Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
- - - - -

Tokyo Ghoul:re

#TGre

  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#16 AliceChan

AliceChan

    超平和バスターズ UωU

  • Members
  • 125 posts

Posted 03 May 2018 - 12:26

Λοιπον η 3η σεζον του tokyo ghoul δεν ειχε potential αποτην αρχη με ολα οσα συνεβισαν στις πρωτες 2 σεζον.Τα προβληματα ειναι απειρα, αν εισαι απο αυτους που "μελετανε" την σειρα το ξερεις ειδη γιατι το manga του Tokyo Ghoul ειναι μια σειρα που αν δεν την διαβαζεις προσεκτικα το εχασες...μπορει να γινει plot twist απο την παραμικρη λεπτομερια η αναφορα και η χρηση των tarrot cards για να διξει απο Ishida την προσωποικοτητα  των χαρακτηρων γινετε πολυ καλα.Ο Ishida  ηθελε να μεταφερθει το μανγκα του σε ανιμε οσο το δυνατον καλυτερο και ενω ηταν απασχολημενος φτιαχνοντας τα αρθρα για το tg zakki,το one shot Hisoka και τα εβδομαδιεα τσαπτερς της σειρας καθισε κ εκανε ολοκλρηο draft για την δευτερη σεζον και τι εκανε η Pierrot για αυτο? πεταξε το draft στα σκουπιδια.Τα προβληματα της 3ης σεζον (ξεφυγα απο το θεμα σορρυ) ειναι τα εξης:

το τρεχουν για να δειξουν μαχες και το shonenιζουν αρκετα οπως ειπες παραπανω

κοψανε πολες σκηνες οι οποιες ειναι direct refrence στο τελος του πρωτου μανγκα 

κοψανε πολες σκηνες του Haise αλλα και ολοκληρο το backstory της Saiko

Spoiler:


το 4ο επεισοδιο ειχε προβληματα με το animation και τα visuals (πχ το design του Ayato ειναι κακο και το kagune του ειναι απαισια σχεδιασμενο, δεν μοιαζει καν με το μανγκα)

Η σκηνη που ο Juuzou (αγαπημενος χαρακτηρας) βγαζει τα scorpions απο το ποδι του ειναι ισως απο τις πιο memorable στην αρχη του μανγκα...ΚΑΙ ναι το ανιμε δεν μπορεσε να την αποδοσει οπως επρεπε.

Το 5ο επεισοδιο ηταν πολυ καλο προς μεγαλη μου εκπληξη xD

Ριχνω αρκετο hate στο ανιμε αλλα το κανω επειδη αγαπω τοσο πολυ το μανγκα που ποναει η καρδια μου οταν βλεπω το ανιμε.Το art style του Ishida ειναι απλα φενομενικο και το θεωρω ενα manga-only στιλ που δισκολα μπορει να μεταφερθει σε ανιμε μορφη (σαν του junji ito ενα πραγμα).Οπως κ να εχει παντα θα ελπιζω για ενα remake οπως εγινε με fma κ hxh T^T


320?cb=20161114052234


#17 giorgos1313

giorgos1313

    Starting...

  • Members
  • 20 posts

Posted 03 May 2018 - 13:17

Συμφωνώ σε αυτα που λες αλλά εγω και μόνο που βλέπω σε ανιμε στυλ τον Σασακι και ακούω την φωνή του μου φτάνει :P Γιατί μετά την δεύτερη σεζόν δεν πίστευα να βγαλουν ποτέ τρίτη.
Για αυτο που διαφωνώ είναι το animation έχει ωραίο χρώμα και σε όλες τις σκηνες είναι "όμορφα" ζωγραφισμένοι οι χαρακτήρες και τα kagune μοιαζουν ποιο ζωντανά (τώρα του Ayato μοιάζει σαν mecha ποιο πολύ αλλά κλάιν για μένα xD )
Επίσης στο χρώμα μαρέσει που οταν δείχνει τον Takizawa που γίνετε "καφετί" η εικόνα σε μερικές σκηνές του . Και έτσι όπως είναι τα φωτα στην πόλη πιστεύω το τελευταίο επεισόδιο εκει στην ταράτσα θα γίνει πολύ ωραίο. Θα προτιμούσα να ειχαν το στυλ του Ishida που ειναι ποιο λεπτομερές και κάνα τα ghoul ποιο "ανατριχιαστικά" αλλά πιστεύω πάλι σε θέμα ανιματιον κάναν εξαιρετική δουλειά. Οι πρωτες 2 σεζόν είχαν ενα απλο κλασσικό animation .

