Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
* * * * * 1 votes

DARLING in the FRANXX

mecha trigger evangelion angsty?

  • Please log in to reply
40 replies to this topic

#1 Hazuki

Hazuki

    Anime Elite

  • Administrators
  • 2,741 posts

Posted 26 December 2017 - 09:49

ArjPW48.jpg

 

:8):

 

Αν και έχει ανακοινωθεί εδώ και κάτι μήνες, το πρώτο pv δεν έδειχνε τίποτα.

Χριστουγεννιάτικα (μα καλά δεν ξέρω ότι τρώμε!) θυμήθηκαν να βγάλουν το 2ο που δίνει κάποιες πληροφορίες.

ΒΟΥ-Α-ΛΑ!

 

Youtube Video

 

Ακολουθεί το ρεζουμέ της υπόθεσης copa pasta από το ann.

 

The story is set in the distant future. The land is ruined, and humanity establishes the mobile fort city Plantation. Pilots produced inside Plantation live in Mistilteinn, also know as the "birdcage." Children live there knowing nothing of the outside world or the freedom of the sky. Their lives consist of battling to carry out missions. Their enemies are mysterious giant lifeforms known as Kyōryū, and the children pilot robots called Franxx to face off against them. For the children, riding the Franxx proves their existence.[/size]
A boy named Hiro is called Code:016, and he was once known as a prodigy. However, he has fallen behind, and his existence seems unnecessary. Not piloting a Franxx is the same as ceasing to exist. One day, a mysterious girl known as "Zero Two" appears before him. Two horns grow out of her head.

 

Πηγή - Anime News Network

 

Όταν ανακοινώθηκε ήμουν κάπως "ενθουσιασμένος" (νέα σειρά από trigger yahooooooooooooo!),

διαβάζοντας όμως σήμερα την υπόθεση είπα κάπως να ρίξω λίγο την χαρά μου γιατί το premise κάτι μου θυμίζει.

 

Παιδιά που είναι κλεισμένα κάπου, δεν ξέρουν τίποτα άλλο από το να πολεμάνε τεράστιες μορφές ζωής και πιλοτάρουν mecha.

Νομίζω ήδη έχουμε καταλάβει που πάει η ιστορία αλλά ας συνεχίσουμε με τα στοιχεία.

Υπάρχει ένας (αν κρίνουμε από το pv και την περιγραφή) angsty prodigy που νομίζει ότι δεν έχει πλέον η ζωή του λόγο του συγκεκριμένου lifestyle ~σικ~.

 

~!~

ΚΥΡΙΑ ΚΥΡΙΑ, ΝΑ ΠΩ ΠΟΙΑ ΣΕΙΡΑ ΕΙΝΑΙ;! :wooi2:

-

ΚΑΤΣΕ ΚΑΤΩ ΓΙΩΡΓΑΚΗ ΠΟΥ ΠΕΤΑΓΕΣΑΙ ΣΑΝ ΕΛΑΤΗΡΙΟ ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΕΙ ΑΚΟΜΑ ΤΟ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟΤΕΡΟ ΣΤΟΙΧΕΙΟ! :bike:

-

ΜΑΛΙΣΤΑ ΚΥΡΙΑ! :fromabove:

~!~

 

Εμφανίζεται μια κορασίδα, που στο pv του λέει να την ακολουθήσει ώστε να φτιάξουν το δικό τους κόσμο (ή κάτι τέτοιο) και την λένε Zero-two.

ΣΟΒΑΡΑ ΤΏΡΑ, ZERO-2.

Δηλαδή την λένε Rei-2.

:beaten:

!!!

 

Το animation πιστεύω θα είναι εξαιρετικό όπως και στις υπόλοιπες σειρές των δύο studio (είναι co-produced, trigger και A1)

αλλά από υπόθεση έχουμε λίγο θέμα πρωτοτυπίας.

Τεσπα, θα την δω αλλά μετά από τα παραπάνω θα κρατάω μικρό καλάθι. Τουλάχιστον ξέρω ότι οι μάχες θα είναι καλές!  :ballumad:   


rsrGbGx.gif

#2 1451

1451

    .

  • Members
  • 2,585 posts

Posted 26 December 2017 - 11:31

Φαίνεται σαν άλλη μια ιστορία με επιτηδευμένα περίπλοκο υπόβαθρο που όμως δεν αξιοποιείται καθόλου κατά τη διάρκεια της χιλιοειπωμένης πραγματικής ιστορίας. Ελπίζω τουλάχιστον οι εκρήξεις να είναι ηχηρές όπως και οι κλαγγές των μηχανών καθώς συγκρούονται με τα τέρατα, όπως στο πρόσφατο berserk.

