Μετάβαση στο περιεχόμενο


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Σύνδεση 

Εγγραφή
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Φωτογραφία
- - - - -

MOB PSYCHO 100 (2016)

best anime?? Reigen is best boi the opening is awesome too psychic powers 2016 middle schoolers boi i just wanna sleep ONE

  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1 Angel.tze

Angel.tze

    Το perverted υποσυνειδητο μου εχει παντα δικιο

  • Members
  • 362 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 13 Μάιος 2018 - 17:30

K5ghIDM.png

 

MAL // Αnime Νews Νetwork // AniDB

 

 

Επειδή είναι ντροπή να μην το έχουμε στις βάσεις δεδομένων μας.

 

Επειδή είναι από τα καλύτερα του 2016.

 

Επειδή έχουμε ένα από τα πιο ιδιαίτερα animations.

 

Επειδή είναι μπόμπα μέχρι και το τέλος.

 

------------------------------------

 

Το Mob Psycho 100 είναι γραμμένο από τον ΟΝΕ, τον συγγραφέα και σχεδιαστή του One Punch Man, άλλης επιτυχίας του. Βασίστηκε στο ομώνυμο μάνγκα και βγήκε στην μικρή οθόνη το καλοκαίρι του 2016 και, πιο συγκεκριμένα, από τις 11 Ιουλίου έως και τις 27 Σεπτεμβρίου. Σκηνοθετημένο από τον Yuzuru Tachikawa, το άνιμε παράχθηκε από το στούντιο Bones, φημισμένο για δουλειές όπως το Noragami και το FMA. Οι ηθοποιοί που χάρισαν τις φωνές τους στους πρωταγωνιστές είναι οι Setsuo Itou (Ito Junji), Sakurai Takahiro (Berserk, Code Geass) και Akio Ootsuka (Fate/Zero, Bleach) στους ρόλους των Shigeo, Reigen και Ekubo αντίστοιχα.

 

mob_psycho_100_5039.jpg?1524862580

 

Η ιστορία ξεκινά με τον πρωταγωνιστή μας, τον Shigeo Kageyama, πού έχει μεγάλες ψυχικές δυνάμεις από τη γέννησή του. Παραδόξως, δεν έχει βρει τρόπους να τις χρησιμοποιεί παρά για να εντυπωσιάσει το κορίτσι που του αρέσει. Στο τέλος όμως, ακόμη κι αυτή βαριέται τα συνηθισμένα κόλπα του, όπως το λύγισμα κουταλιών. Πλέον, ο Shigeo είναι στο γυμνάσιο και προσπαθεί να κερδίσει αυτό το κορίτσι. Ταυτόχρονα, δουλεύει σε ένα γραφείο εξορκισμών που ανήκει στον Arataka Reigen και βγάζει χαρτζηλίκι, ενώ υποτίθεται ότι μαθαινει να ελέγχει τη δύναμή του με τη βοήθεια του Reigen, που δηλώνει κι αυτός μέντιουμ. Το ενδιαφέρον είναι το γεγονός ότι αν ο Shigeo συσσωρέυσει τα συναισθήματά του και η πίεση φτάσει στο 100%, τότε όλη αυτή η συσσώρευση απελευθερώνεται και οι ψυχικές του δυνάμεις γίνονται ανεξέλεγκτες. Έτσι, φτάνουμε στο τώρα, που περιπέτειες εκτυλίσσονται καθώς ο Shigeo ζεί υπό αυτές τις συνθήκες.

 

Youtube Video

 

Το art style είναι πολύ ιδιαίτερο, όπως και το animation. Μιλάμε για συνδυασμό πολλών τεχνικών και ιδεών, καθώς και χρωμάτων, που εντυπωσιάζουν και δείχνουν πραγματικά αυτό που θέλουν να δείξουν. Οι μάχες απίθανες και οι voice actors δίνουν ρέστα στις ερμηνείες τους. Το χιούμορ και τα καλά plot twists δεν λείπουν και βλέπεται αβίαστα, χωρίς να κουράζει ή να βαραίνει το ηθικό. Οι χαρακτήρες απίστευτοι και με πολύ potential ο καθένας τους, ενώ στο character design, βλέπουμε αρκετές ομοιότητες με το One Punch Man, την προηγούμενη σειρά του ONE.

 

 

0e58345b06b99a4b5317f7651cd2fb5ba4629f00

^ Best Mob Psycho 100 Waifu

 

 

Τη στιγμή που γράφονται αυτές οι γραμμές, έχει ανακοινωθεί δεύτερη σεζόν, υπό την ονομασία Mob Psycho 100 II, αλλά περαιτέρω πληροφορίες δεν έχουν δωθεί ακόμα. Παρ' ολ' αυτά, έχει βγει ένα ΟVA που συνοψίζει το αρχικό άνιμε από την ματιά του Reigen, σαν προετοιμασία για την συνέχεια.

