Μετάβαση στο περιεχόμενο


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Σύνδεση 

Εγγραφή
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Φωτογραφία
- - - - -

Dorohedoro

δώροΧδώρο

  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1 Hazuki

Hazuki

    Anime Elite

  • Administrators
  • 2.741 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 13 Οκτώβριος 2019 - 11:46

Youtube Video

 

Αν και δεν έχω διαβάσει ούτε ένα chapter, ξεφυλλίζοντας μερικά τεύχη στο Solaris είχα σχηματίσει θετικές εντυπώσεις μόνο και μόνο από το σχέδιο.

Ψάχνοντας είχα δει ότι δεν υπήρχε anime, πράγμα που μου έκανε εντύπωση.

Τελικά το Ιανουάριο έρχεται η σειρά, δυστυχώς 3D animated αλλά τουλάχιστον με αρκετά καλή παραγωγή τόσο που δεν φαίνεται τόσο πολύ άσχημο (βλέπε Berserk).

Οπότε ένα thread για όταν ξεκινήσει και ότι νέα προκύψουν μέχρι την έναρξη.

 

https://www.animenewsnetwork.com/news/2019-10-11/dorohedoro-tv-anime-reveals-promo-video-staff-cast-january-12-premiere-date/.152079

https://www.animenewsnetwork.com/encyclopedia/manga.php?id=4669

https://anidb.net/anime/14483

https://myanimelist.net/anime/38668/Dorohedoro


rsrGbGx.gif

#2 Hazuki

Hazuki

    Anime Elite

  • Administrators
  • 2.741 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 06 Ιούνιος 2020 - 15:19

Snif, πήγε άκλαυτο το θεματάκι μου, δεν πειράζει τομάρια, έκατσα και το είδα και μπορώ να πω ότι μου άρεσε αρκετά.

Το 3D είναι αρκετά καλό, μερικές φορές φαίνεται αλλά συνήθως όχι. Ο όλος κόσμος της σειράς έχει πολύ ενδιαφέρον, πολύ βία αλλά με ένα κωμικό ύφος αλλά δυστυχώς τα 12 επεισόδια είναι πολύ λίγα.

Το exposition είναι αρκετά χαμηλό με αποτέλεσμα να σε κρατάει πάντα σε εγρήγορση για να μην χάσεις κάτι από την υπόθεση μιας και που υπάρχει ένα τυπικό μυστήριο.

Τέσπα, αναμένω 2η σεζόν!


rsrGbGx.gif

#3 Phantom Duck

Phantom Duck

    Platyrhynchos Kineticus

  • Retired Staff
  • 5.461 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 07 Ιούνιος 2020 - 11:02

Η αλήθεια είναι πως ξεκίνησα να το βλέπω κι εγώ επειδή με γοήτευσε πολύ ο κόσμος, όμως ύστερα από το Berserk, έχω PTSD και παθαίνω σοκ όποτε βλέπω 3D. Εδώ βέβαια είναι αρκετά καλύτερο, όμως και πάλι είναι λίγο περίεργο. Η σειρά σαν σειρά πάντως, στο 5ο επεισοδιάκι που είμαι, τσουλάει καλά.


E5VV38U.jpg


#4 Hazuki

Hazuki

    Anime Elite

  • Administrators
  • 2.741 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 07 Ιούνιος 2020 - 12:32

Ε ορίστε έχεις δει τη μισή ήδη, κοίτα σε κάποια σημεία μοιάζει με FMV από video game αλλά γενικά δεν είναι άσχημο. Το θέμα είναι πότε θα βγάλει 2η σεζόν γιατί το θεωρώ σίγουρο.

Το manga κυκλοφορεί από το 2000 οπότε νομίζω έχουν αρκετό υλικό για να βγάλουν μία ακόμα στα καπάκια. Τώρα αν κόψει το funding το netflix, ε θα στεναχωρηθώ! Δεν τα κάνουν αυτά τα πράματα!  :dazed:  :beaten:


rsrGbGx.gif

#5 assmage99

assmage99

    Starting...

  • Members
  • 6 Δημοσιεύσεις:
  • LocationΒόλος

Καταχωρήθηκε 08 Ιούνιος 2020 - 00:36

Δεν εχω διαβασει το μανγκα,αν και σκοπευω να το αγορασω καποια στιγμη, αλλα το ανιμε ηταν αρκετα καλο και παρ οτι cgi ταιριαζε αρκετα με το υφος της σειρας.

