Μετάβαση στο περιεχόμενο


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Σύνδεση 

Εγγραφή
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Φωτογραφία
* * * * * 3 Ψήφοι

Το δικο μου τεν γιρ τσαλεντζ για το ανιμε.γρ


  • Please log in to reply
67 replies to this topic

#1 acid black cherry

acid black cherry

    Mahjong Master

  • Members
  • 937 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 26 Ιανουάριος 2019 - 20:38

Κι ομως συμπληρωθηκαν 10 χρονια απο τη μοιραια μερα που πατησα το πληκτρο

για να κανω εγγραφη στο anime.gr

 

Ολα ξεκινησαν οταν μια κοπελα που γνωρισα ιντερνετικα μου ειπε πως θα εκανε ενα cosplay party

καπου στους Αγ. Αναργυρους. Προφανως και δεν καταλαβα για τι στο καλο μιλαει.

Ειχε κανει ενα γκρουπ στο facebook στο οποιο αναφεροταν και το anime.gr

 

Απο περιεργεια μπηκα να δω τι ειναι. Ειχα ακουσει για ανιμε απο ενα φιλο και ειχα δει κανα δυο ταινιες

αλλα δε μου εκανε ιδαιτερη εντυπωση ωστε να θελω να ασχοληθω.

 

Εκανα εγγραφη στις 26 Φεβρουαριου 2009

 

Κοιταξα βεβαια για εκεινο το cosplay party (στο οποιο παρεπιπτοντως δεν πηγα καθως δεν ηξερα τι θα αντιμετωπισω) αλλα αφου τριγυρνουσα στα σοκακια του φορουμ αρκετη ωρα το ματι μου πηγε

στην αρχικη σελιδα στην οποια τοτε ειχε καποια προτεινομενα ανιμε.

 

Το πρωτο που ειδα νομιζω πως ηταν η το Elfen Lied η το Detroit Metal City αλλα σιγουρα οταν ειδα το

Elfen Lied επαθα ενα μικρο σοκ, δεν το περιμενα πως τετοια κινουμενα σχεδια υπαρχουν.

(Και επισης ... boobs, what more to say) Μου ανοιξε ενα νεο κοσμο.

 

Απο τοτε εχουν περασει γυρω στα 9 χρονια ενασχολησης με τα Ιαπωνικα μεσω των οποιων εχω γνωρισει ατομα απο Ασια, Ευρωπη και Αμερικη.

3-4 τουρνουα ματζονγκ, και γνωριμια με ατομα οπως τον Namida, τον Kleidokrator τον XaOs, την Lulu Chan, την Tsunade-sama,τον Ambient με τους οποιους ακομα βρισκομαστε αραια και που για ματζονγκ, αλλα επισης και τους Skinner,Cloudy-sky,Phm,Xalathal,Olgidio,Zed,Night Wizard Seal,Osama Bin Laden,Adventurer,Kamui,Lord Leon,Akira και πολλους αλλους.

 

Εννοειται βεβαια και τον Phantom Duck και τους αλλους που γνωριστηκαμε απο τις προβολες ανιμε και τα Eating Meeting και λοιπα event. Πηγα στα περσινα meetings και χαρηκα που ξαναειδα ατομα απο το παρελθον και γνωρισα καινουργια μελη του φορουμ.

 

Περασε ενα διαστημα που ημουν moderator στο anime.gr αλλα και μεγαλο διαστημα που σταματησα εντελως να ασχολουμαι με τα ανιμε αλλα τα οποια ποτε δεν παρατησα.

Πηγαινω που και που σε κανα cosplay/anime related event αλλα αυτο που εζησα σχεδον δεκα χρονια πριν εξω απο το Dasein με cosplayers να εχουν γεμισει τον δρομο και οι περαστικοι στα Εξαρχεια να μην μπορουν να καταλαβουν τι συμβαινει και να κοιτουν γεματοι απορια, δεν μπορει να ξανασυμβει.

 

Τωρα πλεον μαθαινω και Κορεατικα και ακομα σκεφτομαι το ταξιδι στην Ιαπωνια που δεν καταφερα τοσα χρονια.

 

Ναι, ολα αυτα με μια απλη εγγραφη σε αυτο το φορουμ  :ureshii:

 

Thanks for everything.

 

Υ.Γ. Τεν γιρ πασντ ολρεντυ, γδφ!

Υ.Γ.2 Ημουνα νιος και γερασα

Υ.Γ.3 Για οποιον εχω ξεχασει, βλεπε Υ.Γ.2


Αυτή το μήνυμα έχει επεξεργαστεί από acid black cherry: 31 Ιανουάριος 2019 - 17:53

i aku the shape-shifting master of darkness...
xhH5lXP.jpg


#2 Petran79

Petran79

    YOU GET TO BURNING!

