψαχνω για αυτό το στιγμιοτυπο το 2009, το στιγμιοτυπο όταν το ειδα θα ηταν λογικα 1998-1999-2000 εκει γυρω και εγω ημουν περιπου 7-8-9 ετων. το 2009 αρχισε παλι να με βασανιζει αυτή η αναμνηση. καποια στιγμη ανοιγα θεματα σε διαφορα φορουμ ελληνικα και μη και τους περιεγραφα το στιγμιοτυπο αλλα καμια τυχη. αυτό πρεπει να εγινε καπου το 2017. ειχα φτασει σε σημειο να φτιαξω το στιγμιοτυπο σε storyboard δηλαδγ σαν comics με το paint. μου ειχε μεινει πολύ εντονα το τελευταιο πλανο. τον κλοουν να στριφογυριζει στο φως. ανεβασα το κομικ στο reddit αλλα δεν ειχα τυχη. πριν μερικους μηνες, εκανα παλι το ιδιο, ανοιξα νέο θεμα στο reddit και εβαλα παλι το κομικ. ηταν πολύ γελοιο σαν να τα ειχε ζωγραφισει ένα παιδι, καμια σχεση με αυτό που εψαχνα αλλα προσπαθουσα καπως να περιγραψω το σκηνικο.

αρχισα να χανω τις ελπιδες, γιατι ειχα καταληξει σε μια πιθανοτητα να μην ηταν κλοουν αλλα αγιος βασιλης. οποτε ισως να ηταν καποια Χριστουγεννιάτικη διαφημιση. ή εστω καποια διαφημιση. και αρχισα να χανω παραπανω τις ελπιδες όταν σκεφτηκα ότι θα μπορουσε να είναι κατι ελληνικο, τυπο διαφημιση καποιου logo ενός καναλιου και τετοια. επισης, το να κουβαλαω μια αναμνηση από ηλικια 8 ετων για ένα στιγμιοτυπο 6-7 δευτερολεπτων, ηταν κατι που με εκανε να πιστευω ότι δεν θα το βρω ποτε.

τελικα καποιος εγραψε κατι στο τοπικ μου και μου ειπε ότι το τελευταιο πλανο που περιγραφω θυμιζει κατι ένα ταινιακι μικρου μηκους.

και τελικα ηταν αυτό. επαθα σοκ. μιλαμε περασαν σχεδόν 20 χρονια και βρεθηκε κατι που ψαχνα από το 1999. και μιλαμε για 6-7 δευτερόλεπτα στιγμιότυπου χωρις καν να είμαι σιγουρος για καποια πραγματα.

wdasa.png

#7 Phantom Duck

Phantom Duck

Platyrhynchos Kineticus

• Retired Staff
  • 5,447 posts

Posted 12 December 2019 - 17:20

Ε πες ντε και ποια ταινιούλα ήταν, μην μας αφήνεις έτσι :congrats:. Eκτός και αν είναι κόλπο και μας πάρει άλλα 20 χρόνια για να το βρούμε κι εμείς.

E5VV38U.jpg

#8 Erudinam

Erudinam

Starting...

• Members
  • 20 posts

Posted 12 December 2019 - 17:42

η αληθεια είναι ότι θυμαμαι καποιος ειχε γραψει στο τοπικ μου στο reddit ότι ειχε συγκινηθεί κατι τετοιο από το ποσο προσπαθουσα να το βρω. και γενικα πολυ γουσταραν να ψαχνουν μαζι μου.

ηταν το l'opera imaginaire I pagliacci leoncavallo

κοιταξτε το στο youtube

wdasa.png

#9 Petran79

Petran79

YOU GET TO BURNING!

