Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
- - - - -

Winter 2018 Anime Season

πχιότητα γέρε χρόνε φύγε τώρα

  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1 1451

1451

    .

  • Members
  • 2,585 posts

Posted 01 January 2018 - 15:48

Τώρα που το φόρουμ ξύπνησε, κάτι στο οποίο συντέλεσε και η ενασχόληση με τη δισκογραφία των Αρτέμη κι Ευθύμη αναμφίβολα, και τώρα που ο καιρός των νέων σειρών πλησιάζει, αποφάσισα να προσθέσω άλλο ένα άσκοπο νήμα σε τούτο εδώ το φόρουμ.

 

 

 

Spoiler:

 

Hakumei to Mikochi θέλω να δω επειδή θυμίζει κάτι από Μάγια η μέλισσα αλλά χωρίς τα σιχαμερά έντομα και τον κρυφό κόσμο της Arrietty.

Το Kokkoku μου θυμίζει Inuyashiki κάτι που δεν είναι καλό αλλά θα το τσεκάρω.

Η προβολή του Violet Evergarden με προβληματίζει αφού κάτι διάβαζα ότι θα το πάρει το netflix και αυτό τα βγάζει μόνο μαζεμένα αφού προβληθεί η σειρά σαν τις μάγισσες και θα αναγκαστώ να περιμένω fansubbers(!)

Θα δω και το πρώτο επεισόδιο του Pedal και από αυτό θα εξαρτηθεί αν το συνεχίσω ή θα πέσει ντροπ όπως και με τον προηγούμενο κύκλο.

 

Αυτά και άλλα πολλά σε έναν καλό για τα δεδομένα προηγούμενων εποχών χειμώνα.


Edited by 1451, 01 January 2018 - 15:51.


#2 Angel.tze

Angel.tze

    Το perverted υποσυνειδητο μου εχει παντα δικιο

  • Members
  • 362 posts

Posted 01 January 2018 - 16:01

CHUUNIBYOUUUU!!! :kyaaa: :nanana: :wooi2: 

 

Επισης, θα δω και τα Citrus (yuri ftw), Karakai Jouzu no Takagi-san (μαλλον θα ειναι καλο) και θα προσπαθησω να δω και το koi wa ameagari, ισως να βγει κατι καλο απο αυτο.

 

Απο τα υπολοιπα, δεν ξερω.

 

 

Edit: προσθεσα τα απαραιτητα emoticons.


Edited by Angel.tze, 01 January 2018 - 16:11.

8J90AKf.jpg

that's a dude!


#3 Kai

Kai

    Fluent in sarcasm

  • Review Team
  • 2,722 posts

Posted 01 January 2018 - 17:54

Επιτέλους το καθιερωμένο thread.

 

Περισσότερο από όλα περιμένω το Gakuen Babysitters εδώ και καιρό και παίζει να είναι και το μόνο μαζί με το Saiki που θα βλέπω σταθερά κάθε βδομάδα τώρα που μας άφησαν το Hoozuki και το Net-juu. 

 

Από τα υπόλοιπα τα στανταράκια είναι τα Takagi-san και Hakumei,  όπως και το Dagashi 2 μιας και θα είναι short τώρα, και μάλλον θα τσεκάρω και το Mitsuboshi Colours. Το Koi wa θα το δω σίγουρα αλλά πιθανότατα να προτιμήσω να μην το δω ongoing εκτός και αν όλα τα άλλα αποδειχτούν μάπα. Από τα υπόλοιπα έχω περιέργεια να δω το Citrus επειδή όταν ανακοίνωσε η Seven Seas ότι θα εκδώσει το manga στα αγγλικά πανηγύριζαν οπότε ελπίζω τουλάχιστον σε κάτι οκ. Το kokkoku, το grancrest  και το miira θα τα τσεκάρω και βλέπουμε.


ySss0UF.jpg


#4 pasxaleas

pasxaleas

    Smell the bunny

  • Members
  • 860 posts

Posted 01 January 2018 - 18:15

Πέρα από το aoty, θα δω το dagashi που θα είναι είναι και short ,το killing bites που το προτείνω σε όλους που θέλουν τρασίλα προβλέπεται το πιο so bad its good της χρονιάς, το darling in the franxx λoγικά και ανάλογα πως θα κινηθούν τα adaptation junji ito και takagi san που αγαπάω ιδιαίτερα τα manga.


