Μετάβαση στο περιεχόμενο


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Σύνδεση 

Εγγραφή
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Φωτογραφία
* * * * * 1 Ψήφοι

You activated my Nostalgia trap!


  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1 TheGunsmasha

TheGunsmasha

    Μεθυσμένο τζίνι

  • Members
  • 548 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 06 Φεβρουάριος 2018 - 18:11

To σκεφτόμουν καιρό να ανοίξω ένα τέτοιο thread, όμως νιώθω πως με τόσες διασκευές και επανεκτελέσεις, τώρα είναι η κατάλληλη στιγμή να το κάνω. Με αφορμή ανεβιώσεις παλιών σειρών όπως το Devilman, το Cardcaptors και το Legend of the Galactic Heroes, και όχι μόνο, ανοίγω το νήμα ώστε να δηλώσουμε όλοι μας τα έργα που τα έχουμε καημό να λάβουν μια δεύτερη σύγχρονη ευκαιρία στον δισδιάστατο κόσμο των ιαπωνικών καρτούν.

 

Μην σας παραπλανεί ο τίτλος, μπορείτε να δικαιολογήσετε τις επιλογές με ό,τι θέλετε. Από την νοσταλγία μέχρι την κακιά πρώτη εκτέλεση ή απλώς την επιθυμία να το δείτε με σύγχρονα γραφικά.

Επίσης, ας μην καταλήξει στο να αραδιάζουμε έργα στα οποίο θέλουμε δεύτερη/τρίτη/χιλιοστή σεζόν (πχ No Game, no Life). Να πρόκειται για διασκευή/επανεκτέλεση δηλαδή, ή έστω νέα περιπέτεια σε ένα ήδη ολοκληρωμένο έργο.

 

 

Αρχίζω. Πρώτον να βγάλω από την λίστα την Cardcaptor Sakura, που αν το άνοιγα παλαιότερα θα ήταν στην κορυφή της λίστας μου.

 

Πρώτο πλέον μπαίνει το Soul Eater. Δεύτερο πιο αγαπημένο μου shonen, το οποίο θέλω να δεκτεί μια Brotherhood θεραπεία μιας και βρήκα το τελευταίο 1/3 της σειράς κατά πολύ χειρότερο του αρχικού μέρους. Νομίζω το να ακολουθήσουν το manga είναι σωστή επιλογή.

 

Δεύτερον, μια επανεκτέλεση του αγαπημένου μου manga, Pandora Hearts, μιας και τα 26 επεισόδια από το στούντιο DEEN το μακρινό 2009 μόνο ως διαφημιστικό υλικό λειτούργισαν (αν και έκαναν την δουλειά τους οφείλω να παραδεκτώ). Ούτε καν τέλος δεν είχε! Είναι από τις σειρές που θα το δω εγώ και άλλοι δέκα, αλλά ειλικρινά δεν με νοιάζει! Τώρα το manga είχε σκαμπανεβάσματα στην ποιότητα και το pacing της πλοκής, οπότε αλλαγές σε καίρια σημεία δεν θα με χάλαγαν.

 

Δώστε πόνο οι παλαιότεροι!

 

 


a9bb424676cde0a810baad4738abdc507ea343bb


''Anime characters are like actors nowadays. Φοράνε νέες περούκες και glitter και παίρνουν ρόλους και σ'άλλες σειρές.''

-Ένας σοφός πρίγκιπας

''Πάντως βλέπω τις υπογραφές και για πρώτη φορά ο Guns φαίνεται να έχει superior taste απο θέμα εμφάνισης μόνο, για χαρακτήρες δεν ξέρω.''

-Kai, 6//11/2018


#2 Kai

Kai

    Fluent in sarcasm

  • Review Team
  • 2.722 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 06 Φεβρουάριος 2018 - 19:06

Εγώ θα βγάλω το Saint Seiya, μιας και έρχεται, και με επιφύλαξη θα πω το Rose of Versailles παρόλο που θεωρώ εξαιρετική τη μεταφορά του και σε ερμηνείες και σε κομμάτια που μου άρεσαν λίγο περισσότερο από ότι στο manga. Δε θα με χαλούσε και ο Asaka για director πλάκα-πλάκα.

Τώρα από αλλά, ίσως θα ήθελα να δω και ένα remake του Reborn. Δεν μου έρχεται κάποιο άλλο αυτή τη στιγμή.

ySss0UF.jpg


#3 AliceChan

AliceChan

    超平和バスターズ UωU

  • Members
  • 125 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 06 Φεβρουάριος 2018 - 19:36

Θελω remake του tokyo ghoul.πιστευω πως ηταν πολυ κακο adaptacion οχι μονο η δευτερη season που δεν ειναι πιστη στο μανγκα αλλα και η πρωτη καθως κοψαν πολα σημεια του μανγκα.τωρα η τριτη season που βγαινει τον απριλιο δεν ξερω τι θα κανει...ελπιζω να ακολουθισει το μανγκα αλλα δεν το πολυπιστευω...


