Μετάβαση στο περιεχόμενο


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Σύνδεση 

Εγγραφή
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Φωτογραφία
- - - - -

RErideD ~ New Yoshitoshi Abe anime

scifi Abe Winter season 2018

  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1 Hazuki

Hazuki

    Anime Elite

  • Administrators
  • 2.741 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 11 Σεπτέμβριος 2018 - 10:27

D7py5jc.jpg?2

 

Youtube Video

 

https://www.animenewsnetwork.com/encyclopedia/anime.php?id=20763

 

Βλέποντας το PV πίστευα ότι θα δω κάτι που θα μου κεντρίσει το ενδιαφέρον αλλά τουλάχιστον στο θέμα της υπόθεσης φαίνεται άλλη μία scifi σειρά.

Από την άλλη έχω μία αδυναμία στον κύριο Yoshitoshi μιας και που ότι έχω δει και έχει εμπλακεί στο character design μου είχε αφήσει τουλάχιστον θετικές εντυπώσεις.

Στην συγκεκριμένη σειρά ο Abe συνεργάζεται πάλι με τον Takuya Satō (ήταν μαζί στο NieA Under 7), o δεύτερος πλέον φτασμένος σκηνοθέτης μιας και που είχε αναλάβει την πρώτη σειρά του Steins Gate.

 

Η υπόθεση φαίνεται ότι έχει επιρροές από το Steins Gate, αν και μάλλον κάνω λάθος, ίσως καλό είναι να περιμένουμε το πρώτο επεισόδιο.

Να γκρινιάξω λέγοντας ότι δεν διακρίνω τόσο έντονα το design του Abe, κάτι το όποιο το αναγνώριζα αμέσως στις προηγούμενες σειρές του.

 

Πρεμιέρα τον Οκτώβριο. 


rsrGbGx.gif

#2 Dante80

Dante80

    (╯°□°)╯︵ ┻━┻

  • Retired Staff
  • 5.515 Δημοσιεύσεις:
  • Location今、そこにいる僕

Καταχωρήθηκε 11 Σεπτέμβριος 2018 - 11:21

Να εκτιμηθεί πως ο Sato έχει στήσει από τα θεμέλια την μεταφορά στην οθόνη του έπους Ichigo Mashimaro. :lovulovu:

 

Αγαπάμε και ABe, η σειρά φαίνεται να έχει ενδιαφέρον. Θα το δω όταν τελειώσει...


Jh0Lmx3.png
.aNiMe//GR IRC Channel ~ Better than sex, batteries included.


#3 OdyMonaxos

OdyMonaxos

    It's nothing personal

  • Members
  • 623 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 11 Σεπτέμβριος 2018 - 12:48

a4849f3a6b445fa04ebbd5cee5e5fd084147d3aa

 

Οι κύριοι ABe και Sato έχουν κάνει κι αυτό το έπος, κι ας μην κατάφερα ποτέ να ξεπεράσω το πρώτο επεισόδιο

 

Ελπίζω να είναι καλό, και πιστεύω πως η προώθηση σαν ένα ακόμη time travel mystery είναι ολίγον ειλικρινής κι ολίγον τρολλιά, όταν μια σειρά λέγεται Derrida περιμένουμε και λίγη αποδόμηση. Ελπίζω να είναι καλό, αλλά πρέπει να αξιωθώ να δω και τ' άλλα έργα των κυρίων που επί χρόνια σαπίζουν στο ptw list (επειδή αντί ν' αρχίσω το Lain άρχισα κάποτε το Ergo Proxy ο μαλάκας)



#4 Hazuki

Hazuki

    Anime Elite

  • Administrators
  • 2.741 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 11 Σεπτέμβριος 2018 - 14:07

Ποιο είναι αυτό στο gif; Δε μου λέει κάτι!  :wet2:


rsrGbGx.gif

#5 Petran79

Petran79

    YOU GET TO BURNING!

  • Review Team
  • 3.264 Δημοσιεύσεις:
  • LocationΘεσσαλονίκη

Καταχωρήθηκε 11 Σεπτέμβριος 2018 - 16:00

Texhnolyze είναι


Ευχομουν να βγάζανε το Despera αλλά και αυτό δεν με χαλάει. Δυστυχώς το σχέδιο του Abe ατόφιο είναι αδύνατο να μεταφερθεί στη μικρή οθόνη και το άφησε σε άλλους. Για αυτό χάνει κάπως.