Επίσης η 02 είναι κυριολεκτικά ο διάβολος που έρχεται να κάνει μια προσφορά που ο 016 δεν θα θέλει να απορρίψει.



#3 Hazuki

Hazuki

    Anime Elite

  • Administrators
  • 2,741 posts

Posted 26 December 2017 - 11:45

Όντως έχεις δίκιο, βάλαμε και λίγο faust μέσα για edginess.
rsrGbGx.gif

#4 OdyMonaxos

OdyMonaxos

    It's nothing personal

  • Members
  • 623 posts

Posted 26 December 2017 - 12:59

Hazuki, αν θες να δεις σκατά Eva fanfiction, δες το Another. Γιατί αυτό δεν φαίνεται να πάει προς τα κεί

 

Θέλω πολύ να δω τι θα κάνουν με το γαλλικό μοτίβο πάντως, το Kill la kill τράβηξε διάφορα πράγματα απ την ιαπωνική ιστορία (η Σάτσουκι με τις ακτίνες του ήλιου, το κατάνα και τα σιρίτια στη στολή της ήταν πολύ δυνατή εικόνα), το Gurren Lagann μπορεί να μην πήρε από κάποια χώρα ή γεγονός αλλά έπαιξε πολύ καλά με το θέμα του συντηρητισμού και της επανάστασης (το αρκ με τον Ρόσσιου ήταν κορυφαίο, με τον τρόπο του), και η Γαλλία έχει πολύ ζουμί για να πάρουν και να στήσουν μια ιστορία.

 

Οπότε βλέπουμε, γιατί δεν μπορώ να μαντέψω πως θα τα πάνε από ένα preview. 



#5 Kai

Kai

    Fluent in sarcasm

  • Review Team
  • 2,722 posts

Posted 26 December 2017 - 17:03

Επειδή μετά το Valvrave δε με φοβίζει τίποτα, θα το δω κάποια στιγμή, ελπίζω με παρεα για σχολιασμό μόνο και μόνο επειδή στη χειρότερη και μάπα να είναι το animation φαίνεται οκ.

ySss0UF.jpg


#6 Hazuki

Hazuki

    Anime Elite

  • Administrators
  • 2,741 posts

Posted 27 December 2017 - 09:56

Καλά και γω θα το δω!  :dazed: Δεν μπορώ να βρω τι θα κάνει η Α1, αυτό είναι κυρίως που με "τρομάζει" το legacy που έχει από το soa δεν είναι καλό.

Ψάχνοντας στο anidb, είδα ότι μέρος των cg θα το κάνει το khara studio του Anno. Evangelion παντού!  :hehehe:


rsrGbGx.gif

#7 1451

1451

    .

  • Members
  • 2,585 posts

Posted 14 January 2018 - 19:53

Μπερδεμένο επεισόδιο με επιτηδευμένη ορολογία που μπερδεύει ακόμα περισσότερο.

Spoiler:



#8 jeffhardy

jeffhardy

    Imagi-Knight

  • Members
  • 1,117 posts

Posted 14 January 2018 - 23:16

το καλυτερο πρωτο επ από οσα εχω δει μεχρι στιγμης για ακομη μια φορα η τριγγερ εσωσε τη βιομηχανια!!!!



#9 TheGunsmasha

TheGunsmasha

    Μεθυσμένο τζίνι

  • Members
  • 548 posts

Posted 15 January 2018 - 02:26

Επεισόδιο 1. Κλασικός πρωταγωνιστής που θέλει να μπούμε στην θέση του, με στολή φιλοσόφου για γαρνιτούρα. Επειδή δεν έχει όνομα προτείνω να τον ονομάσουμε Araragi#2 ή Kyon#3. Ό,τι θέλετε.

 

Spoiler:

 

Αισιόδοξη αυλαία. Βλέπουμε!

 


a9bb424676cde0a810baad4738abdc507ea343bb


''Anime characters are like actors nowadays. Φοράνε νέες περούκες και glitter και παίρνουν ρόλους και σ'άλλες σειρές.''

-Ένας σοφός πρίγκιπας

''Πάντως βλέπω τις υπογραφές και για πρώτη φορά ο Guns φαίνεται να έχει superior taste απο θέμα εμφάνισης μόνο, για χαρακτήρες δεν ξέρω.''