                                                                                                                                                09pntFA.png?1


#5 Kamen Tantei Zura

Kamen Tantei Zura

    Ore-sama

  • Members
  • 836 posts

Posted 01 January 2018 - 19:11

Πέρα από τα χαριτωμένα "Mitsuboshi Colors" και "Hakumei to Mikochi", που φαίνονται ανάλαφρα και διασκεδαστικά, στη λίστα υπάρχει σίγουρα το Violet Evergarden και το Fate/Extra. Πιθανότατα το Violet Evergarden θα μπει στη λίστα με εκείνα που θα παρακολουθήσω αφού ολοκληρωθούν, μαζί με το Koi wa. Διασκεδαστικά φαίνονται και το Takagi-san και το Gakuen Babysitters, ενώ θα τσεκάρω και τα Grancrest Senki και Kokkoku. 

Για το Darling το σκέφτομαι ακόμη.
Επίσης, το Soul Hunter το παλιό ήταν καλό; Να δώσω μια ευκαιρία στο καινούριο adaptation;



#6 Toriko

Toriko

    Toriko

  • Members
  • 708 posts
  • LocationFUCKING SPACE!!!

Posted 01 January 2018 - 22:32

Mazinger Z και Saiki Season 2 για μενα


header.jpg?t=1485907896


#7 jeffhardy

jeffhardy

    Imagi-Knight

  • Members
  • 1,117 posts

Posted 01 January 2018 - 23:00

saiki season 2 δεν χρειαζεται να δω τα υπολοιπα



#8 GhostPrince

GhostPrince

    夢遊病者

  • Members
  • 2,149 posts
  • Location ・ω・ 

Posted 01 January 2018 - 23:26

Basilisk, mazingerZ , cardcaptor, chuunibyou, junji ito collection <3 , saiki katsu , βρε καλη σεζον θα ναι αυτη XD. Πολυ ρερανιραν και νεκρανασταση επεσε αλλα και συνεχειες αγαπημενων γκινταμα, γνωστες φετες και μαχου νο γιομε που το χω λατρεψει ως τωρα. Ενα τζοτζο ελειπε και θα περιμενα να πεσει κανας κομητης, δεν μπορει να δειχνουν ολα τοσο ομορφα κατι δεν μου λενε σωστα. Πιθανον να πιασω και πολλα μικρα ξααινουρια ωστοσο ως συνηθως. Hakumei to mikochin φαινεται αρκετα γλυκο. Ισως και κανα γκιν νο γκαρντιαν για το γαμω. Καιρο εχω να θελω να δω πολλα, φτενε τα πολλα ντοραμα? Θελω να ξαναδω ανιμε και μου λειψαν? Η βγηκε οβτος καλη σεζον? <3
フカフカ

#9 TheGunsmasha

TheGunsmasha

    Μεθυσμένο τζίνι

  • Members
  • 548 posts

Posted 02 January 2018 - 00:41

Θα δω το cardcaptor λόγω νοσταλγίας.

Από τα υπόλοιπα θα πιάσω το darling επειδή μου πουλάει τρελα ο ody, καθώς επίσης και το evergarden ώστε να δω με πόσους τρόπους μπορεί να πάει στραβά ένα όμορφο premise, αν πάει βέβαια.

Το collection του Junji θα πιάσω για αρχή τα πρώτα γιατί με DEEN ρίχνεις κερμα κάθε φορά και μπορεί να φάει drop.

