Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
- - - - -

Aggressive Retsuko (2018)

netflix metal akai panda working class hate relationship

  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1 Hazuki

Hazuki

    Anime Elite

  • Administrators
  • 2,741 posts

Posted 07 February 2018 - 14:07

Aggressive Retsuko (2018)

 

vjMtLOR.jpg

 

Νέα σειρά από το Netflix, δεν είναι κάποιο σούπερ animation αλλά από υπόθεση υπάρχει το κατάλληλο υλικό.

~ Εργασιακές σχέσεις ~

Η Retsuko είναι red panda που το πρωί δουλεύει σαν office lady και το βράδυ για να την παλέψει βγάζει το άχτι της σε metal karaoke.

Από το trailer θα καταλάβετε περί τίνος πρόκειται. Πρόκειται για την δεύτερη σειρά. Η πρώτη ακόμα παίζεται και αποτελείται από shorts του ενός λεπτού.

 

Youtube Video

 

Δεν θα έλεγα ότι έχω πάθει ταύτιση, απλά συμπάσχω!  :if:

Στις 2 Απριλίου η πρεμιέρα.

 

https://anidb.net/perl-bin/animedb.pl?show=anime&aid=13636

https://www.animenewsnetwork.com/news/2016-03-18/sanrio-debuts-aggressive-retsuko-tv-anime-shorts-on-april-2/.99949

https://en.wikipedia.org/wiki/Office_lady

https://en.wikipedia.org/wiki/Red_panda


rsrGbGx.gif

#2 Petran79

Petran79

    YOU GET TO BURNING!

  • Review Team
  • 3,264 posts
  • LocationΘεσσαλονίκη

Posted 08 February 2018 - 16:40

Ακόμα δεν έχει αρχίσει. Ενδιαφέρουσα φαίνεται. Θα τη δω και αυτη

#3 Hazuki

Hazuki

    Anime Elite

  • Administrators
  • 2,741 posts

Posted 08 February 2018 - 17:09

Βασικά είδα κανα δύο από την σειρά με τα μονόλεπτα, έχει την πλάκα της.

Υποθέτω ότι η σειρά θα είναι οι ίδιες ιστορίες απλά με νέο (?) animation. Ιδού ένα από αυτά.

 

Youtube Video


rsrGbGx.gif

#4 Petran79

Petran79

    YOU GET TO BURNING!

  • Review Team
  • 3,264 posts
  • LocationΘεσσαλονίκη

Posted 20 April 2018 - 23:35

Χρησιμοποιεί κάποιες σκηνές από τη μίνι-σειρά, αλλά γενικά έχει κάπως καλύτερο animation και πιο προσεγμένη σκηνοθεσία και εκτέλεση, ενώ στα Αγγλικά έχει περισσότερη πλάκα, ιδίως στο Death Metal. Θα ήταν βαρετό να τραγουδούσε κάθε τόσο. Bέβαια θα κατεβάσω και τη σειρά των 100 επεισοδίων όταν κάνουν batch, αλλά στα Ιαπωνικά δεν είναι τόσο αστεία.

Μακάρι να ακολουθήσει και δεύτερη σαιζον. Το σχέδιο της Sanryo την κάνει αρκετά ιδιαίτερη.

 

Τώρα θα ξαναδώ μια άλλη σειρά με ένα αρσενικό κόκκινο πάντα αυτή τη φορά, το Rascal, μιας και βγήκε σε DVD μεταγλωττισμένη. Μέρα με τη νύχτα δηλαδή σε σχέση με τη Retsuko. Aφού σκεφτόμουν πως έπρεπε να τα φτιάξει με το Rascal.



#5 Kai

Kai

    Fluent in sarcasm

  • Review Team
  • 2,722 posts

Posted 29 April 2018 - 21:40

Την είδα τη σειρά, δεν περίμενα να μου αρέσει όσο μου άρεσε. Πώς να μην ξεσπάει στο καραόκε με αυτά που τραβούσε στο γραφείο, σε κάτι φάσεις μέχρι και εγώ ήθελα να φωνάξω. Μου άρεσε πολύ που εξελίχθηκε η φιλία της με τις κοπέλες από το γραφείο που συνάντησε στη γιόγκα και βασικά ήταν πολύ ρεαλιστικός ο διαχωρισμός στις παρέες που είχε στο με ποιες ένιωθε άνετα, ποιες ήταν λόγω γραφείου και ποιες αναγκαστικές. Θέλω κι εγώ τέτοιες senpai, ειδικά η Gori ήταν τέρμα χαριτωμένη. Τον ζαβλακωμένο τυπά που βρήκε προς στο τέλος περίμενα πώς και πώς να τον παρατήσει, δεν τον άντεχα και πολύ τον άντεξε και η ίδια. Βρήκε κάπως έτσι και ο Χάιντα τα κότσια να της μιλήσει, μας είχε βγάλει την πίστη τόσα επεισόδια. 

 

Ελπίζω να βγάλει και συνέχεια, θα την τιμήσω.


ySss0UF.jpg


#6 Petran79

Petran79

    YOU GET TO BURNING!

  • Review Team
  • 3,264 posts
  • LocationΘεσσαλονίκη

Posted 30 April 2018 - 06:47

Το μόνο αρνητικό είναι που δε βάλανε γυναίκα μεταλού να τραγουδά

#7 Petran79

Petran79

    YOU GET TO BURNING!