-Kai, 6//11/2018


#10 Petran79

Petran79

    YOU GET TO BURNING!

  • Review Team
  • 3,264 posts
  • LocationΘεσσαλονίκη

Posted 16 January 2018 - 01:07

και μενα μου άρεσε αυτή η σκηνή της πρόσκλησης. Εμπνέει μια θετική αύρα. Εστω και το μισό του Gurren Lagan να πιάσει, θα είμαι ικανοποιημένος



#11 TheGunsmasha

TheGunsmasha

    Μεθυσμένο τζίνι

  • Members
  • 548 posts

Posted 21 January 2018 - 04:51

Δεύτερο.

Spoiler:

 

Δεν χάνεται αυτό το άνιμε.


Edited by TheGunsmasha, 21 January 2018 - 04:57.

a9bb424676cde0a810baad4738abdc507ea343bb


''Anime characters are like actors nowadays. Φοράνε νέες περούκες και glitter και παίρνουν ρόλους και σ'άλλες σειρές.''

-Ένας σοφός πρίγκιπας

''Πάντως βλέπω τις υπογραφές και για πρώτη φορά ο Guns φαίνεται να έχει superior taste απο θέμα εμφάνισης μόνο, για χαρακτήρες δεν ξέρω.''

-Kai, 6//11/2018


#12 1451

1451

    .

  • Members
  • 2,585 posts

Posted 21 January 2018 - 21:13

Έχω την εντύπωση πως

Spoiler: 2



#13 Petran79

Petran79

    YOU GET TO BURNING!

  • Review Team
  • 3,264 posts
  • LocationΘεσσαλονίκη

Posted 28 January 2018 - 00:01

Γιατί μα γιατί το κάναν τόσο σοβαρό....Από το σχέδιο των mecha, τη στάση των πιλότων και τους χαρακτήρες είναι ότι πρέπει για τρελές σκηνές και παρωδία.

Τελος πάντων, θα βλέπω μάλλον ανά μήνα ή περισσότερο απο δω και πέρα.



#14 TheGunsmasha

TheGunsmasha

    Μεθυσμένο τζίνι

  • Members
  • 548 posts

Posted 29 January 2018 - 16:41

Όντως πολύ πιο σοβαρή στάση από το kill la kill. Δεν χρειαζόταν, χωρίς να το υποβαθμίζει βέβαια.

Spoiler:

 

Το ending μου αρέσει, αλλά κάτι μου θυμίζει και δεν θυμάμαι. Έχω και εγώ το ίδιο πρόβλημα με τον Πετράν. Από την μία το έργο εγκρίνεται για μαραθώνιο χαλαρά, από την άλλη δεν ξέρω αν θα αντέχω να παραλήπτω επεισόδια.

 


a9bb424676cde0a810baad4738abdc507ea343bb


''Anime characters are like actors nowadays. Φοράνε νέες περούκες και glitter και παίρνουν ρόλους και σ'άλλες σειρές.''

-Ένας σοφός πρίγκιπας

''Πάντως βλέπω τις υπογραφές και για πρώτη φορά ο Guns φαίνεται να έχει superior taste απο θέμα εμφάνισης μόνο, για χαρακτήρες δεν ξέρω.''

-Kai, 6//11/2018


#15 OdyMonaxos

OdyMonaxos

    It's nothing personal

  • Members
  • 623 posts

Posted 29 January 2018 - 19:56

Εδώ πάλι δεν την βλέπω, ακούω πράγματα, ακούω πάρα πολλά απ' όσα και για όσα γίνονται, αλλά ξέρω πως θέλω να την απολαύσω μαραθώνιο κι όχι με την εβδομαδιαία δόση, οπότε τελειώνω το Eureka 7 και προγραμματίζω να δω από δώ κι από κεί ό,τι μπορεί να μοιάζ- να κλέβει η σειρά αυτή. Blue submarine no6 σίγουρα, μάλλον Gunbuster-Diebuster, ίιιιισως το Bokurano ή το Star Driver, θα δω. Αν έχετε ιδέες ρίχτε

 

Αλλά για όσα έχω ακούσει, δεν με χαλάει να τη δω. Απλά την θέλω με το ρυθμό μου κι όχι τον ρυθμό της

 

Ελπίζω πάντως ν' ανέβει κι ελπίζω να έχει επιτυχία γενικά. Μερικές original ιστορίες κακό δεν κάνουν





Also tagged with one or more of these keywords: mecha, trigger, evangelion, angsty?