320?cb=20161114052234


#4 teo13

teo13

    Anime Freak

  • Members
  • 491 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 06 Φεβρουάριος 2018 - 20:13

Saint Seiya,Yu Yu Hakusho και Soul Eater.

Τα 2 πρώτα για να τα δω με animation της εποχής και το Soul επειδή αξίζει καλύτερο adaptation.

Και φυσικά Berserk δεν γίνεται να υπάρχουν τόσο για αυτό και ούτε ένα να μην πλησιάζει το manga.



#5 Petran79

Petran79

    YOU GET TO BURNING!

  • Review Team
  • 3.264 Δημοσιεύσεις:
  • LocationΘεσσαλονίκη

Καταχωρήθηκε 06 Φεβρουάριος 2018 - 21:33

Eγώ θα ήθελα μια κανονική σειρά επιτέλους για το 3x3 Eyes. 40 τόμοι είναι, οπότε 120+ επεισόδια θέλει λογικά.



#6 Hazuki

Hazuki

    Anime Elite

  • Administrators
  • 2.741 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 06 Φεβρουάριος 2018 - 21:53

Θα έλεγα καμία αλλά τελικά βρήκα μερικές το Bastard γιατί μόνο λίγα ova δεν μπορούν να καλύψουν τόσα volumes manga και φυσικά το golden boy μόνο δύο volumes σε έξι ova δεν φτάνουν. :gotit:


rsrGbGx.gif

#7 Lord Leon

Lord Leon

    Immortal Esper

  • Members
  • 739 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 06 Φεβρουάριος 2018 - 22:21

Πολλά θα μπορούσα να σκεφτώ αλλά αν πρέπει να διαλέξω δύο-τρία μόνο τότε θα ήταν:

 

Chojin Locke (τι περίεργο XD) 

Είχε μια φανταστική ατμόσφαιρα και το ολο sci fi κομμάτι με τις esperικές υπερδυνάμεις θα είχε πολύ ψωμί σε πιθανή απόδοση με σύγχρονα οπτικοηχητικά εφέ. Για τον ίδιο λογο θα έλεγα και τα l' école des champions και το les aventures de panda. Τα έβαλα επίτηδες με τους γαλλικούς τους τίτλους γιατί είναι πιο εύκολο να βρεις πληροφορίες βάση αποτελεσμάτων από ότι με τους αγγλικούς. 

 

Τα περισσότερα του Τezuka επίσης. Γενικώς τι ξαναείδα ως ενήλικας και με κράτησε, αντί να μου φανεί cheesy και παρωχημένο.

 

Αν πάμε και σε δυτικούς τίτλους, θα γίνει λίγο της πουτάνας. Από silverhawks μέχρι "οι δώδεκα άθλοι του Αστερίξ"


stasou%2520mygdala.jpg


#8 Black Kaiser

Black Kaiser

    You are part of my plan

  • Members
  • 1.289 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 06 Φεβρουάριος 2018 - 23:30

θα έλεγα και τα l' école des champions και το les aventures de panda

 

 

Ψσσσ, +1.

 

Θα ήθελα να δω το Jura Tripper ή να μεταφερθεί σε anime το Cage of Eden. Και να φυσικά να τελειώσουν το Bleach.



#9 Petran79

Petran79

    YOU GET TO BURNING!

  • Review Team
  • 3.264 Δημοσιεύσεις:
  • LocationΘεσσαλονίκη

Καταχωρήθηκε 07 Φεβρουάριος 2018 - 00:01

Πολλά θα μπορούσα να σκεφτώ αλλά αν πρέπει να διαλέξω δύο-τρία μόνο τότε θα ήταν:

 

Chojin Locke (τι περίεργο XD) 

Είχε μια φανταστική ατμόσφαιρα και το ολο sci fi κομμάτι με τις esperικές υπερδυνάμεις θα είχε πολύ ψωμί σε πιθανή απόδοση με σύγχρονα οπτικοηχητικά εφέ.