Αυτα που δεν τα έδειξαν και εγω δεν μπορώ να καταλάβω τον λόγο όπως τον Τοόρου
Spoiler:


Μάλλον το shonenίζουν για να ποιάσουν και μικρότερες ηλικίες.
Έχω ακούσει ότι δεν έχει και πολλά άτομα το στούντιο ενώ τρεχει πολλά προτζεκτ . Δεν ξέρω αν ισχύει και έγινε κάτι λάθος λόγο αυτού

Αχ και μένα το όνειρο μου είναι να βγει ένα καλό remake Tokyo ghoul :P Υπομονή κανα 10 χρόνια μηπως ξεμείνουν απο σειρες :P

#18 1451

1451

    .

  • Members
  • 2,585 posts

Posted 03 May 2018 - 13:57

Λογικά θα είναι πιο δύσκολο να κάνουν animate την ιστορία κρατώντας ταυτόχρονα τη λεπτομέρεια στο σχέδιο. Θα τους έπαιρνε πολύ για να βγάλουν ένα επεισόδιο. Το ίδιο ισχύει και για το Berserk όπου για να μεταφερθεί η λεπτομέρεια του manga, θα χρειαζόταν πολυπληθέστερη ομάδα, ψηλότερο προϋπολογισμό και περισσότερο χρόνο φυσικά.

Μακάρι όπως γράφεις AliceChan να το μετέφεραν όπως του πρέπει αλλά κι έτσι όπως το βγάζουν εγώ μένω ευχαριστημένος ως secondary που δεν διαβάζει το manga. Πιθανόν κι η δική μου γνώμη να ταυτιζόταν με τη δική σου αν διάβαζα κι εγώ manga.

Είμαι στη θέση πιο πολύ του giorgos1313 και χαίρομαι και με αυτά που παίρνουμε γιατί το προτιμώ από το τίποτα ή να αρκούμαι σε μιμήσεις όπως το Devil's Line.



#19 AliceChan

AliceChan

    超平和バスターズ UωU

  • Members
  • 125 posts

Posted 03 May 2018 - 15:20

Μαλλον δεν καταλαβενεις ακριβως τι ειναι το animmation η κανω λαθος?δεν αναφερομε στα χρωματα αλλα στην ποιοτητα του animation στις fighting σκηνες του 4ου επεισοδιου που χρησιμοποιησαν πολες φορες την "τεχνικη" ας βαλουμε μια εικονα με ηχο,moving εφε (λες κ ειμαστε σε manga) και απλα θα κουναμε την καμερα.
Και εγω το προτιμω απο το τιποτα και ελπιζω να συνεχισει οπως το 5ο επεισοδιο που ηταν πολυ καλο αλλα ειμαι της αποψης οτι αν γουσταρεις παγματικα μια σειρα σε μεγαλο βαθμο κ την ακολουθεις πολα χρονια λογικο ειναι να την συγκρινεις με το addaptacion της.Νομιζω οτι ευθινετε εξολοκληρου το studio γι'αυτο.δεν ειναι κ το καλυτερο νομιζω.Btw αποτι ακουσα θα υπαρξει και συνεχεια της σειρας.Αλλα 12 επεισοδια θα βγουν το φθινοπορο οποτε μαλλον θα βαδισει σε πιο φυσιολογικα πλαισια αν το κλεισουν στο One Eyed King  :drink: 

 


Edited by AliceChan, 03 May 2018 - 15:21.

320?cb=20161114052234


#20 giorgos1313

giorgos1313

    Starting...

  • Members
  • 20 posts

Posted 03 May 2018 - 15:36

Εγώ animation το παίρνω ως συνολική έννοια όλα μαζί που βλέπουμε στην εικόνα  :P

Nαι αυτό που λες είναι λίγο τεμπέλικη δουλειά αλλά προσωπικά το έχω συνηθίσει γιατί υπάρχει σε πολλές σειρές για αυτό δεν μου κακοφαίνεται πια ..

 

Και εγώ για εκεί το κόβω να τελειώνει κάπου στο 97 - 103 chapter 


Edited by giorgos1313, 03 May 2018 - 15:41.


#21 AliceChan

AliceChan

    超平和バスターズ UωU

  • Members
  • 125 posts

Posted 08 May 2018 - 20:52

Λοιπον το 6ο επεισοδιο απλα επικο ^ ^ το animation κατα την γνωμη μου βελτιωμενο και ολες οι σκηνες δυναμικες.Την σκηνη με τον Urie την λατρεψα και το τελευταιο fight απλα υπεροχο.Ωραια ιδεα να χρησημοποιησουν το Unravel για soundtrack αλλα θα μου αρεσε ενα καινουριο version του τραγουδιου.Ελπιζω το opening του 2ου μερους της σειρας να το γραψουν οι LTS, απο τα αγαπημενα μου hard rock συγκροτηματα αν και δεν συνιθιζουν να τραγουδαν για ανιμε (νομιζω εχουν μονο 6 anime songs).Ισως χρησιμοποιησουν καποια στιγμη το fu re te fu re ru το οποιο δεν χρησιμοποιηθηκε στην 2η σεζον.Γενικος το tokyo ghoul σαν σειρα μου αρεσει γιατι οι χαρακτηρες δεχοντε συνεχως development λογο των πολων mental breakdowns xD.