 

------------------------------------

 

Εξαιρετικό άνιμε, παίρνει ένα χαλαρό 9/10 από μένα και τολμώ να πω ότι ήταν καλύτερο από το One Punch Man.


8J90AKf.jpg

that's a dude!


#2 1451

1451

    .

  • Members
  • 2.585 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 13 Μάιος 2018 - 18:09

Κι εμένα μου αρέσει περισσότερο από το opm αν κι ο Σαϊταμα μάλλον θα νικούσε ακόμα κι έναν ενήλικα Σιγκεο. Αν και σύντομο, δυνατό ανιμιδιο που καταφέρνει να γίνει ευχάριστο κι ας ανήκει στο βούρκο των σειρών με υπερδυνάμεις. Έχει το καλό ότι όλες οι μικρές ιστορίες του έχουν πλάκα αν και η αγαπημένη μου είναι η μάχη με τον Τερουκι. Περιμένω τον Dimple να γίνει ο τελικός ανταγωνιστής και να τιμωρήσει τα σακιά σάρκας που τον υποτιμούν.



#3 AliceChan

AliceChan

    超平和バスターズ UωU

  • Members
  • 125 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 13 Μάιος 2018 - 18:46

Πολυ ωραια σειρα ισως η καλητερη του 2016 (δεν ξερω για σας αλλα εγω την λατρψα περισσοτερο απο opm).Κριμα που δεν ανελαβε και αυτο το μανγκα ο Murata.Δεν θυμαμε και πολλα καθως την ειδα οταν βγηκε αλλα θα την ξαναδω οταν βρω χρονο.


320?cb=20161114052234


#4 Angel.tze

Angel.tze

    Το perverted υποσυνειδητο μου εχει παντα δικιο

  • Members
  • 362 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 13 Μάιος 2018 - 18:49

Πιστευω πως αν την αναλαμβανε ο Murata, θα εχανε πολλη απο την ιδιαιτεροτητα της απο αποψη σχεδιου. Το οτι ειναι κακοσχεδιασμενο προσθετει στο charm xD


8J90AKf.jpg

that's a dude!


#5 AliceChan

AliceChan

    超平和バスターズ UωU

  • Members
  • 125 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 14 Μάιος 2018 - 15:03

Οντος ειναι ενδιαφερον το σχεδιο (οι αγαπημενες μου σκηνες στο ανιμε ηταν οταν ο mob εφτανε 100%...το σχεδιο ηταν τοσο ομορφο Τ^Τ).Το κακο με το artwork του ONE ειναι οτι δεν υπαρχουν και πολες περιπτωσεις να τυποσουν κατι τετοιο στα αγγλικα.

Edit:δεν ειχα ιδεα για το ova και το anouncement πολυ καλα νεα και θελω να ελπιζω πως θα παει καλα.Σταματησα να ελπιζω για OPM season 2 εδω και καιρο :(


Αυτή το μήνυμα έχει επεξεργαστεί από AliceChan: 14 Μάιος 2018 - 15:24

320?cb=20161114052234


#6 Angel.tze

Angel.tze

    Το perverted υποσυνειδητο μου εχει παντα δικιο

  • Members
  • 362 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 14 Μάιος 2018 - 15:54

Ναι, θα είναι και από την Bones πάλι οπότε μάλλον θα πάει πολύ καλά. Λένε κιόλας όσοι έχουν διαβάσει το manga ότι αναμένονται ωραίες εξελίξεις όσον αφορά το Shigeo.

Αλλά ναι, μάλλον το manga δεν θα μεταφραστει ποτέ στα αγγλικά. Από εκεί και πέρα, μόνη λύση είναι οι fansubbers.

8J90AKf.jpg

that's a dude!


#7 AliceChan

AliceChan

    超平和バスターズ UωU

  • Members
  • 125 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 15 Μάιος 2018 - 19:18

Αγαπαμε Shigeo xD.Ενταξει και εγω scans χρησιμοποιω κυριως.Αγοραζω καποια volumes που και που για να υποστηριξω τον καλητεχνη αλλα οι τιμες ειναι πολυ υψιλες για τις αγγλικες εκδοσεις.Πιο πολυ συμφερει να μαθεις ιαπωνικα και να περνεις τα tankobons με 100 yen απο το bookoff.


Αυτή το μήνυμα έχει επεξεργαστεί από AliceChan: 15 Μάιος 2018 - 19:22

320?cb=20161114052234


#8 Angel.tze

Angel.tze

    Το perverted υποσυνειδητο μου εχει παντα δικιο

  • Members
  • 362 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 23 Δεκέμβριος 2018 - 20:10

Youtube Video


Εγώ έχω τρελαθεί, δεν ξέρω για σας.