Όχι άλλο fate. Και το λέω εγώ αυτό.

a9bb424676cde0a810baad4738abdc507ea343bb


''Anime characters are like actors nowadays. Φοράνε νέες περούκες και glitter και παίρνουν ρόλους και σ'άλλες σειρές.''

-Ένας σοφός πρίγκιπας

''Πάντως βλέπω τις υπογραφές και για πρώτη φορά ο Guns φαίνεται να έχει superior taste απο θέμα εμφάνισης μόνο, για χαρακτήρες δεν ξέρω.''

-Kai, 6//11/2018


#10 OdyMonaxos

OdyMonaxos

    It's nothing personal

  • Members
  • 623 posts

Posted 02 January 2018 - 00:53

Ο Guns στο Παλέρμο

Spoiler:

Ο Guns χθες

Spoiler:

Ο Guns σήμερα

Spoiler:

 

 

Θα δω το Darling που έχω ελπίδες για κάτι αξιοπρεπές λόγω συντελεστών. Κι ελπίζω να τα πάει καλά, γιατί όταν η Little Witch Academia πουλάει 2,5 με 3 χιλιάδες BD και το Eromanga sensei τα διπλάσια, ε, ελπίζω να βγει σε καλό το original.

 

Θα δω λογικά το Violet Evergarden, με πολλή περιέργεια. Αυτό δεν είναι πλοκή άνιμε. Είναι λίγο πιο scifiποιημένη πλοκή για μεταπολεμική σειρά του BBC που θα προβληθεί απ την ΕΡΤ. Αναρωτιέμαι αν θα μπορέσω να το δείξω στη γιαγιά μου για το γαμώτο

 

Θα δω τον Saiki αν και δεν ξέρω αν μπορεί να κρατήσει. Μετά τη μέση της πρώτης σεζόν έπεσε λίγο επειδή είχε αρχίσει να εξαντλεί τις δυνατότητες του καστ για αστεία, ειδικά με τον πολύ γρήγορο ρυθμό του. (Επίσης μ' αρέσει να τον βλέπω στα 24ρια επεισόδια)

 

Και κάτω κάτω, αυτά τα ψιλά γράμματα που λένε ONA, Devilman Crybaby άνετα και θα δώσω και μια ευκαιρία στο B: the beginning. Φαίνεται λίγο αχταρμάς αλλά είναι απ' τον τύπο που έκανε το Moondrive από Genius Party, προσωπική λατρεία. Οπότε ας δώσω μια ευκαιρία.



#11 aeron

aeron

    Anime Fan

  • Members
  • 212 posts

Posted 02 January 2018 - 03:13

1) CardCaptor Sacura : Clear card-hen:  Η πολυ-αναμενομενη 2η σεζον ειναι στα must-watch της χρονιας !! Το σχεδιο ειναι τοσο καθαρο και ομορφο που ανυπομονω για το πρωτο επεισοδιο !!!!!!

 

2) Nanatsu no taizai : Προφανως και θα δω τη δευτερη σεζον τουτη μιας και περιμενω να δω τι θα γινει στο τελος!!

 

3) Gakuen Babysitters : Ελπιζω να πλησιαζει το Hanamaru Youchien !! Ψοφαω για κωμωδιες με μωρα και δεν ξερω γιατι :P

 

4) Ramen Daisuki Koizumi-san : Κωμωδια γυρω απο την αγαπη για τα ramen , χαζομαριτσα για να περναει η ωρα..

 

5) Koi wa Ameagari no You ni : Φαινεται ομορφο και η περιγραφη του λεει romance και seinen.. Για να δουμε .. I'm intrigued...