  • Review Team
  • 3.264 Δημοσιεύσεις:
  • LocationΘεσσαλονίκη

Καταχωρήθηκε 27 Ιανουάριος 2019 - 14:28

Νομιζω απο το 2009 και υστερα το Elfen Lied ηταν ήδη εκτός μόδας, αν εξαιρεσεις τα scanlations του manga που ήταν στα τελειώματα. Και μαθαινω εκπληκτος πως αγορασε προσφατα τα δικαιωματα η Dark Horse.

Εκεινες ηταν οντως απο τις τελευταιες καλες εποχες σε οτι αφορα το μεγεθος της κοινοτητας. Μετα διασπαστηκαμε.

Και εγω ειχα παει σε ενα meeting στη Θεσσαλονικη τοτε, αλλα μετα δεν...Για cosplay και τετοια δεν ειμαι.

#3 phm

phm

    Anime Ghost

  • Members
  • 1.807 Δημοσιεύσεις:
  • LocationOn the boundary of life and death

Καταχωρήθηκε 27 Ιανουάριος 2019 - 14:30

Όντως πολλά συνέβησαν στα πέριξ αυτού του forum και αρκετοί από εμάς γνωρίσαμε διάφορα άτομα λόγο των meetings κλπ

 

 

Γενικά είναι κάπως αν το καλοσκεφτείς πως το ένα φέρνει το άλλο. Μερικές φορές σκέφτομαι, αν εγώ πχ όταν ξεκίνησα το πανεπιστήμιο είχα γνωρίσει κάποια άλλα άτομα αντί αυτά που γνώρισα, θα είχα καταλήξει να έχω τα ενδιαφέροντα που έχω;

 

Τέλος πάντως οι περισσότεροι εδώ μέσα ήμασταν νιοι και γεράσαμε. Η ζωή (δεν) συνεχίζεται!


phmava.php

#4 Kai

Kai

    Fluent in sarcasm

  • Review Team
  • 2.722 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 27 Ιανουάριος 2019 - 15:08

Μπήκα νομίζοντας ότι θα ήταν 10YC με τι anime είχες στο top10 σου δέκα χρόνια πριν.

 

Τώρα για το φόρουμ δυστυχώς έχει πέσει η κίνηση τα τελευταία χρόνια και πολλά άτομα δεν μπαίνουν καν μέσα, αλλά κι εγώ γνώρισα άτομα που κάνω ακόμα παρέα irl, αλλά και με αρκετά άτομα με τα οποία αν και χαθήκαμε θυμάμαι ακόμα ωραίες συζητήσεις που είχαμε για ώρες και ανταλλαγές για απόψεις γενικά και προτάσεις για σειρές εκτός φόρουμ. Πλάκα πλάκα κι εγώ το 2009 είχα πρωτομπεί, τότε που νέκρωσε το animeplanet από κόσμο. Κρίμα που χάθηκε όλο αυτό και δεν ανανεώθηκε με νεότερα άτομα με τον καιρό, μόνο ο Angel.tze κατεβάζει τη μέση ηλικία του φόρουμ.

 

Πάντως κι εγώ το Elfen Lied το θυμάμαι μέχρι εκεί 2006 άντε 2007 max πες να ακούγεται, μετά χάθηκε.


ySss0UF.jpg


#5 GhostPrince

GhostPrince

    夢遊病者

  • Members
  • 2.149 Δημοσιεύσεις:
  • Location ・ω・ 

Καταχωρήθηκε 27 Ιανουάριος 2019 - 17:08

2009 και 10 άνετα οι καλυτερες χρονιες και για εμενα. Πηγαινα και σε πολλα παρτυ και προβολες τοτε θυμαμαι, και πολυ κινηση και το εδω φορουμ. Απο 11 και μετα άρχισαν να διαλύονται τα παντα κιοι τοτε παρεες ακομα, αλλα μενουν ωραιες αναμνήσεις. Ματζονγ παντα ηθελα να μαθω αλλα ποτε δεν ετυχε να παρεβρεθω σαυτα τα μεετινγκς. Επίσης και τα αρτ μεετινγκς που κανε εδω ο skullkaiser κιη vaggelio θα μεινουν ανεξαστα.
Αυτα με τα μετρο κιεγω τα θυμάμαι, ηταν αξεχαστες οι αντιδρασεις του κοσμου ετσι οπως Τρεχαμε ολοι εκτος εποχης μασκαρεμενοι μπουγιο.
Το πως ανακαλυψα το ανιμε.γρ παραμενει θαμπή αναμνηση, καποιος πρεπει να με ειχε βαλει αλλα δεν θυμαμαι ποιος XDXD
フカフカ

#6 1451

1451

    .

  • Members
  • 2.585 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 27 Ιανουάριος 2019 - 17:40

Πότε πέρασαν τόσα χρόνια, σαν χθες θυμάμαι που ένας φίλος μου έδωσε dvds με το bleach. Σαν anime top 10 τότε η λίστα μου είχε αρκετές νταρκιλες ενώ τώρα κυρίως σειρές που απολαμβάνω καθαρά ειρωνικά.