Λείπει επίσης ο συνδετικός και μάλλον σημαντικότερος κρίκος όλων αυτών, ο Y.Ueda, ο δημιουργός των Lain, Texhnolyze. Και αυτό φαίνεται δυστυχώς. Γιατί και στο Ghost Hound είχαμε ολοκληρο Production IG συν Konaka & Nakamura και βγήκε απλά ένα ικανοποιητικό scifi , πολύ κατώτερο του Texhnolyze.Λειπει το αισθητικό αποτέλεσμα, ενώ και το budget είναι χαμηλό

Θα το δω εννοείται αλλά κρατούντες μικρό καλαθι

#6 Dante80

Dante80

    (╯°□°)╯︵ ┻━┻

  • Retired Staff
  • 5.515 Δημοσιεύσεις:
  • Location今、そこにいる僕

Καταχωρήθηκε 13 Σεπτέμβριος 2018 - 04:27

a4849f3a6b445fa04ebbd5cee5e5fd084147d3aa

 

Οι κύριοι ABe και Sato έχουν κάνει κι αυτό το έπος, κι ας μην κατάφερα ποτέ να ξεπεράσω το πρώτο επεισόδιο

 

Άλλος Sato ήταν αυτός.  :thatsit: 

 

Αν θυμάμαι καλά, ο Ueda είχε σπρώξει χρήμα για το Texhnolyze αλλά δεν είχε γράψει κάτι. Είναι σίγουρα συνδετικός κρίκος όμως, μιας και ήταν αυτός που μάζεψε τους ABe, Konaka και Nakamura μαζί από την εποχή του Lain.

 

Σε κάθε περίπτωση, το pedigree του RErideD είναι πολύ δυνατό. Ίδωμεν.


Jh0Lmx3.png
.aNiMe//GR IRC Channel ~ Better than sex, batteries included.


#7 Petran79

Petran79

    YOU GET TO BURNING!

  • Review Team
  • 3.264 Δημοσιεύσεις:
  • LocationΘεσσαλονίκη

Καταχωρήθηκε 13 Σεπτέμβριος 2018 - 13:35

Ναι, εννοώ σαν concept δικό του δημιούργημα ήταν. Τελευταία του δουλειά η παραγωγή του Ride Back με πολύ καλές περγαμηνες. Κρίμα που το manga (Ikki περιοδικό) δεν έχει μεταφραστεί πληρως

#8 OdyMonaxos

OdyMonaxos

    It's nothing personal

  • Members
  • 623 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 13 Σεπτέμβριος 2018 - 20:02

Oh shit, my bad, κατάλαβα που την πάτησα. Είχα κρατήσει στη μνήμη μου πως ήταν ο σκηνοθέτης του Steins gate, και είχα κρατήσει στη μνήμη μου πως ο σκηνοθέτης του Steins gate είχε κάνει παλιότερα το Texhnolyze. Το αποτέλεσμα είναι πως το Steins gate κάπως κατάφερε να έχει στα credits του 2 chief directors, τον Sato και τον Hamasaki του Texh, και μαζί μ' αυτούς έναν σκέτο director (wtf). 

 

Ο υποφαινόμενος σκηνοθέτης του Derrida πάντως τελευταία έκανε πολύ καλή δουλειά σκηνοθετικά στο Asagao to Kase-san, αν και από ιστορία το ova αυτό δεεεεεεν...



#9 pasxaleas

pasxaleas

    Smell the bunny

  • Members
  • 860 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 14 Σεπτέμβριος 2018 - 16:17

Πάντα ενδιαφέρουσες τέτοιες δουλειές το lain είναι από τις πιο ωραίες εμπειρίες σε άνιμε το texhnolyze είχα πάει να το αρχίσω στο στρατό πρόπερσυ αλλά επειδή θα ήταν κρίμα να το δω στα μουλωχτά το έχω στο backlog και περιμένω την κατάλληλη ευκαιρία να το αρχίσω.


                                                                                                                                                09pntFA.png?1




Also tagged with one or more of these keywords: scifi, Abe, Winter season 2018