8J90AKf.jpg

that's a dude!


#9 Kai

Kai

    Fluent in sarcasm

  • Review Team
  • 2.722 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 11 Ιανουάριος 2019 - 08:13

Πολύ συμπαθητικό το πρώτο επεισόδιο της δεύτερης σεζόν. Μου άρεσε που η ιστορία πιάστηκε και από παλιότερο arc με τον πρόεδρο του σχολείου και δεν ήταν κάτι που ξεχάστηκε ενώ είχε γίνει μέσα στο σχολείο του. Το animation πολύ ωραίο με το δαιμόνιο που είχε στοιχειώσει τα χωράφια. Προσπαθουσα να μην χαϊπαριστω από αυτά που έγραφαν οι αναγνώστες του manga αλλά δε γίνεται.

ySss0UF.jpg


#10 Angel.tze

Angel.tze

    Το perverted υποσυνειδητο μου εχει παντα δικιο

  • Members
  • 362 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 11 Ιανουάριος 2019 - 21:14

Εγώ το πήρα απόφαση. Θα δω πρώτα ξανά όλη την πρώτη σεζόν για warm-up και ύστερα θα πιάσω με όλο το hype μου την δεύτερη σεζόν. Αναμένω απίστευτες σκηνές.

8J90AKf.jpg

that's a dude!


#11 Kai

Kai

    Fluent in sarcasm

  • Review Team
  • 2.722 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 11 Ιανουάριος 2019 - 23:18

Δεν σε αδικώ κι εγώ με το που είδα το νέο επεισόδιο με έπιασε να θέλω να ξαναδώ την πρώτη σεζόν κι αν είχα χρόνο θα το έκανα σίγουρα. Ίσως κάποια στιγμή κάνω ένα rewatch πρώτη και δεύτερη μαζί.

ySss0UF.jpg


#12 Angel.tze

Angel.tze

    Το perverted υποσυνειδητο μου εχει παντα δικιο

  • Members
  • 362 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 20 Ιανουάριος 2019 - 22:56

Και ξεκίνησα και επίσημα το rewatch της πρώτης σεζόν. Είναι ειλικρινά ένα άνιμε-σταθμός. Ανυπομονώ να την τελειώσω για να αρχίσω και την δεύτερη.


8J90AKf.jpg

that's a dude!


#13 OdyMonaxos

OdyMonaxos

    It's nothing personal

  • Members
  • 623 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 21 Ιανουάριος 2019 - 01:22

Λατρεύω τη σειρά και θα κάνω δυο ακόμη μήνες υπομονή για να τελειώνει η δεύτερη και μετά θα κάνω rewatch την πρώτη σεζόν. Υπομονή, υπομονή και πίστη πως δεν έχει να ζηλέψει τίποτα η δεύτερη και πως τα καλύτερα ακόμη έρχονται

 

Και κουράγιο με όσους απολαμβάνουν την δεύτερη ongoing και κάθε βδομάδα θα νιώθω το τσίμπημα "είναι εδώ και σε περιμένει!"

 

2/27


Αυτή το μήνυμα έχει επεξεργαστεί από OdyMonaxos: 21 Ιανουάριος 2019 - 01:22


#14 1451

1451

    .

  • Members
  • 2.585 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 07 Φεβρουάριος 2019 - 11:46

Το είχα στα πρόθυρα του drop αυτό αλλά το πέμπτο επεισόδιο του δεύτερου κύκλου τα άλλαξε όλα.

Spoiler:



#15 acid black cherry

acid black cherry

    Mahjong Master

  • Members
  • 937 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 07 Φεβρουάριος 2019 - 16:22

Ειχα δει το op σε ενα cosplay/ anime party και μου κινησε το ενδιαφερον το σχεδιο και γενικα το animation.

 

Οτα εψαξα για αυτο, διαβαζοντας την περιληψη ημουν σιγουρος πως ειναι καλη επιλογη.

 

Μου αρεσε παρα πολυ αν και θεωρω πως μια σαιζον ειναι υπεραρκετη.

Το προσωπο του mob για καποιο λογο μου θυμκζε τον saitama αλλα με περουκα,

προφανως δεν εχω δει opm και δε νομιζω να το δω αλλα απο εκει που το σνομπαρα

αρχισα να σκεφτομαι πως ισως κανω λαθος.

 

Ευχαριστο και αστειο, καλο στορυ 7.5/10


i aku the shape-shifting master of darkness...
xhH5lXP.jpg




Also tagged with one or more of these keywords: best anime??, Reigen is best boi, the opening is awesome too, psychic powers, 2016, middle schoolers, boi, i just wanna sleep, ONE