  • Review Team
  • 3,264 posts
  • LocationΘεσσαλονίκη

Posted 12 July 2018 - 11:18

Βγαίνει και δεύτερη σαιζόν τελικά!

Απλά να πω ότι αξίζει και η ορίτζιναλ σειρά των 100 μικροεπεισοδίων, την οποία βρήκα πιο αστεία. Περισσότεροι χαρακτήρες, πιο εξωφρενικές καταστάσεις, τραγούδια σε ντουο ή και τρίο. Γενικά το φορμάτ του 1.5 λεπτού λειτουργεί καλύτερα για το χιούμορ της σειράς.

Μακάρι να βάλουν κάτι απο αυτά στη S2

#8 Kai

Kai

    Fluent in sarcasm

  • Review Team
  • 2,722 posts

Posted 21 July 2018 - 18:23

Είδα κι εγώ τη σειρά των 100 επ, αλλά αν και μου άρεσε που είχε περισσότερη ποικιλία χαρακτήρων, νομίζω πως με τον Doug γελασα λίγο παραπάνω από ότι έπρεπε, προτιμώ το format του Netflix. Εκεί υπήρχε περισσότερο built-up για το τελικό ξέσπασμα, σε τόσο μικρά επεισόδια όταν το μισό είναι screamo μου φαίνεται κάπως κουραστικό.

ySss0UF.jpg


#9 Petran79

Petran79

    YOU GET TO BURNING!

  • Review Team
  • 3,264 posts
  • LocationΘεσσαλονίκη

Posted 21 July 2018 - 21:08

Παλι καλα που το screamo γινόταν και από άλλους και μάλιστα προς αυτήν

Μου άρεσαν ιδίως τα επεισόδια που της βάλανε να εχει υπό την επίβλεψή της έναν μαθητευόμενο, κάτι που αντέστρεψε τους ρόλους που υπήρχαν στη σειρά του 18. Απλά δεν το'χει με την εξουσία.

Οπως και το ότι το ότι οι φίλες της στο γιογκα δεν ήταν τόσο αφ'υψηλού. Και μάθαμε πως έχει και  γιαγια.

 

Και οι δυο σειρές συμπληρωνουν οι μια την άλλη πάντως



#10 Kai

Kai

    Fluent in sarcasm

  • Review Team
  • 2,722 posts

Posted 22 July 2018 - 05:54

Συμφωνώ ότι αλληλοσυμπληρώνονται. Επίσης και οι καταστάσεις αν και πιεστικές δεν ήταν τόσο τραβηγμένες όσο στου '18. Το αφεντικό-γουρούνι ήταν παλι στραβό αλλά όχι υπερβολικά αντιπαθητικό όπως ήταν στη σειρά, το βουβάλι απο την αλλη αν εξαιρέσουμε εκεί που ηθελε να την πέσει στην κοπελίτσα ήταν σχεδόν να τον λυπάσαι με την προσοχή που αποζητούσε.

Οι φίλες της δεν μου είχαν φανεί αφ'υψηλού.


ySss0UF.jpg


#11 Petran79

Petran79

    YOU GET TO BURNING!

  • Review Team
  • 3,264 posts
  • LocationΘεσσαλονίκη

Posted 22 July 2018 - 08:53

Απλά η γνωριμία με αυτές ήταν πιο φυσιολογική, ξεκινωντας από τα μαθήματα γιόγκα, ενώ στη σειρά του 18 φοβόνταν να τις μιλησει στην αρχή και ένιωθε δεος

#12 Hisahito85

Hisahito85

    Red Pineapple

  • Members
  • 63 posts

Posted 22 July 2018 - 18:55

Μου άρεσε ! (Μη σου πω ότι ταυτιστηκα κιόλας). Γέλασα πολύ με τις κλαρινο-γκομενες φίλες της που χορευαν Μπλάκ μέταλ.

pic.jpg


#13 Hazuki

Hazuki

    Anime Elite

  • Administrators
  • 2,741 posts

Posted 21 February 2019 - 10:24

Τελείωσα την σειρά στο netflix, είδα και το special, στην σκηνή με το πως πρέπει να τρυπάς τα χαρτιά με το συρραπτικό ένα δάκρυ κύλησε γιατί στην προηγούμενη δουλειά μου έγινε η συγκεκριμένη παρατήρηση!

 

ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ΟΤΙ ΤΑΥΤΙΣΤΗΚΑ ΣΕ ΠΟΛΛΕΣ ΑΚΟΜΑ ΣΚΗΝΕΣ!  :roar:

 

Πάμε για την μεγάλη σειρά!

 

Για όποιον έχει δουλέψει έστω μια ώρα είναι must watch.

 

Επίσης staple geeks is a thing!

 

Youtube Video


rsrGbGx.gif

#14 phm

phm

    Anime Ghost

  • Members
  • 1,807 posts
  • LocationOn the boundary of life and death

Posted 23 February 2019 - 21:51

Thanks for bumping this, δεν ξέρω γιατί δεν το είχα δώσει σημασία νωρίτερα. Είδα ήδη 5 επεισόδια!

Spoiler:

phmava.php

#15 Hazuki

Hazuki

    Anime Elite

  • Administrators
  • 2,741 posts

Posted 25 February 2019 - 10:32

P R O T E I N 

 

Youtube Video


rsrGbGx.gif



Also tagged with one or more of these keywords: netflix, metal, akai panda, working class, hate, relationship