 

6) Hakumei to Mikochi : ΜΙκρουλικες , γλυκουλικες, ομοφουλικες νεραϊδουλες.. Ο τι πρεπει για μας τα κοριτσακια :P

 

7) Mitsuboshi Colors : Απλα γιατι μου θυμιζει πολυ Ichigo Mashimaro και θελω να θυμηθω τα παλια  <3

 

8 )  Violet Evergarden : Απο το καλοκαιρι το περιμενουμε .. Αααααν αποφασισουν να το κανουν release θα το δω επιτελους αν και το κοβω για μεγαλη φουσκα

 

Και απο ταινιες 

 

1) Bungou stary dogs: δεν το ηξερα οτι βγαινει ταινια και πολυ χαρηκα που το εμαθα !!

 

2) Chuunibyou demo koi ga shitai : Λατρεψα το anime , obviously θα δω την ταινια μολις βγει ..

 

3) Attack on Titan : Θα δω την ταινια σαν ορεκτικο μεχρι να βγει το κυριως πιατο , η 3η σεζον δλδ :P

 

4) ReLife : σεζον ολοκληρη περιμενα , 4 σπεσιαλ μου εδωσαν αλλα ας ειναι .. Θα τα δω..

 

Η χρονια ξεκιναει υπεροχα και επεται συνεχεια !!!


tumblr_pzjbu0DszN1tbp5fpo1_400.giftumblr_pzjbu0DszN1tbp5fpo5_400.giftumblr_pzjbu0DszN1tbp5fpo10_400.gif

 

When you breathe you Inspire..

When you don't breathe you..Expire...


#12 teo13

teo13

    Anime Freak

  • Members
  • 491 posts

Posted 02 January 2018 - 12:15

Θα δω Basilisk σίγουρα το προηγούμενο το είχα απολαύσει πάρα πολύ, fate/extra αν και κάτι μου λέει αυτό θα φάει drop νωρίς,θα τσεκάρω σίγουρα Violet Evergarden μόνο και μόνο για τον χαμούλη που έχει γίνει,Gakuen Babysitters για κάτι πιο ανάλαφρο που ελπίζω να με κάνει να γελάσω αρκετά και Seven Deadly Sins Season 2 να γουστάρουμε λίγο από τα πιο υποτιμημένα shonen που υπάρχουν.
Από τα υπόλοιπα θα δω Gintama όταν φτάσω εκεί,Devilman σίγουρα,ova mob psycho και mazinger z.

Θα βλέπω και Mahoutsukai no Yome που είναι έκλπηξη της σεζόν και 3 gatsu no Lion.

Καλά θα περάσουμε;

Το Saiki που λέτε όλοι αξίζει; Αν είναι να δώσω μαι ευκαιρία αν και βλέπω 120 επεισόδια...



#13 1451

1451

    .

  • Members
  • 2,585 posts

Posted 02 January 2018 - 13:28

Το Saiki είναι κορυφαία κωμωδία, τα επεισόδια είναι πολλά αλλά μικρής διάρκειας οπότε μην φανταστείς κανένα One Piece.



#14 teo13

teo13

    Anime Freak

  • Members
  • 491 posts

Posted 02 January 2018 - 15:16

5-10 λεπτά δηλαδή; αν είναι έτσι χαλαρά τότε του ρίχνω μια ματιά.



#15 OdyMonaxos

OdyMonaxos

    It's nothing personal

  • Members
  • 623 posts

Posted 02 January 2018 - 15:19

 

Το Saiki που λέτε όλοι αξίζει; Αν είναι να δώσω μαι ευκαιρία αν και βλέπω 120 επεισόδια...

 

Προσωπικά το απόλαυσα εξαιρετικά στα 24αρια επεισόδια. Νομίζω προβάλλεται ένα τετράλεπτο κάθε μέρα καθημερινές και Κυριακή όλα της εβδομάδας μαζί σε ένα κανονικού μεγέθους επεισόδιο, οπότε βγαίνει μια σειρά 24ων επεισοδίων με πολύ γρήγορο ρυθμό επειδή το καθένα έχει μέσα 5 μικρά. Απ τη μέση της πρώτης σεζόν έπεσε σε "πάρα πολύ διασκεδαστικό", γιατί στο πρώτο μισό απλά πεθαίνεις στο γέλιο