Juuzou what do you mean you don't hold a grudge?she smashed your thing with a hammer remember?Αγαπαμε Juuzou  :joyful: (btw την Παρασκευη ειδα ενα παιδακι στην comic con που εκανε Juuzou cosplay <3)

fu re te fu re ru: 

Youtube Video


320?cb=20161114052234


#22 giorgos1313

giorgos1313

    Starting...

  • Members
  • 20 posts

Posted 09 May 2018 - 12:46

Spoiler manga chapter 160+
Spoiler:

Edited by giorgos1313, 09 May 2018 - 13:51.


#23 AliceChan

AliceChan

    超平和バスターズ UωU

  • Members
  • 125 posts

Posted 09 May 2018 - 13:41

Λυπαμε οποιον ανοιξει το spoiler tag σου xD οταν βγηκε το chapter που εγινε το reveal δεν το πιστευα  :dazed:


320?cb=20161114052234


#24 1451

1451

    .

  • Members
  • 2,585 posts

Posted 09 May 2018 - 13:51

Άλλη μια σειρά που αντιγράφει το Bleach με δυο προσωπικότητες να κατοικούν στον πρωταγωνιστή.

Spoiler: 5



#25 giorgos1313

giorgos1313

    Starting...

  • Members
  • 20 posts

Posted 09 May 2018 - 13:52

Το διώρθωσα για ποιο ασφάλεια :P

#26 AliceChan

AliceChan

    超平和バスターズ UωU

  • Members
  • 125 posts

Posted 09 May 2018 - 14:13

αρχικα το tokyo ghoul δεν αντιγραφει bleach επειδη ο πρωταγωνιστης εχει mpd...με την ιδια λογικη το bleach αντιγραφει mpd psycho...μην λεμε οτι μας κατεβει.Δευτερον τα πραγματα για οσους δεν εχουν ιδεα απο το μανγκα γινοντε πολυ περιπλοκα μετα απο αυτο το επεισοδιο και θα ειναι δυσκολο να παρακολουθισουν την σειρα.

It's been 6 weeks why didn't you read it xD?


Edited by AliceChan, 09 May 2018 - 14:16.

320?cb=20161114052234


#27 AliceChan

AliceChan

    超平和バスターズ UωU

  • Members
  • 125 posts

Posted 16 May 2018 - 13:50

Το μανγκα τελειωνει σε 3 τσαπτερς.

Go check the spoilers of re: 176


Edited by AliceChan, 11 June 2018 - 14:46.

320?cb=20161114052234


#28 giorgos1313

giorgos1313

    Starting...

  • Members
  • 20 posts

Posted 28 June 2018 - 00:04

Προσωπικά ευχαριστήθηκα κάθε δευτερόλεπτο στην σεζόν.Με χαλασαν που δεν ειδα καποιες σκηνες του manga σε ανιμε μορφή αλλα επειδή τα ξέρω απο το manga δεν με πολυ ένοιαξε :P
Επίσης μαρεσε πολύ ο σχεδιασμός, τα χρώματα που χρησιμοποίησαν επειδή τους κάνανε ομορφους σε κάθε σκηνή οπως και τα background από πίσω.
Απλά έχω απορία η δεύτερη σεζόν αν έχει όντως 12 επεισόδια και μέχρι που θα φτάσει ... Από το poster φαίνεται εως και το chapter 125 εγώ πίστευα καπου στο 100 (spoiler manga)
Spoiler:

Και επίσης να δούμε πως θα τελειώσει το manga γιατί μαλλον δεν θα το πάει τρίτο μερος .. και διάβασα κάτι περίεργο στο reddit ότι ο Ishida ψάχνει part time δουλειά lol xD

#29 1451

1451

    .

  • Members
  • 2,585 posts

Posted 28 June 2018 - 12:53

Η οργάνωση πιο δραστήρια μου φάνηκε από ότι στους προηγούμενους κύκλους. Μπορεί να έχει να κάνει και με το ότι αυτή τη φορά βλέπαμε την ιστορία μέσα από τα μάτια ενός επιθεωρητή. Δεν περίμενα

Spoiler:

Τελικά το μεγαλύτερο προσόν που μπορείς να έχεις στο ccg δεν είναι η ικανότητα στη μάχη αλλά να επιβιώνεις. Τόσος κόσμος εξαφανίστηκε, αν κάνουν τρίτο κύκλο φοβάμαι πόσοι ακόμα θάνατοι θα ακολουθήσουν.


Edited by 1451, 28 June 2018 - 12:53.