Λογικα θα βγει και δευτερη σεζον αλλα κυριως εξαρταται απο το ποσοι θα το δουν στο νετφλιξ και ποσοι θα παρουν και το μανγκα/Blu ray,αφου καλως η κακως συνηθως ειναι προμο.



#6 Hazuki

Hazuki

    Anime Elite

  • Administrators
  • 2.741 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 08 Ιούνιος 2020 - 13:47

Ναι αυτό φοβάμαι και εγώ, ότι μπορεί να το αφήσουν έτσι όπως είναι σαν promo για το manga.

Από την άλλη πλέον μετά την επιτυχία του Boku no Hero Academia και του Attack on Titan, έχει αλλάξει άρδην το production ενός anime.

Είναι σαφές πλέον ότι προτιμούν μικρότερες σεζόν, ώστε να έχουν μία ένδειξη αν έχει πιάσει μία σειρά κι αν έχει πιάσει να την συνεχίσουμε με επίσης μικρές σεζόν.

Ειδικά το Netflix φαίνεται ότι προτιμάει το συγκεκριμένο format παραγωγής, πιθανόν γιατί βλέπει άμεσα αν μια σειρά έχει πιάσει οπότε μπορεί να επενδύσει με λιγότερο ρίσκο σε μία 2η και 3η σεζόν.

Για το 3D θα συμφωνήσω, από λίγο που έχω δει το manga μιλάμε για σχέδιο με πολύ λεπτομέρεια, κάτι που για να βγει με το κλασσικό τρόπο θα κόστιζε υπερβολικά.

Εδώ έχουν πετύχει μία ιδανική αναλογία, με αρκετό fluid animation ώστε να μην φαίνονται σαν κουβάδες που κινούνται και αρκετή λεπτομέρεια ώστε να αποδώσουν το κόσμο του manga.

Το ιδανικό θα ήταν κλασσικό σχέδιο με στυλ Akira που από ότι φαίνεται το manga έχει πάρει πολλά στοιχεία αλλά όπως όλοι καταλαβαίνουμε για "TV" series κάτι τέτοιο δεν είναι δυνατό.  


rsrGbGx.gif

#7 Hazuki

Hazuki

    Anime Elite

  • Administrators
  • 2.741 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 25 Οκτώβριος 2020 - 12:59

Βγήκε ένα μικρό OVA για όποιον ενδιαφέρετε, δείχνει κάποιες σκηνές από το παρελθόν των πρωταγωνιστών.


rsrGbGx.gif

#8 assmage99

assmage99

    Starting...

  • Members
  • 6 Δημοσιεύσεις:
  • LocationΒόλος

Καταχωρήθηκε 25 Οκτώβριος 2020 - 16:48

Θενξ για το ινφο,δε το χα παρει χαμπαρι



#9 Hazuki

Hazuki

    Anime Elite

  • Administrators
  • 2.741 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 25 Οκτώβριος 2020 - 19:37

Ε δεν είναι τίποτα σημαντικό, κάτι σαν omake. Ήταν ενδιαφέρον πάντως σε σχέση με άλλα που έχω δει από άλλες σειρές.


rsrGbGx.gif

#10 assmage99

assmage99

    Starting...

  • Members
  • 6 Δημοσιεύσεις:
  • LocationΒόλος

Καταχωρήθηκε 26 Οκτώβριος 2020 - 15:51

Τωρα απλα χρειαζεται μια δευτερη σεζον και anime απο τη νεα σειρα της, το Dai Dark.



#11 Mosquito Killer

Mosquito Killer

    Anime Newbie

  • Members
  • 62 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 09 Νοέμβριος 2020 - 20:50

Ενώ έχω ακούσει άπειρες φορές για το manga δεν το είχα πιάσει ποτέ. Όταν βγήκε η σειρά έλεγα θα την δω αλλά πήρε τρελή παράταση.

Τώρα όμως έκατσα και έχοντας δει 5 επεισόδια μπορώ να πω ότι πάει πολύ καλά. Πολύ όμορφος κόσμος, χαρακτήρες τρύπιοι άρα πολύ ενδιαφέρον για μένα και ένα μυστήριο που-μάλλον δεν θα λυθεί σε 12 επ- αλλά προχωράει καλά.