#7 Osama Bin Laden

Osama Bin Laden

    Confused Earl

  • Members
  • 844 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 27 Ιανουάριος 2019 - 17:42

Το πως ανακαλυψα το ανιμε.γρ παραμενει θαμπή αναμνηση, καποιος πρεπει να με ειχε βαλει αλλα δεν θυμαμαι ποιος XDXD

 

Πλάκα πλάκα... Δεν μπορώ να θυμηθώ καθόλου πως βρήκα το φόρουμ και δεδομένου ότι ούτε το animeplanet ήξερα τι είναι, ούτε είχα σχέση με τo ελληνικό community, ούτε μου άρεσαν τα anime ιδιαίτερα γενικά (πόσο μάλλον να ξέρω ότι είχαν και δική τους κοινότητα)...

 

Πως στον διάολο βρέθηκα εδώ;



#8 1451

1451

    .

  • Members
  • 2.585 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 27 Ιανουάριος 2019 - 17:46

Υπάρχει και σχετικό νήμα


Αυτή το μήνυμα έχει επεξεργαστεί από 1451: 27 Ιανουάριος 2019 - 17:46


#9 Kai

Kai

    Fluent in sarcasm

  • Review Team
  • 2.722 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 27 Ιανουάριος 2019 - 17:54

Ή εδώ


ySss0UF.jpg


#10 Angel.tze

Angel.tze

    Το perverted υποσυνειδητο μου εχει παντα δικιο

  • Members
  • 362 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 27 Ιανουάριος 2019 - 18:14

μόνο ο Angel.tze κατεβάζει τη μέση ηλικία του φόρουμ.

Πάντα!

Εγώ προφανώς δεν είμαι καραβάνα (κλείνω δύο χρόνια αυτόν τον Ιούνιο), αλλά θα ήθελα να λέω σε πέντε χρόνια (με το καλό) ότι είμαι από τους παλιούς :P

8J90AKf.jpg

that's a dude!


#11 GhostPrince

GhostPrince

    夢遊病者

  • Members
  • 2.149 Δημοσιεύσεις:
  • Location ・ω・ 

Καταχωρήθηκε 27 Ιανουάριος 2019 - 18:31

Πάντα!

Εγώ προφανώς δεν είμαι καραβάνα (κλείνω δύο χρόνια αυτόν τον Ιούνιο), αλλά θα ήθελα να λέω σε πέντε χρόνια (με το καλό) ότι είμαι από τους παλιούς :P

Δυστυχώς δεν υπηρξαν πιο καινούριοι θο( ⊙᎑⊙ )

Αυτή το μήνυμα έχει επεξεργαστεί από GhostPrince: 27 Ιανουάριος 2019 - 18:33

フカフカ

#12 Osama Bin Laden

Osama Bin Laden

    Confused Earl

  • Members
  • 844 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 27 Ιανουάριος 2019 - 18:38

 

 

Ω, σκατά, χρησιμοποιούσα κάποτε emoticons.

 

I got Kai'd.



#13 OdyMonaxos

OdyMonaxos

    It's nothing personal

  • Members
  • 623 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 27 Ιανουάριος 2019 - 18:57

Ω, σκατά, χρησιμοποιούσα κάποτε emoticons.

 

I got Kai'd.

 

Δεν πειράζει, δεν μετράνε τα γατιά του φόρουμ, δεν μπορείς να τα χρησιμοποιήσεις κι αλλού

 

Για να κάνω ten year challenge με άνιμε θέλω ακόμη ενάμιση χρόνο, με το φόρουμ δυόμιση και με το μισό κότσι που μου χρωστάει ο Οσάμα... fuck, έχασα το μέτρημα



#14 acid black cherry

acid black cherry

    Mahjong Master

  • Members
  • 937 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 27 Ιανουάριος 2019 - 19:16

Αν και νομιζα πως θα κανω ενα μονολογο ανοιγοντας το θρεντ με εκπληξη μου ηδη εχουν γραψει καμποσοι  :joyful:

Τελικα στολκαρουμε ακομα το φορουμ ε?

 

Χαχα ποσο καιρο ειχα να δω αυτα τα εμοτικον  :slash:


i aku the shape-shifting master of darkness...
xhH5lXP.jpg


#15 Kai

Kai

    Fluent in sarcasm

  • Review Team
  • 2.722 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 27 Ιανουάριος 2019 - 21:26

Η αισιοδοξία του Angel.tze που βλέπει ότι σε 5 χρόνια θα είναι ακόμα ενεργός και θα έχει και νέα άτομα για να θεωρείται "παλιός" σχεδόν με συγκίνησε.

ySss0UF.jpg