• Review Team
  • 3,171 posts
  • LocationΘεσσαλονίκη

Posted 13 December 2019 - 00:28

εγω ψαχνω μια ταινια που ειχε ανατριχιαστικη υποθεση και την ειχα δει δεκαετια 80. Ενας σχεδιαστης κινουμενων σχεδιων κανει μια ταινια οπου ολος ο κοσμος κυριολεκτικα πλημμυριζει σε θαλασσες αιματος και ενα ζευγαρι μονο επιβιωνει πανω σε μια μικρη σχεδια. Δειχνει πως μεσα στο Αγαλμα της Ελευθεριας στην Αμερικη υπηρχαν κατι μηχανηματα με αντλιες, και σπασαν και απο κει ξεχυλισε το αιμα. Η ταινια ηταν ιδιαιτερη γιατι αναμιγνυε ανιματιον και ζωντανη ταινια. Μια φιγουρα σα χαρος με δρεπανι απαγαγει το γιο του ανιματερ και τον βαζει μεσα στο ανιματιον μαζι με το ζευγαρι, ενω ο χαρος του κοβει και το χερι με το δρεπανι και αναγκαζεται να ζωγραφιζει με το αριστερο χερι. Εψαξα τον κοσμο να βρω αυτην την ταινια, αλλα τιποτα. Μου χε κανει φοβερη εντυπωση και το ανιματιον ηταν αρκετα ρεαλιστικο.

#10 Erudinam

Erudinam

Starting...

• Members
  • 20 posts

Posted 13 December 2019 - 02:09

δωσε στοιχεια παραπανω. ηταν ασπρομαυρη? τι γλωσσα? που την ειδες? περιγραψε παραπανω τους χαρακτήρες.

wdasa.png

#11 Petran79

Petran79

YOU GET TO BURNING!

• Review Team
  • 3,171 posts
  • LocationΘεσσαλονίκη

Posted 13 December 2019 - 15:07

Την είχα δει μεταγλωττισμενη στα Γερμανικά αλλά μάλλον από Αμερική ήταν. Έγχρωμη, στην τηλεόραση την είχε δείξει. Τέλη 80. Θυμάμαι πως ο χάρος ήθελε να προκαλέσει αυτό τον όλεθρο και στον πραγματικό κόσμο. Απλα ο πατέρας ήταν καρτουνιστας και ο γιος του έπαιζε σε ένα λούνα παρκ και τον απήγαγε ο χάρος στο στοιχειωμένο σπιτι

#12 Erudinam

Erudinam

Starting...

• Members
  • 20 posts

Posted 13 December 2019 - 16:36

ο χάρος ηταν ο grim reaper; η απλά έμοιαζε;

wdasa.png

#13 Petran79

Petran79

YOU GET TO BURNING!

• Review Team
  • 3,171 posts
  • LocationΘεσσαλονίκη

Posted 14 December 2019 - 00:29

εμοιαζε και μιλουσε μαλιστα με μια τσιριστικη φωνη, απλα δεν φαινοταν η φατσα του.

#14 Erudinam

Erudinam

Starting...

• Members
  • 20 posts

Posted 14 December 2019 - 02:02

δεν βρηκα κατι. ότι θυμασαι να μου γραφεις. μου αρεσει πολύ να ψαχνω. οσα πιο πολλες λεπτομέρειες μου δωσεις τοσο το καλυτερο.

καταρχήν το ειδες στην δεκαετια του 80s τελη. αρα η ταινια υπολογιζω να βγηκε μετα το 1975. επισης πως και την ειδες στα γερμανικα ενώ ηταν Αμερικανικη? μηπως ηταν γερμανικη παραγωγη στην Αμερική? μπορει να δυσκολευεσαι να την βρεις επειδή είναι γερμανικη με γυρισματα στην Αμερική.

οσο για την πλημυρρα με το αιμα μου κανει εντυπωση που δεν βρηκα κατι με αυτην την αναζητηση στα αγγλικα εννοείται.

το animation ηταν σε τι στυλ? κανενα ονομα χαρακτήρα?

wdasa.png

#15 Petran79

Petran79

YOU GET TO BURNING!

• Review Team
  • 3,171 posts
  • LocationΘεσσαλονίκη

Posted 14 December 2019 - 21:16

δεν ειναι η μονη ταινια με αυτο το προβλημα. Εκατονταδες αλλες ταινιες ειναι στην αφανεια, υποσκελισμένες απο τις καινούργιες ταινιες στoυς ορους αναζητησης και στις σελιδες. Ισως αν εψαχνα στο web 20 χρόνια πριν να υπηρχαν περισσοτερες πιθανοτητες. Τωρα που να ψαχνεις στο dark web

αμφιβαλλω και αν εχουν καταχωρησει και τα απαραιτητα tags. Πχ δεν ειναι ουστε στο imdb στο live action & animation, ουτε στο wiki. Κυριαρχουν οι πασιγνωστες ταινιες, ειτε οι καινουργιες ειτε οι κλασσικες.