 

το manga διαιρείται σε διαφορετικές περιόδους, μιας και ο πρωταγωνιστής είναι αθάνατος. Η ιστορία κρατά αιώνες. Εστω και μια περίοδο να διασκευάσουν θα είμαι ευχαριστημένος

 

Θα έλεγα καμία αλλά τελικά βρήκα μερικές το Bastard γιατί μόνο λίγα ova δεν μπορούν να καλύψουν τόσα volumes manga και φυσικά το golden boy μόνο δύο volumes σε έξι ova δεν φτάνουν. :gotit:

 

Εδώ ούτε το manga τελείωσε καν. Το άφησε στη μέση. Πάντως τέτοια αλλαγή σε manga δεν έχω ξαναδεί. Καμία σχέση με αυτό των 80ς



#10 Osama Bin Laden

Osama Bin Laden

    Confused Earl

  • Members
  • 844 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 07 Φεβρουάριος 2018 - 02:16

Και να φυσικά να τελειώσουν το Bleach.

 

Αμήν.

 

Δώσε μου τον Yhwach και τους Wandenreich animated επιτέλους. Χωρίς fillers κατά προτίμηση.

 

Θα προσθέσω το αγαπημένο μου shonen, το D.Gray-Man. Η πρώτη σειρά ήταν καλή, αλλά το Hallow ήταν σχετικά απογοητευτικό. Μακάρι όταν τελειώσει το manga το 2078 να φτιάξουν μια μεγάλη σειρά που να το καλύπτει όλο.

 

Το Berserk επίσης, όπως ανέφεραν παραπάνω, είναι από τις λίγες διάσημες σειρές που δεν έχει ακόμα αξιοπρεπή μεταφορά.



#11 V-Phobos

V-Phobos

    Remember The Name...

  • Members
  • 120 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 07 Φεβρουάριος 2018 - 21:54

Claymore

Δεν έχω διαβάσει καθόλου το manga, δεν γνωρίζω την πορεία της σειράς, αλλά το τέλος του anime δεν ήταν διόλου ικανοποιητικό. Θα ήθελα να δω ένα remake με ένα διαφορετικό τέλος.

 

Gantz

Το τέλος του anime ήταν ok, τουλάχιστον για εμένα. Δεν θα έλεγα όχι σε μια δεύτερη σεζόν.

 

Kurokami

Ενδιαφέρον το 1ο μισό της σειράς, meh το 2ο μισό της σειράς.
Ναι, νοσταλγώ να δω πάλι την Kuro εν δράσει.



#12 vectrapearl

vectrapearl

    κουρεας ο μεγας...

  • Members
  • 532 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 13 Φεβρουάριος 2018 - 19:12

GRENDIZER!!!GETTER ROBO
Hταν ταπρωτα ανιμε που ειδα στην ζωη μου σε βιντεοκασσετα...τα νοικιαζε ο πατερας μου καθε βδομαδα...στο τελος ο βιντεοκλαμπας(sic)του τις χαρισε αλλα δυστηχως χαθηκαν σε καποια μετακομιση μετα απο χρονια :wet2: 
και γενικα ολα του go nagaι δεν θα ειχα προβλημα...εχουν τρελανει στο remake το mazinger series...ας κανουν και το grendizer και getter robo που ειναι τα αμεσως ποιο δημοφιλες του///

 

PLAWERES SANSHIRO aka JUOHMARU δεν νομιζω οτι χρειαζεται να πω κατι αλλο...
GALACTIC PATROL LENSMAN...απο τα ανεξηγξητα αγαπημενα

VIDEO SENSHI LAZERION....μονο και μονο απο την κακιστη ελληνικη μεταφραση που μου σφιγγει την καδια καθε φορα που το θυμαμαι...


αχ αναμνησεις....!!!!


 


                                                                       


#13 Lord Leon

Lord Leon

    Immortal Esper

  • Members
  • 739 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 14 Φεβρουάριος 2018 - 00:18

Claymore

Δεν έχω διαβάσει καθόλου το manga, δεν γνωρίζω την πορεία της σειράς, αλλά το τέλος του anime δεν ήταν διόλου ικανοποιητικό. Θα ήθελα να δω ένα remake με ένα διαφορετικό τέλος.

 

Αν διάβαζες το μανγκα θα ήθελες δυο φορές περισσοτερο.

 

Ενα προσωπικό απωθημένο ειναι το Rosario to Vampire. Όποιος εχει διαβάσει το μανγκα μεχρι το τέλος πιστεύω θα συμφωνήσει οτι αμα το πιάσει καποιος με μεράκι θα μπορούσε να βαλει στην ακρη (αυτή τη φορά) το harem & comedy στοιχείο που στην πορεια τηςς ιστορίας ξεφτιζει και να αποδώσει ενα fantasy επικών διαστάσεων. Ειδικά οι μάχες των hybrids πιστεύω θα σπέρνουν.


Αυτή το μήνυμα έχει επεξεργαστεί από Lord Leon: 14 Φεβρουάριος 2018 - 00:19

stasou%2520mygdala.jpg